Що таке біткоіни простими словами — як він виглядає і навіщо потрібен

Біткоіни (Bitcoin, BTC) — перша криптовалюта, розробки якої почалися задовго до випуску. Майже за 10 років існування віртуальна монета досягла серйозних висот. На 31 травня 2018 року його лідирує в списку криптовалюта, маєте капіталізацію в 128 мільярдів доларів і курс 7 500 $ за 1 BTC.

Онлайн графік курсу біткоіни дивіться нижче:

Для порівняння найближчий переслідувач Ефіріум може похвалитися в два рази меншою капіталізацією (57 мільярдів) і більш низькою ціною (всього 571 долар за монету). У чому ж секрет Bitcoin? Нижче розглянемо, що таке біткоіни простими словами, як з’явилася віртуальна монета, звідки вона береться і для чого потрібна.

Головні особливості BTC (на 31 травня 2018 роки) зведемо в таблицю.

запускСічень 2009 року
творецьСатоши Накамото
Максимальне число монет21 мільйон
оновлення складностіЧерез кожні 2016 блоків (раз в 14 днів)
Час створення блоку10 хвилин
алгоритмSHA-256
протоколPoW
Премія за блок12,5 BTC
капіталізація128 млрд. Доларів
Ціна за 1 BTC (на момент написання статті 31 травня 2018)7506 $

Що таке біткоіни простою мовою — головні особливості

Дві емблеми біткоіни крупним планом

Новачки часто побоюються криптовалюта через нерозуміння природи і принципів дії. Щоб розвіяти страхи, розглянемо особливості біткоіни, і що це таке простими словами. По суті, це цифрові (віртуальні) гроші, які не мають матеріального втілення і обертаються тільки в Інтернеті. Емісія відбувається за допомогою мільйонів ПК і спеціального обладнання, яке працює в різних куточках планети і виробляє спеціальні обчислення для підтримки працездатності мережі. Як і фіатние гроші, Bitcoin можна використовувати для оплати товарів, послуг, переведення та інших дій, але вони не мають фізичної форми.

Іншими словами, Bitcoin — платіжна система, головним інструментом якої є віртуальні монети. Для порівняння можна навести системи Віза або МастерКард, які також відносяться до електронних сервісів. Різниця в тому, що вони працюють з відомими валютами (євро, доларами, рублями і іншими). Що стосується біткоіни, для проведення операцій використовуються кріптовалютние (віртуальні) гроші, не прив’язані до банків чи інших централізованим органам. Таким монети мають індивідуальний курс, який формується на базі ключових факторів ринку — пропозиції і попиту. Чим більше інтерес суспільства до криптовалюта, тим вище її ціна.

Для чого потрібен біткоіни?

Монета біткоіни лежить на клавіатурі

Віртуальна монета Bitcoin — аналог фіатних грошей, але в цифровому (електронному) світі. Розглядаючи, для чого потрібен біткоіни, варто виділяти ряд функцій. Він застосовується в якості платіжного засобу, для здійснення швидких переказів, зберігання та інвестування капіталу.

До особливостей BTC варто віднести:

 1. Децентралізація. На відміну від класичних фіатних грошей, Bitcoin ніким не управляється. Це незалежні гроші, власники яких рівні в правах незалежно від місцезнаходження, приналежності до певної національності, віку, статусу та інших факторів. Наприклад, у багатьох ЕРС (тієї ж Вебмані або Ківі) є рівні клієнтів і встановлюються обмеження. У випадку з Bitcoin це виключено.
 2. Анонімність. Розглядаючи, що таке біткоіни, і навіщо вони потрібні, важливо відзначити головне якість віртуальної валюти — можливість приховати особу учасника транзакції. Це якість стало одним з факторів, які зробили криптовалюта популярної в широких колах. При проведенні переказів застосовується хеш, до складу якого входить від 27 до 34 символів. При цьому інші дані про одержувача і відправника коштів не розкриваються. Для порівняння в звичайних платіжних системах людина повністю розкриває особистість. Це стосується і електронних платформ, таких як Вебмані або Ківі, що вимагають ідентифікації користувача.
 3. Незворотність. Транзакція з застосуванням Bitcoin необоротна. Якщо людина відправив монети, повернути їх назад шляхом скасування угоди не вийде. Теоретично «відкотити» ланцюжок блокчейн можливо, але зробити це на практиці нереально.
 4. Захист від злому. Криптовалюта зберігається на спеціальних гаманцях, які надійно захищені від злому сторонніми особами. Відомості про гроші користуватися знаходяться в спеціальному файлі на комп’ютері або іншому пристрої, а доступ до нього є тільки у власника. Перехопити дані в процесі транзакції (як це буває при звичайних перекладах) неможливо.
 5. Відсутність посередників і низька комісія. Транзакції між учасниками кріптовалютной мережі відбуваються безпосередньо, без посередницьких організацій. Принцип проведення угод побудований на P2P. Це означає, що відстеження транзакції виключено (про неї знають тільки відправник і одержувач). Крім того, відсутність третьої сторони сприяє економії коштів на проведення операцій. Не можна забувати, що Bitcoin отримав популярність, завдяки низькій комісії. На 31 травня 2018 року вона становить 0,8 долара.

Як виглядає біткоіни і що з себе представляє?

Цифрова емблема Bitcoin

В Інтернеті часто трапляється фото Bitcoin у вигляді золотої монетки з зображенням символу криптовалюта. Але це лише фантазія. На питання, як виглядає біткоіни, знавці відповідають просто — ніяк. Цифрові гроші не мають фізичної форми, тому їх не можна помацати або передати з рук в руки, як долари, рублі або іншу валюту.

Але сказати, що криптовалюта — «порожнє місце» не можна. Такі гроші мають вигляд файлу на комп’ютері, а кожна монета являє собою код, прописаний в цьому документі. Щоб зрозуміти принципи формування електронних грошей, важливо володіти інформацією про процеси хешування і криптографії. Заглиблюватися в теоретичні нюанси немає сенсу, адже головні завдання виконують спеціальні програми.

Досить розуміти, що Bitcoin є хеш-фукнции або адреса, який передається іншим учасникам мережі для проведення транзакції. Розрахунок хеш-суми відбувається в автоматичному режимі. При користуванні монетами задіюється два види ключа — громадський (не потрібно приховування від інших учасників) і приватний (повинен знаходитися тільки у власника).

Історія біткоіни

Значок біткоіни і людина в діловому костюмі

Як зазначалося, історія біткоіни почалася до офіційного появи криптовалюта. Так, ще влітку 2018 року Сатоши Накамото зареєстрував доменне ім’я, яке згодом стало основним для кріптовалютной мережі — bitcoin.org. Восени 2008 року з’явився документ, детально описує принцип роботи і особливості віртуальної монети, 9 листопада проект пройшов реєстрацію на сайті sourceforget.net.

Перший блок BTC створений 3 січня 2009-го, і саме ця дата вважається днем ​​заснування віртуальної монети Bitcoin. На старті існування Сатоши Накамото добув 50 монет. В цьому ж році відбулося ще ряд важливих подій — з’явився перший варіант ПО, проведена перша операція (одержувачем став Х. Фінні), а також стартували торги на майданчику «Нью Ліберті Стандарт».

2010 рік ознаменувався появою першої офіційної біржі, а до кінця весни відбулася історична подія — біткоіни виступили в ролі платіжного засобу (за них була куплена піца). В цьому ж році майже в 10 разів підскочив курс віртуальної монети, зроблений перший громадський майнер, а капіталізація BTC досягла позначки в мільйон доларів. Це сталося в кінці осені 2010-го, коли вартість BTC досягла 0,5 доларів за монету. Ще одна важлива подія — старт першого Майнінг-пулу (16 грудня) під назвою Slush (до слова, він існує і сьогодні).

З кожним роком суспільство все більше розуміло, що таке біткоіни, і навіщо вони потрібні, підвищувався попит на віртуальні гроші, збільшувалася співтовариство Майнер, що займаються видобутком BTC. На початку 2011 року відбулася найбільша операція за весь час існування віртуальних грошей на суму 4 біткоіни. 8 лютого курсова вартість криптовалюта зрівнялася з доларом. З ростом популярності віртуальної монети збільшувалося число біржових майданчиків, які здійснюють обмін BTC на інші гроші. Про криптовалюта активно заговорила преса, що стало додатковим поштовхом для зростання.

19 червня 2011-го відбулося негативна подія, пов’язане зі зломом біржі MtFox. В результаті більше 60 тисяч власників криптовалюта втратили власні заощадження. Це стало приводом замислитися над створенням надійних сховищ для віртуальних монет. 2012 рік запам’ятався зниженням винагороди (з 50 біткоіни до 25), і отриманням ліцензії банку однієї з біржових майданчиків BTC.

У 2013-му капіталізація криптовалюта переступила за 1 мільярд доларів. В цьому ж році відбулося ще ряд пам’ятних подій — додавання кріптовалютного гаманця на Вебмані, перевищення курсу вище позначки в 1000 доларів США і крадіжка більше 100 мільйонів доларів (в криптовалюта) з гаманців користувачів.

У 2014-2015 роках Bitcoin зміцнював свої позиції, значно зросла кількість учасників і Майнер. У Мережі з’являються інструкції, що таке біткоіни простою мовою, організовуються семінари та конференції. Випушено перше спеціалізоване обладнання (Асіка), призначене для видобутку BTC. З 2016-му віртуальну валюту визнали в Японії і прирівняли до реальних грошей. В цьому ж році був зламаний популярний обмінник Bitcoin, через що було вкрадено грошей на 60 мільйонів доларів. Також в 2016-м сталося чергове зниження винагороди до 12,5 монет за блок.

2017 рік став по-справжньому переломним для віртуальних грошей. Вже на початку червня курсова вартість BTC переступила за позначку в 3000 доларів, а до кінця 2017 року цей показник становив близько 20 000 доларів. У грудні США офіційно дозволено торгувати ф’ючерсами на BTC.

До негативних моментів варто віднести появу хардфорка під назвою біткоіни Кеш, який «відірвав» частину користувачів від Bitcoin. Крім того, з жовтня 2017 го віртуальні монети біткоіни заборонені в Китаї.

У 2018 році відбулося зниження курсу, який на 31 травня 2018 року становить 7,5 тисячі доларів. При цьому до криптовалюта не втрачений інтерес з боку інвесторів і Майнер. Навпаки, зниження курсу викликало додатковий ажіотаж, адже BTC визнаний одним з кращих об’єктів для інвестування.

Як працює біткоіни?

Ланки ланцюга блокчейн і бінарний код

Користувачі кріптосеті часто використовують BTC, не розуміючи принципів його побудови та функціонування. Вони не знають, як працює біткоіни, і від чого залежить стабільність системи в цілому. В основі платформи лежить блокчейн — ланцюг блоків, в яку входять всі проведені з BTC операції. Формування чергового елемента blockchain (закриття) відбувається після підбору спеціального хеша. Цією роботою займаються Майнер, які застосовують спеціальне обладнання.

Якщо говорити простою мовою, кожна транзакція записується на окрему «сторінку», набір яких створює «главу» — елемент ланцюжка. Для проведення нової операції, колишній блок повинен бути сформований і закритий. Змінити структуру і склад вузлів блокчейн вкрай складно, що і гарантує безпеку кріптовалютной мережі.

Кількість віртуальних монет в мережі обмежена і складає 21 мільйон монет. Отриманням криптовалюта займаються Майнер, які за допомогою спеціальних пристроїв розгадують хеш блоків, добувають нові монети і отримують винагороду. Розмір премії знижується з періодичністю раз в 4 роки. На 2018 й цей параметр дорівнює 12,5 монетам, а в 2020 він зменшиться ще в 2 рази — до 6,25 Bitcoin.

Складність видобутку віртуальних монет змінюється раз в 2016 блоків або через кожні 14 днів. На формування одного блоку йде близько 10 хвилин (незалежно від загального хешрейта в мережі). Майнер забезпечують працездатність системи і проведення транзакцій.

Звідки беруться біткоіни?

Малюнок шахтарської кирки і покладів біткоіни

Криптовалюта не з’являється з повітря — вона видобувається за допомогою спеціального обладнання і з використанням потужностей Майнер. Усі транзакції проходять через учасників мережі, які вирішують математичні завдання і вишукують той єдиний математичний ключ. На 31 травня 2018 року отримано 17 052 ​​434 монети Bitcoin.

Видобуток віртуальних грошей відбувається наступним чином:

 1. За допомогою ферм на відкритих. Цей спосіб був актуальним до початку 2017 го, але з різким зростанням складності мережі і появою більш потужних ASIC-Майнер застосування GPU для Майнінг BTC не дає очікуваних результатів.
 2. З використанням Асіка. Кращий варіант видобутку криптовалюта — застосування ASIC-обладнання, наприклад, Bitmain Antminer S9i або AvalonMiner841. Такі пристрої мають високу продуктивність, що дозволяє заробляти від 100 до 130 доларів на місяць.
 3. На хмарних сервісах. У цьому випадку учасник мережі не купує дороге обладнання, а просто орендує потужності у спеціальних компаній. Він платить гроші за певне число ТХ / с, після чого використовує їх для Майнінг BTC. До популярних сервісів варто віднести hashing24.com, genesis-mining.ru і інші. Розмір прибутку Майнера залежить від тарифів сервісу, витрат на електроенергію, комісії пулу, курсової ціни валюти і інших чинників.

Розглядаючи, звідки беруться біткоіни, можна виділити ще ряд способів отримання криптовалюта на свій гаманець:

 1. Заробіток на кранах. Це спеціальні сайти, власники яких заробляють гроші шляхом розміщення реклами. Користувачі ресурсів виконують будь-яку дію (переходять по посиланню, вирішують завдання та інше), після чого отримують нагороду у вигляді BTC.
 2. Участь в ICO. Сьогодні з’явилося багато проектів, які платять користувачам в біткоіни за розкрутку і просування ICO.
 3. Купівля на біржі або обмін через спеціальні сервіси.

Що відбувається з біткоіни сьогодні?

Значки біткоіни на тлі великого міста

Перші роки після появи віртуальних монет багато задавалися питанням, навіщо потрібна нова валюта біткоіни і що це таке. У 2018 році такий питання не стоїть, адже віртуальна монета довела спроможність і користь для суспільства. Вона забезпечила ряд переваг для користувачів — анонімність, високу швидкість переказів, децентралізацію, безпеку і можливість Майнінг.

 • Читайте більше про переваги біткоіни.

Стрімке зростання криптовалюта в наступні роки показав велике майбутнє BTC. Технологія блокчейн, на якій побудований Bitcoin, практично ідеальна і невразлива для стороннього втручання. Тож не дивно, що з 2010 року серед користувачів почалася гонка за обладнанням. Майнер купували дорогі відеокарти і витрачали тисячі доларів на створення ферм для видобутку BTC. Їх витрати окупалися з лишком, що і зробило криптовалюта популярної в широких колах.

У 2014 році з’явилися Асіка, які зробили процес видобутку BTC більш ефективним. Разом з тим підскочила і складність, яка на 31 травня 2018 року становить 4.3 ТХ / с. На цьому тлі добувати віртуальні гроші стає все важче — підвищилися витрати на покупку устаткування, а швидкість окупності впала.

Ще одна сторона розвитку криптовалюта — її курс. Користувачів хвилює, що відбувається з біткоіни останні півроку і чого очікувати в майбутньому. Ще в грудні 2017 го курс криптовалюта досягав позначки в 20 000 доларів, а сьогодні впав майже в 3 рази. Експерти пояснюють, що таке зниження очікувано, адже попереднє зростання нічим не обумовлений. Подібні корекції — звичайне явище після різкого зростання фінансового інструменту. При цьому в майбутньому криптовалюта буде рости.

З іншого боку, є і труднощі, які перешкоджають росту курсової ціни — заборони деяких країн на ходіння криптовалюта (в першу чергу Китаю), невизначеність багатьох країн в регулюванні кріпторинка і технічні проблеми Bitcoin (невеликий розмір блоку і обмежене число транзакцій). Крім того, інвесторів відлякує висока волатильність і ризик бути обманутим шахраями. При цьому сама система BTC надійна, але існує багато способів виманити гроші у довірливих користувачів.

Детальніше про те, що таке біткоіни і блокчейн простими словами:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector