Чи дозволена криптовалюта в Росії, і як регулюється її оборот

Що теоретично можливо

Отже, криптовалюта і блокчейн — це повністю децентралізовані речі. Які їх основні риси?

 1. Немає єдиного сервера. Мережа складається з усіх комп’ютерів, які до неї підключені, ніж підтримують її функціонування.
 2. Анонімність. Відомі адреси гаманців і суми переказів. Але законними методами неможливо дізнатися, до кого вони прив’язані. Два варіанти дізнатися цю інформацію: запитати у людини або зламати гаманець.
 3. Контроль. Вірніше, його відсутність. Ніхто не може відстежити транзакції або ввести на них обмеження.
 4. Відсутність регулятора. Мається на увазі, що при шахрайстві, зломі, або простий помилку введення адреси гаманця скаржитися буде нікому.

Як з цим усім впоратися? Ніяк, адже це величезна система. При цьому вона не несе хаосу і всередині неї все досить стабільно. Ну крім курсу, який скаче, як ніби грає в класики.

В теорії можна зробити кілька речей:

 • заборонити торгувати;
 • заборонити проводити платежі і здійснювати перекази;
 • ввести ліміти за операціями;
 • обкласти податками.

Це не повний перелік можливих дій, однак, це найосновніші. Деякі країни навіть намагаються щось зробити з цього (докладніше про це нижче), але для мене постає лише одне питання: як вони за цим стежать, якщо мережа крипти децентралізована?

Як на практиці

На практиці це здається неможливим, протизаконним і нелогічним. Заборона на торгівлю і переклади не подіє, і перевірити його дотримання не вийде. Люди просто будуть робити це все через іноземні біржі, на кшталт Poloniex. Теж саме і з лімітами за операціями.

Ну і відповідно неможливо буде обкласти цю справу податком. Адже на теренах російських платіжних систем ознак обороту крипти не буде. Тоді за що брати податки? Звичайно, можна спробувати зламати комп’ютер щоб знайти хоч якусь інформацію. Але на злом потрібен дозвіл. Отримати його можна тільки при наявності обґрунтованих фактів. Де взяти такі факти, якщо переклад повністю анонімний і відбувається іноземною сервісі?

Боїтеся?

Наш уряд всерйоз зайнялося питанням використання криптовалюта ще в 2014 році. З тих пір розмови про це не вщухають, багато хто боїться якоїсь відповідальності. Так ось, я пишу цю статтю в березні 2018 року. І якщо ви запитаєте, чи можуть заборонити крипту в Росії, я скажу, що ніякого офіційно прийнятого положення, указу або закону про заборону або регулюванні криптовалюта немає.

Останнє, що на сьогодні є — це законопроект про регулювання криптовалюта, який представили 28 грудня 2017 року. Але він ще не прийнятий, значить, не має законної сили. Більш того, навіть у разі прийняття, він не запроваджуватиме жодних заборон. Він відведено законному визначенням багатьох понять, а також питань оподаткування та регулювання купівлі-продажу криптовалюта.

Трохи про Майнінг

Цей законопроект окрему увагу приділив Майнінг, так як саме завдяки йому підтримуються транзакції. Він буде визначений як підприємницька діяльність. Відповідно, щоб їм займатися, потрібно буде зареєструватися як юридична особа або як ВП.

Також це має на увазі оподаткування Майнінг. Але в законопроекті поки що не зазначена ні база, ні одиниця виміру, ні ставка для обчислення податку по Майнінг. Цим повинна буде зайнятися Федеральна податкова служба.

трейдинг

Також в законопроекті відведено увагу обороту криптовалюта, а саме її купівлі-продажу. Займатися нею можна буде вільно, але тільки використовуючи легальні організації. Конкретніше, потрібно буде використовувати біржі, які отримали ліцензію на надання таких послуг. Таким чином, біржі теж повинні будуть пройти реєстрацію.

відповідальність

Законопроект прямо не вказує на наявність будь-якої відповідальності. Але давайте поміркуємо логічно.

По-перше, оподаткування Майнінг і визначення його як підприємницької діяльності. Тобто, якщо ви не зареєстрували свої потужності, то вам загрожує штраф і ймовірна конфіскація обладнання. Також можливий штраф за несплату податків. Якщо до вас поставляться більш жорстоко, то можна отримати і термін.

По-друге, торгівля лише через ліцензійні біржі. Якщо порушити це правило, то накладається штраф. Якщо ви утримуєте біржу без ліцензії — штраф і блокування майданчика. Це найбільш імовірні наслідки подій, які грунтуються на чинному законодавстві.

Разом

Сьогодні цього нічого немає, тому ніякої відповідальності ви поки не понесете. Слідкуйте за новинами навколо цього законопроекту. Коли його приймуть, уважно прочитайте і дотримуйтесь його вимогам.

Я вважаю, що цей законопроект більш-менш логічний. Якщо все буде зроблено правильно, то він не обмежить ніяких прав і свобод громадян, які не буде потреби влазити в децентралізовану систему, і при цьому можна буде контролювати використання криптовалюта в країні. Будемо чекати результатів.

Як все було

Влада не могли так просто залишити те, що в Росії активно ходить ціле безліч нових грошей, при цьому такий оборот нічим не регулюється. Тому почали активно обговорювати це і шукати важелі.

Найперше заяву ЦБ і наступні слова Генпрокуратури несли повністю інформаційний характер. Звичайно, вони мають сенс, криптовалюта дійсно часто використовується для оплати не зовсім законних дій. Але підтвердження цьому ми знайти не можемо, скоріше це просто засноване на логіці і здоровому глузді.

Законопроект Міністерства фінансів про введення кримінальної відповідальності практично за все, що пов’язано з криптовалюта, викликав загальне обурення. Справа в тому, що він передбачав занадто жорсткі заходи і якимось чином навіть обмежував свободу інформаційної діяльності:

 • покарання за емісію;
 • санкції за використання;
 • і навіть санкції за поширення будь-якої інформації про крипті (історія, як виробляється, як торгується тощо).

Уявіть, якби подібне було схвалено. Росіяни в такому випадку могли б стати дещо обмеженими. Адже криптовалюта активно обговорюється в усьому світі, і їй прогнозують велике майбутнє. А такі зміни в законодавстві просто не давали б можливості спокійно знайомитися з кріптоміром. Благо, в Мінекономрозвитку такий законопроект не схвалили.

Наступний факт — блокування безлічі Інтернет-ресурсів, присвячених крипті. Так, був заблокований навіть офіційний сайт біткоіни. Однак більшість сервісів були розблоковані. Крім цього, організація РосКомСвобода розпочала кампанію за легалізацію крипти.

Починаючи з осені 2016 року в уряді почали рухатися в ліберальному напрямку. Всі також пропонувалися важелі регулювання, але вже більш логічні (на кшталт податків). Крім цього було запропоновано створення Рабіко, виявлялася ініціатива про легалізацію біткоіни. Володимир Путін дуже точно висловився про те, що необхідно створити умови для поліпшення фінансової системи РФ. Він підкріпив це тим, що в питанні контролю за криптовалюта не потрібно створювати зайвих перепон.

Таким чином ми бачимо, що після маси обговорень і спірних ситуацій, криптовалюта в Росії скажуть «так», і забороняти їх ніхто не збирається. Однак це все ж є грошовими коштами, отже вимагає деякого регулювання. Будемо сподіватися, що влада продовжить рухатися в тому ж руслі, і буде прийнято рішення, яке не відлякає росіян від того, що так популярно у всьому світі.

легалізація біткоіни

Оскільки біткоіни сьогодні найбільш поширена криптовалюта, постає питання про можливість його легалізації в країні. Як вже стало зрозуміло, що це однозначно торкнеться регулювання операцій з ним. Але як такої легалізації не буде.

Справа в тому, що національною валютою в Росії є рубль, і влада зобов’язана всіляко його підтримувати і розвивати. Офіційне визнання біткоіни стане цьому перешкодою. Адже криптовалюта за багатьма параметрами перевершують фіатние гроші. Якщо його визнають, то рубль буде використовуватися рідше, що позначиться на його курсі і цінності.

Що скаже світ

Світ не визначився зі своїм ставленням до крипти. Є країни, які заборонили її використання, є ті, які схвалюють, а деякі визнали офіційно.

 • Бангладеш — заборона, 12 років в’язниці;
 • Китай — заборона;
 • Еквадор — заборона, створили свою цифрову валюту, яка під повним контролем влади;
 • Таїланд — заборона;
 • Ісландія — заборона купівлі-продажу;
 • США, Японія — офіційне визнання, оподаткування;
 • країни ЄС — ніяких заборон, деякі країни регулюють обіг.

Як ми бачимо, заборони логіці не піддаються. Ісландія і Китай славляться тим, що мають найбільші Майнінг-ферми в світі (але вони ж не торгують криптой). У Таїланді зареєстровано кілька успішних компаній, що займаються криптовалюта. Це створює враження, що жителі країни, де заборонені криптовалюта, не слухають свій уряд.

Їжа для розуму

Тепер, дорогі мої читачі, подумайте самі про доцільність заборони криптовалюта і такої можливості в цілому.

До скорого!

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector