Де безпечніше і надійніше, або як зберігати криптовалюта

варіанти

Як добре, що ми завжди еволюціонуємо і завжди маємо вибір. Ну знаєте, кожен незалежний і завжди сам вирішує: пити йому воду з пляшки або налити в чашку, надіти шапку або залишити вдома. Загалом, ніхто нам не указ.

Існують різні способи зберігання криптовалюта, щодо яких рішення приймати теж потрібно самому. Перша відмінність — це холодне і гаряче зберігання.

Це не означає, що потрібно буде закинути свої ключі в піч або криогенну камеру. Холодне (воно ж «повільне» або офлайн) зберігання має на увазі те, що доступ до ваших коштів будете мати тільки ви, і гаманець не буде підключений до мережі. Гаряче (швидке / онлайн) — це зберігання ключа на якомусь сервері. Для доступу до засобів вам не знадобиться вводити ключ, а потрібно лише знати логін і пароль.

Другий критерій випливає з першого і має на увазі безпосередньо місце, де буде лежати ключ. Такими місцями є біржі, мультивалютні веб-гаманці, мобільні або десктопні програми, паперові або апаратні гаманці. Останні два якраз відносяться до холодного зберігання, в той час як інші є гарячими.

Третій, менш важливий критерій класифікації — кількість валют. Бувають одновалютні і мультивалютні гаманці. Останні дають можливість скинути все в одну корзину, що досить зручно, але менш безпечно.

Гаряче зберігання

Гарячі способи, крім іншого, діляться на контрольовані і неконтрольовані. Перший має на увазі зберігання приватного ключа на своєму пристрої, однак, гаманець все одно має доступ до мережі. Такий спосіб надійний, якщо ви стежите за безпекою свого пристрою (захист від фішингу, шкідливого ПЗ і т.п.).

Неконтрольовані — це гаманці, які повністю підключені до сервера, де і зберігається ваш секретний ключ. Роблячи такий вибір, варто бути дуже уважним до самого сервісу, адже в Інтернеті раз у раз відбуваються якісь зломи.

До перших можна віднести такі гаманці, як Jaxx, Exodus, Monee. До других же відносяться більшість онлайнових гаманців на кшталт Blockchain.info, Dogechain.info, біржове зберігання і використання мультивалютних онлайн-гаманців.

біржа

Я вибираю біржу тільки в тому випадку, якщо збираюся торгувати криптой або обміняти її на фіат і відразу ж вивести. Але навіть в цьому випадку я тримаю там невелику суму. Біржові зберігання не дає мені ніяких гарантій збереження коштів і високої захисту від злому.

Якщо мене запитають, де купувати крипту, то я відправлю прямо на біржу. Але коли мова заходить про її зберіганні, то з біржі кошти потрібно виводити і вибирати щось надійніше.

онлайн гаманці

Багато хто намагається «піклуватися» про зручність власників криптовалюта і створюють безліч різних сервісів для її обороту і зберігання. Одними з таких сервісів є мультивалютні онлайн-гаманці, на кшталт Holy Transaction. Так, вони дозволяють зберігати 10-20 криптовалюта в одному місці, проводити з ними операції, але це не те місце, де безпечно тримати свої кошти постійно.

Для кожної крипти вони використовують невідомі користувачам сервера. Більш того, такі гаманці-сервіси дуже часто схильні до атак, оскільки мають захист нижче, ніж у бірж.

Завжди під рукою

Ви бачили одного чоловіка, який не має на руках смартфон? З цього списку вже не можна виключати дітей, деякі люди похилого віку вже самостійно роблять собі root-права на Android або розповідають своїм онукам, як зробити Apple ID. Тому я впевнений, що не здивую вас наявністю додатків для телефону.

Чим добре таке зберігання? Швидкі транзакції, де б ви не знаходилися, тільки б доступ до інтернету був. Деякі гаманці, на кшталт Jaxx, також дозволяють зберігати кілька криптовалюта. Але як ви думаєте, наскільки це безпечно?

Якщо ви чайник щодо використання смартфонів, то я скажу вам, що навіть відкриваючи собі доступ до прихованих файлів і папок, ви не бачите все, що зберігається на телефоні. А саме там і лежить доступ до вашого секретного ключа. Якщо пустити в смартфон вірус, то він зможе його дістати.

А тепер давайте подумаємо разом, наскільки надійним є ваш телефон? Весь світ кричить про те, що через телефон про нас отримують всю інформацію. За допомогою програми Google Play раз у раз виявляються шкідливими копіями або фішерами. iOS дає більше гарантій, але навіть в цьому випадку бувають проколи.

Тому, якщо ви не можете вибрати інший спосіб, то на мобільний зберігання кладіть самий мінімум. Його повинно вистачати на мінімальні розрахунки, типу оплати продовольчих товарів. Все інше кидайте куди-небудь в холод і ховайте в сейф.

десктоп

Якщо ви активний користувач комп’ютера, тоді цей спосіб зберігання для вас. Десктопні гаманці користуються чималою популярністю, крім того забезпечують високий рівень захисту коштів.

Варто знати, що комп’ютерні гаманці також діляться на товсті і тонкі. Але якщо в творі Чехова навантажений валізами був тонкий, то в нашому випадку таким виявиться якраз товстий. Проте, товстий все ще буде крутіше тонкого, бо він в рази безпечніше.

Товсті гаманці — це повністю синхронізовані з блокчейном програми. Для проведення транзакцій вони не звертаються до серверів, а безпосередньо закидають інформацію про неї в мемпул. Мінусом такого зберігання буде великий обсяг використаної пам’яті (наприклад, blockchain Ethereum вже займає 325 гб), і він буде лише зростати. Але завдяки цьому забезпечується максимальний рівень захисту. Єдина пролом — це загальна захист вашого комп’ютера.

Тонкі ж, навпаки, зовсім не синхронізуються з блокчейном. Це заощадить достатньо місця на вашому пристрої, але в той же час піддасть ваші кошти небезпеки. Такі гаманці звертаються до серверів, де зберігаються ваші ключі. Кому цікаво, що відбувається з тими серверами? Ви повинні довіряти їм на все сто, щоб зберігати криптовалюта таким чином.

холодні

Чи не набрид зі своєю безпекою? Чому тоді один з найбільш частотних запитів в гуглі «де безпечно зберігати криптовалюта»? Холодне зберігання — найнадійніше на сьогодні. Шкода, що воно ділиться лише на два способи — паперові гаманці і апаратні.

Ще один важливий документ

Наш спосіб життя змушує створювати безліч важливої ​​документації. Посвідчення, договору, чеки — все це щодня заповнює архіви і папки кожної людини. Тепер до цього може додатися ще й папірець з кодом і QR кодом, яка дозволить вам управляти вашими грошима.

Паперовий гаманець не повністю виправдовує свою назву. Ви можете його сфотографувати (тільки доступ до цієї фотке якось обмежте), створити документ на компі і зберігати його там або ж закинути на флешку. Так чи інакше, якщо ви використовуєте паперове зберігання, то головним завданням є обмежити доступ будь-якої людини до місця зберігання такої адреси.

Якщо ви віддали перевагу роздрукувати документ, то великим мінусом може бути можливість втратити його. Тому бережіть як зіницю ока. Сумніваюся, що ви сильно зрадієте, коли зрозумієте, що випадково викинули його.

Крім цього, я хочу вам порадити не використовувати QR-код, а вводити ключ вручну. Так, це займе більше часу, та й доведеться постійно перевіряти правильність введення. Але таким чином ви забезпечите собі повну безпеку здійснення транзакції. Адже ніхто не знає, куди йдуть дані зі сканера, вірно? Не варто власноруч створювати зайву можливість дістатися до ваших цифрових грошей.

Все на флешку

Скажіть років 10-20 назад, що у вас є флешка з купою зашифрованих грошей, то простим подивом ніхто не обійдеться. Якщо сказати те ж саме сьогодні, то вас почнуть запитувати про виробника обладнання, його зручність тощо. Але це вже буденність, і здивувати цим точно не вийде.

Це найкращий спосіб для зберігання своєї криптовалюта. Навіть якщо ви втратите цю заповітну флешку, отримати до неї доступ буде не так просто. Це підтверджує система аутентифікації апаратних гаманців Ledger Nano S.

Крім пін-коду, там ще є 24 ключових слова. При підключенні до комп’ютера потрібно буде ввести два з них. При цьому потрібно знати, під якою цифрою знаходиться кожне слово. Знайомство з ними відбувається один раз, при першому підключенні. Більш того, при кожному невірному вводі пристрій вимикається, і все потрібно проводити заново. Після 3 невірних вводів вся інформація з гаманця стирається.

Саме тому апаратні гаманці такі дорогі. Крім зазначеного вище, можна використовувати Ledger Blue, пристрої від компанії Trezor. Якщо ви таким чином заморозити свої кошти, то точно їх не втратите. Два мінуса: висока вартість і обмеженість по крипті (можна зберігати тільки топові). Але безпека це перекреслює.

Робіть вибір правильно

Сьогодні кріптовалютний ринок пропонує різноманітні способи зберігання, які відрізняються не тільки місцем, де можна заховати свої ключі, але і їх видами. Коли ви приймаєте рішення, варто враховувати кілька моментів:

  • безпеку;
  • частота використання крипти;
  • сума, яку ви будете зберігати.

Безпека — один з найголовніших критеріїв, особливо коли справа стосується грошових коштів. Наприклад, біржі дозволяють швидко торгувати свою крипту, але це не найнадійніше місце для зберігання криптовалюта. У той же час, апаратний гаманець забезпечує вищий рівень захисту, але транзакції з ним ви будете проводити досить довго.

Тому другим критерієм буде частота транзакцій. Якщо ви трейдер, або більшість своїх розрахунків проводите з використанням криптовалюта, то потрібно вибирати онлайн зберігання. Якщо ж ви, наприклад, інвестуєте на перспективу, то краще заморозити свої кошти.

У нас же немає ніякої диктатури, ніхто не змушує класти всі яйця в одну корзину і жити в страху. Якщо ваш друг Сатоши Накамото, завдяки чому у вас є тисяча-інша біткоіни, то ви можете виділити 2-3 битка на гаряче зберігання, а все інше закинути в морозилку. Уникайте онлайн зберігання великих сум.

І ще раз про безпеку

Ви ж знаєте приказку «Сім разів відміряй — один раз відріж». Тут те ж саме. Питання безпеки потрібно переглянути кілька разів, а тільки потім приймати рішення. Зберігайте всі онлайн? Зробіть двухфакторную аутентифікацію. На кожен вхід витратите на хвилину більше, але це куди надійніше, ніж використовувати лише логін і пароль.

Зберігайте на комп’ютері? Зашифруйте пов’язані файли, встановіть антивірус, видаліть всі програми, які дозволяють підключатися до комп’ютера дистанційно. Говоріть, що вам вони потрібні? Ну що ж, це ваші гроші. Я про свої вже подбав, зараз ось пишу про це.

Так, до речі, ще раз до питання про біржі. Запевняю вас, що ви не будете торгувати великими сумами. Тому не треба тримати там все, що у вас є. Одна DDoS-атака, і плакали ваші грошики. Невідомо, що відбувається з біржею поки вона впала. А пред’явити претензії потім буде нікому.

Сьогодні це все доступні способи зберігання. Тепер ви знаєте про нюанси кожного, їх плюси і мінуси. Уже вирішили, яку криптовалюта будете використовувати? Підбирайте найнадійніший спосіб і відповідний сервіс або пристрій. Якщо знайдете щось нове і досить цікаве, то пишіть в наш коментарях або на сторінки в соціальних мережах. Розглянемо в деталях.

До скорого!

P.S. Безпека понад усе!

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector