Емісія криптовалюта — що це, види

Емісія криптовалюта — це процес випуску в обіг нових цифрових монет. Вона багато в чому визначає курс кріптоактіва і можливості його застосування. У сьогоднішньому огляді ми докладно поговоримо про емісію коинов і дізнаємося її ключові особливості.

Емісія криптовалюта: що це простими словами

Монети 4-х популярних криптовалюта лежать на платі

Як було сказано вище, емісія — випуск в обіг нових кріптомонет. У переважній більшості випадків, цей процес є децентралізованим і здійснюється за рахунок Майнінг:

 1. Майнер проводять обчислювальні операції для генерування нового блоку транзакцій.
 2. За кожен блок користувачі отримують винагороду, яке обчислюється фіксованою кількістю монет. Для прикладу, на момент написання статті (07.11.2018) це 12,5 BTC, 3 ETH, 25 LTC. Нагорода розподіляється між усіма користувачами, які брали участь у створенні нового елемента мережі. Сума виплати безпосередньо залежить від вкладу шахтаря в генерацію блоку.

Таким чином, Майнер виконують відразу 2 завдання: підтримують функціонування платіжної системи (адже без нових блоків вона стане недієздатною) і забезпечують систематичне поява нових коинов.

Деякі монети (наприклад, Ripple) випускаються в обіг централізовано. У таких випадках Майнінг не провадиться. Як правило, цифровий актив, що випускається єдиним центром, є лише побічним продуктом однойменної платіжної системи. Ті ж Ripple Labs намір впроваджувати революційні рішення в банківську сферу, в той час як монета XRP буде лише грати роль своєрідного платіжного моста.

Незважаючи на те, що багато популярних коін емітуються відразу тисячами користувачів по всьому світу, сам процес має єдиний інструмент регулювання. У ролі регулятора виступає заздалегідь прописаний алгоритм шифрування. Він виконує такі важливі функції:

 1. Контролює кількість і час емісії нових коинов.
 2. Захищає платіжну систему від несанкціонованого втручання з боку.

Таким чином, криптографічний алгоритм, завдяки своїм регуляторним функціям, запобігає безконтрольний випуск нових монет і, відповідно, їх різку інфляцію.

Види кріптовалютной емісії

Монети різних криптовалюта падають з неба

У глобальному плані емісія криптовалюта ділиться на 3 типи:

 1. Обмежена одноразова. При такій емісії криптовалюта випускається відразу в повному обсязі. Тут яскравим прикладом виступає згаданий вище Ripple. Творці відразу випустили 100 млрд. Монет. Це значення є остаточним; далі коін не видобуваються і більше їх не стане. Крім Ріппла, до цієї категорії відносяться такі активи, як NEM (XEM — 9 млрд) і Cardano (ADA — 45 млрд). Головна перевага криптовалюта з одноразовою емісією полягає в тому, що монети практично не схильні до інфляції, зумовленої перевищенням пропозиції над попитом. Крім того, в дані коін вигідно інвестувати на ранніх етапах існування. Тобто, можна закупити криптовалюта, коли вона коштує копійки, а через деякий час продати її за більш вигідним курсом, якщо вона виросте. Однак слід пам’ятати, що підвищення ціни буде залежати не стільки від популярності цифрового активу, скільки від успішності платіжної системи, всередині якої він «ходить». І навіть в цьому випадку солідний профіт не гарантований. Та ж система Ripple активно популяризується і знаходить прихильників у фінансовій сфері, але вартість монет XRP як і раніше далека від привабливою (на момент написання статті це 53 цента).
 2. Обмежена контрольована. За цим принципом випускаються майже всі найбільш популярні цифрові гроші: біткоіни (і Форк), Лайткоіни, Деш. Обмежена контрольована емісія здійснюється за рахунок Майнінг. Нові монети виходять в обіг поступово, при цьому їх загальна кількість не може перевищувати заздалегідь встановленого ліміту (21 млн. BTC, 84 млн. LTC, 19,8 млн. DASH). Тобто, коли буде здобута остання монета біткоіни, її Майнінг припиниться. Аналогічна доля чекає й інші коін з обмеженою емісією. Відразу скажемо, що до повного закінчення Майнінг ще дуже далеко. За попередніми підрахунками, останній BTC буде здобутий лише в 2140 році. Настільки довгий термін обумовлений наявністю регулюючих інструментів, прописаних при створенні платіжної системи. Про ці інструменти ми поговоримо трохи нижче, а поки скажемо лише одне: такі регулятори і обмеженість загального числа коинов сприяють підвищенню їх цінності на ринку. Для прикладу розглянемо ті ж біткоіни. Популярність цієї монети зростає з кожним днем, але поточна чисельність коинов обмежена, а нові випускаються не дуже швидко. Таким чином, попит і пропозиція перебувають або на одному рівні, або перше перевищує друге. Звідси випливає підвищення цінності і закономірне зростання курсової вартості. Справедливості заради відзначимо, що на курс криптовалюта впливає ціла купа факторів, але обмеженість і контроль над емісією грають не останню роль у формуванні ціни. Головна перевага кріптомонет з даним видом емісії полягає в тому, що вони краще за все піддаються прогнозуванню. Оцінивши популярність того чи іншого активу, його капіталізацію і новинний фон, можна зрозуміти, скільки він буде коштувати через місяць, півроку чи навіть рік.
 3. Необмежена контрольована. Уже за назвою зрозуміло, що ліміту за загальною кількістю монет тут немає, хоча регулятори випуску присутні. Вже згадана категорія коинов теж емітується за допомогою Майнінг, тому за випуск відповідає не єдиний центр, а тисячі окремих користувачів. Найпопулярнішими представниками кріптоактівов з необмеженою емісією є Ефіріум, Ефіріум Класик, Догікоіни. Головною перевагою платіжних систем, всередині яких «ходять» дані монети, є швидкі транзакції. Наприклад, багато трейдерів поповнюють баланси на біржах в Догікоінах, а вже потім змінюють їх на потрібні валюти. Це зручніше, ніж відразу заводити на рахунок біткоіни або Лайткоіни. Однак необмеженість цифрових грошей вкрай негативно позначається на їх ціні. Ті ж Догікоіни на момент написання статті стоять 0,0036 USD, що не дивно, адже їх уже випущено більше 116,8 млрд. Єдиним приємним винятком є ​​Ефіріум, за який дають 220,2 USD. Поки що монета тримається за рахунок популярності і можливості Майнінг на відкритих. Але її творця — Віталіка Бутеріна — такий розклад не влаштовує. Ходять чутки, що він має намір не тільки обмежити емісію, а й «спалити» частина випущених монет, щоб створити штучний дефіцит. Що буде в підсумку, ми побачимо зовсім скоро. У будь-якому випадку, криптовалюта з необмеженою емісією є найбільш непередбачуваними, що відштовхує багатьох інвесторів.

Як регулюється емісія в криптовалюта?

Золота монета біткоіни і срібні монети інших криптовалюта

Навіть школярі, які вивчали ази економіки, знають, що викид на ринок величезної кількості валюти призводить до її стрімкого знецінення. У випадку з фіатнимі грошима таке можливо (особливо при безграмотному уряді), проте криптовалюта (навіть з необмеженою емісією) випускаються за певним планом, який регулюється заздалегідь прописаними алгоритмами.

В цілому, контроль над обсягом кріптоактівов забезпечується за допомогою наступних регуляторів:

 1. «Замороження» частини монет і їх поступове введення в обіг. Даний метод підходить тільки валют з разової емісією. Наприклад, творці Ripple зобов’язалися «заморозити» приблизно 53,6 млрд. Коинов і щомісяця пускати в оборот по мільярду XRP. Такий підхід дозволяє створити штучний дефіцит валюти на ринку і спровокувати її подорожчання. Крім того, наявність резерву дає час на популяризацію системи і залучення нових користувачів.
 2. Підвищення складності Майнінг — один з ключових інструментів контролю емісії. Як відомо, нові монети з’являються разом з новими блоками, які, в свою чергу, генеруються з певним часовим інтервалом. Для кожної системи передбачений свій проміжок (наприклад, блок біткоіни створюється майже за 11 хвилин, в той час як на формування нового елемента в мережі Ефіріум йде близько 14,2 сек.). Суть в тому, що задані часові відрізки повинні дотримуватися незалежно від кількості Майнер і задіяних потужностей. Тут діє гранично простий принцип: чим вище сумарна потужність, тим вище складність. У разі відтоку Майнер обидва показники знижуються. До речі, складність теж коригується з певним інтервалом (наприклад, в біткоіни перерахунок йде кожні 2016 блоків).
 3. Зменшення винагороди за блок — не менш важливий регулятор в кріптовалютной емісії. З певним часовим інтервалом нагорода Майнер знижується, а значить — сповільнюється випуск нових монет. Алгоритм зменшення виплати дозволяє контролювати загальний обсяг монет на ринку і провокує помірний дефіцит активу, що в свою чергу призводить до її подорожчання. Інтервали зниження нагороди досить солідні (в мережі біткоіни це відбувається кожні 4 роки, причому виплата знижується рівно в 2 рази). З одного боку, даний інструмент дуже корисний для підтримки цінності монети. Але рано чи пізно винагороду впаде настільки, що Майнінг навіть на найпотужнішому обладнанні стане невигідним. Це може привести до серйозних наслідків (аж до краху криптовалюта).

Варто сказати про те, що принцип поступового зниження нагороди діє не у всіх кріптосетях. Наприклад, в системі Gectacoin все відбувається з точністю навпаки. Так, за кожен закритий блок нагорода зростає в 1,00001384 рази. Досить непоганий стимул для залучення нових Майнер. У той же час, в мережі передбачені фундаментальні регулюють алгоритми:

 • загальна емісія — 4 000 000 000 монет;
 • час закриття блоку — 2 хвилини;
 • складність Майнінг коригується залежно від загальної потужності мережі.

До слова, Gectacoin — це проект на короткострокову перспективу. Останній коін буде згенеровано в квітні 2020 року. Зараз листопад 2018 го, так що можна спробувати намайніть кілька монет і подивитися, що буде далі, хоча в захмарні перспективи поки віриться насилу.

Емісія популярних криптовалюта

Значки криптовалюта на білому тлі

Розглянемо емісію найпопулярніших кріптоактівов:

криптовалютаЗагальна емісіяЕмісія на 08.11.18
біткоіни21 млн.17,36 млн.
Лайткоін84 млн.59,07 млн.
Ефіріумнеобмежена103,07 млн.
Ріппл100 млрд.
EOS1 млрд.
Stellar103 млрд.18,95 млрд.
NEM9 млрд.
Cardano45 млрд.25,92 млрд.

Чи впливає емісія криптовалюта на залучення інвесторів?

Монети криптовалюта, золоті злитки і доларові купюри

Якщо коротко, то так, причому ступінь привабливості того чи іншого активу безпосередньо залежить від виду його емісії. Так, найохочіше інвестори вкладають гроші в електронні монети з обмеженим контрольованим випуском. В даних криптовалюта заздалегідь передбачений сумарний обсяг. Більш того, в системі прописано кілька регулюючих алгоритмів, які не допустять безконтрольного виведення грошей на ринок, а значить — не буде раптової інфляції. І, як ми сказали вище, монети з обмеженою емісією найкраще піддаються прогнозуванню, тому потенційний інвестор може прикинути свої шанси на успіх і прорахувати можливу прибуток.

У монет з необмеженою емісією ситуація протилежна. Вони спочатку випускаються на ринок у великому обсязі, формуючи переважання пропозиції над попитом. Аналітикам вкрай важко прорахувати, яку цінність коін матиме на ринку через 1-2 роки. Навіть прогнози на місяць вперед частенько виявляються неправильними. Тому люди неохоче вкладають свої гроші в подібні проекти. Єдиним винятком у цій галузі є все той же Ефіріум. Але ця платформа спочатку мала високий потенціал, адже вона дозволяє створювати різні децентралізовані сервіси на основі блокчейна. Тобто, сфера її застосування за замовчуванням ширше, ніж у багатьох схожих проектів. Але навіть високий потенціал не дозволяє однойменної монеті хоча б близько підійти до біткоіни (в плані ціни). Можливо, ситуація зміниться, якщо Віталік Бутерін все-таки зважиться на обмеження емісії.

Що стосується монет з разової емісією, з ними ситуація ще складніша. З одного боку, загальний обсяг відомий, що вже дозволяє провести хоч якийсь аналіз. Крім того, за прикладом Ріппла можна вдатися до «заморожування» частини активів, щоб регулювати їх висновок в обіг. З іншого боку, такі монети мають централізований контроль, що подобається далеко не всім кріптопользователям. Підвищити їх популярність шляхом залучення Майнер не вийде, адже вони просто не потрібні. І навіть успіх платіжної системи не гарантує отримання значної прибутку (взяти той же Ripple, який 3-й по капіталізації, але за ціною одного коін не входить навіть в ТОП-20). Таким чином, різко збагатитися на даних криптовалюта (як ті, хто купив біткоіни в 2013-2015 роках) навряд чи вийде, а це не найпривабливіша перспектива.

Якщо ж говорити про інвестиції в криптовалюта в цілому, то це в будь-якому випадку ризикована справа. На відміну від фіатних грошей, їх вартість не підкріплена якоїсь фізичної цінністю. Левову частку ціни забезпечує банальна популярність. Так що в будь-якій актив ви не вкладалися, потрібно ретельно зважувати всі «за» і «проти».

Відмінності емісії криптовалюта від випуску фіатних грошей

Купюра в 50 доларів і монета BTC

При відповіді на це питання ми можемо виділити наступні моменти:

 1. Переважна більшість криптовалюта випускається децентралізовано. За цей процес відповідає не одна людина або установа, а тисячі окремих користувачів. Звичайно, валюти з разової емісією випускаються одним конкретним розробником, а й тут є відмінність — кріптоактіви емітуються раз в передбаченому обсязі, в той час як державні установи проводять такі операції систематично.
 2. Купюри фіатних грошей оновлюються; старі варіанти виходять з обігу, а замість них на ринок заходять нові. У кріптовалютном світі такого явища немає. Грубо кажучи, кріптомонета, добута в 2015 році, буде рівноцінна тій, що згенерована в 2115-м.
 3. Емісія цифрових активів відбувається за заздалегідь прописаним алгоритмом, і даний процес не можна ні прискорити, ні сповільнити (вірніше, можна, але для цього має відбутися щось надзвичайне). Сьогодні блоки генеруються з заданим інтервалом, нагорода за них фіксована і знижується за певним розпорядком, складність підлаштовується під потужності обчислювальної техніки. Загалом, все продумано. У випадку з фіатнимі грошима випуск відбувається на розсуд державних органів. Вони можуть призупинити емісію або навпаки — випустити в обіг велику кількість купюр.

А ось у чому обидва види валют схожі, так це в тому, що кількість діючих грошових одиниць ніколи не відповідає передбаченому обсягом. Як відомо, звичайні гроші псуються, купюри губляться і так далі. З криптовалюта можуть виникнути не менш серйозні проблеми. Наприклад, людина може забути пароль від гаманця, в результаті чого зберігаються на ньому кріптомонети назавжди пропадуть. Можна втратити паперове сховище з приватним ключем, жорсткий диск з програмним клієнтом може вийти з ладу тощо. Уже зараз відомо, що 21-го мільйона біткоіни в обороті не буде ніколи, адже за роки існування криптовалюта тисячі монет були загублені.

Ну що ж, ось ми і розібралися з тим, що таке емісія в криптовалюта, як вона здійснюється, як регулюється і як впливає на цінність випускаються активів. Вже сьогодні зрозуміло, що емісію нових коинов не зупинити. Цей вид грошей встиг завоювати величезну популярність в світі, так що не виключено, що звичні нам фіатние валюти зовсім скоро відійдуть в історію.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector