Ф’ючерси на біткоіни: торгівля на біржах CME і CBOE

Початок торгів ф’ючерсами на біткоіни — один з головних чинників, що позитивно вплинули на вартість віртуальної валюти, який привів до її зростання. Так 10 грудня 2017 року запущені торги на біржі CBOE Global Markets, ще через вісім днів — на CME Group. Згодом підключився і такий гігант, як NASDAQ. На цьому тлі криптовалюта приваблювала нових інвесторів. Вони цікавляться, що це за фінансовий інструмент, як ним користуватися, і чи можна заробити на ф’ючерсах Bitcoin. Розглянемо ці питання докладніше.

Ф’ючерси на Bitcoin — визначення і особливості

Зображення піктограми біткоіни і графіка

Ф’ючерси на біткоіни — похідний біржовий інструмент, який представляє собою контракт на поставку активу. Посередником при укладенні договору є біржова площадка, а сторони угоди — покупець і продавець. Бувають ситуації, коли роль покупця виконує сама біржова площадка, яка отримує товар, а після знаходить другого учасника.

Іншими словами, ф’ючерс — базовий біржовий контракт купівлі-продажу інструменту (в нашому випадку Bitcoin), в якому обмовляється вартість покупки і термін поставки. У випадку з іншими активами (товарами) в специфікації до угоди обумовлюються додаткові умови, а саме якість, наявність маркування і так далі. Покупець і продавець відповідають перед біржовим майданчиком до моменту виконання зобов’язань.

Історія і тонкощі процесу

Історія ф’ючерсів стартувала ще в 40-х роках 19 століття. З 1848 року працює Чиказька торгова палата (абревіатура CBOT), яка вважається однією з найбільш старих ф’ючерсних бірж. У 70-х роках з’явилася CME (товарна біржа Чикаго). Трохи більше 10 років тому (у 2007 році) згадані майданчики об’єдналися, а результатом стала поява CME Group. Згодом до нового утворення підключилася Nymex (товарна біржа Нью-Йорка).

В угоді з купівлі ф’ючерсу на Bitcoin бере участь дві сторони. Покупець відкриває long-позицію, а продавець — «short». Перший отримує дохід в разі, якщо вартість криптовалюта після покупки піде вгору, а друга сторона — в разі зниження курсу. Виходить, що після підписання угоди один учасник буде переможеним, а інший виявиться в прибутку.

Для закриття позиції повинні бути виконані зворотні дії:

 1. Покупець реалізує ф’ючерс на біткоіни.
 2. Продавець — набуває актив.

Варто врахувати, що вартість інструменту при здійсненні операції і її закриття буде відрізнятися. Ця різниця являє собою збиток або прибуток (для кожної зі сторін угоди).

Кількість доступних ф’ючерсів на біржовому майданчику носить назву «відкритий інтерес». Як тільки з’являється новий контракт, учасники ринку відкривають позиції, а після наближення до терміну виконання ф’ючерсу інтерес поступово знижується.

Ф’ючерсні контракти діляться на два типи:

 1. Поставні. Суть контракту в тому, що по завершенню терміну дії покупець набуває, а друга сторона реалізує актив в кількості і за ціною, яка обумовлена ​​в контракті між сторонами. У ролі активу може виступати що завгодно — нафта, криптовалюта і інші активи. Угоди купівлі-продажу здійснюються з двома цілями — захист від ризику зміни ціни (хеджування) і спекуляція (заробіток на різниці цін). Ось чому багато ф’ючерси закриваються до дня закінчення, а інструмент торгів не поставляється.
 2. Розрахункові. Особливість в тому, що при укладенні такого договору передача об’єкта угоди не передбачається. Покупець і продавець проводять фінансовий розрахунок з урахуванням різниці цін, зазначеної в контракті і вартістю активу на день завершення контракту. Як і поставні, розрахункові ф’ючерси застосовуються для хеджування і спекуляцій.

Торгівля ф’ючерсами біткоіни відноситься до розрахункових контрактів, адже реальної поставки інструменту не відбувається.

Період дії і день експірації

Ф’ючерсні контракти можна класифікувати за періодом дії:

 1. Квартальні. Такі ф’ючерси виконуються в кінці кожного з кварталів, а саме перші місяці весни, літа, осені і зими.
 2. Серійні. Суть ці контрактів полягає в оформленні всередині кварталу, а періоди виконання — інші місяці, крім тих, що задіяні в квартальних контрактах.

Щоб дізнатися точний день експірації ф’ючерсу, варто заглянути в його специфікацію (тут можливі варіанти).

Ф’ючерсні контракти на Bitcoin відрізняються по дню експірації:

 1. Ф’ючерси CBOE закінчуються на 2-е робоча доба перед 3-й п’ятницею місяці, коли передбачено завершення договору.
 2. Ф’ючерс на біткоіни CME закінчується в крайню п’ятницю. У разі, коли на це число припадає вихідний, експірація настає в робочий день, що передує п’ятниці.

коди

Щоб працювати з ф’ючерсами на криптовалюта і інші активи, важливо правильно розпізнавати інструмент за кодом (тікер). Наприклад, для Bitcoin це позначення є BTC. Ф’ючерсні контракти на біткоіни працюють на різних біржах і мають індивідуальний номер. Наприклад, на CBOE передбачено позначення XBT, а на CME — BTC. Багато хто вважає, що через однакового позначення на CME можуть виникнути проблеми (наприклад, якщо біржа почне торгувати самим Bitcoin). За заявою керівництва, продавати «чистий» біткоіни ніхто не буде, тому і ризики виключені.

Разом з тікером (кодом) вказується позначення дати закінчення контракту (місяць і рік). Згадані параметри також кодуються за допомогою цифр. Наприклад, рік відображається від 0 до 9, де вказаний символ — остання цифра року. Наприклад, при вказівці «6» мова йде про 1996 року, 2006, 2016 і інших роках. Що стосується позначення місяців, тут у кожного свої літери — January (F), February (G), March (H), April (J), May (K), June (M), July (N), August (Q) , September (U), October (V), November (X), December (Z).

Наприклад, ф’ючерси на біткоіни на біржі, мають термін виконання в лютому 2019 року, позначаються кодом G9. Останній додається до зазначеного тікер. Підсумковий вид наступний — XBTG9 або BTCG в залежності від майданчика (CBOE або CME відповідно).

зміна цін

Ф’ючерсні контракти на біржових майданчиках запускаються на тривалий період часу. Як правило, випускається група серійних і один квартальний з терміном експірації три місяці. Ф’ючерс, термін виконання якого добігає кінця, відноситься до найбільш активним. Вартість контрактів, що мають різні місяці експірації, відрізняється.

При цьому ціна ф’ючерсу на біткоіни буває двох видів:

 1. Контанго. Його суть в тому, що контракт з більш далеким терміном експірації буде мати більшу ціну. У розмірі премії повинні укладатися витрати на страховку і зберігання активу до дня виконання.
 2. Беквордація. На відміну від минулого виду, ситуація має зворотний характер. Це означає, що найближчі ф’ючерси обходяться дорожче. Таке можливо в разі, коли з’являється дисбаланс між попитом і пропозицією на інструмент. Наприклад, найближчі ф’ючерси затребувані, але вони в дефіциті. Як результат, учасники торгів, які бажають переплачувати за інструмент з невеликим терміном експірації.

У випадку з біткоіни переважає ситуація, коли далекі контракти обходяться у велику суму (контанго). Наприклад, червневий ф’ючерс буде дорожче березневого. Отже, трейдери очікують підвищення зростання ціни Bitcoin в майбутньому. Звідси і популярність такого типу вартості.

Ф’ючерси на біткоіни на біржі — старт

Монета біткоіни в руці

10 грудня 2017 року стартували торги із застосуванням ф’ючерсних контрактів на біткоіни. Уже в перший день появи інструмент підскочив в ціні на 25 відсотків. В результаті виник серйозний ажіотаж на актив, і біржова площадка тимчасово зупинила торги для зниження поточного навантаження. Вартість січневих ф’ючерсів на біткоіни становила понад 19 тисяч доларів, як і березневих. Найбільшим попитом користувалися контракти з терміном експірації в січні — вже за перші кілька днів куплено більше 2,5 тисячі контрактів.

Надалі через стрибок вартості ф’ючерсних контрактів біржа два рази припиняла процес торгів. Перший раз це довелося зробити через 2,5 год. Після початку, а другий — через 4 год. Біржова майданчик автоматично припиняє торговий процес, якщо вартість злітає більше, ніж на 10-20 відсотків.

9 квітня 2018 роки ситуація з вартістю контрактів складається таким чином. На CME ф’ючерси біткоіни торгуються на рівні 6,76 тисяч доларів, а на CBOE — 6,77 тисяч.

Початок торгів ф’ючерсами Bitcoin стало переломним моментом для всього біржового ринку. Вважається, що поява такого інструменту значно полегшить завдання учасникам, які інвестують в криптовалюта і планують на цьому заробити. До появи ф’ючерсних контрактів вкладення в біткоіни були точковими і несерйозними, але з впровадженням ф’ючерсів обсяги угод значно зросли. Експерти впевнені, що таке нововведення призведе до зниження волатильності на ринку і більшої стабільності віртуальної монети.

Однак, не всі експерти підтримали появу ф’ючерсних контрактів на біткоіни. Наприклад, Асоціація індустрії ф’ючерсів заявила, що інструменти з’явилися на ринку без урахування поточних ризиків.

Параметри торгів із застосуванням ф’ючерсів на біткоіни

Графік біржі на екрані планшета

Перед тим як почати торгувати ф’ючерсами на Bitcoin, важливо розібратися в тонкощах і нюансах цього процесу. Нижче розглянемо основні моменти:

 1. Характеристики. Біржовий майданчик CBOE пропонує контракти з різними періодами експірації. Учасники ринку отримують доступ до ф’ючерсах від одного тижня до місяця, а також до середньострокових інструментів до трьох місяців. Крім того, пропонуються і квартальні активи із закінченням строків в кінці 1-го, 2-го, 3-го і 4-го кварталів. Як зазначалося вище, клієнти отримують тільки розрахункові контракти без урахування поставки. Якщо ціна інструменту з моменту придбання підвищується, покупець залишається в «плюсі» і отримує різницю. Якщо ціна падає, інвестору доводиться заплатити різницю.
 2. Маржа. Учасники ринку повинні мати на рахунку певний обсяг активу, який використовується в якості підстраховки від різких рухів курсів. На перших порах планується маржа рівна 30% з можливістю зниження або підвищення в залежності від рівня волатильності інструменту.
 3. Захист від різкої зміни ціни. Як зазначалося, запуск ф’ючерсів на біткоіни приніс багато сюрпризів у вигляді значного зростання вартості віртуальної монети. Для захисту від таких процесів на біржовому майданчику CBOE введені такі правила. Торги припиняються на 120 секунд, якщо ціна змінюється на 10% у бік зниження або зростання в порівнянні з вартістю активу на момент закриття минулого торгового дня. Якщо курс підвищується або падає на 20%, робота з інструментом призупиняється на 300 секунд.
 4. Час відкриття і закриття. Біржовий майданчик має певний час роботи, на яке потрібно орієнтуватися. Як правило, це будні дні з пів на шосту вечора (17.30) до 15 хвилин на першу ночі (00.15). Для розширеної сесії характерно час з пів на дванадцяту ночі (23.30) до пів на шосту вечора (17.30). В обох випадках вказано час по Москві. Виходить, що торги йдуть майже 24 години на добу, крім невеликої перерви на 15 хвилин.
 5. Торгівля ф’ючерсами на біткоіни. Для здійснення операцій з контрактами на криптовалюта BTC потрібно відкрити брокерський рахунок. При цьому посередник самостійно приймає рішення — дозволяти клієнту торгувати ф’ючерсами на Bitcoin чи ні. Крім того, за брокерськими компаніями залишається право ставити вимоги щодо маржі (більше або менше, ніж на біржовому майданчику). Ось чому перед початком роботи важливо вивчити політику брокера, а вже після приступати до торгівлі ф’ючерсами.
 6. Комісійні платежі. На біржі CBOE в грудні 2017 року відбувалась акція, згідно з якою купівля-продаж контрактів проходила без стягування комісії. З січня 2018 року береться від 0,25 до 0,5 доларів за кожен ф’ючерс. Крім цієї комісії свої тарифи може додавати і брокер. Ось чому перед стартом торгів інвестору варто дізнатися у брокерської компанії і самого майданчика, який буде комісійний платіж.

Як торгувати ф’ючерсними контрактами на Bitcoin?

Кілька стопок монет біткоіни на тлі графіка біржі

При роботі з ф’ючерсом на Bitcoin немає якихось окремих секретів. Робота ведеться за таким же сценарієм, як і з звичними торговими інструментами. Інвестор прогнозує, де виявиться ціна на біткоіни через певний часовий проміжок, після чого укладає контракт.

Наприклад, в учасника біржі є ф’ючерс на біткоіни за ціною 7,5 тисячі доларів. Він вважає, що в майбутньому вартість криптовалюта піде вниз. Щоб захистити капітал, він продає контракт за поточною ціною. Далі інвестор контролює вартість віртуальної монети. Якщо в процесі наближення до дня виконання ф’ючерсу ціна падає до рівня 7 тисяч доларів, він викуповує контракт і тим самим заробляє 500 доларів. Це найпростіший приклад операції з ф’ючерсом на Bitcoin, але на практиці ситуації можуть бути більш складними.

Щоб працювати з ф’ючерсами, можна скористатися однією з кріптовалютних бірж, наприклад, OKCoin або BitMEX. Ще один варіант — працювати на регульованих майданчиках CBOE або CME через одну з брокерських компаній.

Вплив ф’ючерсів на вартість Bitcoin

Монета біткоіни на тлі графіка і доларових банкнот

Перші дні торгів на біржових майданчиках успіх ф’ючерсних контрактів підштовхнув вартість віртуальної валюти вгору. Це пов’язано зі зростанням попиту на криптовалюта. Наприклад, після виходу інструменту на CBOE ціна біткоіни на біржі збільшилася на 10 відсотків і досяг 16,9 тисяч доларів. Перед пуском активу на CME курс криптовалюта наблизилася до позначки в 20 тисяч доларів.

Короткостроковий вплив на курсову ціну незаперечно. Що стосується довгострокових змін, тут прогнозувати важко. Експерти запевняють, що в майбутньому популярність ф’ючерсів на біржі може підштовхнути вгору вартість біткоіни. Причин для цього декілька:

 1. Ринок отримує додаткову ліквідність. При цьому процес купівлі-продажу віртуальної монети полегшується.
 2. Bitcoin доступний на великих і відомих біржових майданчиках, що додає впевненості учасникам ринку у відсутності проблем з регулюванням.
 3. Інвестори інституційного типу більше схильні працювати з ф’ючерсами, ніж безпосередньо з самим інструментом.
 4. На ринок Bitcoin приходять нові люди, що дозволяє продавати віртуальну валюту навіть там, де вона раніше була заборонена.

Наслідки появи ф’ючерсів біткоіни для кріптовалютного ринку

Монета Bitcoin і графік, який показує зміни курсу

Поява в продажу ф’ючерсів на біткоіни може привести до ряду наслідків для всього світу криптовалюта:

позитивнінегативні
Привернення уваги суспільства до віртуальних монетам.Продаж альткоінов за Bitcoin з метою отримати в розпорядження більш ліквідний інструмент.
Поштовх до зростання курсової вартості.
Підвищення рівня довіри до біткоіни і іншим криптовалюта.Зниження вартості альтернативних криптовалюта.

Згодом інші віртуальні монети, такі як Лайткоін, Ефіріум, Ріппл і інші можуть піти по шляху біткоіни. Є висока ймовірність, що в подальшому на них також з’являться ф’ючерси. Такий вид інструменту хороший для людей, які не планують працювати з криптовалюта безпосередньо і не хочуть інвестувати в біржові товари. За допомогою ф’ючерсів інвестори отримують можливість робити ставки проти подальшого підвищення ціни.

З іншого боку, поява і розвиток ф’ючерсних контрактів на Bitcoin зустріло багато критики з боку експертів. Ряд фінансових інститутів запевняють, що деривативи на віртуальні монети несуть ризики. У зв’язку з цим з’являються звернення до CFTC з проханням обмежити або виключити ф’ючерси на біткоіни з переліку доступних інструментів.

Детальніше про ф’ючерси на біткоіни, дивіться в наступному відео:Також цікаве пояснення про ф’ючерсному ринку і ролі біткоіни в ньому від Андреаса Антонопулос:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector