Хардфорк біткоіни (Bitcoin hard fork) — що це і як підготуватися

Форк криптовалюта — явище, обумовлене з бажанням учасників кріптосеті вдосконалити деякі параметри віртуальної монети. Не виключенням є і Bitcoin, є першопрохідцем в сфері цифрових грошей. За час існування він значно «застарів», а з моменту його випуску з’явилося сотні ФОРКОМ, багато з яких мають кращі характеристики, ніж сам BTC.

Кращий хардфорк біткоіни — Bitcoin Cash, який на 16 травня 2018 року обіймає 4 позицію в ТОП-10 криптовалюта, має капіталізацію в 21,3 мільярда доларів і курсову ціну в 1246 доларів за одну монету. Поява біткоіни Кеш призвело до багатьох змін, в тому числі у відношенні до BTC. Чи варто боятися хардфорка? Як діяти учасникам мережі, щоб захистити свої гроші? Які поділу вже відбулися на травень 2018 роки? Розглянемо ці питання детальніше.

Сутність хардфорка Bitcoin

Емблема біткоіни на двох вилках

Форк — поділ вже існуючої криптовалюта на дві незалежні гілки. Процес характерний для популярних віртуальних монет, в тому числі біткоіни. Цілі можуть бути різними. Одні намагаються «набити» кишені за рахунок подальшого продажу залишених при собі монет, а інші — внести корисні зміни в структуру криптовалюта.

Сутність ФОРКОМ полягає в зміні програмного коду, який відкритий для всіх учасників кріптосеті і може бути доопрацьований кожною людиною, що має необхідні знання в цій галузі. Важливо знати, що форк (поділ) буває двох типів:

  1. «М’яким» (софт). Така зміна має оборотний характер. Після внесення правок вузли нової і старої ланцюга продовжують взаємодіяти. У біткоіни-мережі прикладом є появою SegWit, мета якого полягає в поліпшенні характеристик первинної віртуальної валюти. В результаті розмір блоку збільшився, але на роботу Bitcoin такі зміни не вплинули.
  2. «Жорстким» (хард). На відміну від «м’якого» ФОРКОМ, тут поділ кріптовалютной ланцюга є незворотнім, а нова гілка отримує повну незалежність від «батька». Вузли нової і старої гілки не можуть взаємодіяти, адже зміни стосуються принципів функціонування криптовалюта. Приклад успішного хардфорка згадувався вище — біткоіни Кеш.

Чому відбувається hard fork Bitcoin?

Монета біткоіни нанизана на вилку

Головна причина хардфорка Bitcoin — бажання користувачів мережі усунути наявні недоліки криптовалюта. Це не дивно, адже головним мінусом біткоіни є низька пропускна здатність, пов’язана з невеликим розміром блоку (1 МБ). З цієї причини число транзакцій в секунду обмежена, а на тлі зростання популярності криптовалюта і підвищення числа угод з BTC росте і комісія.

За допомогою хардфорка вдається змінити правила роботи кріптовалютной мережі, привести принципи системи у відповідність з виставою «левової» частини кріптовалютного спільноти. Існує й інша причина жорстких поділів — бажання заробити на нових віртуальних грошах.

Експерти відзначають, що хардфоркі біткоіни не мають нічого спільного первісної криптовалюта. Для багатьох це зручний спосіб просування нових грошей на тлі популярності «батька». Крім того, оновлені монети автоматично з’являються на гаманцях користувачів BTC. Але якщо раніше hard fork проводився з метою поліпшити систему, сьогодні все частіше з’являються «пустушки» — монети, відокремлюються від основної криптовалюта з метою наживи.

Якщо говорити в цілому, виділяється три причини поділу вже існуючої ланцюжка:

  1. Нові можливості в сфері маркетингу. Хардфорк є ICO, мета якого полягає в залученні грошей на розвиток нового проекту. На початковому етапі відбувається безкоштовна роздача монет в надії на подальше зростання їх популярності.
  2. Швидкий заробіток. Після створення нової криптовалюта розробники часто привласнюють собі більшу частину монет. Як тільки віртуальні гроші потрапляють в лістинг біржового майданчика, ця сума скидається, що призводить до зниження ціни.
  3. Обман користувачів. Ще одна причина — шахрайські дії. Прикладом є біткоіни Паладіум, що викликав масу обурення у кріптовалютного спільноти. Метою творців було не поліпшення існуючого продукту, а крадіжка монет у користувачів.

Які хардфоркі біткоіни вже відбулися?

Монети біткоіни котяться в різних напрямках

Перші два роки з моменту появи BTC користувачі віртуальної мережі придивлялися до криптовалюта і її можливостям. Вже до кінця 2010 року з’явилися перші пули, пішла вгору вартість біткоіни, збільшилася співтовариство Майнер. Протягом наступних років з’явилися нові криптовалюта, які по ряду параметрів перевершували Bitcoin, наприклад, Лайткоін і Ефіріум. Кріптовалютное співтовариство задумалося над поділом кріптовалютной мережі біткоіни для поліпшення його характеристик.

Перший hard fork Bitcoin стався влітку 2015 року — з’явився Bitcoin XT. Головною особливістю нової гілки стало підвищення розміру блоку до 8 МБ, що дозволяло вирішити головну проблему з масштабністю (число транзакцій збільшилася до 24). Незважаючи на перспективи нового ФОРКОМ, він не знайшов належної підтримки в кріптовалютном співтоваристві. Для активації XT було потрібне схвалення 75% Майнер, але в реальності проект підтримало лише 12%. Уже в 2016 році Майк Хирн (розробник ФОРКОМ) розпродав наявні монети і тим самим зупинив розвиток проекту.

Поява Bitcoin XT (хоч і неуспішне) дало сигнал кріптовалютному спільноті про можливість створення нових гілок біткоіни. Уже в травні 2016- го з’явилося відгалуження Unlimited, особливістю якого була можливість самостійного вибору розміру блоку. Планувалося, що поява криптовалюта допоможе впоратися з чергами в проведенні транзакцій. Але Bitcoin Unlimited мав недолік. Майнер з невеликими потужностями фактично втрачають право участі в розвитку кріптовалютной мережі. В цьому ж році з’явився ще один проект — біткоіни Класик з планами поступового підвищення розміру блоку до 4 МБ. Як і попередники, цей хардфорк не отримав підтримки кріптовалютного спільноти, і вже до 2017 року проект був закритий.

Найбільш успішним поділом блокчейна вважається Bitcoin Cash. Криптовалюта займає впевнену позицію в ТОП-5 кращих представників віртуальних грошей. Датою народження хардфорка є 1 серпня 2017 го, а поділ відбувся на 478 558 блоці. Поліпшення торкнулося розміру елемента ланцюга, який став в 8 разів більше (збільшений до 8 МБ). Як результат, зросла пропускна здатність мережі і зменшився розмір комісії за операції.

Відразу після біткоіни Кеш з’явився форк Bitcoin Gold, датою народження якого вважається 24 жовтня 2017 го. Ініціатором проекту стала компанія Lightning ASIC, яка заробляє на видобутку віртуальної валюти. Мета фірми — створення криптовалюта, яка б зацікавила непрофесійних учасників мережі. На 16 травня 2018 року криптовалюта займає 27 рядок з капіталізацією в 936 мільйонів доларів і курсом 55 доларів за монету.

У листопаді 2017 го стався новий поділ — з’явився біткоіни під назвою Diamond. Його особливістю став новий алгоритм PoW, який ліг в основу віртуальної монети. Крім того, зросла і величина блоку до 8 МБ. Розробники намагалися вирішити такі проблеми — прискорити операції в мережі і поліпшити анонімність. На 16 травня 2018 року курс віртуальної монети становить 19,87 доларів.

12 грудня минулого (2017 го) року з’явився хардфорк Super Bitcoin. Відділення відбулося на 498 888 блоці. Головною особливістю криптовалюта стало розширення вузла ланцюга до 8 МБ, завдяки застосуванню Lightning Network. Розробники прогнозують велике майбутнє ФОРКОМ і включення в лістинг багатьох біржових майданчиків. При цьому кріптовалютное співтовариство несерйозно поставився до мого відгалуження. Все більше людей сприймає Супер біткоіни, як невдалий експеримент. На 16 травня 2018 року курс цієї віртуальної монети 11,33 долара США.

18 грудня 2017 року відбувся хардфорк Lightning Bitcoin. Розробники запевнили, що нова криптовалюта зацікавить учасників мережі, а в майбутньому може претендувати на звання найбільш затребуваною монети. Творці об’єднали кращі характеристики біткоіни і Ефіріума. Зокрема, використаний алгоритм DPoS, збільшений розмір блоку (до 2 МБ), поліпшена децентралізація, і з’явилася можливість роботи з «розумними» контрактами. На створення блоку йде близько 3 секунд, а число угод за 1 секунду може досягати 10 000.

Хардфорк Lightning Bitcoin особливий і тим, що нова монета поширюється серед власників біткоіни в співвідношенні 1 до 1, що дозволило власникам BTC отримати нову криптовалюта безкоштовно. Загальна кількість монет залишилося незмінним (21 мільйон). До додаткових особливостей варто віднести захист від повтору, відсутність перерахунку складності і можливість видобутку криптовалюта на CPU. На 16 травня 2018 року курс цього ФОРКОМ 40,98 доларів за монету.

Після хард ФОРКОМ Lightning Bitcoin з’явився ще ряд відгалужень. До найбільш відомих можна віднести Pizza, Smart, Interest, HUSH, Lite, Private та інші. Цікавим проектом визнаний World Bitcoin, який народився 12 січня 2018 року. Загальна кількість монет склало 2,12 мільярдів, частина з яких (21 мільйон) залишається під контролем творця.

Найближчим часом планується створення нового хардфорка — Bitcoin Prime. Його розробником є ​​Ретт Крейтон, відомий за проектами біткоіни Приватні та ZClassic. Представники кріптовалютного спільноти скептично ставляться до нової розробки. Вони вважають, що метою Крейтона є не поліпшення вже існуючих монет, на піар і отримання грошей. До особливостей новинки варто віднести впровадження алгоритму PoW і підвищений рівень безпеки. При цьому аналітики вважають, що ймовірність попадання нової монети в лістинг великих бірж мінімальна.

  • Читайте більше про хардфорке біткоіни Атом.

Чим небезпечний хардфорк біткоіни?

Малюнок монети біткоіни, яка падає на батут

Поява нового варіанту битка несе певні ризики для власників криптовалюта. При створенні відгалуження висока небезпека перемикання учасників на віртуальні гроші з новими правилами, які в кращу сторону відрізняються від вже існуючого протоколу. Успішний форк може вплинути на первинну мережу і вартість біткоіни. Такі ситуації вже мали місце (наприклад, після появи Bitcoin Cash).

Створення хардфорка — велика подія в кріптовалютном співтоваристві, тому творці анонсують його і намагаються привернути увагу користувачів віртуальних грошей. Своїми діями розробники заявляють, що не згодні з колишніми правилами і хочуть внести поліпшення — збільшити розмір блоку, змінити алгоритм, усунути зростання складності і так далі. В Інтернеті з’являється інформація, що на такому-то блоці відбудеться поділ.

Після хардфорка власник BTC отримує нову криптовалюта і може використовувати її одночасно з уже існуючими грошима. Але варто пам’ятати, що процес зарахування таких монет не автоматичний. Власники Bitcoin змушені вимагати у біржі і творців гаманців зарахування грошей на рахунок.

Як діяти до, під час і після хардфорка Bitcoin?

Дві монети біткоіни стоять на ребрі

Перед жорстким поділом ланцюжка власники біткоіни повинні переконатися, що їхні гроші знаходяться в надійному місці. Багато учасників мережі залишаються кошти на біржовому майданчику в надії на швидкий заробіток, але цього не варто робити. Краще зберігати криптовалюта в «холодному» гаманці. Експерти сходяться на думці, що приватні ключі повинні бути в руках.

Якщо власник біткоіни прийняв рішення про зберігання криптовалюта в автономному сховище, важливо зробити дві речі — перевірити доступ до приватних ключів і переконатися, що під рукою є необхідні seed-фрази. У такому випадку власник повністю контролює засоби в гаманці.

Якщо планується зберігання криптовалюта на сторонньому сервісі, важливо бути на 100% впевненим у його надійності. Як правило, біржі обмежує транзакції з віртуальною валютою на час проведення хардфорка. При цьому торги на майданчику також припиняються.

У процесі поділу мережі краще відмовитися від переведення біткоіни іншим користувачам. Варто дочекатися, поки хардфорк повністю завершиться, а вже після приступати до проведення транзакцій. Причина в тому, що в процесі поділу можливі труднощі з блокчейном, високий ризик появи атак і затримок у проведенні транзакцій.

Після завершення hard fork важливо переконатися в нормалізації стабільної роботи біткоіни. Далі можна цікавитися, що робити для зарахування нових монет. Як правило, в Мережі викладаються докладні інструкції для користувачів. Мінус в тому, що вони з’являються не відразу — іноді на це йде кілька тижнів, тому варто запастися терпінням.

Як захистити гроші при хардфорке біткоіни?

Монети біткоіни лежать на доларах

Хардфорк не завжди проходить гладко для власників криптовалюта. Так, при появі біткоіни Кеш багато бірж відмовилися приймати нові віртуальні гроші, а деякі майданчики зупинили торги до роз’яснення ситуації. Щоб уникнути проблем, важливо перевести Bitcoin зі сторонніх сервісів в гаманець, який повністю під контролем користувача. При цьому особистий ключ повинен бути в руках власника BTC.

Ще одна небезпека, яку несе hard fork — повторні і стираючі атаки. Щоб уникнути цього, творці нових криптовалюта відразу передбачають захист. Наприклад, при появі біткоіни Кеш застосовувався особливий вид підпису під назвою Sighash_Forkid. Її наявність дозволило уникнути повторення операцій в колишньому BTC. Як наслідок, наявність закритих ключів гарантує користування двома системами одночасно.

В цілому, щоб захиститися від хакерських атак, варто дотримуватися двох рекомендацій. Вони універсальні і стосуються не тільки хардфорка, але і безпеки застосування Bitcoin в цілому:

  1. Гроші повинні перебувати в «холодному» гаманці, до якого немає доступу з Інтернету. Якщо і залишати гроші на біржовому майданчику, сума повинна бути мінімальною. В іншому випадку ризик втрати біткоіни при хардфорке зростає. Зберігання коштів на автономному гаманці дозволяє особисто відповідати за збереження коштів і не сподіватися на добропорядність біржі.
  2. В процесі перекладів важливо використовувати мультіподпісь — схвалення двома і більше учасниками кріптосеті. Такий підхід сприяє підвищенню безпеки перекладу і мінімізації ризику хакерської атаки. Крім того, зменшується ризик помилок, пов’язаних з людським фактором.

Ряд експертів рекомендує застосовувати паперові і апаратні сховища для збереження коштів на період хардфорка. Плюс паперового варіанту в тому, що користувач зможе витрачати і отримувати віртуальні гроші після поділу по кожній з ланцюжків. Що стосується апаратного гаманця, для повноцінної роботи доведеться почекати якийсь час, до появи спеціальних інструментів. Наприклад, після відділення біткоіни Кеш розробникам Ледгер і Трезор довелося в прискореному темпі створювати і випускати оновлення для нової криптовалюта.

Якщо гроші зберігаються в повному десктопном гаманці на ПК, і всі вузли кріптовалютной мережі (повний блокчейн) завантажені, вибір ланцюга неможливий. Такий гаманець працює за правилами blockchain.

Таким чином, зберігання Bitcoin на біржі під час хардфорка може виявитися ризикованим для користувача. Біржові майданчики часто заморожують кошти на певний час, обмежують операції або вводять інші заборони. При бажанні отримати доступ до грошей доведеться почекати. Наприклад, біткоіни Кеш з’явився в лістингу Coinbase тільки через 4 місяці — в грудні 2017 го. Ось чому в період хардфорка краще зберігати BTC на «холодному» гаманці.

3 способу заробити на хардфорке біткоіни в наступному відео:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector