Можливість застосування технології блокчейн в промисловості

На сьогоднішній день промисел риби досягає глобальних масштабів, але часто пов’язаний з незаконними методами, наприклад, з нелегальною ловом тунця в районі Тихоокеанських островів. Технологія блокчейн здатна допомогти відстежувати його промисел в рамках боротьби з його нелегальним виловом.

Всесвітній фонд дикої природи (WWF) спільно з компаніями ConsenSys, TraSeable і рибальської організацією Sea Quest Fiji Ltd недавно запустив пілотний проект. Він зачіпає проблему видобутку тунця в районі Тихоокеанських островів і буде використовувати блокову технологію для відстеження всього шляху, який риба проробляє з моменту вилову до того, як потрапить на тарілку кінцевого споживача.

Мета розвитку проекту — допомогти зупинити незаконний вилов і порушення прав людини при видобутку тунця. До цього відносяться повідомлення про корупцію, незаконний обіг та рабську працю на рибальських судах.

Автори проекту сподіваються, що впровадження blockchain в рибну промисловість дозволить поліпшити прозорість і забезпечити повну прозорість. Тим самим можна буде протидіяти значним загрозам, які стоять перед цією промисловістю: нелегальні доходи і низький рівень безпеки рибалок і шкоду для навколишнього середовища.

Блокчейн розвивається за межі біткоіни

Блокова технологія швидко розвивається за межі Bitcoin. Метою нових додатків служить прагнення змінити ведення бізнесу на краще в багатьох сферах, включаючи прозорість ланцюжка поставок для всіх видів продуктів.

Блок-ланцюг — це цифровий регістр, який розподілений, децентралізований, перевірений і незворотній. Його застосування дозволяє отримати велику кількість переваг для логістики, в тому числі глибоку прозорість поставок. Будь-який користувач мережі може переглядати збережену інформацію, але ніхто не може змінювати або видаляти історію транзакцій.

Споживач зможе відсканувати код предмета, який він хоче придбати, і з’ясувати весь шлях, який він виконав, перш ніж потрапити йому в руки. Так, після вилову тунця до нього додається спеціальна бирка з QR-кодом, з якого інформація автоматично завантажується в блок-ланцюг.

Блокчейн допоможе відстежити процес промислу тунця

Проект передбачає застосування поєднання міток радіочастотної ідентифікації (RFID), QR-коду і скануючих пристроїв для обробки даних на різних етапах шляху тунця. Хоча подібне використання блокової технології не є нововведенням для відстеження ланцюжка поставок, характерна особливість цього проекту — збір і запис всіх даних з використанням blockchain.

Відстеження розпочнеться одразу після вилову тунця. Як тільки риба буде оброблена на палубі судна, до неї прикріплять RFID-позначку. Для зчитування даних з міток будуть використовуватися спеціальні пристрої. Ними оснастять суду, док і завод компанії. Це дозволить в автоматичному режимі завантажувати всі дані в блокову ланцюг.

Після переробки тунця RFID-мітка мінятимуть на більш дешеву бирку з QR-кодом, прикріплену до упаковки продукту. Цей код буде пов’язаний із записом в блокової ланцюжку з прив’язкою до конкретної рибі і її оригінальної RFID-мітки. Це дозволить простежити іншу частину шляху риби до споживача.

На даний момент цей процес не становить нічого складного, незважаючи на те, що в ході транспортування і обробки свіжа риба проходить обробку, що включає видалення голови і патрання. Все набагато ускладнюється, коли тушку розрізають на філе, стейки, кубики або консервують. Однак автори проекту знайшли вихід і в цьому випадку, пов’язуючи дані QR-коду на пакетах обробленої риби із записом даних про отриманої продукції в блокчейн.

Незважаючи на можливість використання RFID-міток на протязі всього шляху проходження тунця, витрати на них можуть стати не по кишені для дрібних учасників рибальської галузі. Існує також можливість використовувати пристрої комунікації ближнього поля (NFC) для відстеження шляху риби до кінцевого споживача в майбутньому.

Блокчейн здатний зробити видобуток тунця прозорою

Таке використання блокової технології є першим у своєму роді для регіону Тихоокеанських островів, але не першим випадком в глобальному масштабі. Компанія під назвою Provenence і міжнародна асоціація International Pole and Line Association (IPLA) успішно провели пілотний проект по стеженню за тунцем по всьому шляху його проходження після вилову в районі Індонезії до кінцевих споживачів у Великобританії.

Provenance також працює над використанням блокчейн для відстеження ряду інших товарів і продуктів, в тому числі бавовни, кави і органічних продуктів харчування. Однак перспективи і потенціал блокової технології розширюється ще далі. Так, Kodak недавно випустив власний цифрові гроші для допомоги фотографам у відстеженні свого контенту з метою захисту інтелектуальної власності.

Blockchain тільки починає змінювати поточні процеси в бізнес середовищі. Якщо він виконає обіцянку його творців з приводу забезпечення прозорості ланцюжка поставок, він стане відмінним інструментом для боротьби з нелегальним промислом тунця.

В майбутньому це надасть покупцям більш докладні дані, на основі яких вони будуть приймати рішення про покупку. Для світової промисловості тунця, яка регулярно стикається з погрозами в особі нелегального вилову і екологічної небезпеки, це може стати поворотним моментом. Найбільші рибальські компанії вже демонструють свою прихильність інноваційним технологіям і починають відкривати свою галузь для них з метою забезпечення повної прозорості.

джерело:

http://theconversation.com/

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector