Технологія блокчейн простими словами: переваги і недоліки

Епоха інтернету принесла нам нове явище, відоме як криптовалюта. При цьому багато хто все ще не мають навіть приблизного уявлення про те, що це таке, оскільки далеко не скрізь пояснюється технологія блокчейн простими словами.

Більшість користувачів цифровими грошима вважають, що родоначальником руху в цьому напрямку став невідомий нікому людина під ніком Сатоши Накамото. Однак не всі знають, що розробки електронних грошей проводилися задовго до цього, ще в XX столітті.

Історія розвитку кріптовалютних технологій

І лише через ще п’ять років з’явилася новаторська однорангова мережа біткоіни (Bitcoin) на базі технології блокчейн (blockchain). Це стало початком нової ери в фінансовій історії людства.

У чому суть блокової технології

Блокова технологія супер безпечна, але досить складна для розуміння більшістю людей. Однак ідея створення баз даних, захищених від несанкціонованого доступу, привернула увагу представників різних сфер діяльності, в тому числі різних компаній, підприємців, інвесторів і розробників програмного забезпечення.

Деякі люди вихваляють блокчейн, інші, в свою чергу, критикують. До нього можна ставитися по-різному, вважаючи його найважливішим технологічним нововведенням після створення інтернету або технологією, який здатний породити безліч інших проблем. У будь-якому випадку, ігнорувати його не вийде.

Вихідна блок-ланцюжок — це децентралізована розподілена база даних. Вона складається з пов’язаних між собою партій транзакцій, відомих як блоки (звідси випливає її назва: англ. Blockchain — «блокова ланцюжок»). Вона не має єдиного сервера. Її ідентичні копії зберігаються на комп’ютерах усіх учасників мережі.

Всі блоки пов’язані криптографічного підписом в хронологічному порядку в єдиний ланцюжок строго в її кінець. За цей процес відповідають складні математичні алгоритми. Кожен наступний блок має зв’язок з попереднім через що міститься в ньому набір записів.

Кожна зміна в регістрі супроводжується криптографічного підписом, щоб довести факт володіння певним користувачем переданими монетами. Ніхто не може витратити одні і ті ж монети двічі, тому що після завершення транзакції і її записи в блок-ланцюг, всі мережеві вузли отримують дані про це. Всі операції всередині мережі реєструються і обробляються без участі стороннього провайдера.

Причини появи блокчейна

Основна причина появи блокової технології і криптовалюта — це результат відчутних недоліків традиційної банківської системи. Про які саме недоліки йдеться? Наприклад, при здійсненні міжнародних грошових переказів проведення платежу може зайняти кілька днів, поки банк буде перевіряти всю необхідну інформацію. Це не завжди зручно, а часто не дозволяє здійснювати швидкі взаєморозрахунки між компаніями. Крім того, банки беруть чималі комісійні за подібні платежі.

Крім цього, банки майже завжди виступають в якості посередника в валютних операціях, тим самим збільшуючи тривалість цього процесу, і також стягують істотні комісійні. Blockchain дозволяє відмовитися від посередницьких послуг при обробці такого роду платежів.

Основні переваги блокчейна

Якими перевагами володіє блокова технологія в порівнянні з традиційними платіжними системами. Для початку варто відзначити, що він децентралізований. Під цим терміном розуміється відсутність центрального сервера або регулюючого органу, який би відповідав за зберігання всіх даних в мережі і підтримував її роботу.

Такий підхід гарантує, що жоден з користувачів не зможе отримати контроль над блокової ланцюжком. А вартість переказу коштів за такою мережі набагато нижче в порівнянні з банківськими комісійними. Це робить її ідеальною для рядових користувачів при перекладі невеликих сум і здатне скоротити витрати великих компаній на банківські послуги.

По-третє, блокчейн надає можливість обробляти транзакції значно швидше. У той час як банки, як правило, не працюють по вихідних і святкових днях, мережа на базі блокчейна працює цілодобово.

недоліки блокчейна

Проте, blockchain все ж не є досконалим. І у нього є деякі явні недоліки, особливо в плані масового впровадження технології. Для її використання фінансові установи, по суті, повинні відмовитися від своїх поточних мереж і почати все заново. Спроба інтегрувати поточні платіжні мережі в блокчейн може виявитися настільки складною, що ніхто навіть не буде намагатися піти цим шляхом.

Також до цих пір неясно, чи зможе блокова ланцюжок вижити за межами екосистеми криптовалюта і масштабироваться для обробки великої кількості транзакцій.

Ще одним мінусом blockchain є його висока енергозалежність, що робить його дорогою технологією. Диференціація блокчейна теж викликає занепокоєння. В даний час існує більше 1 400 цифрових монет, багато з яких мають свої власні версії блокчейна. Поки неясно, які саме з них зможуть вижити і розвинутися в майбутньому, які з них віддадуть перевагу використовувати розробники і великі компанії, а які підуть у небуття.

Як перевіряються транзакції в блокчейне

Перевірка транзакцій в блокової ланцюжку також пов’язана із захистом від повторного використання (подвійного витрачання) одних і тих же монет. Саме для цього і здійснюється перевірка. Існує два основних способи перевірки транзакцій в блокової ланцюжку. Вони засновані на базі двох типів алгоритмів: доказ виконання роботи (PoW) і доказ ставки (PoS).

Перший передбачає участь так званих Майнер (англ. Miner — «шахтар») в процесі видобутку нових монет — Майнінг (англ. Mining — «здобич»). Це користувачі мережі з потужними пристроями, які конкурують один з одним за вирішення складних математичних задач, заснованих на криптографическом шифруванні. Перший майнер, який знайде рішення головоломки, отримує нагороду у вигляді нових монет -вознагражденіе за блок. Таким чином, здійснюється не тільки перевірка транзакцій, а й емісія криптовалюта.

Іншим основним методом перевірки є алгоритм PoS. Його метод дозволяє відмовитися від великих енергетичних витрат, а надає власникам віртуальних монет можливість детермінувати перевірку транзакцій. Говорячи простими словами, чим більше монет має користувач на своєму гаманці, тим вище ймовірність того, що система вибере його для перевірки транзакцій і додавання нового блоку в мережу.

На відміну від PoW, PoS винагороджує учасників мережі комісійними зборами за транзакції, включені в конкретний блок. Їх сплачують користувачі за переказ коштів.

Чи є блокчейн публічним або приватним?

Одним з найбільших аспектів технології blockchain є здатність розробника налаштовувати його під себе. Це означає, що блокчейн, а точніше його вихідний код, надається у вільному доступі. Отримана на його основі блокова ланцюжок може бути повністю закритою (з доступом для певного кола осіб) або доступною для будь-якого, хто хоче стати її учасником.

Біткоіни — приклад публічної блок-ланцюга з відкритим вихідним кодом, яка дозволяє приєднатися до неї всім, хто хоче використовувати цю криптовалюта. Приватна блокова ланцюжок, в свою чергу, є ідеальним рішенням для корпоративного бізнесу.

Чи є транзакції в блокчейне анонімними?

Незважаючи на поширену думку, більшість транзакцій не є анонімними в прямому сенсі цього слова. Незважаючи на те, що для переказу коштів користувачеві не потрібно надавати документи, що засвідчують його особу, аналіз блокової ланцюга дозволяє простежити шлях будь-якої монети з моменту її емісії між усіма одержувачами і відправниками. Однак дізнатися, кому саме належить той чи інший адресу можна вкрай рідко. Найчастіше, це стосується організацій, які приймають оплату в цифрових грошах і розміщують адреси гаманців на своєму сайті.

Чи має блокчейн застосування за межами фінансової галузі?

До цього моменту ми розглядали блокову технологію як засіб поліпшення галузі фінансових послуг. Але насправді вона має великий потенціал і за її межами. Вона може застосовуватися в різних сферах, в тому числі в якості основи для соцмереж, при створенні та управлінні великих баз даних, в логістиці, медицині, страхуванні і багатьох інших областях, де потрібен надійний спосіб обробки і зберігання масивних обсягів інформації.

Тому blockchain — це більше, ніж просто система грошових переказів.

Наскільки життєздатним є блокчейн в широкому масштабі?

На це питання поки ніхто не зможе дати чітку і однозначну відповідь. По правді кажучи, ця технологія існує майже десять років завдяки біткоіни, але тільки зараз стала привертати до себе багато уваги. Більшість компаній, які тестують її, роблять це дуже обмежено (в рамках пілотних або демонстраційних проектів). Ніхто не може бути впевнений в тому, що blockchain зможе впоратися з масштабуванням, як це пропонували багато його розробники.

Можливо, одним з кращих реальних прикладів застосування блокчейна в реальних умовах можна назвати партнерство між Ripple і банківськими гігантами: American Express і Banco Santander. З середини листопада 2017 року користувачі American Express отримали можливість відправки коштів на рахунки в Banco Santander через міжнародну платіжну мережу AmEx і здійснювати транзакції через блокчейн мережі Ripple. Привабливість цього партнерства полягає в миттєвому здійсненні міжнародних платежів при мінімальному розмірі комісії.

Чи зможе blockchain дійсно стати мейнстрімом? Поки це питання залишається без відповіді. У наступних статтях давайте підемо далі і спробуємо розібратися, що таке криптовалюта, як вони влаштовані, і для чого можуть використовуватися.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector