Порівняння Bitcoin Ripple: яка з монет краще

Новий проект — нові напрацювання

Почати варто з появи двох криптовалюта і людей, які над ними працювали. Біткоіни є дитинчам досі невідомого світу Сатоши Накамото. Проте, команда самого проекту все ж відома. Крім того, над біткоіни працювали безліч інших фахівців, які просто повірили в його ідею.

Так, одним з них став Джед МакКалеб. Він зробив величезний внесок в розвиток біткоіни, а саме створюючи можливість його обміну. Джед заснував біржу MtGox, яка тоді займала передові позиції. Після відходу платформа згодом була ліквідована, але пророблена робота принесла багато користі.

Найцікавіше в цій персоні то, що він розробив проект «кращого біткоіни». Команда самої криптовалюта не сильно сприймала його ідеї, тому він почав працювати над власним. Більшість інвестицій він отримав від Кріса Ларсена. Разом вони пішли до засновника системи Ripplepay, від якого отримали перші напрацювання.

Таким чином, вклавши в систему власну ідею, Джед спільно з Крісом заснував Ripple, яка тоді ще називалася OpenCoin. Можна сміливо сказати, що в якійсь мірі поява Ріппл пов’язано з самим біткоіни.

Ідея загальна?

Bitcoin вважається найпершою криптовалюта, хоча повна історія Ripple може кілька піддати сумніву це твердження. Так чи інакше, офіційних заяв з приводу того, що BTC не перший, ніхто не робить. А значить, ідею багатьох альткоінов в першу чергу порівнюють саме з ним.

Біткоіни задуманий як майбутнє платежів. В його основу закладено децентралізація, анонімність, низька вартість і висока швидкість транзакцій. Він повинен був перевершити систему Swift, яка сьогодні досі вважається однією з кращих для міжнародних банківських переказів. Крім того, розробники навіть хотіли обійти пропускну здатність Visa. Однак поки цього нікому не вдалося. Тестовий режим показав, що Visa спокійно справляється з 50 000 транзакцій в секунду.

Ріппл також спрямований на поліпшення перекладів. Відповідно ідея у них спільна. Але ось втілення дещо відрізняється. В принципі, він навіть є своєрідним антиподом біткоіни.

Дві сторони медалі

Сутність Bitcoin в тому, що він став повною альтернативою банкам або іншим фінансовим організаціям. Розробники виключили можливість контролю або легального відстеження перекладів. Іншими словами, створено платіжний засіб, який покликаний надати користувачам максимум приватності.

Працездатність системи втілена через публічний блокчейн і Майнінг. Тобто, контроль над системою віддали самим користувачам. Хоча сьогодні існує вже безліч факторів, що суперечать цій ідеї.

Ріппл і його маркери не стали альтернативою. Більш того, розробники вирішили співпрацювати з банками і надавати власні продукти для інтеграції в систему. Тобто, ідея полягає не просто в поліпшенні умов для клієнтів, але і розвитку переказів через банк.

Ripple мають приватний блокчейн і навіть не думали про втілення Майнінг в свою систему. Найголовніша відмінність в реалізації проекту — це контроль. Як вже було сказано, в BTC він за користувачами, але ось в XRP він повністю належить Ripple Labs і банкам, які інтегрують продукти платформи.

Вже починаючи з цього моменту можна сміливо стверджувати, що розробники Ріппл пішли зовсім за іншою стежкою. Власне кажучи, коли з’являється ідея «кращого проекту», то логічно піти від усіх особливостей первісної ідеї і розробити свою. Саме так зробив Джед МакКалеб. І хоч в результаті він виявився не зовсім задоволений платформою, Ріппл, безумовно, став успішним.

До питання про централізацію

Біткоіни — це повністю децентралізована система. Так зазначено в «Білому Листі» проекту, так його рекламують, з цим він в першу чергу асоціюється. Ріппл ж спочатку є централізованим. Багато хто стверджує, що це нівелює анонімність і надійність, але що можна побачити сьогодні?

Спочатку система BTC дійсно була повністю децентралізованою. Контроль був в руках відразу всіх користувачів. Вони ж, спільними силами, забезпечували працездатність блокчейна і проведення транзакцій. Але розвиток технологій внесло свої корективи. Одним з ключових етапів стала поява ASIC-Майнер.

При створенні криптовалюта розробники заявили, що одне підтвердження (додавання транзакції в один блок) — це більш ніж достатньо. Це мало означати, що переклад надійний. Але якось один і той же майнер зміг вирішити 6 блоків поспіль. Це свідчить про те, що протягом цілої години він цілком міг контролювати систему поодинці.

Таким чином, багато хто зміг усвідомити можливості ASIC. Це дійсно потужні пристрої. Але заковика в тому, що хтось купив лише одне, а хтось побудував з них цілу ферму, яка природно обходить по обчислювальної потужності більшу частину всіх користувачів.

Саме такі зміни поставили під сумнів децентралізацію біткоіни. Сьогодні багато хто розуміє, що велика частина потужностей зосереджена в руках кількох великих компаній. Відповідно, при належному бажанні будь-яка з них може почати атаку на систему. Більш того, завжди є ймовірність, що вони об’єднаються і візьмуть блокчейн під свій контроль.

Блокчейн Ріппл ж не примусити вас сумніватися. У них блокчейн спочатку централізований. Так, перший час це багатьох лякало. Але в підсумку продукти Ripple Labs були інтегровані в безліч передових банків з усього світу. Особливих нарікань немає і криптовалюта впевнене тримається в топ-3.

Сервери знаходяться під контролем команди проекту. Але оскільки вже можна бути впевненим, що вони стоять за свою ідею, нікого це не лякає. Користувачі Ripple (а їх вже сотні тисяч) довіряють цьому блокчейну. Приблизно на тому ж рівні, наскільки вони довіряють своєму банку. Чому? Тому що він повністю захищений від атаки 51%, на відміну від того ж біткоіни.

У підсумку, розрекламована децентралізована система поступилася централізованою. Останньою більше довіряють як користувачі, так і банки. Відповідно, у неї більше шансів і перед правлінням будь-якої держави (мова йде конкретно про порівняння біткоіни і Ріппла). А все тому, що вона менше залежить від волі всієї спільноти.

Децентралізація не завжди краще

Здається якимось обмеженням? Варто зауважити, що будь-яка система хороша розвивається, тільки якщо її контролює конкретна і відома всім група, а не всі і відразу. Кілька прикладів з реального життя.

По-перше, всі країни управляються обмеженим числом політиків і міністрів. Іншими словами, люди вибирають, хто саме буде робити їх країну кращою.

По-друге, майже всі успішні компанії побудовані на ідеї однієї людини. Візьміть Apple: Стів Джобс не розбирався в програмуванні. Самою розробкою продукції займалися фахівці. Але він знав, який хоче отримати результат. І вимагав його за всяку ціну.

Так, управління компанією зосереджено в руках кількох людей. Деякі повністю не погоджувалися зі Стівом. Джеф Раскін, який був головним в роботі над Macintosh хотів, щоб Стів залишив проект. Проте, Джобс наполіг на своєму і Macintosh став однією з кращих розробок того часу.

Ви скажете, що це не пов’язано з централізацією, але не матимете рацію. Адже її сутність — це зосередження контролю над чим-небудь. Тут ідеально підходить народне повір’я, що «на кухні не може бути кілька господинь». Краще відразу надати контроль комусь одному, ніж потім мати справу з безліччю проблем, типу пересоленного борщу (у випадку з криптовалюта, як приклад, з подвійною тратою).

Майнінг і емісія

В цьому плані криптовалюта суперечать один одному. Біткоіни реалізований через Майнінг. Завдяки цьому процесу видобуваються нові блоки в мережі, підтверджуються транзакції, а також з’являються нові монети в обігу (нагорода за кожне вирішене блок). Якщо Майнінг закинуть, то біткоіни просто зникне.

Ріппл ж не піддається видобутку. Оскільки блокчейн централізований, то перевірка транзакцій не потрібно. Значить і нагороджувати, по суті, нема за що. Тому емісії через знаходження блоків тут не було б. Вона й не потрібна, оскільки одним махом було випущено 100 мільярдів монет.

20 з них заморожені і в оборот навряд чи потраплять. 80 мільярдів надали Ripple Labs для розвитку проекту. 40 з них сьогодні лежать на гаманцях у користувачів. Решта повністю працюють на сам проект. За їх рахунок сьогодні поліпшуються наявні продукти платформи і розробляються нові.

Який варіант краще

Більш доцільним і простим є якраз варіант Ripple. По-перше, відсутня потреба в якихось ідейних користувачів, які будуть постійно обслуговувати мережу криптовалюта. А адже біткоіни цього потребує дуже сильно.

По-друге, тим же користувачам не доведеться витрачати масу ресурсів на пошук обладнання, його налаштування і безпосередньо на сам Майнінг. Тим більше, що це далеко не найцікавіше заняття. Швидше воно валідольного і истощающее, ніж розслаблюючу.

Знову-таки, варто задуматися, як заохотять Майнер, коли 21 мільйон біткоіни буде в обороті? Ви скажете, за рахунок комісій мережі. Але тепер подумайте, якими вони будуть на той час? Сьогодні завантаженість блокчейна BTC настільки велика, що за бажаний годину здійснюються транзакції з комісією в 10 і більше доларів. Здається, що це дешево, в порівнянні з банківськими переказами.

Але коли нагорода за блок буде дорівнює нулю, плата виросте в кілька разів. Адже Майнінг дуже витратний процес, а працювати собі в збиток ніхто не буде. Відповідно, підуть або користувачі, або Майнер. В обох випадках біткоіни чекає крах. Але це лише припущення. Адже нікому не відомо, які ідеї вирішення цієї проблеми у самих розробників.

Тому все зводиться до чергового перевазі Ripple. Не можна впевнено сказати, що він ніколи не потерпить крах. Але в списку можливих причин точно не буде догляду Майнер або користувачів через високі комісій.

Швидкість роботи мережі

Якщо вже мова пішла в русло беззаперечних переваг Ripple, то не можна забувати про швидкість підтвердження кожної транзакції. У цьому плані проект сьогодні займає призові місця серед всіх способів перекладів (поступається Visa і Mastercard). Ви вже, напевно, і не здивуєтеся, але одна з причин криється в принципі роботи мережі.

Поки Майнер витрачають масу ресурсів і часу (не менше години), щоб включити транзакції в блок розміром 1 мегабайт, кожен переклад через XRP обробляється протягом 4 секунд. Для порівняння, навіть Ефіріум сьогодні потребує 2 хвилинах мінімум. Просто відчуйте цю різницю: 4 секунди і цілу годину.

Якщо не вірите, можете відвідати офіційний сайт Ripple. Вони опублікували відео повного проведення переказу 8000 доларів з ATB в Reisebank з використанням мережі Ріппл. Так ось, вона зайняла 8 секунд. Саме такій швидкості хочуть, як банки, так і їх клієнти.

Як пенні в фонтан

Ще одна перевага, про який сьогодні згадувалося — комісія за переклади. Мінімальна плата в мережі біткоіни становить 0.0001 BTC, що дорівнює приблизно долара. Здається, що не так і дорого. Але в разі такої оплати транзакція отримає необхідну кількість підтверджень днів через 5 мінімум. Це вже не рівень криптовалюта.

Тому користувачі змушені платити великі комісії. Згідно з графіками Bitinfocharts рекордна середня комісія склала 55 доларів. Чим же тоді Bitcoin краще банків? Хіба що анонімністю. І то, вона сьогодні теж під великим сумнівом. Хакери навчилися отримувати доступ до монетам Monero. Що вже тоді говорити про біткоіни?

Знаєте, скільки ви заплатите при перекладі через Ripple? Менш цента. І це ніяк не вплине на швидкість перекладу. Гроші будуть у одержувача протягом тих же 8 секунд, що і на відео. Це відмінний конкурент багатьом існуючим платіжним системам. І мова вже не йде про Swift платежах, які обробляються в перебігу 3-5 днів і коштують не менше 50 доларів при сумі переказу в 500.

масштабованість

Черговий камінь в город біткоіни. Команда проекту вже давно не може вирішити цю проблему. Софт Форк по типу SegWit2x не допомагають, хард форк Bitcoin Cash і наступні також положення не поліпшили. Все, на що здатний BTC сьогодні — до 6 транзакцій в секунду. І це просто смішно.

Тестовий режим блокчейна Ріппл показав півтори тисячі. Сьогодні така кількість поки не з’являється. Проте, перспектив і амбіцій у мережі набагато більше. В ідеалі вони хочуть досягти рівня Visa.

Тут навіть хочеться пустити сльозу. Адже біткоіни повинен був вирішити проблему світових перекладів зі швидкістю. Але буквально через кілька років популярності і приросту користувачів він сам опинився в цій ямі.

Наступний етап в спробі вирішити проблеми масштабованості — Lightning Network. Багато покладають на це оновлення великі надії. Але ж і тут не виключений ризик провалу. А поки розробники в стані пошуку, команда Ripple спочатку заснувала проект, який з такою проблемою не зіткнеться ще дуже довго.

Що ж краще

На початку статті було сказано, що біткоіни — це децентралізована, анонімна, дешева і швидка система міжнародних платежів. Перший пункт начебто є, а начебто немає. З огляду на зосередження обчислювальних потужностей в декількох компаніях децентралізація вже не здається такою надійною.

Анонімність ніби як ще на плаву, але все більше факторів суперечить цьому. Та й початок покладено не сьогодні, а ще в 2013. Тоді був закритий найбільший чорний ринок SilkRoad, користувачі якого активно працювали з біткоіни. Більш того, програмісти показали, що саму анонімну криптовалюта Monero все ж можна відстежити. Що тоді говорити про біткоіни?

Що стосується швидкості і вартості, то Bitcoin програв Ripple з величезним розривом. Менш цента проти 10 доларів, 4 секунди проти цілої години і більше: такі цифри навіть порівнювати не потрібно, все зрозуміло відразу.

Не можна просто так заперечувати явну перевагу XRP над BTC. Ріппл замислювався Джедом МакКалеб як «кращий біткоіни». Ця ідея цілком успішно втілена і вже тисячі разів себе виправдала. Набагато доцільніше користуватися Ріпплом, якщо ви бажаєте відправити кошти швидко і дешево.

Варіанти розгортання подій

Чи може BTC хоч у чомусь сьогодні обійти XRP? Можливо. Це приватність. Навіть Давид Шварц, один з експертів блокчейна Ріппл говорив про те, що їх проект поки недостатньо розвинений в цьому плані. Власне кажучи, саме цю причину він назвав головною, по якій поки що банки не будуть масово інтегрувати продукт в свою систему.

Але ж це можна виправити. Та й більш того, ще не один користувач не постраждав через централізованого блокчейна XRP. Звичайно, не можна забувати, що самому Джеду МакКалеб не подобається така система. Але він просто пішов з проекту, ніж став робити все, щоб він впав. Хоча йому, по суті, ніхто не міг заборонити зробити щось подібне.

Він сам розуміє, наскільки успішною виявилася дана платформа. Найголовніше, що його мрія була дійсно втілена. Як би там не було, але не можна зводити все до простого порівняння. Ripple краще за ключовими критеріями.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector