Резервні копії гаманців Bitcoin: як їх зробити

Біткоіни-гаманець — це всього лише по суті набір букв і цифр, втратити його дуже легко, відновити без резервної копії — неможливо. Тому нехтувати цією процедурою не варто, якщо хочете зберегти гроші. Копії гаманців Bitcoin створюються різними способами. Кожен має свої плюси і мінуси. Поговоримо про них докладніше.

Резервна копія гаманця Bitcoin на паперовому носії

Як виглядає паперовий гаманець біткоіни
Приклад паперового біткоіни-гаманця

Це найпростіший і досить надійний варіант для тих, хто не дружить з комп’ютером. Переписуєте від руки приватний ключ і ховаєте його подалі. Щоб потім отримати доступ до своїх монетам, досить буде вручну ввести символи з адреси та приватного ключа в тій програмі гаманця, яку ви вибрали і встановили на свій комп’ютер. Просто після установки вибираєте опцію «адреса вже є» і вводите символи вручну, а не створюєте новий гаманець.

У цього способу є істотні мінуси. По-перше, набір символів досить великий — дуже легко помилитися при переписуванні вручну. Якщо є принтер, то проблема, звичайно, знімається, але вводити потім приватний ключ в програму все одно доведеться вручну. Другий недолік проявить себе в тому випадку, якщо гаманець у вас не один — портфель криптовалюта диверсифікований. Зберігати купу папірців з «кракозябрами» і розбиратися в них потім не дуже зручно. Тому, незважаючи на високу надійність такої резервної копії, багато хто все ж віддають перевагу іншим способам.

Як зробити резервну копію біткоіни гаманця за допомогою файлу wallet.dat?

У цьому файлі на вашому персональному комп’ютері містяться всі дані про гаманець — про те, які з нього відбувалися транзакції раніше, наприклад. Там же зберігаються біткоіни-адреси і приватні ключі. Цей файл — своєрідний ключик до ваших грошей в будь-якій програмі гаманця. Знайти його можна в папці C: \ users \ Ім’я-ПК \ appdata \ roaming \ кріптомонета. Просто скопіюйте його і збережіть на флешці або десь окремо від гаманця на комп’ютері. Останнє не найкращий варіант, оскільки комп’ютер може зламатися і тоді доступ до грошей виявиться втраченим.

Є істотний мінус і у цього способу. По-перше, після кожної транзакції резервну копію потрібно копіювати за новою. Якщо ви просто зберігайте монети в гаманці і рідко щось з ними робите, то цей мінус нівелюється. Але якщо часто переводите або отримуєте кошти, то постійне копіювання і збереження файлу гаманця не дуже зручно.

Щоб відновити гаманець за допомогою файлу wallet.dat (в різних програмах біткоіни гаманців його назва може відрізнятися, в Bitcoin Core файл називається саме так, а в Electrum, наприклад — default_wallet), потрібно буде скопіювати його назад в програмну папку. Наприклад, якщо хочете встановити гаманець на іншому комп’ютері, то для цього:

 • завантажуєте програму сховища;
 • встановлюєте її на комп’ютер;
 • замінюєте порожній файл wallet.dat в програмній папці тим, який раніше зберегли.

Досить простий і зручний спосіб для тих, хто здійснює трохи операцій з криптовалюта, а просто зберігає її як перспективний в зростанні актив. У Bitcoin Core і ряді інших гаманців є опція «Зробити резервну копію». Це зручно, тому що не потрібно шукати файл на комп’ютері — просто після кожної транзакції натискаєте на цю кнопку і пересохранять файл з назвою wallet.dat.

Імпорт приватних ключів в біткоіни-гаманці Electrum

Як проходить імпорт ключів в Bitcoin-гаманці Electrum
Процес імпорту ключів в гаманці Електрум

У гаманці Електрум і в ряді інших програм є цікава фішка, про яку знають не всі. Тут можна зберігати приватні ключі не в програмі гаманця, а на окремій флешці. Імпорт приватних ключів передбачений програмою. У чому зручність? Якщо хтось зламає пароль від вашого гаманця або змусить якимось чином в нього увійти, то побачить, що на всіх біткоіни адресах грошей немає. Будуть написані одні нулі. Однак після імпорту ключів картина зміниться. Процес імпорту ключів з флешки вкрай простий:

 1. Підключаєте флешку до комп’ютера.
 2. При вході в гаманець натискаєте кнопку «Вибрати».
 3. Вибираєте на флешці файл з приватними ключами, він називається ass_wallet.
 4. Вводите пароль.
 5. Чекаєте, поки програма синхронізує дані.

Тепер картина зовсім інша — показано реальну кількість грошей, які зберігаються на адресах біткоіни. Точно так же з тієї ж флешки можна імпортувати програмний файл default_wallet. Крім того, ще при збереженні його можна заархівувати з паролем. Таким чином, якщо хтось отримає доступ до флешці, все одно не зможе скористатися цим файлом і відповідно, вашими грошима.

Резервна копія біткоіни гаманця у вигляді сид-фрази

Вона підтримується не всіма програмами, але в більшості найпопулярніших гаманців така можливість є. Тут потрібно буде зберегти не файл або приватний ключ, а кілька слів англійською мовою (в деяких програмах є і російською). Сід-фраза має ряд переваг перед усіма іншими способами. Якщо на біткоіни-гаманці багато адрес, то одна сид-фраза дає можливість повністю його відновити з усіма адресами і приватними ключами. Тобто не потрібно зберігати приватні ключі від кожної адреси. Також не потрібно постійно пересохранять файл wallet.dat з приватними ключами і транзакціями. Можна зберегти один раз сид-фразу і за допомогою неї отримати доступ до всіх адрес, які є на вашому гаманці. Кількість слів різний — зазвичай від 12 до 24 слів. Причому важливо не просто записати всі слова, але зберегти їх порядок. Ця фраза — ключ, який розшифрує відразу все приватні ключі, наявні у вас.

Деякі програми видають Seed фразу при установці на самому початку, до того, як ви почнете використовувати гаманець. В інших можна самостійно її подивитися після установки. Запишіть її і збережіть — якщо слова потраплять в чужі руки, це рівноцінно тому, що ви подаруєте свої монети іншій людині.

Відновити гаманець з сид-фрази ще простіше. При установці програми гаманця на комп’ютер, вказуєте, що у вас вже є сид — ставите галочку навпроти відповідної опції. Далі програма попросить вас ввести або всю фразу цілком або тільки частина її, причому в довільному порядку. Наприклад, вас попросять ввести третє, п’яте, шосте і десяте слова. Потрібно буде ввести їх саме в цьому порядку.

Створення резервної копії біткоіни гаманця Blockchain

Як створюється резервна копія гаманця біткоіни на майданчику Blockchain
Процес створення резервної копії Bitcoin-гаманця Blockchain

Процес створення резервних копій в різних програмах відрізняється незначно, в основному, назвою кнопок, на які потрібно натискати. У програмі Blockchain дії наступні:

 1. Потрібно клікнути на кнопку «Резервна фраза».
 2. Потім «Друк аркуша відновлення» — опція дасть можливість зберегти PDF файл з сид фразою для роздруківки.
 3. Якщо немає принтера, перепишіть слова на папір — вони видаються по черзі по 4 слова, щоб ви їх і записали в такому ж порядку, а щоб перейти до наступного рядка, натискайте кнопку «Наступний крок».
 4. Коли все слова записані, можна натискати на «Останній крок».
 5. Залишається підтвердити, що ви правильно записали слова з фрази — якщо ви не веріфіціруете сид фразу, то вона не буде дійсною, і в майбутньому ви не зможете відновити з неї гаманець.
 6. Для верифікації вас попросять ввести кілька слів — після цього фраза прийнята, резервна копія готова.

Щоб відновити гаманець Blockchain з сид-фрази, переходимо на «Відновити кошти» і у відповідному полі вводимо сид фразу.

Відновлення доступу до гаманця через сид-фразу
Поле для введення сид-фрази

Як підсумок, можна порадити наступне. Для тривалого зберігання великих сум на гаманці, з якого транзакції не відбуваються, можна скористатися резервною копією на паперовому носії та зберігати її в надійному місці. Таким чином, кошти надійно захищені від будь-яких можливих подій: спроб зламати гаманець або поломок обладнання.

Програмне зберігання резервної копії на комп’ютері або флешці може вберегти від хакерських атак, але не допоможе, якщо флешка або комп’ютер поламаються. Як варіант, можна зберігати файл wallet.dat на декількох різних флешках або пристроях. З огляду на, що після кожної транзакції файл потрібно переписувати, це не завжди зручно.

Найоптимальніший спосіб — це сид фраза, за допомогою якої ви можете отримати доступ до біткоіни гаманцю з усіма наявними там адресами. Один раз її записуєте, веріфіціруете, і у вас завжди в будь-якій ситуації буде доступ до всіх адрес і приватним ключам, наявними в гаманці.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector