Що таке Газ в Ефіріум (Ethereum Gas)?

Газ в Ефіріуме — це внутрішня грошова одиниця, що застосовується для проведення транзакції або smart-контракту. Вона необхідна для оплати праці Майнер, а також забезпечення коректності проведення операції. Чим складніше команда, яку необхідно реалізувати, тим вище розмір платежу. Як правило, це стосується «розумних» контрактів, які обходяться дорожче, ніж стандартні платежі між учасниками. Що таке Gas в Ethereum простими словами? Як формується ціна (Price)? Які тонкощі комісії і за якими принципами вона формується? Поговоримо про це детальніше.

Що таке Газ в Ефіріуме — загальні положення

Схематичне зображення заправки Газа для Ефіріума

Користувачі кріптовалютной мережі звикли, що при проведенні транзакції з них стягується комісія. Вона передається Майнер за виконану роботу. Завдання учасника мережі — встановити відповідний розмір оплати і чекати проведення переказу. Від розміру комісії безпосередньо залежить швидкість платежу. Це означає, що велику суму встановив відправник, тим швидше пройде транзакція.

Розглянутий вище підхід працює в біткоіни. Але на відміну від BTC, криптовалюта Ефіріум поєднує в собі дві функції. Вона використовується в ролі об’єкта для переказів і реалізації smart-контрактів. Виконання внутрішніх завдань забезпечується віртуальною машиною Ефіріума. Ноди, які беруть участь в процесі, активують так звану «ЕОМ» для вирішення трьох основних завдань:

 • Здійснення перекладу ETH від одного до іншого учасника кріптосеті.
 • Формування smart-програми та її запис в ланцюжок blockchain.
 • Виконання smart-контракту.

За рішення кожної із згаданих завдань доводиться платити. Саме для цих цілей застосовується Ethereum Gas. Але що це таке? У перекладі з англійської цей термін означає «Газ» або «пальне», необхідне для виконання певної роботи. Цей параметр можна порівняти з бензином для машини. Поки автомобіль не заправлений, він нікуди не їде. Але варто залити в нього паливо, можна відправитися в дорогу. Чим більше пального, тим більшу відстань можна проїхати. У випадку з Gas в Ethereum працює схожий принцип. Різниця в тому, що від обсягу «палива» залежить не відстань, а швидкість транзакції.

Простими словами Газ — оплата, яка застосовується для здійснення операцій в кріптосеті Ethereum. Якщо проводити паралелі з біткоіни, Gas — комісія, що встановлюється користувачем для фіксації перекладу в блоці, але з більш широкими можливостями.

Використання Газа в Ефіріуме при транзакціях

Схема формування і використання Газа для Ефіріума

У процесі здійснення операцій в кріптосеті Ethereum до параметру Gas ставляться такі вимоги:

 1. Для здійснення транзакції між двома гаманцями необхідно 21 000 Газа.
 2. Щоб створити smart-контракт, потрібен різний обсяг «пального» (тут немає фіксованого показника). Для кожної програми прописується адреса ініціатора, а також операція по запису інформації в blockchain.

Суть транзакції проста. Під час операції монети Ethereum передаються між користувачами, або відбувається активація smart-програми в кріптосеті. Транзакції будь-якого виду складаються з наступних елементів:

 1. Інформації про кількість платежів, які здійснив учасник (nonce).
 2. Числа Wei, які сторона-відправник готова платити за 1 Газ, який використовується для здійснення платежу.
 3. Граничного числа Gas, яке користувач мережі оплачує за здійснення операції. Цей показник прописується завчасно, до виконання яких-небудь дій. Найменування показника — GasLimit.
 4. Адреса отримує боку (to). Якщо мова йде про операції, спрямованої на створення «розумного» контракту, адреси ще немає, тому застосовується порожній показник.
 5. Числа Wei, які направляються від відправляє до стороні, що одержує (value). Якщо створюється smart-контракт, ця сума виступає в ролі початкового балансу для формованого рахунки програми.
 6. Параметри v, r, s. Вони застосовуються для створення підпису, що визначає відправника Ефіру.
 7. Елемент коду віртуальної машини Ефіріума, який застосовується для формування рахунку smart-контракту (init). Ця команда виконується лише один раз, після чого не використовується системою. У процесі первинного виконання за допомогою init відбувається повернення підстави коду рахунку, що є складовою коду, пов’язаного з рахунком smart-контракту.
 8. Додаткова інформація для повідомлень (data). Заповнювати це поле не обов’язково. У ньому вказуються первинні дані для smart-контракту.

Як видно з переліку, в транзакції бере участь два параметра Газа — ліміт і оплата за 1 Gas. Виконавцем виступає учасник мережі (майнер), який використовує потужності устаткування, яке застосовується для обробки операції (проведення транзакції або запуску «розумного» контракту). Перераховуються за платіж Газ конвертується в ETH і направляється «шахтарю» у вигляді премії за вирішену задачу.

Параметри Газа в Ефіріум

Схематичне зображення Газа і логотип Ефіріума

Як зазначалося вище, в транзакції бере участь два показника, що стосуються «пального» — ліміт і ціна Газа. Поговоримо про них детально.

Gas Limit

При розгляді, що таке газ в Ефіріуме, важливо приділити увагу ключовому параметру — граничного обсягу «пального», що справляється з учасника при здійсненні переказу. Завдання обмеження в тому, щоб при збої в мережі кошти з рахунку користувача не знімалися циклічно. Коли таке відбувається, все гроші відправника будуть списані у вигляді комісійної платежу.

Як це працює? Наприклад, людина встановлює межі Gas в розмірі 50 тисяч, а для проведення платежу потрібно 30 тисяч. У такій ситуації число, встановлене користувачем, має запас, операція надходить в блок і проходить успішно. Зайві кошти спрямовуються назад користувачеві, який проводив транзакцію. Якщо ж для здійснення угоди необхідно 60 тисяч, передана комісія використовується системою, але сам платіж не пройде. При цьому відправник залишається ні з чим. Як правило, в таких ситуаціях система видає фразу «out of Gas».

При стандартному перекладі, як зазначалося раніше, система стягує 21 тисячу Газ. Якщо людина планує платіж без виконання smart-контракту, можна встановлювати ліміт Gas в розмірі 21 000. У разі, коли мова йде про виконання «розумного» контракту, величина Gas Limit може виставлятися в автоматичному режимі. Щоб виключити помилки, за участю в первинному розміщенні монет важливо уточнювати у розробників оптимальний параметр ліміту.

Відносно ліміту Газа варто врахувати ще ряд особливостей:

 1. Рішення за розміром Gas Limit приймають Майнер. У більшості програм встановлено параметр 4,712,388 тисяч. Майнер має право скоригувати цей показник, але в більшості випадків вони залишають його незмінним.
 2. Зміна ліміту газу відбувається через спеціальні програми для Майнінг, що мають відповідні налаштування.
 3. Gas Limit на блок не змінюється навіть при постійному заповненні елементів ланцюжка блокчейн. Це легко пояснити. У протоколі віртуальної монети передбачений механізм, який застосовується Майнер для голосування щодо граничного числа Газа. Це означає, що розмір можна збільшити і без проведення hard ФОРКОМ. Особливість така, що багато пули після атак зловмисників не змінюють настройки. Чи не виконують цієї роботи і Майнер, які вважають, що встановлену межу Газа є оптимальним.

Отже, Gas Limit — параметр, який перешкоджає банкрутства творця «розумного» контракту (наприклад, коли при формуванні останнього була допущена помилка). Якщо не встановити обмеження, програма виконується циклічно доти, поки на рахунку користувача є гроші.

Gas Price

У вивченні питання, що таке Газ Ethereum, одна з вплив має ще одна складова — ціна одиниці «палива». На сьогодні виділяється кілька співвідношень. 1 Ефіріум — це:

 • 1 тисячу «Фінні» (finney).
 • 1 млн «сабо» (szabo).
 • 1 млрд «джи-вей» (Gwei).
 • 1 трильйон «вей» (Wei).

Вище перераховані частини (частки) Ethereum, які отримали назви на честь людей, які взяли участь в розробки віртуальних монет.

Ціна Газа — сума, яку користувач кріптосеті готовий виплатити за 1 одиницю Gas. Саме учасник визначає розмір цього показника з урахуванням завантаженості мережі. Від встановленого параметра залежить час, який буде проходити операція. Щоб уточнити оптимальний показник Gas Price, можна скористатися сервісом ethgasstation.info. На сайті наведено багато параметрів, але користувача цікавить лише два — ціна газу (Gas Price), а також Gas Used. Другий показник відображає число Газа, що застосовується для здійснення платежу.

Варто врахувати, що час перекладу змінюється не тільки від числа встановленого Газа, але і від завантаженості мережі. Ось чому при проведенні транзакції потрібно перевіряти оптимальний показник за допомогою зазначеного сервісу.

Залежно від гаманця регулювання може здійснюватися в межах конкретного діапазону. Наприклад, в сховище MyEtherWallet можна встановити від 1 до 99 GWei. Як це працює? Щоб провести операцію, користувач повинен заплатити 21 тисячу Gas (про це згадувалося раніше). Якщо виставити ціну однієї одиниці Газа, рівну 10 GWei, то доведеться заплатити 0,00021 Ефіріума. На 8 вересня 2018 року вартість віртуальної монети ETH становить 217,8 доларів. Це означає, що за одну транзакцію доведеться заплатити всього 4,5 цента. Це невеликий показник, при якому платіж може тягнутися дуже довго, тому краще вказати більшу вартість газу.

У кріптовалютной мережі Ефіру, як і в BTC, має місце чергу платежів. Спочатку виконуються переклади з більш високою Gas Price, а після — інші. Якщо з пошуком відповідного значення виникають труднощі, допоможе сайт, про який згадувалося вище.

Не потрібно захоплюватися і встановлювати занадто велику ціну, адже в це безглуздо. Угоди в кріптосеті Ефіріум проходять активніше, ніж в біткоіни-мережі. Новачки цього не знають і ставлять підвищену суму. Як результат, вони втрачають зайві гроші. Для порівняння, на створення блоку в BTC-мережі йде близько 10 хвилин, а в мережі ETH — близько 15 секунд. Отже, навіть при малому показник вартості Газа довго чекати проведення операції не доведеться.

Відзначимо, що в звичайний час платіж за Gas нижче, ніж в періоди створення токенов.

Відносно Gas Price варто врахувати ряд моментів:

 1. Установка низького значення ціни Газа дозволяє учаснику заощадити. Це актуально, якщо термін перекладу не має великого значення, і людина готова почекати. Крім того, чим менше в мережі операцій з невеликим порогом комісії, тим нижче вимоги Майнер.
 2. При первинному розміщенні токенов рекомендується ставити ті параметри, які рекомендують організатори. При відсутності цих відомостей бажано дізнатися цю інформацію ще до старту продажів. Як правило, досить ліміту в 200 000. Що стосується Gas Price, вона не повинна бути занадто високою. Небезпека в тому, що при завищенні вартості операція все одно може «зависнути». Комісійний платіж все одно «згорить», і передане «пальне» вже не повертається. Ось чому перед стартом продажів важливо глянути, чи є максимальна Gas Price. Якщо вона встановлена, бажано використовувати саме цей показник.

З урахуванням сказаного можна зробити висновок, що для проведення простого переказу потрібно 21 тисяча Газ. Що стосується Gas Price, параметр встановлює особисто користувач з урахуванням того факту, як швидко повинна пройти транзакція. Оптимальне налаштування можна дізнатися на сайті, про який згадувалося вище — ethgasstation.info.

Цікаво, що рекордсменом за ціною Газа вважається користувач, який заплатив в 2016 році цілих 761 Ефіріум за проведення одного платежу.

Багато хто цікавиться, а чи можна не платити за Газ в Ефіріуме. Встановити «нульову» ціну не можна, а ось звести витрати до мінімуму реально. Тут багато що залежить від заповнення пулу транзакцій. Якщо чергу невелика, імовірність проходження транзакції залишається. Це пояснюється тим, що величина елемента ланцюга в Ефіріуме вимірюється в числі Gas, а не в «Байт». Отже, в 1 блок вміщається платежів на 6,7 млн. Газ (орієнтовно). Якщо чергу невелика, то навіть при установці ціни 1 Газ в 1 Wei операція може пройти. У разі, коли користувач встановлює 0 Wei, переклад не проходить.

У MyEtherWallet мінімальна ціна Газа становить 1 Gwei. При бажанні цей показник можна зменшити. Тут існує два шляхи:

 1. Переходимо в розділ Send Offline, після чого встановлюємо вартість Gas в показнику Wei.
 2. В Гугл Хром вибираємо секцію «Інструменти розробника», після чого тиснемо на елемент із зазначенням Gas Price і міняємо первісне значення в коді з 1 на 0,000000001, що дорівнює 1 Wei.

Щоб точно визначити вартість Газа, варто використовувати вказаний вище сервіс, а також спеціальний калькулятор по посиланню ethgasstation.info/calculatorTxV.php. З його допомогою вдається оцінити час проведення операції при конкретної Gas Price.

Знаючи, що таке Ethereum Gas, учасникам кріптосеті простіше зорієнтуватися в головних параметрах — ліміті Газа, а також вартості однієї одиниці «пального». При правильному підході можна уникнути зависання транзакції, «холостого» використання комісії або навіть втрати всіх коштів на рахунку.

Відео про те, що таке Газ в Ефіріум і як його розрахувати:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector