Технологія блокчейн простими словами — сфери застосування

Привіт, шановні читачі. Ця публікація присвячена блокової ланцюжку, що лежить в основі біткоіни. Щоб новачкам було легше зрозуміти, як влаштована криптовалюта, ми спробуємо розповісти, що таке технологія блокчейн простими словами.

В основі цифрових грошей лежить блок-ланцюжок, що представляє собою оцифрованную децентралізовану публічну книгу, яка містить інформацію про всі транзакції. Мережа постійно розширюється і нові ( «завершення»), які включають найостанніші транзакції, записуються і додаються до неї в хронологічному порядку.

Це дозволяє учасникам ринку відслідковувати операції з цифровою валютою без централізованого обліку. Кожен вузол (комп’ютер, підключений до мережі) отримує копію блокової ланцюга, яка завантажується автоматично.

Технологія блокчейн — що це?

Спочатку він був розроблений в якості методу обліку біткоіни і використовував так звану розподілену реєстраційну технологію. Однак на сьогоднішній день блокчейн починає проникати в самі різні сфери діяльності.

В даний час він в основному використовується для перевірки транзакцій криптовалюта, але може застосовувати для оцифровки, шифровки і інтеграції практично будь-якого документа в блок-ланцюжок. Ця технологія дозволяє створювати записи, змінити які неможливо.

Крім того, їх справжність може бути перевірена вся спільнота, яке її використовує в якості заміни єдиного централізованого органу.

Що таке блок?

Блок — це поточна частина ланцюжка, в яку записуються деякі або всі останні транзакції. Після завершення він приєднується до загального ланцюга, що грає роль постійної бази даних. Відразу за завершенням чергового блоку починається створення наступного.

Цей ланцюжок складається з незліченної кількості таких блоків, пов’язаних один з одним в правильному лінійному (хронологічному) порядку. Кожен блок містить хеш попереднього. У них також зберігається повна інформація про адреси користувачів і їх балансах на момент завершення останнього блоку.

Система спроектована таким чином, що ці транзакції залишаються незмінними. Видалити їх неможливо. Додавання блоків здійснюється за допомогою криптографічних технологій. Це дозволяє гарантувати розподілене зберігання даних і захист від копіювання. Тим не менш, постійно зростаючий розмір блокової ланцюга розглядається деякими як проблема в план зберігання і синхронізації.

Блок-ланцюжок і біткойнов

Блок-ланцюжок — це, мабуть, основна технологічна інновація біткойнов, який не регулюється жодні центральним органом. Замість цього його користувачі самостійно здійснюють і перевіряють транзакції. Це усуває необхідність в участі третьої сторони в процесі обробки і зберігання даних про платежі. Завершена транзакція записується в публічну книгу, де вона перевіряється і ретранслюється іншими користувачами. В середньому на створення кожного нового блоку потрібно близько 10 хвилин.

Заснована на протоколі біткойнов, така база даних розподілена на численні вузли, складові систему. При підключенні до мережі кожен комп’ютер отримує копію ланцюжка, яка містить всі записи, і яка є доказом всіх коли-небудь проведених транзакцій.

Це дозволяє отримати доступ інформації про те, скільки монет зберігалося за певною адресою в будь-який момент в минулому. Сайт Blockchain.info забезпечує доступ до всієї ланцюжку біткойнов.

Потенціал блокової ланцюжка

В якості аналогії можна порівняти цю систему зі звичайною банківською діяльністю. Блок-ланцюжок нагадує в цьому плані повну історію транзакцій фінансової установи, і кожен блок подібний окремої банківської виписки.

Оскільки це розподілена система бази даних з відкритою електронною реєстрацією вона здатна спростити фінансові операції для всіх їх учасників. З цих причин блокчейн привертає до себе увагу не тільки з боку фінансових установ і фондових бірж, а й також представників музичних спільнот, страхових компаній і розробників інтернет проектів.

Її навіть розглядають як потенційну технології для використання в системах голосування, реєстрації зброї, транспортних засобів, медичної документації та навіть для ведення баз даних про приналежність творів мистецтва.

Завдяки можливостям цієї технології розподілених регістрів для спрощення поточних бізнес операцій, нові моделі, засновані на блокової ланцюжку, вже почали замінювати дорогі і неефективні бухгалтерські та платіжні мережі сучасної фінансової індустрії.

Технологія Blockchain здатна заощадити мільярди доларів. Так, в своїй доповіді Goldman Sachs заявив, що здатний заощадити операторам фондового ринку до $ 6 млрд на рік за допомогою системи блокової ланцюжка.

Хоча банки спочатку цуралися вивчення блокчейна через свою заклопотаність з приводу можливого шахрайства, вони прийшли до висновку, що новий підхід до управління своїми справами дозволить їм домогтися суттєвої економії коштів. Блок-ланцюжок дозволить системам міжмережевих розрахунків обробляти угоди, переклади та інші транзакції набагато швидше.

Перша міжнародна транзакція з використанням блокової ланцюга була здійснена 24 жовтня 2016 року. Австралійський банк Співдружності і Wells Fargo Co уклали угоду вартістю $ 35 000 с австралійським постачальником бавовни Brighann Cotton Marketing про покупку 88 тюків матеріалу в Техасі (США) з подальшим відправленням в Циндао (Китай).

Блокчейн і сучасні технології

Залучені можливістю відмовитися від послуг посередників шляхом переходу до демократизації і децентралізації, автори різних технологічних стартапів звернули увагу на блокчейн як спосіб подальшого розвитку галузі.

Тільки в 2015 році на стартову базу щодо впровадження блокової технології в технологічну сферу в Силіконовій долині було виділено $ 116 млн. Як приклад можна привести BTCJam (кредитна платформа P2P), штаб-квартира якої розташована в Сан-Франциско. Компанія спеціалізується на видачі кредитів на основі блокчейна. За останній рік загальний обсяг виданих кредитів склав близько $ 15 млн.

Ще одна компанія Storj тестує концепцію розробки хмарного сховища на базі мережі з блочною ланцюгом. Мета проекту — підвищення безпеки при зменшенні залежності користувачів від централізованої системи, що знаходиться під контролем одного оператора. Компанія навіть пропонує користувачам можливість здавати в оренду вільні обсяги для зберігання даних.

Однією з перших нефінансових компаній, що використовують блок-ланцюг, стала платформа для виконання контрактів ProofofExistence. Шифрування інформації дозволяє здійснювати транзакції, які не можуть бути реплікуються для прив’язки до унікального документу.

Корпорація Microsoft також проявила інтерес до блокчейн, сформувавши партнерство з компанією Blockchain ConsenSys. У грудні 2015 року Microsoft і ConsenSys оголосили про старт сервісу Ethereum Blockchain на базі Azure (платформи хмарних обчислень Microsoft) для забезпечення легкої і більш доступною для розробників хмарної середовища.

У червні 2016 року ці фірми почали розробку системи ідентифікації з відкритим вихідним кодом, заснованої на блокової ланцюжку, для рядових користувачів, додатків і сервісів послуг.

Сьогодні розробники численних проектів використовують так звані початкові пропозиції монет (ICO) для збору коштів на їх реалізацію.

переваги блокчейна

Завдяки своїй ефективності і значного зниження витрат технологія дозволяє підприємствам і банкам оптимізувати внутрішні операції, значно скорочуючи витрати, помилки і затримки, викликані традиційними методами узгодження записів в DLT-системах (платіжні системи).

Експерти впевнені, що впровадження блокчейна здатне принести величезну економію коштів в трьох ключових сферах:

  • електронні книги набагато дешевше в обслуговуванні, ніж традиційні системи обліку (це дозволить скоротити штат співробітників);
  • майже повністю автоматизовані DLT-системи призводять до набагато меншій кількості помилок і дозволяють не допустити випадкового повторення однієї і тієї ж операції;
  • зведення до мінімуму затримок в обробки дозволяє зменшити резервний капітал, утримуваний на випадок ризику незавершених транзакцій;

Крім того, мільйони доларів можна заощадити за рахунок зменшення обсягу коштів, які брокери і дилери повинні утримувати при незавершених (непогашених) угод. Підвищена прозорість і простота проведення аудиту також можуть сприяти економії коштів, пов’язаних з дотриманням нормативних вимог по боротьбі з відмиванням грошей.

Здатність блокчейна усунути майже всіх помилки за рахунок людського фактора особливо вигідно в транскордонних операціях, які зазвичай займають набагато більше часу через проблеми з часовими поясами і того факту, що всі сторони повинні підтвердити факт завершення платежу.

Технологія, що лежить в основі біткоіни, може допомогти в реалізації смарт-контрактів або виконанні платежів після виконання певних умов. Наприклад, згадана вище перша офіційна транзакція в рамках блокової ланцюга використовувала «розумний» договір, який автоматично здійснив заданий платіж, коли відвантажена партія бавовни досягла певного пункту призначення.

Ініціативи у фінансовій індустрії

R3 CEV — інноваційна Фінтех компанія і консорціум з більш ніж 80 найбільших світових фінансових інститутів, які проводять дослідження в галузі вивчення швидкості, точності і ефективності технології блокової ланцюга.

У 2016 році вона успішно протестувала п’ять різних ініціатив у співпраці з кількома операторами хмарних технологій в першому в своєму роді тесті. Результатом проекту стала Corda — фінансова розподілена реєстраційна платформа для комерційного використання.

У 2017 році після трьох років роботи Goldman Sachs Group Inc отримав патент на торговельну систему SETLcoin, яка забезпечує майже миттєві розрахунки по операціях.

У 2016 році чотири великих банки об’єдналися для розробки монети для комунальних розрахунків, нової цифрової валюти, використання якої (в основному для покупки цінних паперів) здійснювалося б з застосуванням записів в блокову ланцюг.

Керівником групи стала UBS Group AG. До неї увійшли Bank of New York Mellon Corporation, Deutsche Bank AG і Banco Santander SA, а також брокер ICAP PLC. У 2017 році до них приєдналося ще шість банків: Barclays Bank, Credit Suisse Group AG (CS), Канадський Імператорський Торговий Банк, HSBC Holdings PLC (HSBC), MUFG і State Street Corp. Плани консорціуму передбачають комерційний випуск монети в 2018 році.

Однак для реалізації цього система на основі USC або її конкурента повинна отримати схвалення з боку комерційних установ, центральних банків та регулюючих органів. Але поки залишається очевидним той факт, що блокчейн ще не зовсім готовий до свого прайм-тайму.

Перешкоди на шляху розвитку блокчейн

Сьогодні проблеми з впровадженням нових платіжних систем стосуються не просто технічних аспектів. Реальний бар’єр лежить в політиці, схвалення регулюючими органами і тисячах годин розробки призначеного для користувача програмного забезпечення, а також програмування, необхідного для зв’язку нових проектів з уже діючими системами.

До проблем, які ще належить вирішити, відносяться:

  • взаємодія з усіма складовими операційних процесів;
  • безпеку;
  • регулювання і контроль;

Нова система DLT повинна безперешкодно взаємодіяти з іншими елементами операційних процесів. Блокчейн повинен забезпечувати більш швидке налаштування, навчання та скорочення часу при пошуку виходу з різних проблем. Зростання ефективності повинен бути досить простим і недорогим для всіх залучених в цей процес сторін, щоб будь-який учасник системи був в змозі зрозуміти і використати доступні інструменти.

Безпека також залишається проблемою. Кілька центральних банків, включаючи Федеральну резервну систему США, Банк Канади і Банк Англії, почали вивчати технології, що лежать в основі цифрових валют. У своїй доповіді від лютого 2015 року фахівці Банку Англії наголосили на необхідності подальших досліджень для розробки системи, здатної використовувати розподілену бухгалтерську технологію без шкоди для здатності центрального банку контролювати національну валюту і захищати систему від кібер-атак.

Банки не зацікавлені в системній моделі з відкритим вихідним кодом для ідентифікації. Як фінансові установи, так і регулюючі органи хочуть підтримувати тісний контроль. Тому розробка єдиного протоколу з можливістю проходження ідентифікації особистості є важливим наступним кроком.

Регулювання також має вирішальне значення для створення відкритої цифрового середовища для торгівлі та фінансових транзакцій. Поточні фізичні сертифікати повинні бути оцифровані для досягнення повноти користі від повністю електронної системи.

Крім цього, необхідно вирішити питання відповідальності за підтримання та управління блокової ланцюжком, реєстрацію нових учасників, перевірку транзакцій і доступність інформації про транзакції.

Інвестування в блокчейн

Інвестори, зацікавлені в тому, щоб виграти від використання цієї технології, зможуть зрозуміти, що зараз зробити це набагато легше, ніж будь-коли.

У 2015 році відбувся запуск концерну Digital Currency Group, метою якого було створення найбільшого інвестиційного портфеля в цифровий валюті на основі блокової ланцюжка.

Згідно з доповіддю, опублікованою американською компанією NASDAQ Private Market, що спеціалізується на розробці програмного забезпечення (SaaS), обсяг венчурного капіталу, спрямованого в фірми, що використовують криптовалюта, повинен перевищити $ 1 млрд. Багато компаній настільки зацікавилися цією технологією, що стали вести роботу над створенням своїх власних блокових ланцюжків.

Проте, на шляху подібних стартапів не обходиться без проблем. Серед найбільш значущих варто відзначити той факт, що більшість споживачів просто не розуміють надзвичайно складну концепцію блокчейна. Щоб подолати цю проблему компаніям необхідно буде знайти способи правильно роз’яснити свою роботу зрозумілою для простих обивателів мовою і пояснити, як вони мають намір вирішувати такі питання, як безпека онлайн транзакції і конфіденційність клієнтів.

З огляду на неймовірні можливості децентралізації, технологія блокчейн пропонує можливість створювати підприємства і здійснювати операції, які є гнучкими і безпечними. Чи зможуть компанії досягти успіху в її використанні для створення своїх продуктів і послуг, яким споживачі будуть довіряти і приймати, поки говорити рано. Проте, інвесторам варто звернути на це увагу, тому що попит на послуги, засновані на блок-ланцюга зростає, а технологія розвивається і поліпшується семимильними кроками. Численним її переваг і можливостей присвячені різні конференції, які регулярно проводяться в багатьох країнах, в тому числі і в Росії.

Потенційні додатки на основі blockchain практично не мають кордонів. На даний момент деякі з цих додатків все ще знаходяться або на стадії розробки, або в бета-тестуванні. Коли в подібні стартапи інвестори почнуть вкладати більше грошей, не варто дивуватися зростанню популярності подібних послуг і продуктів.

джерело:

http://www.investopedia.com/

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector