Біткоіни: історія створення, графіки курсу

Датою відліку в історії першої криптовалюта прийнято вважати 2008 рік, коли в інтернеті з’явилася стаття з описом біткоіни. Саме слово bitcoin означає «цифрова монета» (bit + coin), а стаття, яка стала першою ластівкою в інформаційному просторі, описувала саму суть розподіленої криптовалюта.

Авторство належало невідомому користувачеві під ім’ям Сатоши Накамото. Всі спроби згодом дізнатися більше про те, хто це такий, до сих пір успіху не мали. Можливо, це ціла група осіб, яка працювала над створенням розподіленої грошової системи. Висувалися різні припущення, одне з найбільш правдоподібних — Нік Цабо (Сзабо). Ще в кінці 90-х він описав механізм функціонування системи децентралізованої електронної валюти. Відомо, що він працював над створенням Bit gold (електронного золота), але Накамото його випередив. Однак стаття була написана на найчистішому англійською мовою, що викликало сумніви в японське походження автора.

Електронне золото Ніка Цабо так і не з’явилося, а біткоіни був запущений в роботу вже в 2009 році, коли Накамото згенерував перший блок кріптомонет і пустив у вільне плавання додаток для їх звернення.

Переваги криптовалюта і необхідність її створення описав ще за 10 років до появи біткоіни Ніл Стівенсон в своєму романі «Криптономикон». Тоді це виглядало фантастикою, але всі недоліки існуючих грошових систем та переваги нової криптовалюта були описані абсолютно відповідно до сьогоднішньої реальністю. На думку письменника нерегульована цифрова криптовалюта повинна була стати першою цеглиною в будівництві стовпи криптоанархізм. Правда, в романі Стівенсона, який став бестселером, передбачалося, що нові цифрові монети все ж будуть забезпечені золотом, або іншими реальними цінностями.

2009 — рік існування біткоіни

Срібляста монета з емблемою біткоіни

Перші охочі спробувати в дії нові гроші могли або отримати їх безпосередньо від таких же ентузіастів або згенерувати на своєму комп’ютері. З самого початку історії біткоіни це було цілком реально і не було потрібно серйозних потужностей як зараз. Курс в останні місяці 2009 року коливався в межах 700-1660 ВТС за 1 долар. Визначався він на той момент не попитом і пропозицією, а реальною вартістю його створення. Тобто обчислювалася потужність, необхідна процесору для генерування 1 ВТС, і множилася на вартість електроенергії в американській валюті. Дані про вартість біткоіни публікував сайт New Liberty Standard.

2010 — поява обмінного пункту, який працює з біткоіни

Графік з курсом на онлайнової біржі

Перші обмінні операції за участю біткоіни і реальної валюти (долара) датовані 2010 роком. У лютому з’явився обмінник Bitcoin Market, хоча дані про угоди, які проходили через нього, не збереглися. Зате стала легендою історія про піцу за біткоіни. Це перша покупка за криптовалюта, коли користувач Laszlo на форумі Bitcointalk створив тему з пропозицією продати йому дві піци за 10 000 ВТС. Пропозиція була не разовим, а діяло, за словами автора, до тих пір, поки у нього є на рахунку біткоіни. Він же стверджував, що біткоіни у нього багато і навряд чи вони закінчаться.

Тема з’явилася на форумі 22 травня — тоді 2 піци обійшлися б продавцеві в 25 доларів, а вже через два місяці курс біткоіни підскочив в десятки разів. Причиною його стрімкого злету стала публікація про новий додатку на популярному технічному сайті Slashdot. У серпні 2010 року 10 000 ВТС можна було вже обміняти на 600 доларів. В цей же час покупець піци за біткоіни з ніком Laszlo закрив тему, подякувавши всім за участь.

2011 — підстава кріптобіржи MtGox

Емблема кріптобіржи MtGox

На початку 2011 року Джед Мак Калеб запустив першу біржу MtGox, на якій біткоіни котирувалися по відношенню до реальних грошей. На той час MtGox вже існувала, але займалася обміном і торгами картами для гри Magic The Gathering. До цієї назви додалися два слова Online eXchange і вийшла абревіатура MtGox. Біржа відразу стала популярною у користувачів — можливо, зіграло роль те, що МакКалеб був творцем став на той час легендарним файлообмінника eDonkey2000. Нове дітище МакКалеб легко набирало обертів, і до 2013 року через MtGox проходила майже половина всіх транзакцій з біткоіни.

Створення біржі MtGox істотно вплинуло не тільки на історію біткоіни, але і на зростання курсу. У лютому 2011 року він зрівнявся з доларом, що стало відмінним інформаційним приводом для подальшого стрибка вгору. Тоді ж в операції обміну з ВТС долучилися й інші основні валюти. У квітні в Time вийшла велика публікація з роз’ясненням основних особливостей і функціонування криптовалюта. Автор запевняв читачів, що біткоіни знаходиться на початку свого сходження. Стаття зіграла свою роль — усього за два наступні місяці обсяг торгів біржі виріс з 5 до 206 млн доларів. Така популярність не могла не вплинути на збільшення коливань курсу і не залишилася непоміченою хакерами.

2011-2014 — проблеми і перешкоди в розвитку криптовалюта біткоіни

Три блискучі монети біткоіни

Буквально пари днів виявилося досить, щоб 9 червня вартість кріптомонети впала на 40% — з 29,58 до 17,61 долар. Це були наслідки хакерських атак і зломів гаманців. З одного аккаунта зникло 25 тисяч монет, а 19 червня 2011 відбулося подія, яка призвела до стрімкого падіння курсу. Один з хакерів зміг зайти на біржу під логіном адміністратора і виставив на продаж величезна кількість монет за найнижчими цінами. Вартість 1 БТС впала з 17 доларів до 1 цента за одну ніч. За такою ціною хакер встиг купити тільки 2000 монет, поки система безпеки біржі все-таки не спрацювала.

Приблизно в той же час відбулося ще кілька великих зломів, а персональні дані користувачів біржі потрапили у відкритий доступ. Адміністрація вибачилася і відключила майданчик на 7 днів, після чого курс повернувся до колишніх значень. З ростом популярності біткоіни заходи, пов’язані з ним, поступово перемістилися з віртуальної реальності в оффлайн. Безліч конференцій, зустрічей, обговорень, стартапів — все це також сприяло зростанню вартості монети, хоча повністю оговтатися після потрясінь вийшло не відразу, та й проблеми в історії біткоіни на цьому аж ніяк не закінчилися.

У лютому 2013 року вартість біткоіни показала дворічний рекорд — 31,91 долар, почалося масове поширення криптовалюта. Через місяць ціна піднялася до 100, а через два до 266 доларів. Однак буквально за лічені дні в квітня 2013 курс відкотився до 65 доларам. Економісти висловлювали думку, що швидко біткоіни не зможе піднятись — монеті давали не менше двох років, щоб повернутися до рівня 266 $, проте всі прогнози виявилися помилковими. Вже через півроку рекордна планка була легко взята, а в листопаді цифри дійшли до круглих 300 $.

На думку фахівців, вибухового зростання (до кінця листопада $ 300 за 1 БТС зросли до $ 1200) сприяла піднята в ЗМІ галас, яка міцно пов’язала біткоіни в свідомості широкої громадськості з організованою злочинністю. Звернули увагу на нього і влади ряду країн. У Китаї вийшло офіційне застереження банкам і іншим установам використовувати для розрахунків біткоіни, в результаті чого його вартість впала до $ 600.

Важким в історії біткоіни виявився і наступний 2014 рік. Користувачі перейшла в автономний режим біржі MtGox втратили в результаті шахрайських дій близько 850 тисяч БТС (сьогодні це було б 4 млрд доларів). У квітня 2014 адміністрація MtGox подала в суд Токіо заяву про ліквідацію. Таким чином, одна з найбільших кріптовалютних бірж була ліквідована. Спроби розібратися в тому, що тоді сталося насправді, ні до чого не привели.

Історія зростання біткоіни в 2016 та 2017 років роках

Графік курсу біткоіни з 2011 по 2017 роки
Графік, що показує зростання курсу біткоіни в 2016-2017 роках

До 2016 року біткоіни продовжував зростати, чому в чималому ступені посприяла поява нової криптовалюта Ether. Платформа Ethereum значно розширила рамки можливого застосування кріптоденег. На її платформі з’явилися, наприклад, ICO — своєрідні стартапи з первинним розміщенням монет. ICO, ніяк не контролюються і можуть виявитися схемами шахрайства — про це попереджають офіційні банківські структури багатьох країн (наприклад, США). Китай взагалі заборонив використання ICO. Проте, стартапи, в яких замість акцій виступають кріптомонети, продовжують з’являтися і користуються популярністю у користувачів.

У 2017 році біткоіни показав вибухове зростання. З’явилося багато сервісів обміну, а також можливостей покупки товарів за БТС. 17 грудня валюта показала черговий історичний максимум — 19891 долар за 1 БТС.

Правовий статус біткоіни

Монети біткоіни в мішку

На сьогоднішній день з цього питання немає згоди не тільки в світі, але і в окремих країнах. Платіжним засобом визнали біткоіни в Японії і Таїланді. У США операції з будь-якими електронними валютами, до яких віднесли і біткоіни, підлягають оподаткуванню, є офіційна інструкція. У країнах СНД ситуація поки невизначена. Мінфін РФ в 2015 році робив спроби ввести покарання у вигляді реального ув’язнення за випуск і обіг криптовалюта, але до цього не дійшло. На даний момент біткойнов в РФ не має офіційного статусу, але його економічний потенціал активно вивчається, і все частіше лунають голоси на користь легалізації криптовалюта.

Схожа ситуація і в Україні. Ніякого статусу біткоіни тут поки не має. Українські банки офіційно не працюють з крипт, як і з деякими електронними грошима. Всі обмінні операції здійснюються через приватні віртуальні обмінні сервіси. Виводяться біткоіни в Україні найчастіше на карту Приватбанку, оскільки вже багато років цей банк залишається найбільш популярним банком в країні, хоч і став державним.

Перспективи біткоіни на майбутнє — прогнози

Безліч золотистих монет біткоіни

Криптовалюта надає великі можливості для приховування фінансових потоків, що сильно ускладнює боротьбу з відмиванням грошей. Тобто кріптоденьгамі з великим задоволенням і зручністю користуються кримінальні організації, терористи, люди, що займаються незаконною діяльністю. Такий стан навряд чи влаштовує державні структури, які в цивілізованих країнах активно шукають способи зупинити цей механізм звернення. Тобто ризик того, що легальна торгівля криптовалюта буде перекрита, існує і навіть зростає з кожним днем. Це навряд чи призведе до сильного падіння курсу біткоіни, але що в підсумку можна буде за нього купити? Пошуки способу легалізації біткоіни активно ведуться в багатьох країнах. Якщо така можливість буде знайдена, можна буде говорити про серйозне майбутньому для цієї валюти.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector