Біткоіни: недоліки криптовалюта

Чи є Bitcoin ідеальної грошовою одиницею? Питання це придбав особливу актуальність в 2017 році, який став рекордним за показниками зростання біржових котирувань на цифрові монети. На тлі глобальної ідеалізації даного фінансового феномена досить вникнути в деякі нюанси і буде легко зрозуміти, що крім переваг, біткоіни має й очевидні недоліки.

Недоліки біткоіни можна розділити на 4 категорії:

 1. Проблеми з боку офіційної влади, які слід вирішувати на законодавчому рівні.
 2. Часткова криміналізація.
 3. Виклики системного характеру.
 4. Труднощі освоєння принципів роботи і оперування, що стоять перед звичайними або корпоративними користувачами.

Слід зазначити, що перераховані вище стандарти, незважаючи на різницю в масштабах, мають важливе значення для подальшого просування в маси нового фінансового інституту.

Недоліки біткоіни в юридичному і законодавчому напрямках

Чорна емблема біткоіни на білому тлі

Однією з основних проблем біткоіни слід вважати відсутність законодавчої бази, що регулює Майнінг, звернення та фінансові маніпуляції із застосуванням першого цифрового активу і криптовалюта в цілому.

Світові держави можна розділити на 2 категорії, виходячи зі стандартів ставлення до альтернативним валют:

 1. Правляча еліта деяких країн відрізняється лояльністю до цифрових валют. Наприклад, США, Ізраїль, Австралія, Британія, Бельгія та інші активно працюють над створенням правових механізмів для інтеграції альткоінов в економіку. Хоча, це не є гарантією нівелювання недоліків і масовості прийняття достоїнств біткоіни. На території кожної держави перша криптовалюта має індивідуальний статус. Виходячи з пріоритетів офіціозу, Bitcoin прийнято прирівнювати: до іноземних розрахунковим засобам, електронним або віртуальним грошовим одиницям, а в Індонезії його і зовсім вважають еквівалентом товару. Відсутність загальновизнаних стандартів правового та податкового врегулювання, розмитість рамок законодавчих обмежень, що діють на глобальному рівні, роблять недоліки Bitcoin проблематичними. Доводиться констатувати, що має місце підміна визначень. Регулятори намагаються підігнати під офіційні стандарти не тільки напрямок оперування цифровими монетами, а й сегмент генерації (Майнінг) віртуальних монет.
 2. Більшість країн наполегливо відмовляються від легалізації феномена цифрових грошей, забороняючи або обмежуючи їх оборот і Майнінг. У деяких юрисдикціях проста причетність до інституту криптовалюта переслідується на законодавчому рівні.

Проблема часткової криміналізації біткоіни

Зловмисник з мішком біткоіни

Проблеми кримінального спрямування перед біткоіни стали виникати в самому початку шляху становлення. Можливості інноваційних розрахункових засобів, непідвладних офіційним регуляторам, швидко оцінили представники злочинного світу і скупили значну кількість кріптоактівов. У тому, що сталося, є величезна заслуга інститутів влади, які обрали шлях конфронтації. Усвідомлення, що принцип децентралізації та цифрові активи можна інтегрувати в стандарти державного управління та регулювання, прийшло до офіціозу надто пізно.

Перші кроки в напрямку декриміналізації були зроблені в 2013 році, коли завдяки спільним зусиллям спецслужб Європи і ФБР була припинена робота найбільшої анонімної торгового майданчика SilkRoad. Її засновник Росс Вільям Ульбріхт, який позиціонує себе, як борця за свободу людства, виявився за гратами. Вилучені 170 000 монет були реалізовані шляхом аукціону в 2014 році. Однак кінець діяльності SilkRoad не розв’язав проблеми, так як з’являються і функціонують аналогічні анонімні ресурси.

Проблема наявності криміналу у феномені біткоіни і інших кріптоактівов з настанням 2017 року зазнала важливу трансформацію. Доводиться визнати, що криміналізація Bitcoin не поступається за темпами зростання біржових котирувань. Йдеться про інститут ICO. Розпродажі токенов, внутрішніх валют різних блокчейн-стартапів, в основному здійснювалися за цифрові грошові одиниці, хоча все частіше ці угоди стали оформлятися із застосуванням фідуціарних грошей. Відомо, що у більшості починань відсутні реальні перспективи і вони, по суті, є звичайними схемами Понці. Чи варто дивуватися тому, що офіційна влада зайнялися створенням правової бази для регулювання ICO-кампаній. Адже вони, залучаючи величезні потоки інвестицій, можуть створити проблеми ліквідності глобального фінансового ринку.

Системні недоліки біткоіни

Значок біткоіни над земним кулею

Біткоіни має ряд недоліків, завдяки яким значно програє альткоінам, створеним на його відкритому вихідному коді. Хоча він і сьогодні є лідером сегменту цифрових валют, але слід виділити деякі особливо проблемні моменти:

 1. Сатоши Накамото розробив криптовалюта і однойменну пірингову мережу, заклавши в основу верховенство принципу консенсусу. Він має на увазі наявність можливості внесення змін до програмних настройки за загальною згодою членів кріптосообщества. Не кращим чином позначилися на іміджі першої цифрової грошової одиниці тривалі дебати про необхідність збільшення стандартного розміру блоку транзакцій ланцюга blockchain. Хоча консенсус був досягнутий, але зробити це було досить складно, та й не всі питання вирішені остаточно. Ситуацію, що створилася на сьогоднішній день становище нагадує хитке перемир’я. Як підсумок, проблема масштабування біткоіни зберігає актуальність, незважаючи на впровадження нових стандартів Lightning Network і SegWit. Окремо ці нововведення обіцяють величезні перспективи для подальшого розвитку. Активація протоколу Lightning дозволяє формувати транзакції малих обсягів поза основною ланцюга блокчейн. Зі свого боку, реліз SegWit, що має на увазі двократне збільшення стандартного обсягу блоку, повинен вирішити проблему масштабування.
 2. Що відбувається насправді? Проблеми з транзакціями біткоіни так і залишилися невирішеними. Звичайним стандартом стала наявність в мережі 200 тисяч і більше непідтверджених грошових переказів, а середньозважений показник комісійного збору варіюється в межах 2-5 доларів США і більше, що слід вважати неприйнятним. Адже платіжна система першої криптовалюта призначена для швидкого і дешевого здійснення транзакцій без тимчасових, територіальних і іншого виду обмежень.
 3. Відсутність повної анонімності є ще одним з викликів першої криптовалюта. Bitcoin анонімний, але не повністю. У цьому аспекті він поступається різним альткоінам, наприклад, ZCash і Monero. Не допомагає застосування і спеціальних міксерів для перемішування цифрових монет. Все одно шлях їх пересування можна відстежити, як і ідентифікатори гаманців, які беруть участь в маніпуляціях. Хоча анонімність має зворотну сторону — в разі втрати даних для оперування заощадженнями на гаманці, контроль над кріптосбереженіямі неможливо відновити.
 4. Скасування інституту посередництва є одночасно гідністю і недоліком біткоіни. Хоч це робить транзакції швидшими і дешевшими, але страждає безпеку через відсутність можливості відкликання транзакцій, відправлених на хибний адреса.
 5. Одна з проблем — відсутність забезпечення. Біткоіни є валютою, заснованої на довірі між учасниками кріптовалютной мережі (мережевий ефект), вирішеною в формі цифробуквене коду. Цим обумовлені рекордні показники волатильності. Новий рекорд знецінення з 19,8 до 14,5 тис. Доларів, встановлений першої цифрової валютою на днях (20-22.12.2017), не має прецедентів в сфері фінансів.
 6. Розмірковуючи про волатильності, слід виділити важливий фактор, про існування якого знають не всі. Пану Накамото належать 1 млн. Монет, які розподілені на різних гаманцях. З огляду на віртуальність коинов і загадковість творця феномена, не існує гарантій, що така велика сума не створить проблеми ліквідності кріптоактіву в разі одноразового викиду на глобальний ринок. Ще одним недоліком біткоіни слід вважати не тільки монети Накамото, але і «згорілі» (зниклі) коін, що не підлягають відновленню. Число останніх, за деякими розрахунками, може перевищувати 4 млн. Одиниць.
 7. Важливим недоліком Bitcoin є вплив інформаційного фону на перепади курсових котирувань. Противники становлення децентралізованих стандартів (офіціоз, фінансово-кредитні інститути), маючи в своєму розпорядженні фактично необмеженими фінансами, намагаються підірвати імідж криптовалюта, і їм періодично вдається це зробити.
 8. Новим викликом для біткоіни стануть централізовані кріптомонети, емісією яких будуть управляти держави. Очікується, що випуск останніх почнеться в найближчі 5 років.

Труднощі приватних і корпоративних користувачів, пов’язані з недоліками Bitcoin

Сірі монети біткоіни

Ряд недоліків біткоіни не слід шукати в недосконалості програмного забезпечення. Розглянемо важливі виклики, з якими стикаються кріптоінвестори або звичайні власники віртуальних активів:

 1. Рядовим користувачам і корпоративним клієнтам створюють незручності проблеми, присутні в сфері Майнінг біткоіни. Якщо ще 3-4 роки тому соло-видобуток, здійснювана із застосуванням звичайного персонального комп’ютера, була цілком рентабельним заняттям. Сьогодні, на тлі професіоналізації процесу генерації, видобуток коинов пов’язана зі значними матеріальними витратами. Термін окупності дорогої обчислювальної апаратури для Майнінг не є статичною величиною і зазнає змін з урахуванням перепадів біржових котирувань.
 2. Є певні складності і в інших напрямках Майнінг (пули, хмарні сервери). Збільшення вартості кріптомонет викликало появу значної кількості шахрайських ресурсів, що не є недоліком самого біткоіни, але створює очевидні проблеми в процесі глобального прийняття цифрових грошових одиниць.
 3. Захисні механізми програмного забезпечення першої криптовалюта відрізняються надійністю, чого не можна сказати про ресурсах для оперування віртуальними монетами. Проблеми виникають з продажем або купівлею біткоіни через біржі цифрових активів, з «легкими» (онлайн) гаманцями. Послуги, що поставляються сторонніми провайдерами, значно поступаються за безпеку рішенням від офіційних розробників.
 4. З проблемами можна зіткнутися і в напрямку легкості оперування. Біткоіни все ще сприймається як резервний актив. Перша криптовалюта тільки починає вступати у фазу визнання в ролі торгової грошової одиниці, призначеної для взаєморозрахунків в віддаленому режимі. Одним з основних недоліків Bitcoin є недостатнє прийняття сферою рітейлу, слабкий рівень розвитку і поширення процесингу, мережі терміналів та біткоіни-банкоматів.

Перший цифровий актив варто перед очевидними викликами, але йому під силу здолати їх з честю. Адже на етапі становлення біткоіни вдалося вирішити більш складні проблеми, вижити й утвердитися на тлі жорсткої конкуренції з фідуціарні аналогами, минувши численні підступи недоброзичливців.

Більше про недоліки криптовалюта простими словами дивіться в наступному відео:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector