Біткоіни — фінансова піраміда і розлучення чи ні?

Біткоіни — перша і на 12 червня 2018 року краща віртуальна монета з позиції курсової ціни і капіталізації. За останній рік вартість криптовалюта виросла в кілька разів і досягла позначки в 6,8 тисяч доларів. Разом з нею росте і капіталізація, складова 117,3 мільярда доларів.

Онлайн-графік курсу біткоіни:

Розмови про те, що біткоіни — фінансова піраміда, з’явилися майже відразу після появи віртуальної валюти, але найбільш жваві дискусії відбуваються навіть сьогодні. Головна причина — небувале зростання курсової ціни Bitcoin протягом 2017 го. Що й казати, якщо за 365 днів (з початку січня по кінець грудень) минулого року криптовалюта збільшилася в ціні більш, ніж в 20 разів (майже з 1000 до 20 000 доларів).

Фінансові експерти в один голос заговорили, що BTC — «бульбашка», який незабаром повинен лопнути. Але чи так це насправді? Чи можна вважати біткоіни розлученням для лохів? Чому криптовалюта не можна розглядати з позиції піраміди? Ці та інші питання розглянемо нижче.

Біткоіни — піраміда чи ні? Термінологія і відмінності

Збірка піраміди з кубиків із позначкою біткоіни

Щоб знайти спільне між Bitcoin і пірамідами, важливо розуміти сутність кожного їх термінів.

Фінансова піраміда — один із способів шахрайства, що має на увазі виплату винагороди старим (вже існуючих) інвесторам за рахунок новоприбулих користувачів. Такий вид обману носить назву «схема Понці». Творці фінансових пірамід залучають нових клієнтів обіцянкою легкого і високого заробітку з мінімальним ризиком втрати капіталу. На практиці власники проекту не інвестують гроші, а спрямовують зусилля для залучення нових користувачів. Саме за рахунок них здійснюється інвестування осіб, які раніше підключилися до піраміди.

Іншими словами, учасники проекту отримують гроші не за рахунок грамотного інвестування та отримання прибутку, а за допомогою залучення учасників. В результаті такі проекти рано чи пізно закриваються, коли потік грошей від нових клієнтів менше розміру виплат вже існуючим користувачам.

Біткоіни — система обліку фінансових транзакцій, яка не має єдиного центру і відрізняється обмеженим обсягом емітованих монет. Криптовалюта Bitcoin часто представляють у вигляді облікового книги (реєстру), де фіксуються проведені операції. Таким чином, біткоіни — не афера, адже його первинною метою є полегшення фінансових транзакцій, підвищення швидкості перекладів і зниження комісії. У криптовалюта немає єдиного центру, тому збагачення конкретних осіб (авторів) виключено.

В чому різниця?

При порівнянні Bitcoin з фінансовою пірамідою варто згадати історію з МММ. Людей приваблювала можливість отримання великих відсотків з вкладів, тому вони несли гроші в організацію і були впевнені в отриманні прибутку. З кожним новим клієнтом зобов’язання МММ перед інвесторами росли. При цьому сама структура не має ціни, адже гроші в ній не «працюють», а всього лише перерозподіляються між учасниками. Засоби від нових клієнтів віддаються у вигляді відсотків колишнім вкладникам.

Механізм ідеально працює до моменту, поки в інвесторів не виникає сумнівів в надійності організації. Наявність паніки призводить до бажання інвесторів забрати вкладені гроші. При цьому компанія не може віддати вклади всім, адже «левова частка» грошей вже віддана в якості відсотків, а нових надходжень немає. В результаті піраміда припиняє існування.

За аналогічним принципом працюють подібні майданчики в Мережі. Адміністратор контролює приплив коштів і тримає майданчик на плаву до моменту, поки вона цікавить користувачів. Як тільки приплив клієнтів закінчується, а баланс вступників та переданих коштів стає негативним, сервіс припиняє існування. Якщо людина встигла забрати гроші, він залишається у виграші. Але на практиці більшість клієнтів входять в категорію ошуканих осіб.

Люди, які стверджують, що біткоіни — піраміда, погано розуміють особливості роботи і видобутку криптовалюта. Емісія віртуальної монети обмежується 21 млн коинов, а розмір винагороди Майнер кожні 4 роки знижується вдвічі. Учасники мережі, які віддають потужності в мережу для видобутку елементів ланцюга, забезпечують працездатність Bitcoin. На відміну від фінансової піраміди, біткоіни постає не від вкладів нових користувачів, а в результаті видобутку.

У подальшому отримані кошти можна використовувати для покупки товарів, відправки іншим учасникам мережі і інвестування (накопичення в очікуванні зростання курсової вартості). В процесі розвитку для Bitcoin важливо розширення кріптовалютного спільноти, але додаткові вливання тут не потрібні. Нові учасники підключаються до мережі і підтримують роботу блокчейна, допомагаючи системі генерувати нові монети.

Виходить, що прибуток фінансової піраміди забезпечується шляхом залучення інвесторів. У випадку з Bitcoin таких понять як виплата дивідендів або залучення вкладників не існує. Ось чому біткоіни — НЕ лохотрон за принципом МММ, а самостійна мережа, що забезпечує можливість проведення вигідних транзакцій. Премія хоч і виплачується, але цей процес регулюється самою програмою і не вимагає залучення третіх осіб.

На відміну від фінансових пірамід, BTC — віртуальна одиниця, яка має свою ціну. Вартість криптовалюта формується на базі ринкового механізму і залежить від попиту / пропозиції на монету. Завдяки обмеженою емісії, популярність біткоіни тільки підвищується, а одночасно з цим зростає і ціна.

Крім того, цілі створення Bitcoin і пірамід розходяться. У першому випадку Сатоши Накамото створив незалежну від державних органів валюту. Що стосується другого об’єкта порівняння, тут ставиться тільки одна задача — отримання доходу.

Чому Bitcoin — НЕ піраміда: вагомі доводи

Малюнок піраміди, покритої значками біткоіни

Щоб розвіяти всі сумніви, що Bitcoin — НЕ піраміда, виділимо ряд ознак фінансової піраміди:

 1. Необхідність інвестування. Щоб забезпечити роботу компанії, розробники шахрайської схеми, як правило, просять внести конкретну суму. У випадку з біткоіни такі вимоги відсутні. Людина може купити хоч один Сатоши (одну стомільйонний частина біткоіни) і стати повноправним учасником мережі.
 2. Отримання доходу за рахунок знову залучених користувачів. Схема сотень фінансових пірамід, які існують сьогодні, не змінюється. Діючі клієнти отримують виплати за рахунок коштів, які передаються новоприбулими інвесторами. Як результат, піраміда «живе». У біткоіни зовсім інший принцип, адже для підтримки працездатності блокчейн інвестиції не потрібні.
 3. Розмір внеску може змінюватися за примхою адміністратора (керівника) піраміди. У випадку з Bitcoin курсова вартість формується ринком. Ціна BTC не залежить від конкретної людини або дії урядових органів.
 4. Ні продукту. У фінансовій піраміді користувач, як правило, отримує «повітря». У випадку з біткоіни мова йде про повноцінну технології, в розробці якої брали участь десятки кращих умів планети. Сьогодні експерти визнають, що технологія блокчейн має велике майбутнє, і вже сьогодні вона застосовується в багатьох сферах.
 5. Проблеми з виплатами. У піраміді система побудована таким чином, щоб максимально ускладнити людині виведення грошей. У кріптовалютной мережі власник BTC особисто контролює засоби, а для доступу до них досить мати приватний ключ.
 6. Обіцянки «золотих гір». Керівники фінансових пірамід обіцяють потенційним користувачам надприбуток, що дозволяє забезпечити стабільний приплив нових клієнтів. Наприклад, людині гарантують машину в подарунок за залучення певного числа учасників. У випадку з біткоіни такого немає. У користувача кріптосеті є два шляхи — купити віртуальну монету або добути її шляхом складання ферми на графічних процесорах або Асіка.
 7. Анонімність творців. У шахрайському проект дізнатися особистість керівника не вийде, адже мова йде про протизаконні діяння. У випадку з біткоіни також присутній елемент анонімності, адже суспільству відомий тільки псевдонім Сатоши Накамото. Але в ряді інших криптовалюта, побудованих за аналогічною технологією, розробники відкриті для спілкування і не приховують особистості. Наприклад, для Лайткоіна це Чарльз Лі, для Ефіріума — Віталік Бутерін і так далі.

Біткоіни — розлучення чи ні?

Монета біткоіни в жіночій руці

Проаналізувавши сказане, можна зробити загальний висновок про користь, актуальності та перспективи біткоіни. Криптовалюта не має ознак фінансових пірамід, тому порівнювати її з такими майданчиками не можна. На червень 2018 року віртуальні гроші (не тільки Bitcoin) мають широку сферу використання, а ринок не контролюється центральними органами влади.

І якщо біткоіни — точно не розлучення, деякі альткоіни створюються з метою збагачення. В історії відомо багато випадків, коли криптовалюта впроваджувалася з метою спекуляцій — розкрутки, Майнінг і отримання прибутку за допомогою продажу на ринку. Що стосується великих віртуальних монет, таких як Dash, Bitcoin, Ethereum і інших, вони мають цінність.

В шахрайських схемах завжди існує центральна ланка, яке управляє процесом і отримує прибуток за рахунок довірливих користувачів. У випадку з біткоіни і іншими відомими криптовалюта такого немає. Технологія блокчейн не має на увазі участі центральної ланки, а сама мережа виступає у вигляді основи для проведення операцій. При цьому код Bitcoin відкритий для учасників і може бути перевірений кожним бажаючим з моменту першої досконалу транзакцію.

Небезпека фінансової бульбашки

Емблема біткоіни всередині міхура

Розмірковуючи, що таке Bitcoin — розлучення чи ні, важливо врахувати ще одне слабке місце віртуальних грошей. Через різких і часто необґрунтованих стрибків курсової ціни багато експертів називають криптовалюта «фінансовим міхуром». Суть в тому, що вартість активу формується не на базі конкретних матеріальних цінностей, а на настрої користувачів мережі. Будь-негативний вкидання може привести до значних коливань ціни.

Аналітики виділяють наступні проблеми біткоіни:

 1. Підвищена волатильність. Сильні коливання курсової ціни відлякують інвесторів, що розглядають BTC з позиції активу для накопичення коштів.
 2. Необхідність купівлі дорогого обладнання для видобутку. З появою ASIC-Майнер добувати віртуальні гроші стає все важче. Якщо раніше можна було використовувати CPU або GPU, в червні 2018 роки для Майнінг BTC підходять тільки Асіка. Лише вони забезпечують учаснику очікуваний прибуток.
 3. Є ймовірність злому гаманця. Незважаючи на хороший захист гаманців з біткоіни, зловмисники часто знаходять слабкі місця або користуються довірливістю користувачів криптовалюта.
 4. Відсутність забезпечення. Відомо, що фіатние гроші мають певний забезпечення і гарантії з боку державних органів. У біткоіни і інших криптовалюта цього немає. Актив не підкріплюється майном, а його ціна формується тільки на основі попиту і пропозиції.
 5. Немає підстав для підвищення ціни. Вартість BTC росте тільки на тлі віри суспільства в майбутнє і можливості криптовалюта. Якщо станеться якась подія, яке похитне довіру людей до віртуальних грошей, можливо різке падіння курсу. Як приклад можна навести ситуацію, яка сталася 11 червня 2018 року. Після злому південнокорейської біржі вартість біткоіни різко пішла вниз, а потенційні втрати майданчика обчислюються десятками мільйонів доларів. Експерти заявили, що ціна Bitcoin обвалилася більше ніж на 10 відсотків. Останнє таке падіння мало місце ще в лютому 2018 го. І таких прикладів в історії багато.

Незважаючи на ряд негативних факторів, які розглянуті вище, біткоіни завоював популярність. На даний момент криптовалюта і технологія, на якій вона побудована, цікава спільноті. Це означає, що вартість BTC також буде рости. Число користувачів монет становить від 5 мільйонів чоловік і більше (розрахувати точну кількість не представляється можливим). Чим активніше розвивається мережа, тим більше інтерес до BTC, і тим вище його ціна.

Що стосується волатильність криптовалюта, фінансові аналітики часто порівнюють біткоіни з кораблем. Якщо останній має невеликі розміри, то при штормі його буде сильно розгойдувати з одного боку в інший. Як зазначалося, капіталізація Bitcoin становить всього 117 мільярдів доларів, що є краплею в морі в порівнянні з сумарним грошовим обігом. Якщо людина з великими фінансовими активами зайшов на ринок (наприклад, з 15-30 мільйонами доларів), він цілком зможе вплинути на курсову ціну монет. Ситуацію часто погіршує і галас, яка піднімається в ЗМІ.

На завершення підведемо підсумок, чому біткоіни не можна вважати фінансовою пірамідою:

 1. Ні центрального пункту управління.
 2. Підвищення цінності біткоіни зі збільшенням числа користувачів.
 3. У Bitcoin ні перед ким немає зобов’язань, на відміну від класичної фінансової піраміди.

Криптовалюта Bitcoin — всього лише фінансовий протокол, створений для проведення, перевірки і зберігання відомостей про операції серед користувачів кріптовалютной мережі. Код біткоіни відкритий для всіх бажаючих, тому кожен зможе перевірити систему і переконатися в правильності логіки. Іншими словами, біткоіни ніяк не можна назвати пірамідою. На червень 2018 року кількість гаманців для BTC перевалило за позначку в 11 мільйонів. При цьому на вартість валюти впливає безліч факторів, у тому числі цінність застосовуваної в її основі технології.

Нещодавно два працівника Піттсбурского університету зробили ряд розрахунків по визначенню ціни фінансового активу. В результаті вони прийшли до думки, що Bitcoin не має матеріальної вартості, а його курс залежить від думки членів кріптосообщества. Що стосується майбутньої долі Bitcoin, тут важко прогнозувати. Перспективи віртуальної валюти в цілому залежать від ставлення державних органів, майбутнього розвитку кріптосеті, підвищенні обсягу торгів та інших аспектів.

Більш детально про те, чому біткоіни — це не фінансова піраміда:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector