Блокчейн Лайткоін: що це, принцип дії, особливості

Блокчейн Лайткоіна — розподілена база даних, ланцюг об’єднаних між собою блоків, в яких зберігається інформація про проведені транзакції. Особливість технології blockchain полягає в децентралізації — відсутності підключення до загального сервера. Назва послідовної ланцюжка складається з двох слів — block (блок) і chain (ланцюг). Криптовалюта Litecoin і Bitcoin засновані на ідентичному вихідному коді, що має незначні відмінності (про них нижче). Криптовалюта Лайткоін створена не для заміни біткоіни, а як допоміжний засіб для здійснення платежів.

Як влаштований блокчейн Лайткоіна?

Зображення блакитний емблеми Лайткоіна в комп'ютерній мережі

У структуру блокчейна Лайткоіна входять блоки, що містять в собі інформацію про операції, що проводяться в Litecoin-мережі. Угода відноситься до категорії «виконана» після підтвердження формату і підписи, а також після включення в блок. Далі блоки об’єднуються один з одним і формують ланцюжок, де містяться дані про транзакції, які мали місце в мережі з моменту появи Лайткоіна.

У складі блоку присутній заголовок і перелік операцій, а перша транзакція показує розмір отриманої комісії. На генерацію одного блоку в ланцюжку блокчейн Лайткоіна йде 2,5 хвилини. Транзакція вважається завершеною через шість блоків. Створений елемент ланцюга приймається іншими учасниками, якщо величина хешу заголовка є тотожним або менше спеціальної змінної (числа, розмір якого постійно змінюється).

На відміну від біткоіни, де при знаходженні хешу застосовується функція SHA-256, в blockchain Litecoin використовується scrypt.

Завдяки такій побудові та шифрування інформації користувачі мережі можуть змінювати лише ті елементи ланцюга, які знаходяться в їх користуванні (при наявності приватних ключів). Більш того, наявність шифрування є гарантією синхронізації копій блокчейна у власників Лайткоіна.

Ланцюг blockchain можна представити у вигляді історії хвороби людини, де кожне захворювання (прихід до лікаря) — окремий елемент. Всі записи мають позначки, що вказують на дату появи людини у доктора і час відвідування. Для правильної інтерпретації майбутніх хвороб важливо, щоб в старі записи не вносилися зміни. Крім того, доступ до історії має лише доктор з закритим (приватним) ключем, а також пацієнт, у якого є інший ключ. Обидва суб’єкта вправі передати доступ до історії хвороби (ланцюжку блоків) будь-якого представника лікарні (користувачеві кріптовалютной мережі). Для цього потрібно віддати закритий ключ.

Як зазначалося, block Litecoin має структуру, яка аналогічна побудові блоку біткоіни. Коли Сатоши Накамото взявся створювати Bitcoin, він заклав в ланцюжок необхідну безпеку. Спочатку блокчейн розглядався, як окрема технологія, і тільки згодом вона стала основою для створення біткоіни. 13 жовтня 2011 року блокчейн був використаний при створенні нової криптовалюта — Litecoin.

Блоки формуються безліччю Майнер, які вирішують математичні завдання. Як тільки підходящий варіант хешу знайдений, здійснюється розсилка отриманого блоку всім користувачам кріптовалютной мережі і відбувається перевірка блоку. Якщо система не виявляє помилок, елемент додається в загальний ланцюг. За перебування нового блоку користувачі мережі Лайткоіна отримують винагороду 25 LTC. Спочатку цей параметр становив 50 монет, але через кожні 840 тисяч здобутих блоків він зменшується вдвічі.

Захист технології блокчейн Litecoin гарантується за допомогою мільйонів ПК по всьому світу. Завдяки такій взаємодії, формується сумарна база даних, яка працює самостійно і не залежить від групи осіб, уряду або навіть творця криптовалюта. Ось чому blockchain підходить для реєстрації інформації, ідентифікації або перевірки оригінальності джерела.

Принцип дії blockchain Litecoin

Емблема Лайткоіна на тлі космічного простору

Наявність блокчейна дозволяє кожному користувачеві Інтернету розміщувати відомості і робити їх доступними для користувачів по всьому світу. Для отримання даних потрібна наявність приватного ключа, сформованого за принципами криптографії. Передаючи закритий ключ іншій людині, господар монет Лайткоін, по суті, віддає накопичення. Стосовно до Litecoin такі ключі застосовуються з метою отримання доступу до адресою, за яким зберігається певна сума монет.

В основі роботи блокчейна лежить опція, що дозволяє визначити справжність учасника мережі. В результаті зловмисник не зможе внести правки в ланцюг без наявності приватного ключа. Якщо ланцюжок змінена без застосування зазначеного інструменту, операції відторгаються системою. Небезпека в тому, що ключ можна вкрасти, тому збереження монет Лайткоін багато в чому залежить від уваги і відповідальності власника.

Особливості блокчейна Litecoin

Срібляста емблема Лайткоіна і назва криптовалюта англійською

Незважаючи на появу кріптовалютной ланцюга blockchain, підвищення зручності та безпеки транзакцій, багато хто змушений користуватися менш ефективними способами перекладів — централізованими сервісами (банківськими установами). Електронні платіжні системи, які активно працюють у всьому світі (Pay Pal, WebMoney та інші), не можна назвати самостійними, адже для їх застосування потрібно прив’язка до банківської карти або ідентифікація особистості.

Блокчейн дозволяє піти від посередника, тим самим прискоривши процес транзакцій і зменшивши розмір комісії. Так, blockchain здатний виконувати наступні функції:

  1. Реєстрація проводяться транзакцій.
  2. Перевірка і підтвердження коректності операції, а також учасника.
  3. Оформлення контрактів.

Блокчейн Лайткоіна — універсальна технологія, яка все частіше застосовується для зберігання різних типів цифрових даних, у тому числі кодів комп’ютерної мережі. При необхідності конкретний елемент коду програмується таким чином, щоб він запускався при одночасному введенні двома учасниками наявних ключів. Таке застосування підтверджує факт оформлення угоди. Згаданий код здатний отримувати відомості з інших джерел — про вартість цінних паперів, прогноз погоди, цікаві новини і так далі. Оформлені контракти автоматично реєструються в системі і не підлягають скасуванню.

В результаті блокчейн Лайткоіна і біткоіни може застосовуватися в сферах, які не належать до кріптовалютной мережі — в медицині, банківській сфері, при створенні земельного реєстру, для посвідчення особи, в бізнесі і інших напрямках діяльності.

Недоліки блокчейна Лайткоіна

Сяюча емблема Лайткоіна

Революційність і величезні перспективи blockchain не скасовують складнощів, з якими доводиться стикатися технології на сучасному етапі:

  1. Для активного застосування блокчейна потрібно перебудувати вже існуючі системи, що мають велике число прихильників. Особливість діючих систем — бажання зберегти існуюче якість і структуру. Щоб уникнути опору і відторгнення системи, потрібно поступове впровадження блокчейна. Цим шляхом пішли шведська влада, які плавно переводять кадастр землі на технологію blockchain. У Росії восени 2017 року проголошено про застосування технології блокчейн для моніторингу поставок ліків в Новгородській області. Початок тестування проекту заплановано на грудень 2017 року.
  2. Блокчейн Лайткоіна (як технологія) знаходиться на етапі становлення і регулювання в законодавстві. Щоб системі довіряли, її важливо підвести до діючих стандартів. Поки вони відсутні, складно говорити про регулювання питання на всіх рівнях.
  3. Щоб підтримувати blockchain, потрібні великі потужності і енергія. Вчені підрахували, що для підтримки Bitcoin до 2020-го року буде потрібно стільки електричної енергії, скільки споживає невелика країна. У випадку з Лайткоіном ситуація простіше, але загальна суть проблеми не змінюється.

Що таке Litecoin block explorer?

Сторінка онлайн-сервісу Litecoin block explorer
Відстеження блоків Лайткоіна на сайті live.blockcypher.com

Відкритість кріптовалютной мережі дозволяє користувачам знаходити блоки і уточнювати додаткову інформацію за допомогою Litecoin block explorer. Алгоритм дій наступний:

  1. Входимо на спеціальний майданчик, наприклад, live.blockcypher.com.
  2. Вказуємо номера блоку, номера транзакції або адреси.
  3. Коли ви набираєте номер блоку видається інформація, коли отриманий блок, загальний розмір винагороди, число перерахованих Лайткоінов, кількість транзакцій. Якщо ввести адресу, система відображає число відправлених і отриманих монет, а також баланс. Крім того, можна отримати додаткові деталі операції.

Можливості Litecoin блокчейн експлорер — ще одне підтвердження відкритості кріптовалютной мережі і доступності інформації про переклади для кожного користувача.

SegWit — оптимізація мережі блокчейн Лайткоіна

Емблема технології SegWit на білому тлі

10 травня 2017 року Мережі з’явилася новина про остаточну активації нового рішення SegWit в криптовалюта Litecoin. Про першу проведеної транзакції після запуску протоколу повідомив сам творець «срібною» криптовалюта — Чарльз Лі. Він зробив операцію на 0,05 Лайткоінов.

Варто нагадати, що SegWit — скорочена назва технології Segregated Witness, початковою метою якої було рішення проблем з масштабністю біткоіни, його невеликою пропускною здатністю і низькою швидкістю транзакцій. Розробники ставили завданням прибрати підписи з головного блоку Bitcoin і пересунути їх в іншу частину операції. В результаті планувалося розширити обсяг блоку криптовалюта без зміни його розміру, збільшити число транзакцій і знизилася не навантаження на мережу.

Результати експерименту більше порадували користувачів Лайткоіна. Завдяки новій технології в мережі Litecoin вдалося подвоїти пропускну здатність. У випадку з біткоіни SegWit не дав таких результатів. Підсумкове число транзакцій в чотири рази нижче за такий же часовий проміжок. Іншими словами, операції в блокчейне Лайткоіна відбуваються швидше, а ймовірність утворення довгих черг при підтвердженні транзакції нижче.

Крім того, завдяки низьким комісіям, Litecoin більш привабливий для транзакцій невеликих розмірів. Після вдосконалення технології Atomic Swap можна очікувати, що Лайткоін витіснить біткоіни при оплаті за товари в торгових точках. Головною причиною буде низька комісія, то є велика вигода угоди. Більш того, впровадження алгоритму відкриває шляхи для впровадження нових технологій масштабування, тієї ж Lightning Networks. Особливість — в можливості проведення операцій поза blockchain.

Перспективи блокчейна Лайткоіна і самої криптовалюта обумовлені і тим фактом, що на відміну від біткоіни в процесі розробки бере участь сам творець. Він закликає співтовариство до внесення змін і вдосконалення технології, що підкріплює впевненість у правильності дій. В результаті вже Лайткоін і його ланцюжок блоків стає орієнтиром для Bitcoin.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector