Блокчейн: що це за технологія простими словами

Блокчейн є розподілену базу даних, де кошти для зберігання інформації не пов’язані з центральним сервером. Головне призначення бази полягає в зберіганні переліку записів (блоків), кожен з яких містить інформацію про час і посилання на попередній елемент системи. Слово «блокчейн» походить від англійського blockchain і розшифровується як «ланцюжок блоків». Технологія відрізняється потужним шифруванням, самостійністю і анонімністю. Нижче розглянемо, як працює блокчейн, в чому його плюси і мінуси, і які перспективи в майбутньому.

види блокчейна

Цифрове зображення ланок ланцюга

Спочатку технологія blockchain створювалася як база для криптовалюта біткоіни, а роком її народження вважається 2008-й.

 • Ознайомтеся зі статтею про блокчейне біткоіни

Згодом блокчейн удосконалювався, в нього вносилися правки і зміни, що дозволили в 2015 році виділити три різновиди ланцюжка:

 1. Приватна ланцюг блоків. Її суть в тому, що всі операції контролюються і перевіряються централізовано, із залученням спеціального органу.
 2. Ланцюг блоків консорціуму. Особливість полягає в узгодженні проведених операцій певними вузлами (учасниками консорціуму).
 3. Публічна ланцюжок блоків. На відміну від минулих видів blockchain контроль відсутній, а проведення операцій здійснюється в довільній формі.

Реєстри блокчейна також діляться на дві категорії (за особливостями доступу):

 1. Пасивні. Дії учасника мережі обмежуються контролем відомостей, які відкриті для вивчення всім бажаючим. Така інформація, як правило, не є конфіденційною.
 2. Активні. Рішення, прийняті учасником, відображаються на процесі створення ланцюга. При цьому учасник має право змінювати стан реєстру, коригувати його склад і напрямок руху.

Як працює блокчейн?

Проста схема роботи блокчейна

Щоб розібратися в принципах і перспективи технології, варто знати, як працює блокчейн. Якщо говорити простими словами, blockchain — безліч таблиць, що мають електронну форму і з’єднаних в загальну базу з інформацією. Розглянутий термін відноситься також до реєстрів, які можна коригувати і спостерігати за процесом виконання операцій. Технологія зручна і проста в застосуванні, що дозволяє їй працювати без залучення посередників.

Наприклад, підприємець прийняв рішення про продаж підприємства іншому підприємцю із зобов’язанням виплати конкретної суми. Якщо діяти стандартними методами, процедура досить складна і вимагає виконання наступних дій — зняття грошей і їх доставки покупцеві. Цей процес легко обійти за допомогою blockchain. Все, що потрібно — відправити відомості про необхідній сумі в базу, де операція проводиться протягом декількох секунд і без ризику для учасників.

Розглянемо технологію блокчейн простими словами на прикладі транзакції в кріптовалютной ланцюга:

 1. X планує перевести гроші Y.
 2. Операція надходить в мережу, де з цієї та інших транзакцій формуються блоки. Кожному з них присвоюється номер і хеш минулого елемента ланцюга.
 3. Блоки розсилаються кожному з учасників з метою перевірки валідності операції.
 4. При відсутності помилок кожен з членів мережі фіксує новий елемент у своїй версії бази.
 5. Блок додається в ланцюжок блокчейн, в якій містяться зведення про проведені раніше операціях.
 6. Y отримує гроші від X.

Характеристики транзакції в наступному:

 1. Ключовий момент у роботі blockchain — фіксація проведення операції, що дозволяє повернутися назад і подивитися виконання всіх транзакцій.
 2. Можливість закріплення в ланцюзі блокчейн будь-якої інформації, яка цікавлять учасника (мова йде не тільки про операції з грошима, але і проведенні інших операцій).
 3. Процес безпечний для учасників транзакції, адже технологія blockchain не дозволяє шахраям швидко отримати доступ до грошей. Чим більше елементів в ланцюжку, тим важче її зламати. Ось чому ланцюг блокчейн біткоіни, Лайткоіна відрізняється максимальним рівнем безпеки.

Переваги та недоліки блокчейна

Цифрове зображення замка

Технологія має свої позитивні і негативні якості, які потрібно врахувати.

Переваги blockchain:

 1. Прозорість угод і доступність інформації (анонімність). Кожен користувач ланцюжка блокчейн вправі перевірити всю історію операцій, але її учасників він визначити не зможе.
 2. Рівноправність членів. Кожна людина має право проводити транзакції за допомогою технології blockchain без залучення 3-их осіб або додаткових підприємств. Контроль витрат і свобода вибору стали основою популярності блокчейна, в тому числі в сфері криптовалюта.
 3. Децентралізація. Ланцюжок блоків не має спільного управління і є повністю автономною. Це означає, що внесення в неї змін за примхою третьої сторони неможливо. Система автоматично контролює свою роботу, що гарантує надійність її роботи.
 4. Висока швидкість транзакцій. Ланцюг блокчейн гарантує миттєве проведення операцій або обміну відомостями, що пояснюється відсутністю посередників і грамотним побудови бази даних. Крім того, при необхідності можна змінювати вихідні ключі, використовуючи кілька натискань.
 5. Шифрування інформації (безпека). Учасники мережі блокчейн надійно захищені від дії шахраїв. Захист гарантується, завдяки застосуванню просунутої системи криптографії та неможливості внесення правок без застосування великих обчислювальних потужностей.

Недоліки blockchain:

 1. Наявність часткової анонімності. Цей мінус особливо проявляється у ставленні віртуальних грошей. Так, кожен користувач має право перевірити блоки операцій, але не може дізнатися власника гаманця. Виходить, що анонімність тільки часткова.
 2. Щоб використовувати технологію блокчейн в різних сферах діяльності, потрібне внесення правок до законодавства. Крім того, для видалення діючих систем потрібно змінити вже існуючі правила, а на це йде багато часу.
 3. Велика частина країн поки не можуть визначитися зі ставленням до технології через її прив’язки до криптовалюта. Наприклад, в Росії процес впровадження blockchain проходить повільно і знаходиться на стадії обговорень в уряді і застосуванні в невеликих проектах. Незважаючи на це, багато хто впевнений в майбутньому технології і користь її переваг у багатьох сферах життя.

Сфера застосування технології blockchain

Чоловік натискає на значок блокчейна

Користувачі Мережі знають блокчейн, як незмінну основу криптовалюта. Насправді, це окрема технологія, яка може застосовуватися в різних сферах:

 1. Збереження авторських прав за допомогою створення цифрового сертифікату автентичності.
 2. Купівля товарів в різних куточках планет без залучення готівки.
 3. Управління даними на фінансових ринках. Зокрема, блокчейн може застосовуватися для збереження та оптимізації бізнес-процесів, а також підвищення рівня захисту.
 4. Забезпечення безпеки при проведенні операцій з дорогоцінними каменями шляхом створення реєстру транзакцій і їх перевірки.
 5. Управління виробництвом енергії. Децентралізована платформа дозволяє налагодити контроль і управління різних секторів енергетики на базі запрограмованої інформації. При цьому система надійно захищена від злому.
 6. Електронне голосування. Тут технологія блокчейн застосовується для проведення виборів і швидкого підрахунку голосів з можливістю перевірки коректності результатів.
 7. Розвиток комп’ютерних і азартних ігор, в яких учасниками можуть виступати люди з різних країн.
 8. Сфера праці. Технологія розподіленого реєстру знадобиться для зберігання і перевірки відомостей, що стосуються стажу людей, наявності освіти, нагород та іншої інформації. Така система особливо корисна для компаній з працевлаштування.
 9. Благодійність. За допомогою технології блокчейн легко передавати майнові права і гроші з дотриманням конфіденційності і на високому рівні безпеки.

Крім того, блокчейн знадобиться в медицині, промисловості, інтернет-просторі, фінансовій сфері та інших секторах.

майбутнє блокчейна

Графічне зображення блокчейна, що покрив Земну кулю

Вище розглянута суть блокчейна, що це таке простими словами, як працює, і де може застосовуватися. Маючи такі відомості, легко зробити висновок про перспективи blockchain і його більшому майбутньому. Ця технологія вважається серйозним проривом у фінансовій та інвестиційній сфері. За допомогою такої бази даних вдається оптимізувати торгові процеси, оптимізувати транзакції і різні типи розрахунків. Застосування нової технології дозволяє вирішити наступні проблеми:

 1. Прискорити проведення фінансових операцій.
 2. Знизити витрати.
 3. Загладити багато проблем в соціальній сфері.
 4. Усунути «прогалини» в сфері безпеки.

Незважаючи на спроби впровадження blockchain в різні сфери життя, реального застосування технології у фінансовій сфері поки немає. Це пов’язано з тим, що використання блокчейна здатне докорінно змінити банківську систему і знищити такі організації. Уряди більшості країн звикли контролювати фінансову систему, і будь-якими способами будуть перешкоджати децентралізації цих процесів. Що стосується інших сфер діяльності, тут перспективи величезні. Прозорість операцій, відсутність посередників, надійність і безпека — тільки частина переваг, які сприяють популяризації і поступовому впровадженню технології blockchain в наше життя.

 • Можливо, вам також буде цікавий матеріал про блокчейне Лайткоіна.

Більше про технології блокчейн в відео нижче:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector