Що таке форк криптовалюта простими словами?

Форк криптовалюта — це поділ blockchain, що припускає внесення змін до програмний код з подальшою появою нової або удосконаленням старої віртуальної монети. Слово «форк» має англійське походження і перекладається як «вилка». Визначення прийшло зі сфери програмування, де fork являє собою зміну первинного коду з метою створення нового проекту. У чому особливості ФОРКОМ криптовалюта? Які види бувають? Чого чекати користувачам кріптосеті, і як реагувати на зміни?

Що таке форк криптовалюта — його види

Знаки з написами Soft fork і Hard fork

В основі криптовалюта лежить ланцюжок блокчейн (програмний код), що відрізняється гнучкістю і можливістю внесення змін. Саме цією можливістю і користуються розробники, а також члени кріптосообщества. У питанні, що таке форк криптовалюта, мова йде про зміну правил, використовуваних для визначення автентичності (валідності) чергового блоку ланцюжка blockchain.

Форк буває двох типів:

 1. Хард (hard) — зміна програмного коду зі створенням нових правил функціонування для кожної з гілок. Нові блоки, які з’являються після внесення правок, не підтримуються старої мережею. Приклад жорсткого ФОРКОМ — поява Ефіріум Класик або біткоіни Кеш. Після розділу нова ланцюжок отримує незалежність і більше не взаємодіє з минулим блокчейном. Умова проведення хардфорка — схвалення членів кріптовалютного спільноти. При відсутності консенсусу відбувається розкол, тобто поява двох додаткових ланцюгів. Надалі залишається відгалуження, вбрання великим числом учасників.
 2. Софт (soft) — внесення незначних правок в програмний код, при яких стара і нова система взаємодіють між собою. В результаті таких змін початковий протокол продовжує функціонувати в звичайному режимі. Рішення про проведення софтфорка приймають творці віртуальної монети або великі пули для Майнінг, які планують внести поліпшення в роботу мережі. У разі софтфорка в оновленні програмного забезпечення немає необхідності. Як правило, мережу повертається на певне число блоків для внесення правок в код. Для реалізації soft fork потрібне схвалення більшої частини учасників кріптосеті, але навіть при відсутності підтримки можлива робота в колишньої мережі. Приклад софтфорка — впровадження технології SegWit в Bitcoin.

Таким чином, софтфорк є незначна зміна коду з можливістю подальшої роботи кріптосеті, а хардфорк має на увазі радикальні правки в особливостях визначення валідності елементів ланцюга. Ці нюанси потрібно розуміти при розгляді питання, що означає форк криптовалюта, і для чого він потрібен. Всі нові монети, що з’явилися на базі Bitcoin або Ethereum — це fork в тій чи іншій мірі.

Причини ФОРКОМ криптовалюта

Вилка, монета біткоіни і його ФОРКОМ

Залежно від ситуації причини відгалуження в блокчейн-мережі відрізняються.

З технічної точки зору:

 1. Внесення правок в функціонуючу мережу з метою поліпшення її структури, виправлення наявних помилок або зміни чинного алгоритму.
 2. Поділ думок членів кріптовалютного спільноти щодо подальшого розвитку мережі. Одні вважають, що віртуальна монета може працювати в колишньої форми, а інші впевнені в необхідності внесення значних правок. Така ситуація сталася з Ефіріум Класик, який з’явився через розбіжності щодо подальшої долі ETH.
 3. Створення нового Коін. При вирішенні такого завдання в основі лежить колишня ланцюжок з подальшим внесенням до неї змін. Результат дій — поява нового ланцюга, що функціонує на інших правилах. Проведені коригування згодом стають загальними для користувачів криптовалюта.

Причини ФОРКОМ з фінансової точки зору:

 1. Розширення можливостей в маркетинговому секторі. Сьогодні часто проводяться ICO для реалізації hard fork і залучення грошей на реалізацію проекту. На початковому етапі організатори проводять продаж монет за низькою ціною в розрахунку на майбутнє розміщення коинов на біржі і зростання їх вартості.
 2. Отримання прибутку. Після появи віртуальної монети її творці «левову» частку випущених коинов залишають собі. Як тільки криптовалюта виявляється в лістингу біржових майданчиків і збільшується в ціні, розробники продають наявні Коін і заробляють гроші.
 3. Шахрайство. Ще однією причиною проведення ФОРКОМ є бажання наживи за рахунок інших користувачів кріптосеті. Часто поділ ланцюга — просто привід, щоб обдурити учасників і вкрасти їх монети.

Алгоритм проведення ФОРКОМ криптовалюта

Значки біткоіни розходяться на розвилці

Створення ФОРКОМ доступно кожному учаснику кріптосеті. Для виконання роботи передбачені особливі сайти (приклад — sourceforge.net), що дозволяють виконати необхідні процедури.

Алгоритм дій для створення Форк має наступний вигляд:

 1. Беремо код віртуальної монети. Інформація є відкритою, тому її легко завантажити на GitHub чи інших сервісах.
 2. Вибираємо сайт для формування ФОРКОМ криптовалюта.
 3. Вносимо відомості в запропоновані поля. Тут вказується первинний код, найменування віртуальної монети, загальна емісія, швидкість випуску, премія за новий елемент ланцюжка блокчейн, алгоритм та інші дані.
 4. Вносимо оплату (залежить від сервісу).
 5. Рекламуємо новий продукт і намагаємося зацікавити в ньому інших користувачів кріптовалютного спільноти.

Як правило, створення fork не вимагає великих змін — вистачає внесення правок в швидкість видобутку віртуальної монети. Але самі по собі зміни не є гарантією майбутнього успіху криптовалюта. У створенні ФОРКОМ повинні брати участь досвідчені програмісти, що спеціалізуються на технології блокчейн і розуміють наслідки своїх дій.

Причини неуспішних ФОРКОМ криптовалюта

Розчарований чоловік навпроти ноутбука

Зміна правил в кріптовалютной ланцюга може мати різні наслідки для учасників спільноти. Немає гарантій, що користувачі приймуть коригування і підтримають fork. Ось чому перед впровадженням ФОРКОМ творці проводять інформаційну компанію з метою дізнатися думку інших членів спільноти і зрозуміти перспективи криптовалюта.

У кріптовалютной мережі працює багато фахівців, які оцінюють нововведення, його потенціал і користь для учасників мережі. Завдяки такому аналізу, віртуальна мережа на ранньому етапі «очищається» від непотрібних ФОРКОМ, які навряд чи будуть користуватися попитом.

До причин провалів різних fork можна віднести:

 1. Відсутність підтримки з боку членів кріптовалютного спільноти. В результаті форк не має попиту, і не застосовується користувачами.
 2. Немає логічних обгрунтувань нового проекту і «родзинки», що виділяє розробку серед інших криптовалюта.

Кожен fork створюється для вирішення певної задачі. Так, Bitcoin Cash розроблений для прискорення операцій, вирішення проблем з масштабністю і зменшення витрат користувачів на комісію, а Ethereum Classic — для усунення наявних проблем з безпекою.

Що робити при Форк криптовалюта — рекомендації

Простий малюнок людей, які обговорюють форк

Поділ ланцюжка блокчейн несе ризики для користувачів віртуальної мережі та власників криптовалюта, тому до процесу потрібно підготуватися і захистити заощадження. Для цього варто дотримуватися наступних порад:

 1. Перед початком ФОРКОМ (як правило, ці події анонсуються завчасно) переводимо криптовалюта в надійні гаманці (бажано програмні або апаратні). Оптимальні варіанти — Exodus, Jaxx, Ledger Nano S і інші, де користувач особисто керує приватними ключами. Зручне рішення — застосування Coinomi, завдяки автоматичному перерахуванню еірдропов в автоматичному режимі.
 2. Утримуємо наявні запаси віртуальної монети, а не продаємо її в активному режимі. Якщо немає бажання проводити операції найближчим часом, переводимо монети в апаратний гаманець (наприклад, Ledger Nano S) або паперове сховище. Варіант з біржовим майданчиком небезпечний, адже невідомо ставлення сервісу до ФОРКОМ криптовалюта. Винятком є ​​випадки, коли біржа офіційно оголосила про підтримку fork.
 3. Приймаємо додаткові заходи безпеки, в першу чергу щодо підпису віртуальних монет у гаманці. Такий підхід знижує ризик бути скомпрометованим. При цьому ключі надійно захищені від сторонніх осіб. Для включення такої функції вирушаємо в розділ налаштувань гаманця і виставляємо функцію підпису повідомлення.
 4. Перевіряємо, чи підтримується новий форк протокол SegWit. В іншому випадку є ризик неотримання нових монет. Також перевіряємо, які криптовалюта можуть зберігатися в гаманці.
 5. В процесі ФОРКОМ відмовляємося від проведення транзакцій в напрямку інших учасників кріптосеті. Всі операції проводяться після закінчення процесу. Це пов’язано з тим, що під час поділу можливі атаки на криптовалюта, збільшення часу проведення угод і інші проблеми.

При зберіганні криптовалюта в автономному гаманці перевіряємо наявність доступу до особистих ключів і переконуємося, що сид-фраза для відновлення доступу знаходиться під рукою. Якщо віртуальні монети лежать на сторонньому сервісі, важливо бути впевненим в нього надійності. Варто врахувати, що біржові майданчики часто забороняють операції з коін в період проведення ФОРКОМ або взагалі зупиняють торги. Після поділу ланцюга важливо переконатися, що система працює нормально, а переклади проходять без затримок.

Чого не можна робити при Форк криптовалюта?

Чоловік ховає монету криптовалюта в рукав

У процесі поділу ланцюга блокчейн заборонено робити наступне:

 1. Зберігати гроші в ненадійних гаманцях. У період ФОРКОМ особливу активність виявляють шахраї, які використовують недолік знань користувачів віртуальної мережі для крадіжки монет.
 2. Реагувати на перспективні пропозиції недобросовісних творців віртуальних гаманців і програмного забезпечення.
 3. Перераховувати гроші для підтримки fork. Є висока ймовірність нарватися на зловмисників, мета яких полягає в виманюванні грошей.
 4. Переходити по стороннім посиланнях, які приходять на пошту. Є висока ймовірність потрапити на підроблений сайт і передати особисті відомості зловмисникові.
 5. Купувати нову криптовалюта без вивчення її особливостей та аналізу перспектив. Перед вкладенням грошей важливо вивчити думку експертів, почитати «Білу папір», звернути увагу на думку користувачів на форумах. Тільки після цього можна приймати рішення. Якщо вибір припав на користь покупки, угоди проводяться тільки на надійних майданчиках.

В процесі ФОРКОМ важливо бути уважним, стежити за інформацією в мережі і діями біржових майданчиків. Важливо мати під рукою відомості для доступу до гаманця і захиститися від хакерських атак. Для цього використовується два методи — зберігання віртуальної монети в «холодних» або програмних гаманцях, а також включення мультіподпісі.

Плюси і мінуси ФОРКОМ криптовалюта

Графічне зображення вилки як символу ФОРКОМ криптовалюта

Проведення fork має ряд ряд плюсів і мінусів (зведемо їх в таблицю):

перевагинедоліки
Поява нових перспектив з позиції видобутку криптовалюта. Наприклад, після виходу Litecoin учасники кріптосеті змогли Майні криптовалюта із застосуванням менш потужного устаткування. Це стосується і інших ФОРКОМ, таких як біткоіни Кеш, Ефіріума Класик і інших.Форк часто проводяться з метою особистої наживи. Після проведення рекламної компанії творці віртуальної валюти продають нові монети, а учасники залишаються з криптовалюта, яка нікому не потрібна.
Можливість диверсифікувати інвестиції і отримати нові коін без додаткової оплати.
Внесення правок в роботу кріптосеті. В процесі fork змінюється код мережі, що дозволяє усунути наявні помилки, слабкі місця і недоробки криптовалюта.Під час проведення ФОРКОМ важливо правильно себе вести, щоб не стати жертвою шахраїв.
Підвищення конкуренції в сфері віртуальних монет.

Популярні Форк криптовалюта і нові «вилки» 2018 року

Вилка проткнула монету криптовалюта

Знаючи, що таке форк криптовалюта простими словами, маючи уявлення про ризики і наслідки таких дій, людині простіше зорієнтуватися і уникнути фінансових втрат при розгалуженні ланцюжка. За час існування криптовалюта відбулося безліч ФОРКОМ. Той же біткоіни безліч разів піддавався змінам. До популярних fork цієї віртуальної монети варто віднести:

 1. XT — з’явився в серпні 2015 року. Криптовалюта створена з метою вирішення труднощів з масштабуванням. При формуванні першого блоку ФОРКОМ рівень підтримки становив всього 12%. Надалі віртуальна монета так і не стала популярною.
 2. Unlimited. Форк з’явився через півроку після XT (в січні 2016- го). Розробники вирішили проблему з величиною блоку завдяки наданню права голосу кожному власнику повного вузла. Криптовалюта не отримала популярності через ризик централізації і концентрації потужностей в руках вузького числа користувачів.
 3. Classic — створений в лютому 2016- го. Мета розробників залишалася незмінною — збільшення розміру блоку. Спочатку планувалося підняти цей параметр до 2-х, а потім і до 4-х мегабайт. Незважаючи на рішення багатьох проблем, проект мав невелике число прихильників.
 4. Cash — найбільш успішний форк біткоіни, який стався 1.08.2017 року. Головними відмінностями стала зміна величини блоку до 8 МБ, поява додаткового захисту від збоїв у проведенні операцій, а також зміна їх типу.

Не виключенням є і інші криптовалюта, в яких також відбувалося безліч ФОРКОМ. Так, в 2016 році відбулося відгалуження в Ефіріум — з’явилася віртуальна монета Ефіріум Класик.

Що стосується ФОРКОМ криптовалюта в 2018 рік, тут спостерігається не менша активність. Ще в січні було заявлено про більш ніж 50 відгалужень віртуальних монет. До найбільш масштабним варто віднести:

 1. Хардфорк монери і поява відразу чотирьох відгалужень. Подія сталося 30 березня 2018 року. Користувачі отримали нові коін за курсом 1 до 10, що в період анонсування призвело до зростання курсової вартості віртуальної монети. Причина поділу ланцюжка — захист від Асіка-Майнер і вдосконалення алгоритму. Незважаючи на активність розмов щодо ФОРКОМ, він не отримав належної підтримки.
 2. Хардфорк Bytecoin стався 31 серпня 2018 року. Особливістю стало оновлення ПЗ кріптовалютной мережі, поява додаткової комісії, вдосконалення API, а також оновлення гаманця. Для отримання нових монет користувачам Байткоін достатньо імпортувати особисті ключі або зробити бекап гаманця.
 3. Хардфорк біткоіни. У криптовалюта Bitcoin все Форк 2018 року пройшли в період січень-фервраль. Зокрема, з’явився ABitcoin (12 січня), Bitcoin Interest (22 січня), Bitcoin Atom (25 січня), Bitcoin Private (28 лютого), Bitcoin Hash (1 лютого).

Повну інформацію по планованим ФОРКОМ в 2018-м і минулих роках можна подивитися на сайті coindar.org. Шляхом зміни параметрів тут легко задати часовий проміжок, вибрати криптовалюта і тип події.

Експерти відзначають збільшення числа ФОРКОМ, тому учасникам мережі важливо бути уважними і навчитися відсівати «порожні» проекти від тих, які можуть привести до появи перспективної криптовалюта. При бажанні інвестувати в форк, важливо уважно вивчити технічну документацію, проаналізувати думки експертів, провести свій аналіз і тільки після цього приймати рішення про участь.

Відео про ФОРКОМ криптовалюта:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector