Дамп криптовалюта — що це, види

Дамп криптовалюта — це різке зниження ціни цифрового активу внаслідок його масової узгодженої продажем. У більшості випадків обвал вартості є закономірним наслідком пампа — штучної «накачування» курсу тієї чи іншої монети. Як правило, дамп призводить до збагачення великих трейдерів. Дрібні власники криптовалюта (хом’яки) навпаки зазнають величезних збитків. У сьогоднішньому огляді ми розглянемо суть дампа і дізнаємося, що робити, щоб не стати жертвою такого обвалу.

Дамп криптовалюта: що це таке і як відбувається?

Відображення пампа і дампа на графіку біржі

Як було сказано вище, дампом криптовалюта називають різке зниження вартості цифровий монети, викликане її масовим продажем. Найчастіше обвалення активу — це закономірний наслідок дзеркально протилежного процесу під назвою памп, при якому курс того чи іншого коін штучно «роздувається».

У більшості випадків організаторами пампа і дампа є великі власники криптовалюта (їх називають китами), але це не завжди вони. Такі користувачі починають закуповувати кріптоактів за низькою ціною, формуючи видимість інтересу до нього. Це закономірно призводить до зростання ціни монети. Підвищення вартості привертає недосвідчених трейдерів (хом’яків), які починають купувати ці ж коін з метою збагатитися в майбутньому. Коли показник курсу досягає пікової позначки, починається процес «стрижки хом’яків» або дамп. Памперо масово виставляють ордери на продаж і «зливають» накопичений актив за набагато вищою ціною. Хом’яки ж залишаються з купою знецінених монет, до яких ні у кого немає інтересу. Зазвичай ціна повертається до початкової точки, але нерідко падає навіть нижче фундаментальної позначки.

Памп і дамп криптовалюта завжди проводяться узгоджено групою осіб. Завдяки злагодженим діям, памперо встигають продати свої монети на піку вартості. Новачки, які не встигають вловити суть того, що відбувається, втрачають величезні гроші. У кращому випадку вони можуть залишитися в невеликому мінусі, але, як правило, їх втрати більш відчутні, тому що закупівля починається вже після підвищення курсу.

Схема пампа і дампа зазвичай практикується на не дуже дорогих активах з невеликим об’ємом торгів: DigiByte, Aurora, Bytom, Pundi X. Рідше памперо зачіпають більш популярні кріптомонети: Litecoin, Monero. Що стосується біткоіни, то на ньому реалізувати дану схему вкрай проблематично. Звичайно, зараз ця криптовалюта (як і всі інші) переживає не найкращі часи (за станом на 22.11.2018 її ціна складає 4 461 долар), але вона як і раніше залишається найдорожчим і популярним цифровим активом. Щоб штучно вплинути на курс, потрібно закупити тисячі BTC, а це мільйони доларів.

Вище ми згадували про те, що найчастіше дамп є наслідком пампа, проте в деяких випадках такий процес може проводитися окремо (без попередньої «накачування» вартості). Тобто, користувачі «зливають» монету за поточним курсом, цим провокують його падіння, а потім закуповуються за заниженою ціною.

Окремо варто сказати про те, що деякі учасники кріптосеті нерідко використовують визначення демпінг криптовалюта, маючи на увазі під ним дамп. Це звичайно не так. Термін демпінг більше відноситься до сфери реалізації готових товарів, коли виробник штучно занижує ціну, щоб усунути конкурентів. Наприклад, є кілька компаній, що продають бензин по 10 доларів за літр. У якийсь момент господар однієї з компаній починає продавати паливо по 8 доларів за літр (тобто, він штучно занижує ціну, вдаючись до демпінгу). Деякий час такої власник торгує собі в збиток, але люди купують паливо виключно у нього. Відсутність клієнтів призводить до банкрутства конкурентів, після чого компанія, що стала монополістом на ринку, починає завищувати ціни. Люди все одно будуть купувати паливо у неї, так як альтернатив немає.

Що стосується дампа, то він відноситься тільки до сфери біржової торгівлі (не обов’язково кріптовалютной). Все працює за простим принципом:

 1. Масово продаємо за поточною або завищеною ціною.
 2. Провокуємо падіння курсу.
 3. Закуповується за низькою вартістю.
 4. Через деякий час знову продаємо за високою ціною.

По суті, схеми пампа і дампа — це яскравий приклад того, коли гроші роблять гроші.

Види дампа криптовалюта

Падіння курсу під час дампа вимірюється пальцями

Процес зниження курсу може відбуватися різко або ж швидко, але поступово. У першому випадку на графіку можна спостерігати яскраво виражену «свічку» зростання і таку ж велику «свічку» падіння. Ось як це виглядає на прикладі зміни котирувань Dogecoin по відношенню до BTC:

Різкий дамп відображений на графіку
Приклад різкого дампа

При поступовому падінні графік йде на зниження за принципом «драбинки». Виглядає це так:

Приклади поступового дампа
Графіки, що відображають поступовий дамп

Як бачите, динаміка падіння вартості відповідає інтенсивності штучного зростання. Тобто, за різким зльотом завжди йде різке падіння. Якщо ж курс «роздувався» поступово, він також планомірно буде і спадати.

Також, дампинг криптовалюта може проходити в одну або кілька хвиль. У першому випадку памперо спочатку провокують зростання ціни, а потім «зливають» коін під чисту і завершують торги. На тому ж графіку котирувань DOGE / BTC ми можемо спостерігати цілих 2 приклади дампінгу в одну хвилю:

Дампи, здійснені в одну хвилю
Приклади дампов в одну хвилю

Іноді наплив хом’яків настільки великий, що учасники пампа припиняють обвал криптовалюта. Вони розуміють, що на конкретному активі можна заробити більше, ніж планувалося спочатку. Тому вони пригальмовують слив і навіть самі починають закуповуватися монетами напередодні другої хвилі росту. Це призводить до другого стрибка, який, в більшості випадків, перевершує перший. Коли ціна сягає другої пікової позначки, слив поновлюється. Нижче ви можете спостерігати яскравий приклад пампа в 2 хвилі:

Дамп, проведений в 2 хвилі
Приклад дампа в 2 хвилі

Найчастіше схема пампа і дампа здійснюється один раз на короткому часовому проміжку. Якщо ж попит на актив і обсяг торгів виростають дуже сильно, памперо можуть піти на маніпуляцію в 2 хвилі. У 3 або 4 хвилі памп і дамп проводяться вкрай рідко. Вона небезпечна для самих організаторів пампа / дампа, адже кілька разів піднімати і опускати курс криптовалюта досить проблематично. Така авантюра може призвести до збитків.

Що стосується самостійного дампа (без попередньої накачування), то він завжди проводиться швидко і в 1 хвилю. Тут не ставиться за мету заробити на хом’яків. Просто потрібно максимально опустити ціну, щоб скупити монету дешево. Яскравий приклад штучного дампа можна спостерігати на графіку котирувань криптовалюта Tron:

Приклад дампа без попереднього пампа
Як виглядає графік курсу при штучному дампі

Підводячи проміжний підсумок, можна сказати, що дамп криптовалюта — це маніпуляційна схема, що дозволяє заробляти гроші за рахунок продажу цифрового активу за вищою ціною. В силу масовості такої слив призводить до здешевлення монети, через що недосвідчені трейдери залишаються в збитку. Дампінг проводиться різко або ж швидко, але поступово. Також маніпуляцію можна здійснювати в 1 або 2 хвилі з метою отримання більшого прибутку на хом’яків.

 • Читайте статтю про дампі біткоіни.

Як проходить підготовка до дампи криптовалюта?

Кілька людей за комп'ютерами

Обвал ціни того чи іншого активу планується заздалегідь групою осіб. Якщо зниження вартості має на увазі її попереднє роздуття (тобто, класична схема памп / дамп), то все відбувається за таким алгоритмом:

 1. Планування. На цьому етапі члени памп-групи вибирають криптовалюта, на якій будуть здійснювати свою схему. Розробляється план закупівель обраного активу, продумуються дії щодо подальшого залучення сторонніх інвесторів і так далі. Найчастіше памп-група координує свої дії в закритих телеграм-чатах: PumpKing Community, Pump.im, Crypto4Pumps, We Pump. Нові користувачі також можуть приєднуватися до даних групам, але членство в них платне (близько 100 доларів). Є і безкоштовні групи.
 2. Закупівля — найдовший етап, який може займати від декількох тижнів до півроку. Учасники спільноти поступово скуповують обраний актив. Це робиться дуже акуратно, щоб завчасно не спровокувати різкий стрибок курсу. Закупівлі проводяться на різних кріптовалютних біржах або через онлайн-обмінники. Крім того, щоб не викликати підозри у адміністраторів бірж, памперо іноді продають частину накопичених монет.
 3. Рекламна компанія. На цій стадії починається активне просування криптовалюта, яку будуть Пампа. Відбувається масова e-mail розсилка із закликами купувати конкретну монету. Її масово піарять в соціальних мережах. Як правило, фундаментом для хайпа служать якісь позитивні новини, пов’язані з обраним активом: запуск свого сайту, інтерес до монеті з боку великих інвесторів, обіцянки модернізації мережі і так далі. Якщо ж сприятливого новинного фону немає, в мережу зливається фейковий інсайдерська інформація, що дає надію на те, що криптовалюта скоро виросте. До такого методу вдаються набагато рідше, адже навіть хом’яки не завжди ведуться на подібні вкидання.
 4. Початок пампа. Тут вже стартує закупівля обраної криптовалюта. Варто сказати, що в багатьох випадках організатори пампа (вузьке коло осіб) не беруть участі в початкових торгах. Вони вже закупили валюту на етапі підготовки, а тепер вони її планомірно зливають. Причому продаються монети учасникам все того ж співтовариства, яким пообіцяли, що вони будуть «стригти хом’яків», хоча насправді вже спочатку стрижуть їх. Щоб не викликати підозри, організатори також проводять закупівлю монет, але левову частку ажіотажу створюють так звані бойові хом’яки, яких залучили ідеєю стати памперо. Коли криптовалюта виростає в ціні, на майданчик прибувають сторонні інвестори (їх кількість залежить від успіху піару). Протягом деякого часу вже вони підтримують ажіотаж навколо валюти і провокують її зростання.
 5. Початок дампа. Коли курс досягає пікової точки, організатори пампа / дампа починають узгоджено продавати подорожчала криптовалюта. Природно, нові учасники охоче купують її, так як вірять, що скоро вона стане ще дорожче. Щоб організаторів дампа не вирахує, вони продають монети один одному і навіть періодично самі докуповують їх.
 6. Дамп. Після реалізації всіх накопичених монет організатори завершують торги. Інтерес до валюти перестає підігріватися, обсяги торгів падають, і цифровий актив стрімко знецінюється. Хом’яки намагаються продати куплені коін, але вони вже нікому не потрібні. Якщо недосвідчений трейдер вчасно зорієнтується, він залишиться в незначному мінусі, так як зіллє монети на старті дампа, коли ситуація ще не настільки критична. Але для хом’яків це рідкість. Як правило, новачки втрачають великі суми на дампи.

Дамп без попереднього накачування курсу проводиться ще простіше:

 1. Організатори вибирають монету.
 2. Поступово скуповують її у величезних кількостях.
 3. Починають акуратно зливати її на конкретній біржі в певний час.
 4. Після зниження курсу закуповують монети за заниженою ціною (як правило, в ще більшій кількості).

Тут не потрібно проводити піар і залучати сторонніх інвесторів. Штучно опустити курс вони можуть і своїми силами. Однак запобіжні заходи все одно дотримуються: активи продаються один одному, періодично докуповуються і так далі. Це обумовлено тим, що багато кріптобіржі негативно ставляться до памперо і дампер, адже ті, по суті, вдаються до махінацій для особистого збагачення. На біржі Bittrex участь в подібних схемах зовсім загрожує баном аккаунта.

Як прорахувати дамп криптовалюта?

Цифровий графік на тлі чоловіки

Насправді, обчислити майбутнє падіння цифрового активу дуже проблематично. Для цього потрібно володіти відповідними навичками та досвідом. У деяких випадках навіть цього недостатньо. Наприклад, якщо великі гравці на ринку планують грати на пониження, щоб потім скупити монету дешево, сторонньому користувачеві вкрай складно вловити початкову точку дампа. Такий обвал проводиться узгоджено і планується заздалегідь. Тут багато в чому все буде залежати від удачі і швидкості реакції. Наприклад, якщо ви побачите велику кількість ордерів на продаж, значить, швидше за все, проводиться штучний дамп. Тут у вас два варіанти: або спробувати продати коін, поки їх не обвалили, або почекати, поки ціна знову стабілізується (це станеться в будь-якому випадку, адже дампер потім почнуть закуповувати знецінені монети).

Коли проводиться класична схема памп / дамп, прорахувати ситуацію набагато легше. Якщо криптовалюта різко пішла вгору, не поспішайте її купувати. Проведіть кілька перевірок:

 1. Перегляньте новини, що стосуються подорожчав активу. Якщо немає ніяких передумов для зростання, значить монету Пампа і в цьому процесі краще не брати участь.
 2. Слідкуйте за чатом біржі. Величезна кількість закликів для покупки тієї чи іншої монети є свідченням того, що до неї штучно підігрівають інтерес. Практично на 100% це означає памп активу, який скоро призведе до закономірного дампи.
 3. Порівняйте курси на різних кріптовалютних біржах. Найчастіше, памперо орудують на якійсь одній площадці. Якщо на одній біржі курс значно зріс, а на інших немає, значить кріптоактів Пампа і дамп не за горами.

До речі, ви самі можете отримати прибуток на чужих пампах. Якщо у вас є монета, яку почали «роздувати», постарайтеся продати її на піку. Але не затягуйте з моментом зливу. Точний час для початку дампа знають тільки організатори та учасники памп-спільноти. Вам його ніхто не скаже, тому потрібно вдало зорієнтуватися в ситуації.

 • Читайте, що таке стінка на біржі криптовалюта.

Що робити, якщо прогоріли на дампі?

розорився трейдер

Ми розібрали, що таке дамп криптовалюта і як його проводять, але поки неясно, що робити тим, хто став жертвою таких маніпуляцій. Тут є кілька варіантів:

 1. Продати актив з мінімальним збитком. Це можна зробити, коли ви купили монету на піку і потрапили на початок дампа. Відбити витрати можна буде після значного знецінення Коін. Справа в тому, що після досягнення нижньої точки дампа курс стабілізується і трохи зростає. Ваше головне завдання — вловити цю нижню точку, щоб не піти в ще більший мінус.
 2. Проаналізувати обсяг торгів при падінні. Вище ми говорили, що організатори можуть проводити злив в 2-3 хвилі, причому на 2-й хвилі пік буде вище, ніж на 1-й. Ваше завдання — переглянути, наскільки високий ажіотаж навколо криптовалюта. Якщо обсяги торгів будуть занадто великі, організатори пампа / дампа призупинять обвал і спровокують ще більше зростання монети. Якщо ви скупилися на 1-й хвилі пампа, у вас є шанс не тільки відбити витрати, але і вийти в плюс, правда тут все буде залежати скоріше від удачі.
 3. Притримати монети на майбутнє. Деякі кріптоактіви є золотою жилою для памперо, тому вони проводять з ними свої маніпуляції більше одного разу. Якщо ви попалися на пампе, не поспішайте продавати коін за копійки. Цілком можливо, що через пару місяців їх знову почнуть Пампа, і ви зумієте повернути хоча б частину витрат або зовсім відіб’є їх. Крім того, актив може вирости самостійно, завдяки модернізації системи або відповідного новинному фону. Словом, не поспішайте впадати у відчай.

Отже, ми розглянули всі основні моменти, що стосуються дампа криптовалюта. Як видно, цей процес є одним з інструментів маніпуляції, що дозволяє обмеженому колу осіб отримувати більший прибуток. Будучи трейдером-одинаком, вкрай важко зорієнтуватися в динаміці ринку і зрозуміти, де проводиться памп, а де валюта росте у справі і її можна закуповувати. Однак при наявності досвіду можна швидко обчислювати такі маніпуляції і триматися від них подалі або зовсім отримувати прибуток на чужих пампах і дампи.

Корисне відео про пампе і дампі криптовалюта:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector