Electrum — огляд електронного Litecoin-гаманця

Будь кріптовалютний гаманець — це по суті програма для створення зручного користувачеві інтерфейсу при роботі з адресами. Гаманець може генерувати новий публічний адресу скільки завгодно раз, зберігати відповідні адресами приватні ключі, отримувати і передавати Лайткоіни або іншу валюту, якщо він мультивалютний. Electrum саме такий гаманець. Він створений за новою технологією HD wallet, яка передбачає особливий спосіб ідентифікації та дотримання системи безпеки.

Ті, хто вже користується криптовалюта, звикли як зіницю ока берегти адресу і особливо ключ безпеки, без якого доступу до грошей не буде. Але якщо виявиться, що цей довгий код з набору згенерованих у випадковому порядку символів загублений, то гроші втрачені теж. Застрахуватися від цього можна було тільки одним способом — зберігати цей код в паперовому вигляді, тому що ніяка техніка від поломки не застрахована. Або потрібно мати кілька копій. А уявіть, що ви користуєтеся декількома криптовалюта, і в кожної не один і не два адреси. В такому випадку збереження всіх даних для повного відновлення гаманця стає справжньою проблемою.

Технологія HD wallet в основі електронного Litecoin-гаманця Electrum

Операційні системи, які підтримують гаманець Electrum
Сторінка з операційними системами, для яких можна скачати гаманець Electrum

Технологія HD wallet набагато спростила процедуру відновлення доступу до засобів з будь-якого пристрою — для цього потрібно запам’ятати лише фразу з певного числа слів. В одних програмах вона складається з восьми, в інших, як в Electrum, з 12 слів. Фраза називається сідом від англійського seed, що означає «зерно». З цієї фрази (насіння, зерна) програма вирощує повноцінний набір всіх адрес і приватних ключів (дерево), звідси і назва. Таким чином, все, що вам потрібно знати — це фразу з 12 слів, щоб завжди в будь-якому місці отримати доступ до всіх своїх коштів на будь-якому кріптовалютном адресу.

Погодьтеся, це куди зручніше. Звичайно, на пам’ять і тут не варто покладатися, краще записати фразу на папері і тримати десь в надійному місці. Але як варіант, можна взяти одну-дві рядки з будь-якої англійської книги і запам’ятати тільки номер сторінки та рядка, наприклад, зверху. А якщо ще ці числа мають для вас якесь значення, то це простіше простого. Єдина незручність — фраза повинна бути англійською мовою.

Користувачі оцінили всі зручності гаманця Electrum, а з появою його Лайткоін версії стала доступна конвертація біткоіни в Лайткоіни і назад всередині системи гаманця.

Electrum Litecoin гаманець — огляд переваг і недоліків

Фактично, це одне з перших втілень HD wallet технології, яка відкрила цілий ряд додаткових переваг для власників криптовалюта:

 1. Програма працює з адресами і відповідними їм ключами безпеки ряду криптовалюта.
 2. Надає можливість здійснювати фінансові операції з кріптомонетамі в будь-який час з будь-якого місця.
 3. Розробники залишили вихідний код у відкритому вигляді, що дає можливість адаптувати багато функцій програми під себе.
 4. Electrum гаманець має версії для найпопулярніших типів мобільних і стаціонарних пристроїв.
 5. Використовувати його можна, в тому числі, через анонімний браузер TOR.
 6. Є також адаптована версія для ОС Tails, яка вважається найбезпечнішою зараз.

Є у Електрум Лайткоін гаманця і недоліки, хоча їх небагато і вони відносні:

 1. Через спрощеної схеми підтвердження операцій виникає необхідність в залученні стороннього сервера.
 2. В інтерфейсі гаманця не завжди доступна повна інформація про вчинені транзакції. Так виходить тому, що сервери Electrum оновлюють інформацію з певною періодичністю і в деякі моменти часу можуть показувати вже застарілу версію. Наприклад, тільки що перекладені вам або від вас гроші можуть не відображатися, хоча якщо переглянути блокчейн через оглядач, то виявиться, що підтвердження вже отримано. Цей недолік легко переборна — досить перезавантажити гаманець або переключитися на інший його сервер.

Технологія HD wallet дозволяє «виростити» всю інформацію з сида тільки в тій програмі, де він був створений. Тобто, якщо ви створили Electrum Litecoin гаманець і згенерували для нього контрольну фразу, то відновити по ній все адреси і ключі, щоб повноцінно здійснювати будь-які транзакції, можна тільки тут же.

Як встановити Electrum гаманець на комп’ютер?

Папка з ім'ям користувача на комп'ютері
Розташування папки користувача на ПК

На офіційному сайті electrum-ltc.org є версії Electrum Litecoin гаманця для різних ОС. Розберемо найпоширенішу програму для Windows. Вона є в портативному варіанті і в програмному (installer). Перша встановлюється і запускається без всяких проблем. Друга може не ладнати з вашої кирилицею. Наприклад, якщо ваше ім’я користувача в дереві каталогу написано російською мовою, то гаманець може не запуститися. Тобто, якщо шлях до папки гаманця записаний в такому вигляді C: \ Users \ Російське ім’я користувача \ AppData \ Roaming \ Electrum, то можуть з’явитися проблеми з запуском після установки. Найпростіше рішення проблеми — це скористатися портативної версією.

Створення нового гаманця Electrum
Покрокове створення нового гаманця Лайткоін в клієнті Electrum

Установка здійснюється наступним чином:

 1. Завантажуємо і запускаємо інсталяційний файл, слідуємо підказкам майстра установки.
 2. Коли програма запуститься, вона запропонує вам придумати назву для гаманця, оскільки в рамках одного інтерфейсу Electrum гаманців може бути створена необмежена кількість. Назва придумувати необов’язково, програма сама запропонує вам готовий варіант, можна залишити його.
 3. Натискаємо «Next» і переходимо до вікна вибору типу гаманця. Від цього вибору залежить рівень безпеки зберігання ваших кріптоденег. Самий верхній стандартний варіант — вхід в гаманець за допомогою пароля. Оптимально поставити галочку в наступній графі «Двухфакторная аутентифікація». Наступний третій варіант (мультіподпісь) знадобиться, якщо ви плануєте користуватися гаманцем відразу з декількох пристроїв, наприклад, з комп’ютера і мобільного. Або, якщо планується, що доступ до гаманця матимуть одночасно кілька осіб. Останній пункт пропонує можливість управління через апаратний пристрій окремо від комп’ютера. Згодом при здійсненні операцій файл з адресами і паролями переноситься на комп’ютер, підключений до мережі. Зрозуміло, що зберігання грошей на окремому пристрої буде найбезпечнішим варіантом, але більш складним в управлінні. Цей варіант виправдовує себе, якщо ви плануєте тримати там велику суму грошей. Роботу з LTC в гаманці Electrum на окремому апараті підтримують програми Trezor і Ledger.
 4. Якщо ви вибрали пункт 2, то з’явиться вікно, в якому детально описуються умови підключення двофакторної аутентифікації. По-перше, за використання цієї опції доведеться платити, правда, чисто символічно. По-друге, потрібно буде завантажити спеціальний додаток для смартфона Google Authenticator. Після цього доступ до гаманця буде легко відновлюватися за допомогою сид-фрази.
 5. Далі система знову запропонує зробити вибір, щоб знати, як далі діяти. Якщо заново створюємо гаманець, то нам слід вибрати пункт меню «Create a new seed». Тепер нам запропонують ввести фразу з 12 англійських слів — з її допомогою ми в майбутньому зможемо відновити повноцінний доступ до власних коштів. Фразу потрібно буде повторити, щоб система прийняла її як сида. Також два рази потрібно буде ввести пароль для швидкого доступу до гаманця. Пароль і сид-фраза повинні зберігатися в надійному місці. Залишилося підтвердити свою згоду з умовами обслуговування і ввести свою електронну пошту.

Завершення створення і вхід в гаманець Electrum
Поля для введення пароля і вхід в Лайткоін гаманець Electrum

Основні функції Litecoin-гаманця Electrum

Якщо ви очікуєте переклад, то потрібно отримати адресу. Це робиться у вкладці «Receive» (Отримати). Одночасно система надасть QR-код. Адреса посилаєте того, хто повинен відправити вам Лайткоіни. Якщо, навпаки, ви самі збираєтеся відправити монети комусь, ви повинні мати адресу одержувача, куди відправляти гроші. Для цього перейдіть на вкладку «Send» (Відправити). Це дві основні функції, але є й інші, які можуть стати в нагоді.

Додаткові можливості електронного гаманця Litecoin — Electrum

Робота з гаманцем Electrum
Контекстні меню і режим Lite Mode в Лайткоін гаманці Electrum

У розділі «File» Litecoin-гаманця Electrum ми можемо зробити наступне:

 • відкрити один з раніше створених гаманців, якими недавно користувалися за допомогою опції «Recently open»;
 • відкрити будь-який файл всередині програми-клієнта — опція «Open»;
 • створити або відновити гаманець опцією «New / Restore»;
 • вийти з програми — опція «Quit».

У розділі Wallet доступні кілька можливостей:

 • опція New Contact дозволяє створити нову адресу;
 • у вкладці Password ви можете змінити пароль;
 • Seed — тут можна подивитися свою контрольну фразу, але тільки після того як введете ще раз пароль від облікового запису;
 • Master Public Keys покаже вам публічні ключі — з їх допомогою можна простежити всі операції, але переводити гроші на інший гаманець можна;
 • Labels — це мітки, які можна експортувати і імпортувати;
 • Private Keys — управління приватними ключами;
 • вкладка Export History знадобиться, якщо ви хочете витягти і перемістити / скопіювати в інше місце всю історію грошових переказів;
 • опція Search дозволяє здійснювати пошук по мітках, встановленим в пункті Labels.

У розділі Tools (Налаштування) можна зробити наступне:

 1. Preferences — тут ви можете створити приємний для себе інтерфейс програми, встановити додаткові опції, наприклад, відзначити необхідність відстеження комісійних, управління сканером і інші.
 2. Network — вибір сервера, через який гаманець буде підключатися до інтернету.
 3. Plugins — всередині програми є кілька вбудованих блоків, які можуть виявитися корисними, наприклад, для постійного моніторингу поточного курсу або вибору біржі, що пропонує кращий варіант обміну.
 4. Pay to Many — це опція для здійснення кількох перекладів різним користувачам одночасно, причому сума для кожного адресата може встановлюватися своя.
 5. Load Transaction — тут можна вивести список транзакцій з різними фільтрами, наприклад, тільки з мультіподпісью або тільки, ті, що проводилися в режимі відсутності доступу в інтернет.

У розділі Виберіть Litecoin-гаманця Electrum можна:

 • переглянути історію операцій — опція History;
 • переглянути всі адреси — опція Addresses;
 • побачити всі контакти — Contacts;
 • управляти гаманцем через командний рядок — опція Console.

У цьому ж розділі знаходяться зазначені раніше основні функції: відправити і отримати.

Кнопка Lite Mode перемикає Litecoin-гаманець Electrum в полегшений режим, в якому можна відправити кому-то гроші, але всі інші функції і опції будуть недоступні.

Установка Лайткоін-гаманця Електрум на телефон

У Google Play шукаємо додаток Electrum Litecoin Wallet, натискаємо на кнопку «Встановити». Запускаємо програму, вибираємо пункт «Create a new seed» для створення нового гаманця і задаємо сид-фразу. Власне, послідовність дій далі така ж, як при установці програми на комп’ютер. Якщо основний гаманець вже є на стаціонарному пристрої, то вибираємо пункт «I already have a seed».

Рада по установці: перед тим як запускати майстер установки гаманця, який ви завантажили з офіційного сайту, рекомендується відключити комп’ютер від мережі.

Як увійти в Electrum Litecoin-гаманець на домашньому пристрої?

Зміна мови в Лайткоін гаманці Electrum
Вибір мови меню в гаманці Electrum

Натискаємо на іконку Electrum на робочому столі. Відкривається вікно з назвою відкривається за замовчуванням гаманця і паролем. Якщо вам потрібен інший гаманець, то задається назва і пароль. Функціонал програми також дозволяє вибрати російську мову, для чого потрібно зайти в налаштування Preferences, потім у вкладку Appearance, і в ній в пункт Language. Вибрати зі списку російську мову.

У всіх випадках поломки пристрою, на якому встановлений Litecoin-гаманець Electrum, або виходу з ладу самої програми, ви завжди зможете відновити сховище, якщо у вас є сид-фраза. Тому поставтеся вкрай уважно до способу її збереження.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector