Як недоліки блокчейна можуть вплинути на майбутнє технології: соціальні проблеми і вплив на навколишнє середовище

Не так давно інтернет був сприйнятий як рішення багатьох проблем людства. Його розглядали, як всесвітньо доступну мережу, здатну нести нові знання і дозволяє здійснювати обмін даними. Але зростаюча стурбованість з приводу фейковий новин, кіберзлочинності, негативному впливу соціальних мереж і монополізації інтернеті затьмарила весь первісний ажіотаж. Недоліки блокчейна можуть привести до аналогічного результату.

Сьогоднішні прихильники блокової технології і цифрових валют описують потенціал цього винаходу, спираючись на конфіденційність, прозорість, підзвітність, ефективність і конкурентоспроможність в торгівлі, фінансах та інших сферах. Деякі вважають blockchain найдемократичнішою технологією. Хоча деякі заяви здаються роздутими або передчасними, в світі вже існують деякі захоплюючі додатки в області логістики, управління запасами і ланцюжками поставок.

Незважаючи на ці успіхи і перспективи, серед лідерів громадської думки спостерігається зростаюча негативна реакція, оскільки недоліки цієї технології стають все більш очевидними. Можливо, ви чули, що біткоіни використовує 0,25% усієї вироблюваної в світі електроенергії. Інші криптовалюта на основі блокчейна, такі як Ethereum, використовують аналогічні підходи, які вимагають високої потужності комп’ютерів, які споживають чимало електроенергії. Можливо, вас турбує кількість пригод, хакерських атак і дії шахраїв в цьому новому просторі, де закон ще не діє. Або ви, можливо, чули, що злочинні організації можуть використовувати цю технологію для переказу коштів. Блокові ланцюжка і цифрові валюти викликають важливі питання, як з боку юристів, так і для регулюючих органів.

Піонери в цій галузі насторожено ставляться до таких проблем і роблять спроби колективного саморегулювання. Одним з них став Бруклінський проект, галузева ініціатива з підтримки інвесторів і захисту споживачів, запущений в листопаді 2017 року. Впровадження подібних ініціатив вітається, але жодна з них не зачіпає вплив блокчейна на широкий загал і навколишнє середовище.

В останні місяці стартувало чимало блокчейн-проектів, автори яких наполягають на своїй соціальній місії. Так, Bflow.io пропонує систему звітності про корпоративної стабільності. Alice.si прагне до більшої відповідальності з боку благодійних організацій. Provenance.org відстежує шлях тунця від моря до кухні споживача, що дає людям впевненість у його якості. BitLandGlobal шукає спосіб запустити поетапне зміна системи реєстрації земель в бідних сільських регіонах. Проте, при більш детальному аналізі багато з цих проектів не беруть до виду вирішальний фактор — вплив самого коду.

Чи є доречним для людей, які, мабуть, прагнуть до економічної справедливості і рівних можливостей використовувати блокчейн, опинитися в екосистемі, де тільки багаті інвестори можуть дозволити собі придбати більшу частину токенов і взяти подібні проекти під свій контроль?

Чи доречно для тих, хто намагається використовувати зміна курсу токенов в спекулятивних цілях? Чи доречно для проекту, що ставить перед собою мету щодо скорочення викидів вуглецю використовувати блок-ланцюг, яка призводить до викидів такого ж обсягу CO2, скільки виділяє в атмосферу невелика країна?

Це не гіпотетичні приклади. Більшість проектів вибирають для себе мету, яка була розроблена без урахування таких громадських інтересів. Це звучить так, як якщо б хтось прагнув вирубати стародавні джунглі Борнео для продажу деревини з метою отримання коштів для порятунку орангутангів.

На щастя, є нова хвиля проектів на основі блокчейна, творці яких усвідомлюють їх загальне соціальне вплив. Ініціативи, такі як Holochain, Faircoin, Yetta і LocalPay, явно пов’язують свою базу коду з їх соціальною спрямованістю. Faircoin використовує мережу, яка вимагає невеликої кількості електроенергії і дозволяє поширювати токени в рамках суспільно корисних проектів. Забезпечуючи таку ж функціональність смарт-контракту, що і Ethereum, нова платформа Yetta має низькими енергетичними потребами. Крім того, вона має автоматичну функцію винагород мережевих вузлів, що використовують поновлювані джерела енергії.

Два з найбільш інтегральних технологічних проектів в цій області займають постблокіровочний підхід. Ділячись даними, замість використання єдиного блокчейна, Holochain зменшує витрати енергії, уникаючи залежності від необхідності пошуку рішень непояснених головоломок Майнер.

Повністю відмовившись від токенов, LocalPay працює на основі коду, що дозволяє користувачам більш ніж в 300 різних спільнотах здійснювати транзакції без необхідності покупки або видобутку криптовалюта. У цій мережі цифрова валюта — це просто одиниця, яка створюється безкоштовно.

Засновники таких проектів просто повернулися до креслярської дошці і придумали ідеї, пов’язані з виконанням різних місій для розробників, підприємців, інвесторів, філантропів, регуляторів і політиків. Вони розробили технологію, щоб вписатися в екосистему, а не домінувати над нею. Вони створили структури стимулювання для справедливих внесків і системи винагород. Це покоління «інтегральних блокчейнов» і цифрових валютних ініціатив націлене на позитивні соціальні та екологічні результати. Такі проекти прагнуть стати невід’ємною частиною здорового суспільства, а не підтримувати свій розвиток у відриві від нього.

Чи буде блокчейн знищений регуляторами в майбутньому? Чи не перетвориться він в монстра, яке споживає електроенергію і одночасно забезпечує можливість ухилення від сплати податків, що надає злочинцям спосіб відмивання грошей і багато іншого? Або такі проекти зможуть запропонувати людству інноваційні послуги? Для сприяння останньому з описаних вище сценаріїв необхідний ширший міжсекторальний діалог і керівництво цією сферою.

джерело:

https://www.weforum.org/

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector