Як поєднуються інтелектуальна власність і блокчейн

Криптовалюта привертають до себе багато уваги, але фінанси — це лише одна з багатьох сфер, де застосовується технологія блокчейн.

Вона здатна революціонізувати практично все: від ланцюжків поставок до системи страхування та охорони здоров’я. Можливість використання відкритого вихідного коду ставить питання про те, чи підходять наші діючі закони для стимулювання інновацій, повинні йти в руку інтелектуальна власність і блокчейн.

Теорія стимулювання права інтелектуальної власності

Закони про інтелектуальну власність (ІВ), такі як патенти і авторські права, засновані на теорії стимулювання. Щоб стимулювати людей до творення, їм надається, по суті, монополія (за деякими винятками) на їх творіння. Вони мають право звернутися до суду з вимогою заборонити вільне використання продуктів, технологій або розробок створених ним.

Розвиток цифрового екосистеми ще більше загострило напруженість у цій сфері. Раніше копіювання чужої книги спричинило б значні витрати, але сьогодні цифрові файли можна копіювати необмежено без особливих витрат. У зв’язку з цим суспільству потрібні ще більш жорсткі закони в сфері захисту ІВ, щоб запобігти нестримне і несправедливе використання чужих плодів праці.

Але теорія не завжди відповідає дійсності. В історії мало місце чимало патентів на винаходи, які шкодили, а не допомагали просувати інновації.

Наприклад, паровий двигун Джеймса Ватта володів великою перевагою в порівнянні з використалися в той час силовими установками. Але ця технологія не могла бути реалізована через патенти про виняткове авторське право Ватта. Тільки після того, як терміни дії патентів минули, один з яких з незрозумілих причин був продовжений парламентом, відбулася революція в технології парових двигунів.

З іншого боку, якби у нас не було патентної системи, економічні наслідки такої ситуації змусив би її заснувати. Але оскільки вона існує давно, рекомендувати скасувати її, теж було б недоцільним.

Відкритий вихідний код і ІС

Перше додаток на базі блокчейна, яким став біткоіни, не було запатентовано. Воно не є унікальним в повному розумінні цього слова. Варто відзначити, що творець інтернету сер Тім Бернерс-Лі теж не запатентував свій винахід. Глобальна мережа була створена для вільного використання без будь-яких патентних обмежень.

Відсутність патенту на блокчейн дозволило йому розвиватися з шаленою швидкістю. Ключем до його настільки стрімкому поширенню і розвитку став саме відкритий вихідний код. Будь-яка людина може копіювати і покращувати його.

На відміну від блокчейна традиційні розробки проводяться в таємниці протягом багатьох років, поки не стають надбанням громадськості. З блокчейном все інакше. Багато розробники відкрито розповідають про те, над якими проектами вони працюють, перш ніж щось випустити. Деякі навіть надають відповідну інформацію до початку розробок. Інші в цей же час можуть використовувати ці ідеї для створення майбутніх конкуруючих продуктів.

Блокчейн дозволив людями реалізовувати свої ідеї і проекти абсолютно вільно. Якщо спільноті не подобається конкретний проект, що відокремилася від нього група розробників може скопіювати блок-ланцюжок і її дані і створити конкуруючу. Так був створений Ether Classic (копія блокової ланцюжка Ethereum), а також Bitcoin Cash (копія Bitcoin) та інші криптовалюта.

Розвиток і впровадження інновацій відбувається так швидко, що блокчейн біткоіни тепер є порівняно примітивної технологією. Пізніші розробки в цьому напрямку лягли в основу таких криптовалюта, як IOTA і Hashgraph. Проте, без біткоіни їх би просто не було.

Відкритий вихідний код — життєздатна бізнес-модель

Люди можуть заробляти гроші з причини відсутності захисту ІС в сфері блокової технології та пов’язаних з нею проектах. Великі корпорації заробляють гроші за допомогою створення програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом і надання додаткових платних послуг.

Наприклад, IBM використовує blockchain в своїх проектах для численних багатонаціональних компаній, таких як Maersk і Walmart. Для цього застосовується Hyperledger Fabric, програма з відкритим вихідним кодом від Linux Foundation.

Головне питання полягає в тому, чи відповідають наші діючі закони поточної ситуації, якщо такі технології, як інтернет і блокчейн, процвітають на увазі відсутність будь-якого захисту ІС.

Зрозуміло, з урахуванням слів австрійського і американського економіста Фріца Махлуп, було б безвідповідально скасувати патентне право, якщо не будуть створені інші системи. У короткостроковій перспективі щодо закону про авторське право Австралійська комісія з правової реформи рекомендувала заохочувати інновації. Влада Нової Зеландії повинні будуть дотримуватися цих рекомендацій.

джерело:

https://theconversation.com/

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector