Капіталізація біткоіни — що це таке і від чого залежить?

Перша цифрова грошова одиниця Bitcoin є беззмінним лідером кріптовалютного світу. З огляду на показники індексу домінування, важко уявити, що котромусь із альткоінов вдасться змістити його з трону. Згідно з останніми даними, капіталізація біткоіни на сьогодні становить майже 55% від загальної вартості глобального ринку цифрових валют і це далеко не рекордний показник. В окремі періоди індекс домінування перевищував позначку в 70%, рідко він опускався за межу 45%, швидко відновлюючи колишні позиції.

Що таке капіталізація біткоіни?

Монети біткоіни і циферблат годинника

Приступаючи до обговорення реалій, що викликали таке значне збільшення вартості і ринкових показників Bitcoin і криптовалюта в цілому, варто розібратися з визначенням терміна «капіталізація». Між децентралізованими цифровими активами і їх фідуціарні аналогами, емітуються і регульованими централізованим способом, є деякі подібності. Відзначимо, що незважаючи на кардинальні відмінності, в обох випадках застосовується класична економічна термінологія для позначення особливостей функціонування настільки протилежних фінансових феноменів. До числа таких належить термін ринкова капіталізація, який застосовується для позначення сумарної вартості будь-якого з активів, запущених в оборот.

Відповідно до загальноприйнятих стандартів, функцію активів на класичних ринках виконують цінні папери. Вони емітуються публічними компаніями і виставляються на фондових біржах. У випадку з цифровими грошовими одиницями діють дещо інші правила гри. Капіталізація криптовалюта, а разом з ними і біткоіни, відображає загальну цінність усіх віртуальних монет, емітованих на момент здійснення розрахунків, на відміну від фондового ринку, де вихідною точкою є тільки показники обороту цінних паперів. Для визначення даного параметра застосовується долар США, поки ще виконуючий роль основної резервної валюти глобального значення. Варто відзначити, що Bitcoin, що сприймається більшістю людей як вдалий варіант не тільки зберігання, а й примноження заощаджень, швидше за все, змістить з трону головного свого фідуціарного опонента вже в доступному для огляду майбутньому.

З огляду на порівняльну молодість класу цифрових грошових одиниць, часто можна помітити одну особливість — відсутність чітких стандартів у визначенні терміна ринкової капіталізації біткоіни і аналогічних показників глобального ринку криптовалюта. Тим часом, слід провести різку межу, адже Bitcoin, будучи визнаним лідером, значно перевершує інших «колег», узятих разом, безліч з яких є всього лише ФОРКОМ, розробленими на відкритому вихідному коді прародителя.

Капіталізація біткоіни і ринку цифрових валют

Золоті монети біткоіни і графік біржі

Звичайні люди рідко цікавляться технічною стороною феномена цифрових грошових одиниць. Для них важливий факт, що вартість першої криптовалюта і інших віртуальних монет зазнала неймовірні коригування в бік збільшення. Як підсумок, у 2017 році значно зріс показник капіталізації біткоіни і на момент написання статті (16.12.2017.) Становить трохи більше 296 млрд доларів. Весь ринок криптовалюта, при цьому, оцінюється в 543 млрд доларів.

Важливість феномена капіталізації варто шукати в тому, що він визначає привабливість біткоіни і різних альткоінов, з точки зору вкладення грошей. Простежується закономірний зв’язок між величиною котирувань і показниками курсових перепадів (волатильність). Тобто, з ростом вартості загальної маси віртуальних монет, конкретний кріптоактів стає більш солідним гравцем ринку і менш схильний до спекулятивних схем, спровокованим трендовими трейдерами.

Складнощі, пов’язані з визначенням капіталізації біткоіни

П'ять монет біткоіни і доларові купюри

Капіталізація біткоіни в цьому році перевищила найоптимістичніші прогнози і продовжує рости. Підрахувати її можна досить легко, взявши за основу простий алгоритм, що має на увазі множення загальної кількості емітованих одиниць на поточні ринкові котирування. Таким чином і надходить адміністрація популярних аналітичних веб-ресурсів, наприклад, coinmarketcap.com. Тому, дані ці важко назвати точними.

Чим можна пояснити значний розкид між онлайн-версією і реальними показниками капіталізації біткоіни, визнаними академічною колами кріптосообщества?

Необхідно враховувати такі фактори:

 1. На момент написання статті число згенерованих монет наблизилося до позначки 17 млн.
 2. Буде «випущено» ще приблизно 4,2 млн. Одиниць Bitcoin.
 3. Швидкість емісії зменшується в 2 рази через кожні 4 роки. Після чергового халвінга, що сталося влітку 2016 року, він становить 1800 віртуальних коинов (монет) на добу, а в 2020 році зупиниться на позначці 900 умовних одиниць.
 4. Кількість монет (втрачених, знищених), що не підлягають відновленню, яке не враховується при визначенні курсу і капіталізації біткоіни аналітичними веб-ресурсами, досить високо. Деякі вказують цифру в 1 млн. (Кількість коинов, які дісталися творцеві феномена Сатоши Накамото), але за оцінками експертів, число таких може бути в 2,5-4 рази більше.

Напрошується просте логічне умовивід, що аналітичні онлайн-ресурси відрізняються поверховістю застосовуваних критеріїв підрахунку, а для визначення реальних показників варто провести більш глибокий аналіз.

До відома, халвінг — дворазове зменшення кількості призових монет, які видаються системою не тільки біткоіни, але і більшості альтернативних грошових одиниць Майнер за виявлення нового блоку в системі блокчейн.

У випадку з біткоіни тривалість кожного циклу становить 4 роки. З моменту заснування мережі платежів та криптовалюта біткоіни кількість преміальних становила 50 монет, в 2012 році вона зменшилася до 25 умовних одиниць, а влітку 2016 року склало 12,5 Bitcoin. Після чергового халвінга, який відбудеться в 2020 році, кількість призових монет складе 6,25 біткоіни.

Залежність капіталізації біткоіни від різних факторів

Золота монета біткоіни в руці

Незважаючи на присутність інноваційних механізмів, Bitcoin є порівняно молодим фінансовим феноменом, тільки вступає в стадію глобального визнання і зрілості. Хоча різні альткоіни успадкували від першопрохідника певні риси, і сам перший кріптоактів багато отримав у спадок від фідуціарних аналогів. Наприклад, волатильність, яка має важливе значення для визначення реальних показників капіталізації біткоіни. Всупереч поширеним помилкам, волатильність не слід вважати чисто кріптовалютним феноменом. Вона прийшла в екосистему цифрових активів з фіата, хоча має набагато ширші масштаби з урахуванням різниці, що існує між вартістю цифрових монет Bitcoin і котируваннями паперових банкнот національних валют.

Другим важливим елементом є кількість емітованих монет, число яких постійно збільшується. На відміну від курсових перепадів, емісія, здійснювана тільки шляхом Майнінг, є статичним показником. Хоча і тут є кілька чинників, які враховані в алгоритмі, заздалегідь складеному розробником Сатоши Накамото. Зокрема, зі зменшенням кількості віртуальних монет для генерації, зростає складність Майнінг. На тлі того, що відбувається Bitcoin стає дефіцитним активом, все менш схильним до знецінення.

Збільшення курсу позначається на зростанні капіталізації біткоіни. Хоча не варто нехтувати роллю, яку відіграє класичний параметр, що має на увазі важливість співвідношення попиту з пропозицією на ринку. Як і у випадку з іншими молодими активами, популярність Bitcoin серед інвесторів і показники його ринкової вартості, поки значно залежать від деяких факторів. Серед них слід виділити:

 1. Періодичні інтервенції, які здійснюються великими гравцями ринку кріптотрейдінга.
 2. Впровадження технічних нововведень і алгоритмів в сферу цифрових грошових одиниць.
 3. Прогнози і висловлювання світил економічної думки.
 4. Ставлення офіціозу, внесення змін в діючі стандарти законодавства і нормативи врегулювання.

Чому капіталізація біткоіни зросла в 2017 році?

Графік капіталізації біткоіни
Графік зростання капіталізації біткоіни з 2013 по 2017 роки

Нинішній фінансовий рік виявився рекордним як для Bitcoin, так і для абсолютної більшості альткоінов.

Різке збільшення капіталізації біткоіни на сьогодні має декілька добрих причин:

 1. Збільшення попиту в цілому на альтернативні грошові одиниці.
 2. Розквіт феномена ICO. Це первинне пропозицію токенов різних стартапів, емітованих в фиксируемом кількості, які реалізуються як за криптовалюта (біткоіни, Ефіріум і інші), так і за фіатние кошти. Часто, проведення вдалих ICO-кампаній провокує появу нових різновидів цифрових валют.
 3. Вихід на офіційний рівень в деяких державах. Особливо в Японії і інших країнах Азії.
 4. Поява декількох ФОРКОМ (Bitcoin Cash, Bitcoin Gold), які довели свою спроможність на тлі песимістичних прогнозів експертів.
 5. Інтеграція нового протоколу Lighting Network і ймовірна активація релізу Segregated Witness2X, які покликані вирішити проблеми масштабування системи першої криптовалюта.
 6. Порівняльна стабілізація курсових перепадів.
 7. Зростання масштабів прийняття біткоіни представниками сфери рітейлу (торгівля).

Перший прорив, що стався навесні нинішнього року, ознаменувався досягненням криптовалюта показника загальної вартості в 100 млрд доларів. Але стрімке зростання триває і сьогодні. Слід очікувати, що цифра в 300 млрд. Доларів, якою б вона не здавалася значною, є далеко не верхнім порогом можливої ​​капіталізації біткоіни, що сформувалася в інвестиційний хіт всіх часів і народів.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector