Коли з’явився біткоіни: переваги та проблеми розвитку криптовалюта

Біткоіни (Bitcoin) — перша цифрова валюта, історія якої розпочалася у 2008 році і триває до сьогоднішнього дня. Назва віртуальних монет походить від двох слів — «bit» (одиниця даних) і «coin» (монета). Мільйони людей знають псевдонім розробника Сатоши Накамото, але до сих пір невідомо, хто ця людина в реальному житті, і як його звуть. Нижче відкриємо завісу таємниці появи криптовалюта — розглянемо, коли з’явився біткоіни, в чому його переваги, і які проблеми він допоміг вирішити суспільству.

Передісторія створення криптовалюта біткоіни

Малюнок людини, яка проводить математичні розрахунки

В кінці жовтня 2008 року сотням фахівцям в області криптографії прийшли листа від якогось Сатоши Накамото з повідомленням про створення нових віртуальних монет. Він повідомив, що в майбутньому криптовалюта можна обмінюватися без застосування третьої сторони, а з усіма угодами будуть проходити безпосередньо між учасниками. В e-mail прикріплювалася посилання на девятістранічний доповідь про віртуальних монетах, де чітко і коротко пояснювалася структура грошової одиниці (зі схемами, описом технології та принципів роботи).

Ім’я Сатоши Накамото багато розшифровують наступним чином:

 1. Satoshi — «мудрий, кмітливий».
 2. Naka — «всередині».
 3. Moto — «основа, початок».

У спілкуванні на форумі творець біткоіни зізнався, що приступив до роботи над криптовалюта ще в 2007-му. Через рік (у 2008-му) пройшла реєстрація заявки на патент, що стосується нового алгоритму в сфері криптографії. У ньому розглядалася технологія, яка у багато схожа на ту, що застосовується в Bitcoin. Згодом було помічено, що в заяві на патент зустрічалися формулювання, які творець криптовалюта використовував у своїй доповіді. При цьому хлопці, які вирішили зареєструвати патент (Кінг, Оксман і Брай) запевняють, що ніяк не пов’язані з Bitcoin і Сатоши Накамото. Протягом багатьох років люди намагалися дізнатися істину про творця віртуальних монет, але так і не змогли.

Через кілька днів пройшов анонімну реєстрацію Bitcoin.org. Згодом в Інтернеті з’явилася інформація від Сатоши про покупку домена. При цьому творець залишив поза увагою, хто був продавцем. В кінці осені 2008 року біткоіни офіційно зареєстрований ан майданчику SourceForge.net, головним напрямком якої є створення і розкрутка програм, що відрізняються відкритим кодом.

За заявою Сатоши Накамото біткоіни складається з двох елементів:

 1. Блокчейна — спеціального реєстру, що представляє собою ланцюг блоків операцій з криптовалюта, в якій всі елементи взаємопов’язані один з одним. Вносити зміни в зміст блоків неможливо, що робить мережу захищеною від стороннього втручання і подвійних витрат.
 2. Майнінг — механізму, що дозволяє учасникам кріптовалютной мережі отримувати прибуток за виконання обчислень і створення чергових блоків.

Ще до того, як з’явився біткоіни, фахівці криптографії розглядали кілька сценаріїв майбутнього криптовалюта:

 1. Одні стверджували, що видобуток віртуальних монет невигідна через великі витрат на електроенергію.
 2. Інші запевняли, що жодна держава світу не допустить застосування криптовалюта в великих масштабах через ризики для діючої фінансової системи.
 3. Треті схилялися до думки, що фактор фінансового обороту коштів без посередника — утопія, адже зроблені раніше спроби виявилися неуспішними.

Негативний вплив надав той факт, що до отримання листа ніхто не спілкувався з Накамото і не знав про його роботі, тому і довіри до нового механізму віртуальної валюти не виникло. При цьому Сатоши розумів, що без підтримки учасників Мережі розкрутити віртуальну валюту навряд чи вийде. В одному зі своїх постів він запропонував учасникам форуму купити криптовалюта. Як це зробити, він показав на своєму прикладі.

Де і коли з’явився біткоіни, скільки він коштував?

Монета біткоіни на темному тлі

Офіційно біткоіни з’явився в 2009 році. Стартовий блок створений 2 січня 2009-го, о 6.15 вечора за Гринвічем. Протягом семи днів Сатоши не відключати ПК і займався Майнінг нових віртуальних монет, паралельно вносячи правки в алгоритм. Через сім днів (9 січня) розробник Bitcoin публікує в Мережі перший варіант програми під назвою Bitcoin Core. З її допомогою користувачі криптовалюта могли Майні криптовалюта, і здійснювати транзакції між собою.

Восени цього ж року почав роботу біткоіни-форум, що дозволяє учасникам здійснювати операції з криптовалюта. Відвідувачі форуму могли купити віртуальні монети за реальні гроші. Вже через деякий час була здійснена перша операція — Марті Малмо перерахував 5050 BTC і отримав на гаманець PayPal близько 5 доларів. В результаті операція пройшла за курсовою ціною — 1000 до 1.

Надалі при формуванні ціни віртуальних монет враховувалися витрати електроенергії, яку споживає ПК в процесі видобутку віртуальних монет. Вартість розраховувалася як твір потужності, яка споживається процесором для Майнінг одного блоку, і вартості 1 кВтг електричної енергії в Сполучених Штатах. Отримане число ділилося на винагороду за блок. У період з 2009 по 2012 рік премія становила 50 монет.

Курс Bitcoin вперше опублікований в 5 жовтня 2009-го, тоді він становив 0,08 цента. Інформація була доступна на майданчику New Liberty Standart, яка сьогодні вже не працює. При цьому відомості про вартість криптовалюта на початковому етапі збереглися.

Подальший розвиток біткоіни

Чотири монети біткоіни стоять в ряд

Незважаючи на що з’явився інтерес, Bitcoin не користувався попитом. Перша операція покупки за Bitcoin проведена тільки в наступному році. Хтось Ласло Ханеч з Флориди намайніл 70 000 монет і вирішив перевести їх в щось матеріальне — він звернувся до користувачів на форумі і запропонував заплатити 10 000 Bitcoin за дві піци. 22 травня 2010-го додому до Ханечу прийшов посильний, який передав піцу за зазначену суму. Після успішної операції Ласло ще кілька разів купував піцу за біткоіни, поки у нього не закінчилися запаси.

Трохи раніше Мартін Малмо вивчив С ++ і взявся за оптимізацію віртуальної валюти. До кінця грудня 2009-го він випустив оновлену версію Bitcoin Core 0.2. Одночасно з цим зростала кількість бажаючих заробляти віртуальні монети шляхом Майнінг. Як результат, в кінці 2009 року перший раз зросла складність видобутку криптовалюта.

Незважаючи на періодичні провали, невдачі і зломи віртуальних гаманців, курс біткоіни збільшувався з кожним роком, а в 2017 році відбувся справжній бум — криптовалюта підскочила з тисячі до 19 тисяч доларів в середині грудня. Надалі стався невеликий відкіт, але в майбутньому прогнозується зростання вартості криптовалюта.

Проблеми розвитку біткоіни

Монета біткоіни стоїть на ребрі

Незважаючи на приголомшливий успіх, існують проблеми, які гальмують розвиток Bitcoin і зупиняють його на шляху до масового застосування:

 1. У 2013 році відбулося банкрутство кріптовалютной біржі Mt. Gox. Результатом став обвал курсу, поява недовіри до криптовалюта і її безпеки. Насправді причиною стала некомпетентність працівників майданчика і нездатність забезпечити захист грошей користувачів. Сьогодні працюють сотні бірж криптовалюта, багато з яких схвалені і контролюються на державному рівні.
 2. Обмеження Китаю щодо застосування криптовалюта. Все почалося з заборони ICO — механізмів, що дозволяють залучати інвестиції з застосуванням віртуальних монет. Поява алгоритму прищепило до зростання шахрайських схем, що забезпечують зловмисникам швидке збагачення і негативну репутацію для криптовалюта. Через час Китай пішов ще далі і закрив кріптовалютние біржі. Незважаючи на це, курс Bitcoin похитнувся незначно, адже до того моменту китайський ринок втратив головні важелі управління.
 3. Різкі зміни курсу. Висока волатильність біткоіни відлякує інвесторів. Протягом одного-двох днів вартість криптовалюта може змінитися на 10-15%, що не дозволяє Bitcoin розкритися в сфері електронної торгівлі. Незважаючи на скачки курсової ціни, досвід проведення таких угод є (в тій же Японії). Експерти впевнені, що волатильність з часом знизиться.
 4. Проблема масштабування. Одним з головних недоліків є невеликий розмір блоку і обмежене число транзакцій. З цієї причини розроблена нова технологія SegWit, спрямована на поліпшення показників кріптовалютной мережі.

Переваги Bitcoin і криптовалюта в цілому

Емблема біткоіни на малюнку Земної кулі

Чим біткоіни заслужив такий інтерес і які причини його зростання? Виділимо основні переваги криптовалюта:

 1. Низькі комісії або повна їх відсутність. Зі збільшенням навантаження цей показник зростає, але в порівнянні зі звичайними безготівковими операціями комісійні виплати нижче.
 2. Відсутність обмежень за часом. Транзакції проводяться в будь-який час, без прив’язки до графіка роботи посередників (як це відбувається в банках).
 3. Миттєві транзакції. У фінансових установах переклад може зайняти до п’яти днів. У випадку з Bitcoin транзакція проходить майже миттєво. У разі відправки великої суми доведеться почекати до години.
 4. Високий рівень безпеки. В процесі проведення операцій з віртуальною валютою застосовуються принципи криптографії — використовуються приватні та публічні ключі. У процесі відправки монет перевіряється справжність кожної транзакції, що виключає шахрайство.
 5. Доступність проведення невеликих операцій на суму до тисячних часток долара. Ця особливість відкриває безмежні перспективи для підприємницької діяльності.
 6. Доступність. З появою біткоіни криптовалюта стала доступною кожному. Тут немає обмежень за віком або соціальним статусом. Від користувача потрібно тільки доступ в Інтернет. При його наявності залишається завантажити програму для роботи з Bitcoin і проводити транзакції.
 7. Відкритість технології. Особливістю біткоіни вважається відкритість коду і можливість його перевірки кожним бажаючим. Програма поширюється на умовах ліцензії, а сама система не залежить від дій або помилок людини. Робота за принципом децентралізації виключає закриття Bitcoin за примхою одного правителя або групи осіб.
 8. Формування ціни на основі попиту і пропозиції. Курс Bitcoin залежить від поточного стану ринку криптовалюта і не диктується урядом країни. Тут працює принцип вільної ринкової економіки. Вартість віртуальних монет не залежить від дії ЦБ, релігії або нестабільності в економіці. Навіть в разі дефолту в країні вдасться зберегти накопичення.
 9. Повний контроль над грошима. Після передачі грошей в банківську установу людина фактично перестає бути їх власником, адже рахунок може бути заблокований, а банк збанкрутує. Крім того, фінансова установа використовує гроші клієнтів, не повідомляючи їх про свої дії. У випадку з біткоіни таке виключено, адже емісія грошей обмежена і доступ сторонніх до них також. Людина сама приймає рішення, кому, коли і в якому обсязі перераховувати монети.
 10. Можливість контролю. Якщо це потрібно, адреса Bitcoin можна прив’язати до конкретної людини або організації. Як результат, вдається контролювати витрати коштів.

Проблеми, які допоміг вирішити біткоіни

Монета біткоіни на темно-бордовому тлі

Переваги біткоіни роблять його незмінним помічником при вирішенні низки глобальних проблем. Одна з них — обмеженість покриття фінансовими послугами. Незважаючи на велику кількість платіжних сервісів, багато міст на планеті залишилися неохопленими. Крім того, при здійсненні міжнародних переказів комісія може бути занадто великий. У ряді випадків при перерахуванні 300 рублів доводиться платити 400-500 рублів і більше.

Щоб проводити транзакції з Bitcoin, не потрібно дорога інфраструктура і значні фінансові вливання. Від користувача потрібно поставити гаманець на телефон або комп’ютер, щоб проводити операції з криптовалюта. Це робить систему доступною для громадян всіх країн, де є глобальна мережа. При цьому немає поділу на міжнародні та місцеві перекази — ціна транзакції буде ідентична у всіх випадках.

Поява Bitcoin зробило доступним пожертвування нужденним людям. Для прийому грошей досить вказати гаманець і отримувати гроші на вирішення конкретних завдань. Адресна допомога дозволяє уникнути крадіжки коштів або попадання їх нечистим на руку політикам. Подібна ситуація вже мала місце в Непалі, коли пожертвування надсилались на рахунок прем’єр-міністра.

Застосування біткоіни дозволяє забути про таку проблему, як конвертація і втрата грошей на проведення таких операцій. Не має значення, в якій країні проживає людина — для всіх діє одна валюта і загальний курс.

Варто зазначити, що користь Bitcoin полягає не тільки у фінансовій складовій, але й в технології блокчейн. Сотні тисяч ПК, смартфонів і інших пристроїв об’єднані в одну мережу і застосовують ідентичні криптографічні алгоритми.

Блокчейн може використовуватися в наступних сферах:

 1. Інформаційні технології.
 2. Державна підтримка.
 3. Держзакупівлі.
 4. Розумні контракти.
 5. Зберігання документів.
 6. Підтвердження авторського права.
 7. Управління фінансами і багато іншого.

Користь біткоіни і технології блокчейн, яка лежить в його основі, важко переоцінити. З моменту своєї появи Bitcoin доводить спроможність, а сьогодні вже не залишилося сумнівів в його майбутні перспективи та успіх. Багато хто стверджує, що процес заміни фіатних грошей криптовалюта вже почався, і коли він закінчиться — тільки питання часу.

Більше про те, навіщо і коли з’явився біткоіни дивіться у відео нижче:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector