Ліквідність криптовалюта — що це і чому так важлива

Ліквідність криптовалюта — параметр, за яким можна визначити вплив угод купівлі-продажу на курсову вартість активу. Інструменти з низькою ліквідністю, як правило, страждають частими змінами ціни. І, навпаки, чим вищий цей показник, тим менша волатильність характерна для криптовалюта. У чому нюанси цього терміна? Як його визначити? Які коін володіють високою волатильністю на ринку? Ці та інші питання розглянемо нижче.

Ліквідність криптовалюта — що це?

Кріптомонета

Під терміном «ліквідність» мається на увазі важливий параметр активу, що дозволяє швидко реалізувати його за ринковою ціною. Наприклад, гроші вважаються найбільш ліквідним інструментом, адже з їх допомогою можна придбати інші блага в будь-який час і за поточною вартістю ринку. До активів з низькою ліквідністю відносяться картини, коштовності, яхти, предмети виробництва та інші товари, які важче продати.

Ліквідність криптовалюта — це показник, за яким можна судити про популярність віртуальних монет на біржі (обсязі проведених угод), а також можливості їх застосування для купівлі-продажу товарів (послуг). Параметр застосовується і в трейдингу, де по його рівню можна судити про кількість заявок на операції з криптовалюта.

Ліквідність коинов враховується при створенні торгової стратегії. Наприклад, для активів з низьким показником характерно прослизання і різкі зміни ціни. В результаті трейдер отримує меншу суму, ніж розраховував, або взагалі залишається в «мінусі».

До найбільш ліквідним криптовалюта відносяться монети, що знаходяться в ТОП-10 за капіталізацією і курсу. В кращу десятку входить біткоіни (в тому числі його форк біткоіни Кеш), Ефіріум, Ріппл і інші віртуальні монети. На цьому питанні ще зупинимося докладніше.

Фактори, що впливають на ліквідність криптовалюта

список криптовалюта

При визначенні ліквідності віртуальних монет важливо врахувати чинники, що впливають на цей параметр:

 1. Можливість обміну. З додаванням криптовалюта на біржову площадку підвищується і ліквідність активу. Чим більше бірж дозволяє користувачам Мережі торгувати наявними на руках активами, тим вище оборот і тим більше розглянутий параметр. Нові криптовалюта часто мають низьку ліквідність через те, що вони не були додані до лістингу великих біржових майданчиків або взагалі не торгуються.
 2. Прийом віртуальних монет. Ще одним фактором є число торгових точок, які приймають криптовалюта. Чим активніше коін використовуються компаніями, магазинами, агентствами нерухомості, турфірмами та іншими структурами, тим більше оборот. Відповідно, ліквідність також йде в зростання. Наприклад, за допомогою Bitcoin можна забронювати номер в готелі, купити товар в численних інтернет-магазинах, обмінювати актив на біржі. Чим більше можливостей для застосування коинов, тим чесніше їх ціна і вище ліквідність.
 3. Банкомати. В цьому відношенні лідируючі позиції займає біткоіни, який можна купити в багатьох банкоматах, а в Австралії його взагалі продають в звичайних кіосках. Крім того, Bitcoin-банкомати знаходяться в США, багатьох країнах ЄС, Японії і інших країнах. Користувачі кріптосеті відчувають ряд незручностей, коли не можуть обміняти віртуальну валюту в режимі офлайн. Наявність банкоматів усуває таку проблему. Мінус в тому, що такий спосіб менш вигідний, ніж покупка криптовалюта в режимі онлайн через більш високої комісії.
 4. Пластикові картки. Один з найбільш важливих факторів — зв’язок віртуальної валюти з банківським сектором. Сьогодні з’явилися карти, за допомогою яких можна перевести в готівку криптовалюта в банкоматі. І тут лідером також є біткоіни. Серед популярних дебетових карт варто виділити Wirex, CoinsBank, CryptoPay і інші.
 5. Регулювання. Не менш важлива сторона питання ліквідності — відношення державних органів до конкретної криптовалюта. Як правило, держави розробляють єдину стратегію по відношенню до віртуальних монетам, тому всі вони знаходяться приблизно в рівних правах. Ставлення до коін в різних країнах світу неоднозначне. Наприклад, в Австралії, Білорусі, Німеччини, Японії та інших державах віртуальні монети дозволені. Що стосується Китаю, Південної Кореї та інших противників криптовалюта, вони знаходяться на роздоріжжі і поки не можуть прийняти остаточного рішення — заборонити або дозволити застосування віртуальних монет. Але існуючі розбіжності поки не сильно впливають на ліквідність ряду криптовалюта, наприклад, біткоіни або Ефіріума. Зміна в цьому питанні можливо в разі, коли одна з названих країн заборонить ходіння віртуальних монет і Майнінг. У цьому випадку ситуація різко зміниться — знизиться курс, капіталізація, оборот торгів, а за ним і ліквідність віртуальних монет. І, навпаки, з появою чіткої позиції з боку влади підвищується і популярність коинов в широких масах.
 6. Інформованість громадськості. Чим більше людей знають про криптовалюта і їх можливостях, тим вище оборот і ліквідність. Наприклад, до 2017 року багато хто не розглядали біткоіни як серйозний об’єкт для інвестицій. Після різкого зростання курсової вартості (протягом року вона зросла з 1000 до 20000 $) ситуація змінилася. Багато приватні особи і компанії зацікавилися в інструменті і стали використовувати його у вигляді активу для вкладень. Якщо віртуальна монета тільки з’явилася, про неї знають тільки ентузіасти кріптосеті. В результаті ліквідність низька. При цьому на вартість монет можуть впливати будь-які великі угоди з новою криптовалюта. Чим більше людей дізнається про що з’явилося коін, і чим більше угод з ним проводиться, тим вище розглянутий параметр.
 7. Курс, капіталізація і добовий оборот. Ці показники взаємопов’язані між собою і саме з їх допомогою можна розрахувати орієнтовну ліквідність віртуальної монети (як це зробити, розглянуто нижче). Високий курс і оборот за 24 години побічно показує, наскільки той чи інший коін затребуваний на ринку. Якщо порівняти з параметрами минулих днів, можна простежити поточну тенденцію і робити висновки про майбутнє віртуальної монети.

Знаючи фактори, що впливають на ліквідність криптовалюта, і розуміючи, що це за параметр, інвестору простіше визначитися з інструментом і прийняти рішення про його купівлю.

Розрахунок ліквідності криптовалюта

У фінансовому аналізі існує такий термін, як коефіцієнт ліквідності, що показує здатність підприємства справлятися з наявними зобов’язаннями (боргами) за рахунок оборотного капіталу. У випадку з криптовалюта це визначення не застосовується, а сама ліквідність не має точної формули для розрахунку. Це пов’язано з тим, що на вказаний параметр впливає багато чинників, про які згадувалося вище.

Якщо говорити в цілому, ліквідність — показник, що відображає рівень поширеності узгодженої ціни активу, а також готовність учасників ринку проводити операції з криптовалюта. Головним критерієм є обсяг торгових транзакцій, здійснених за певний період. Як правило, цей параметр обчислюється за 24 години, але іноді застосовуються показники щодо місячних або тижневих періодів.

Для прикладу можна розглянути біткоіни, який на 31 серпня 2018 року є лідером в віртуальному секторі. Він випереджає конкурентів за всіма показниками. Його капіталізація дорівнює 120,5 млрд. Доларів, мінімальний курс за добу — 6797 $, а обсяг торгів (за 24 години) — понад 6,3 млрд. Доларів. При орієнтовному розрахунку ліквідності важливо брати до уваги два зазначених параметра — капіталізацію і курсову вартість.

Щоб визначити, наскільки віртуальна монета затребувана в віртуальному співтоваристві, ділимо обсяг торгів за добу на вартість даного інструменту (в нашому випадку біткоіни). Це означає, що за останню добу оборот BTC становить близько 927 тисяч Bitcoin. Таке число свідчить про підвищену активність стосовно віртуальної монеті і наявності великої кількості продавців і покупців віртуальної монети.

Параметри курсу і обсягу торгів за добу використовуються трейдерами та інвесторами в процесі вкладень в віртуальну монету. Вони визначають, чи варто купувати інструмент, і куди найближчим часом піде ціна. Зниження параметра свідчить про наближення ведмежого тренда (падінні вартості) і навпаки. Мінус в тому, що при невеликому обсязі торгів продати криптовалюта важче через зниження ліквідності і курсової ціни.

Чому так важлива ліквідність криптовалюта?

біткоіни плавиться

2014 рік запам’ятався багатьом трейдерам і учасникам віртуальної мережі проблемами з Mt.Gox. Торговельний майданчик зламали, після чого вона припинила роботу, а сторінка офіційного сайту і зовсім стала порожньою. Адміністрація біржового майданчика валила провину на зловмисників і поточні збої в роботі. Не зумівши впоратися з проблемою, керівництво оголосило про банкрутство, а загальна сума втрачених біткоіни перевищила 700 тисяч одиниць. У період таких форс-мажорних ситуацій все віртуальні монети втрачають ліквідність через закриття або тимчасового припинення діяльності біржових майданчиків.

Важливість ліквідності криптовалюта не можна недооцінювати. Від цього показника залежить довіра з боку учасників віртуальної мережі (потенційних і діючих інвесторів). При високому параметрі в Коін вкладаються гроші, удосконалюються технології, зростає оборот торгів і курсова вартість. Ось чому перед вкладенням коштів учасники кріптосеті завжди оцінюють ліквідність віртуальних монет і намагаються зробити висновки про актуальність вкладень.

Криптовалюта з низькою ліквідністю слабо захищені від спекулянтів. Для них характерні такі поняття, як пампінг і дампинг. При невеликому обороті віртуальної валюти зловмисникам простіше впливати на курсову ціну шляхом продажу або покупки великого числа монет. Якщо шахраї продають криптовалюта у великому обсязі, відбувається зниження ціни. Вони користуються цим і скуповують коін, а після чекають зростання їх ціни і продають. На руках залишається різниця від купівлі-продажу.

Аналогічний заработкок можливий і в іншому напрямку, коли зловмисники скуповують віртуальну монету в великих обсягах, чекають зростання її ціни (на тлі загального ажіотажу), а при досягненні пікового значення «скидають» активи. Такі дії негативно впливають на малодосвідчених учасників, які не здатні розпізнати памп і дамп.

Криптовалюта з найбільшою ліквідністю

криптовалюта

Розглянемо віртуальні монети, які сьогодні відрізняються найбільшою ліквідністю (всі параметри наведені на момент написання статті — 31 серпень 2018 роки):

 1. Біткоіни — криптовалюта з’явилася ще в 2009 році. Сьогодні саме вона є лідером, а найближчі переслідувачі сильно відстають і навряд чи наздоженуть її найближчим часом. Ринкова капіталізація активу дорівнює 120,3 млрд доларів. Доступний обсяг віртуальних монет для торгів — 17,2 мільйона (з 21 млн.), Максимальний курс — 7,028 тисячі доларів, а обсяг торгів — близько 6,2 млрд. За останній місяць вартість криптовалюта встигла провалитися нижче 6000 доларів, після чого з’явився ведмежий тренд, який актуальний і сьогодні.
 2. Ефіріум. Ця криптовалюта займає 2-у сходинку в ТОП-10, але з’явилася вона через 6 років після випуску 1 монети біткоіни. На сьогодні її ринкова капіталізація дорівнює 28,4 мільярда доларів, максимальна ціна за добу — 285 $, а оборот торгів (за 24 години) — 2,4 мільярда. Якщо виконати розрахунки за наведеною вище формулою, можна визначити, що за добу продано майже 100 мільйонів монет.
 3. XRP — криптовалюта, яка займає третій рядок за капіталізацією (13,1 млрд доларів). Протягом доби проведено операцій в обсязі 258 млн. Доларів, а максимальна вартість XRP за день 0,33 долара. За добу учасники мережі зробили операції майже з 40 млрд. Монет XRP, що свідчить про високу активність торгів із застосуванням цієї монети.
 4. Біткоіни Кеш — криптовалюта, яка з’явилася лише в минулому році (в серпні 2017 го) і є Форком згаданого раніше Bitcoin. Капіталізація активу становить 9,3 мільярда доларів, а верхній курс віртуальної монети (за добу) дорівнює 547 $. Сумарний оборот торгів за пройдені 24 години становить 1,2 мільярда доларів. Загальна кількість монет одно 21 мільйонам, а в обороті (теоретично) бере участь 17,3 млн. Коинов. Протягом 24 годин скоєно угод з 17 млн ​​Bitcoin Cash.
 5. EOS. На п’ятому місці розташувалася набирає активність криптовалюта. Вона з’явилася лише влітку 2017 року, але вже становить реальну конкуренцію багатьом відомим альткоінам. Сьогодні її капіталізація дорівнює 5,5 мільярдам доларів, а вартість однієї монети — 6,2 долара. Сумарний оборот за добу — 972 мільйони. Протягом 24 годин учасниками мережі скоєно угод з більш ніж 880 мільйонами монет.

Підсумувавши сказане, можна стверджувати, що ліквідність — важливий параметр, який повинні враховувати трейдери і учасники кріптосеті, які планують вкладати гроші в віртуальні монети. Чим відоміший актив і чим більше оборот, тим менше він схильний до коливань. Але варто врахувати вплив і інших факторів, про які згадувалося вище. Це означає, що при виборі потрібно комплексно підходити до оцінки криптовалюта.

Відео про ліквідності криптовалюта:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector