Monero розгін з максимальною ефективністю від Майнінг

Загальні відомості

Перед тим як продовжити, потрібно ввести поняття розгону апаратної і софтової складової, виявити всі ризики і порахувати можливий прибуток. Що таке розгін, і чому він можливий? Для цього потрібно німого відійти від Майнінг і звернутися в особливості архітектури персональних комп’ютерів.

Спочатку характеристики комп’ютера пов’язані з певним завищенням частот на підвищеній напрузі. Наприклад, комп’ютер із заявленою тактовою частотою в 100 MHz насправді йде з тактовою частотою в 166 MHZ і підвищеним харчуванням на 1 Вольт. Однак, з огляду на природну відбраковування, випустити всі комп’ютери, що працюють на зазначеній тактовій частоті з підвищеним вольтажем, не виходить. Тому виробник штучно занижує частоти на всіх випущених комплектуючих, забезпечуючи більшу стабільність системи на шкоду її продуктивності.

Однак фізично всі ці занижені процесори все ще здатні працювати, якщо не на частотах, на яких розроблялися, то на більш наближених. У підсумку, щоб забезпечити можливість зменшення цього зазору, виробник залишає в BIOS (базової операційній системі) можливість підігнати характеристики комп’ютера під початкові специфікації, але не гарантує працездатність обладнання при цих характеристиках.

Наприклад, у процесорів можна змінювати:

 • тактову частоту;
 • ширину шини даних;
 • множник;
 • вольтаж.

Оверклокінг (він же розгін) здійснюється поєднанням оптимального зміни всіх характеристик.

Наприклад, при збільшенні тактової частоти кількість операцій, що проходять через процесор, збільшується, але воно все ще обмежується шириною шини даних. при підвищенні цих параметрів збільшується максимальна споживана потужність, що призводить до більшого тепловиділенню. Але, з огляду на обмежену подачу електрики, виникають проскоки, коли через неможливість забезпечити харчуванням всю систему вона починає давати збої. Тому додатково до всього збільшують харчування.

Далі в хід вступають наступні параметри:

 • надійність;
 • стабільність;
 • відмовостійкість.

Надійність системи забезпечує те, в якому температурному діапазоні продовжує працювати ПК. Якщо він перевищує температурні межі, то з часом у нього вилітають транзисторні ланцюжка, що може привести до повного виходу з ладу ПК або навіть до короткого замикання.

Стабільність системи безпосередньо випливає від якості самого комплектуючого. Т. е., Наприклад, з 10 процесорів тільки 6 здатні працювати на підвищених на 20% частотах. Ще 2 здатні працювати тільки на 15% підвищення частоти. І залишилися два не піддаються оверклокингу. Стабільність — це відсоток робочих операцій і зменшення прослизань. Обчислити його відразу неможливо. Але можна провести стрес-тести з використанням спеціального софту (Н-р aida64), який дає субмаксимальну навантаження на комплектуючі. Під час такої перевірки шанс діагностування помилки при виконанні команди максимально наближається до реального.

Відмовостійкість системи — якщо не враховувати всі тонкощі, це її зносостійкість. Вся справа в тому, що розігнати апаратуру можна набагато сильніше, ніж навіть при розробці на заводі — наприклад, підвівши посилене харчування і потужне охолодження. Але ось амортизація обладнання прискорюється в десятки разів. А в деяких екстремальних випадках час відпрацювання техніки скорочується до декількох годин.

Що стосується відеокарти, то за своєю суттю вона являє графічний процесор, злегка відрізняється архітектурою. Отже, до неї застосовні всі ті ж параметри розгону, але з деякими поправками.

що розганяти

Після того як розібралися, що таке розгін, можна перейти до того, що розганяти для Майнінг, і як ті чи інші параметри впливають на Майнінг монери і його ефективність.

Для CPU:

 • частота процесора. Впливає на кількість проведених центральним процесором операцій;
 • ширина шини. Впливає на кількість даних, здатних взятися процесором за один круг;
 • вольтаж. Забезпечує стабільність системи.

для GPU

 • частота графічного процесора. Впливає на кількість проведених графічним процесором операцій;
 • частота відпрацювання графічної пам’яті. Аналог шини даних, але тільки для GPU;
 • вольтаж. Забезпечує стабільність системи.

Додаткові рекомендації. Перед розгоном комплектуючих подбайте про те, щоб всі вони могли розкрити розгінний потенціал. Наприклад, не рекомендується розганяти Geforce gtx 1080ti на процесорах слабкіше, ніж Intel i3 8400k, т. К. Процесор буде обмежувати швидкість обробки даних відеокарти.

Подбайте про можливості материнської плати, щоб вона дала максимальний розгінний потенціал, і про те, щоб вона підтримувала SSD і пам’ять останніх специфікацій. Дуже часто саме жорсткий диск і оперативна пам’ять є тими гальмами, які не дають розкрити розгінний потенціал решти апаратури, особливо при максимальному і екстремальному оверклокінгу.

Як розгін впливає на продуктивність

Алгоритм Майнінг монери має досить специфічні вимоги до апаратури. Тому бездумний оверклокинг може не завжди зіграти на руку, а тільки зменшити термін життя апаратури.

Незалежно від того, чи використовується для Майнінг CPU або GPU, важливою складовою є кількість інформації, що зберігається в прохід. Тому найбільш важливими характеристиками, що впливають на стабільність, швидкість і ефективність Майнінг є:

 • шина пам’яті;
 • швидкість роботи пам’яті RAM;
 • швидкість роботи GRAM.

І лише потім класичні частоти. Грамотно підібрана шина пам’яті (яка змінюється в сукупності з множником частоти процесора в просунутих BIOS системах) здатна збільшити без ризику виходу з ладу системи ефективність Майнінг на 7-8%.

Швидкість роботи RAM збільшує ефективність пропорційно розгону. Наприклад, при базовій частоті пам’яті у 2000 MHZ розгін її до 2333 дасть приріст порядку 12-13%. Розгін частот процесора і відеокарти дасть пропорційний приріст з коефіцієнтом 0.6-0.75 (залежить від архітектури, сумісності та ін.). Т. е., Розігнавши процесор на третину від його базової частоти, ви досягнете приросту всього в 20-25%.

Сукупний розгін всіх складових на тестовому стенді:

 • Amd ryzen 7;
 • RX vega 64;
 • SSD;
 • RAM 32.

З материнською платою, що підтримує розгін шини, дозволив досягти збільшення продуктивності на 73%.

Важливе зауваження: система тестувалася протягом 15 хвилин і працювала на граничних частотах із застосуванням водяного і активного охолодження. Додатково підводився посилений радіатор, що забирає температуру від кристала.

При подібному розгону не гарантуємо довготривалої роботи всіх складових. Для досягнення найкращих показників додатково застосовувався точковий апвольтінг. Спроба застосування такого екстремального розгону може привести до дострокового виходу з ладу апаратури.

організація охолодження

Перше, що потрібно зробити перед тим, як здійснювати розгін процесора і інших комплектуючих для Майнінг монери — організувати відповідне харчування і охолодження.

Для цього знадобиться:

 • відкритий стенд. З огляду на, що вся система буде працювати на підвищених частотах, потрібно розуміти, що при такій роботі система охолодження буде виділяти величезну кількість тепла назовні. Отже, потрібно зробити тепловідвід. У замкнутих корпусах це зробити нереально. Тому відкритий стенд забезпечить найкращий відвід теплого повітря, хоча зажадає більш частого чищення комплектуючих від пилу (приблизно один раз в 15-20 днів);
 • набір баштових кулерів з товстим радіатором для кожної розганяється комплектуючої. Баштовий кулер з великим радіатором — це система, подібна до тієї, яка була показана на відео з охолодженням азотом. Потужний кулер з кол-вом оборотів близько 5000 RPM здатний забезпечити додаткове відведення тепла за рахунок потоку повітря. Радіатор, як металевий компонент, збільшує площу нагріву і, отже, зменшує швидкість набору температури компонентами;
 • Водяне охолодження. З огляду на той фактор, що система знаходиться у відкритому стенді і працює на підвищених частотах, потрібно контактне охолодження. А немає більш теплопроводящей матеріалу з найменшою швидкістю нагріву, ніж вода і похідні рідини. Тому використання трубок, підведених на робочі кристали, здатне збільшити розгінний потенціал на 20-25%;
 • блок живлення. Що стосується блоку живлення, тут відразу обмовимося, що підбирати його потрібно за принципом: номінальна потужність всіх компонентів x 3 = заявлена ​​потужність.

Комутація всієї системи з максимальною ефективністю вимагає певних знань, тому, якщо у вас є зайві 25-30 у.о., краще витратити їх на фахівця, який за годину збере всі воєдино і протестує систему на стабільність. Для тих, хто звик все робити своїми руками, пропонуємо ознайомитися з відеороликом.

Розгін биосом VS CPU-Z

Після того як вся ферма зібрана, настав час приступати до розгону обладнання. Почати, за традицією, варто саме з центрального процесора. Т. к. Навіть якщо ви збираєтеся Майні за допомогою відеокарти, тільки хороший розігнаний процесор здатний розкрити весь потенціал наявної ферми.

Найпростішим способом буде розгін за допомогою Bios.

Примітка: подальша інструкція може відрізнятися в деталях, в залежності від виробника устаткування і версії BIOS.

Для того щоб потрапити в базову операційну систему (яка, до речі, зашита на чіпі), необхідно протиснути спеціальну комбінацію клавіш під час включення ПК. Традиційно це клавіша «Delete».

Після того як ви потрапили на головний екран Bios, необхідно знайти пункт «Advanced settings» і всередині нього «Overclocking». Тут ви знайдете основні параметри:

 • CPU frequency. Частота процесора;
 • CPU multiple. Множник процесора;
 • Voltage core. Живлення процесора. Поки-що цей параметр не чіпаємо.

Для того щоб перевірити базові можливості до розгону, бажано відкрити специфікації процесора на офіційному сайті Intel або AMD. Далі встановити рекомендовані параметри і запустити ОС Windows.

Після цього запускаємо програму Aida64 функцію стрес-тест. Паралельно дивимося за температурою обладнання. Вона не повинна наближатися до 80% від критичної, зазначеної в специфікаціях до нього.

Якщо комп’ютер витримав близько 40-50 хвилин в стрес-тесті, не показував артефактів, що не перегрівався і дозволяв паралельно комфортно працювати (наприклад, переглядати відеоролики або грати в невимогливі ігри), значить, цю частоту і показник множника можна вважати стабільним.

Далі необхідно підвищити частоту на 5-7% від поточної і повторити експеримент. Повторювати до тих пір, поки процесор не добереться до критичної температури, або не полізуть баги (перезавантаження, сині екрани, загальмування, артефакти на екрані і пр.). Після чого необхідно відкинути на крок назад. Це і буде ваш стабільний показник максимального розгону частоти.

Після цього ви знижуєте Multiple показник процесора і повторюєте операцію розгону частоти. Завдання полягає в тому, щоб підібрати максимально ефективне поєднання multiple і Frequency.

Після того як ви досягли стабільних показників, можна змінювати вольтаж. Але про це далі.

Альтернативним способом стане пророблення тих же маніпуляцій в програмі CPU-Z. Але для того щоб здійснити максимально ефективний розгін за допомогою цієї програми, необхідно буде завантажити драйвери під ваш процесор.

Фактично, якщо ви використовуєте Майнінг виключно ресурсами CPU без GPU, на цьому процес розгону процесора можна закінчувати і приступати до роботи.

В процесі Майнінг бажано проводити контрольні заміри обчислювальної потужності і, можливо, навіть відкотитися на ще один крок по розгону назад.

розгін відеокарти

Відкрите не женуться в BIOS. Але є чудова програма MSI Afterburner, яка дозволяє зробити з відеокартою те ж саме, що і з процесором. Процес розгону дуже схожий.

Викачуємо програму і найсвіжіші драйвера для відеокарт. Потім встановлюємо додаткові базові драйвера в MSI afterburner, які відкривають доступ до розгону. Відкриваємо специфікації відеокарти. Дивимося показники, які заявлені виробником. Далі потрібно встановити рекомендовані параметри розгону і запустити ОС Windows.

На відміну від процесора, відеокарта женеться за такими параметрами:

 • GPU core frequency. Частота відеокарти;
 • Gpu ram Frequency. Частота відеопам’яті;
 • Gpu Fan Percent work. Потужність роботи вентиляторів. Для хороших ферм рекомендується установка параметрів на 75-80% від максимальної потужності;
 • Gpu core voltage. Вольтаж поки не чіпаємо.

Після цього запускаємо програму Aida64 і функцію стрес-тест. Паралельно дивимося за температурою обладнання. Вона не повинна наближатися до 80% від критичної температури, зазначеної в специфікаціях до нього.

Якщо комп’ютер витримав близько 40-50 хвилин в стрес-тесті, значить, цю частоту і показник множника можна вважати стабільним.

Для найбільш об’єктивного стрес-тесту додатково рекомендується скористатися програмою Furmark, яка в парі з Aida stress test gpu здатна видати набагато більше навантаження, і реально перевірити відеокарту на міцність.

Далі необхідно підвищити частоту на 5-7% від поточної і повторити експеримент. Повторювати до тих пір, поки GPU НЕ добереться до критичної температури, або не полізуть баги (перезавантаження, сині екрани, загальмування, артефакти на екрані і пр.). Після чого необхідно відкинути на крок назад.

Після цього повторюємо аналогічні дії з відеопам’яттю. При розгоні відеопам’яті бажано відкотити частоту ядра на один крок назад. Ось і все — базовий, так званий, безпечний розгін закінчено.

Даунвольтінг і апвольтінг

Тепер настав час для того, заради чого збиралася надпотужна система охолодження і купувався блок живлення. Відразу потрібно обмовитися. Підвищення вольтажа знижує термін служби заліза, може призвести до короткого замикання і ін. Але в правильних руках саме він дає ті горезвісні 50% від потужності.

Як це робиться. Є два підходи до зміни вольтажу: апвольтінг і даунвольтінг. Почнемо з більш безпечного. Даунвольтінг.

Даунвольтінг — це зменшення подачі живлення на ключові елементи в мережі для зниження їх енергоспоживання. Навіщо це потрібно? Все просто. Процесор і відеокарта можуть бути розігнаними навіть при зниженому харчуванні, а значить, будуть споживати менше енергії і видавати велику потужність Per watt — що важливо, якщо ви збираєте ну дуже велику ферму, і витрати на електрику є важливою статтею витрат у вашому випадку.

Принцип даунвольтінга гранично простий. Ви берете програми CPU-Z і MSI afterburner. Пам’ятаємо, що раніше вже знайшли стабільність, при якому залізо видає максимальну допустиму працездатність.

Тепер починаємо даунвольтінг. Знижуємо харчування на кожному елементі на 0.01 mv. Після чого проводимо стрес-тести. Знаходимо нижню точку стабільності. Після того як знайшли її (принцип той же — стрес-тести залізо до появи проблем, відкатуємо до попереднього значення). Зменшуємо частоти GPU і CPU на 10 MHz і пробуємо продавити вольтаж ще нижче. Цілком можливо, що, знизивши частоту всього на якихось 50-60 MHz, ви зможете пробити додаткові 0.1V і знизите споживання вашої ферми на пару десятків кіловат в місяць.

В цьому випадку ви не тільки зменшуєте витрату електроенергії, але і збільшуєте термін тривалості життя вашого заліза. Крім цього, ви можете знизити потужність вентиляторів, що дозволить продати ферму навіть через два-три роки інтенсивного Майнінг.

Тепер про апвольтінг. Це підвищення подачі живлення. Як наслідок:

 • можливість продавити велику частоту;
 • збільшення споживання електроенергії;
 • більше тепловиділення.

Принцип апвольтінга схожий з даунвольтінгом, але в зворотну сторону. Спочатку ви продавлює харчування до тих пір, поки не зможете зробити крок на один крок розгону частоти вгору. Стрес-тести. Досягаєте стабільності. Дивіться на температури. Після того як знайшли максимальну робочу частоту, бажано відкотитися на півкроку назад для збільшення зносостійкості.

Проста математика — з підвищенням вольтажа на 0.1 V від номінального можна розігнати відеокарту в середньому на додаткові 150-200 MHz і процесор на 25-30 MHz c кожного потоку (при середньому Multiple в 30 — додаткові 900 MHz на кожне ядро).

полегшення ОС

На цьому, в принципі, можна було б закінчувати мануал, якби не кілька «але». Часом вибір операційної системи може кардинально змінити працездатність всієї ферми (на 10-15%). Наприклад, спеціалізовані * nix системи по дефолту більш оптимізовані під Майнінг.

Але якщо ви є користувачем Windows, то є кілька рекомендацій. Для початку встановіть Windows server 2016 або 2018 — це серверні операційні системи, аналоги Windows 8.1 і Windows 10 відповідно.

Далі потрібно відключити всі непотрібні служби. Відключити графічний інтерфейс. І після цього з командного рядка запускати Майнер і необхідні додатки. Полегшена система займає до 50% менше ресурсів ферми і здатна забезпечити приріст до 15%.

Розгін майнінгового обладнання, звичайно, дає певні переваги, але завжди варто пам’ятати про те:

 • виробник не приймає обладнання, що було у розгоні, на гарантійний ремонт;
 • у заліза, що працює в розгоні з апвольтінгом, набагато більший ризик виходу з ладу завчасно;
 • не варто економити на блоці живлення, материнської плати і охолодженні.

Натомість розгін може дати серйозну перевагу і продовжити життя вашої ферми, знизивши терміни її окупності в півтора два рази.

Примітка: якщо ви хочете докладніше ознайомитися з питаннями Майнінг монери, пристрої самої криптовалюта або алгоритмом, використовуваним для Майнінг, рекомендуємо прочитати відповідні статті, розміщені на цьому порталі.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector