Що таке біткоіни простими словами: загальні принципи, зберігання

Добрий день, шановний читачу. Сьогодні ми поговоримо про те, що таке біткоіни простими словами. Біткоіни — це цифрова монета, яка, як і будь-яка інша криптовалюта, не регулюється будь-якої фінансової організацією або урядом. Іншими словами, вона децентралізована. Вона проста в експлуатації і дозволяє здійснювати прості і надійні перекази коштів з будь-якої точки світу в іншу. Біткоіни нічим не забезпечений на відміну від фіатних грошей і практично не схильний до впливу з боку, так як не прив’язаний до якої-небудь економічної моделі або системі. Курс децентралізованої валюти визначається попитом і пропозицією на вільному ринку.

Хто створив біткоіни

До сих пір особистість його творця, а, можливо, цілої групи розробників, залишається таємницею. В інтернеті він згадується під прізвиськом Сатоши Накамото, що наводить на думку про його японське походження. Але і це просто припущення нічим не доведені і не підтверджені.

Перший біткоіни був здобутий в 2009 році. З тих пір до товариства фанатів цифрових грошей приєдналося величезна кількість користувачів, інвесторів і розробників. Представники кожної з цих категорій вносять свою лепту в розвиток і поширення біткоіни і лежить в його основі технології блокчейн. Останні отримали можливість створення децентралізованих (DApps) додатків на базі відкритого вихідного коду blockchain.

Звідки беруться цифрові монети

Біткоіни створюється за допомогою процесу, який називається Майнінг (англ. Mining — «видобуток корисних копалин») по аналогії з видобутком золота, яким часто називають цю криптовалюта. Однак замість фактичного видобутку монети виходять шляхом використання обчислювальної потужності.

Більш детально цей процес ми розглянемо нижче. Поки лише варто сказати, що протягом перших кількох років після появи біткоіни його Майнінг був високо рентабельним. Але на сьогодні для цього необхідна така величезна обчислювальна потужність, що назвати його видобуток рентабельною неможливо.

Станом на кінець лютого 2018 року в обігу перебувало 16,87 млн ​​монет. Процес видобутку біткоіни триватиме до досягнення максимальної межі, передбаченого його системою в 21 млн монет.

Де можна зберігати біткоіни

Цифрові монети зберігаються в гаманці, як і традиційні паперові гроші і дрібниця. Однак мова йде не про звичайний гаманці або портмоне, а про спеціальний цифровому гаманці.

Кожен такий гаманець має свій загальнодоступний цифровий адреса, на який інші користувачі можуть відправляти монети. Він являє собою послідовність від 27 до 34 символів (цифри і англійські букви). Адреса подібний номеру банківського рахунку. Щоб запобігти плутанині, адреси не можуть мати букв «o», «O», «l» і «L». Всі цифрові адреси є загальнодоступними. Кожен користувач може переглянути історію руху коштів по кожному з них, якщо буде знати його.

Реєстрація в мережі абсолютно безкоштовна і не вимагає надання будь-яких документів, що засвідчують особу. Це забезпечує практично повну анонімність використання криптовалюта. Крім того, немає ніяких обмежень на кількість гаманців, створюваних одним користувачем. Це не дозволяє дізнатися, кому саме належить конкретна адреса.

Для доступу до гаманця потрібно мати від нього приватний ключ, який отримує власник після його реєстрації. Зайве говорити, що вся інформація зберігається в зашифрованій формі, але без додаткових запобіжних заходів все ж не обійтися.

Існує кілька типів гаманців, які відрізняються в основному рівнем безпеки.

  • «Гарячі»;
  • апаратні;
  • паперові.

Гарячі гаманці підключені до інтернету і дозволяють в оперативному режимі отримати доступ до них з будь-якого пристрою. Вони, в свою чергу, поділяються на два підтипи. Перший передбачає зберігання монет на встановленому додатку на комп’ютері або мобільному гаджеті (програмний, мобільний), а другий — онлайн варіант.

Програмний гаманець використовує жорсткий диск комп’ютера або внутрішню пам’ять смартфона для зберігання криптовалюта, яка насправді є просто унікальну зашифровану криптографічний інформацію.

Використання такого гаманця пов’язане з ризиком отримання доступу до нього зловмисниками через інтернет. Тому не слід використовувати його для зберігання великих сум.

Онлайновий або «хмарний» гаманець дозволяє отримати доступ до нього з будь-якого пристрою, а всі дані користувача зберігаються на сторонньому сервері. У цьому випадку також є деякі ризики. Наприклад, на сервері може відбутися збій, він може піддатися хакерській атаці і т.д.

Апаратний гаманець — це невеличкий окремий USB-накопичувач, який представляє собою обладнання, спеціально призначене для зберігання криптовалюта. Він підключається до комп’ютера через USB, але зберігає всі дані в ізольованому і захищеному розділі.

Цей тип гаманця — відмінний вибір для заощадження великих сум в середньостроковій і довгостроковій перспективі.

Паперовий гаманець дозволяє зберігати криптовалюта на звичайному аркуші паперу, як би дивно це не звучало. Такий гаманець працює шляхом створення спеціального коду офлайн, який потім можна роздрукувати на аркуші паперу. До нього додається загальнодоступний адреса для отримання і відправки монет, але для цього необхідно спочатку підключитися до інтернету.

Після проведення будь-якої фінансової операції система створює новий паперовий гаманець, так як поточний після контакту з глобальною мережею перестав бути безпечним і перейшов в категорію «гарячих».

Паперові гаманці також носять і альтернативна назва — «холодні», а процес їх використання «холодної технологією».

транзакції біткоіни

Транзакції біткоіни представляють собою зашифровану цифровий підпис, який забезпечується вихідним гаманцем. Потім вона через інтернет потрапляє в блокчейн, де вноситься в блок. Після завершення блоку він приєднується до загальної блокової ланцюжку, а транзакція вважається завершеною. На підтвердження транзакції потрібно близько 10 хвилин. Саме стільки часу йде на завершення кожного нового блоку в блокчейне. Більшість сервісів, що приймають до оплати біткоіни, вимагають, як правило, не менше 2-3 підтверджень мережі про здійснення транзакції.

Комісія за транзакції

Єдині витрати на переказ коштів в рамках блокчейна біткоіни — це винагорода Майнер за їх роботу по формуванню блоку. Розмір комісії залежить від фактичного відстані між відправником та одержувачем коштів.

Це робить криптовалюта набагато вигідніше для переказу коштів в порівнянні з міжнародними банківськими переказами і різними платіжними системами.

Розмір комісії — величина не фіксована. Більшість гаманців автоматично розраховують її розмір. Чим він більший, тим швидше буде проведена транзакція, так як в цьому випадку переклад стане більш пріоритетним для Майнер, які заробляють на цьому.

Біткоіни підрозділяється на дрібні складові для зручності здійснення платежів дрібних сум, які називаються Сатоши (satoshi). Він має вісім знаків після коми. Найменшою сумою є 0,00000001 BTC. Однак при відправці занадто малих сум слід враховувати, що розмір комісії може виявитися більше відправлених коштів. Це робить переклад невигідним.

Біткоіни як засіб платежу

З кожним місяцем кількість різних сервісів, магазинів і організацій, які беруть біткоіни як засіб оплати, збільшується. Однак поки криптовалюта не отримала такого широкого поширення в повсякденному житті і не може змагатися з фіатнимі грошима.

Банківські перекази і системи оплати продовжують лідирувати на ринку фінансових послуг, але завдяки послугам таких компаній, як Xapo і Bitpay є можливість безпосередньо прив’язати банківські карти до біткоіни гаманцю і використовувати цифрові гроші при оплаті різних товарів і послуг.

Що впливає на курс біткоіни

Як вже було сказано раніше, біткоіни торгується на відкритому ринку, де ціна монети залежить, в першу чергу, від поточного попиту і пропозиції. На нього неможливо зробити прямий і цілеспрямований вплив. Але це не означає, що криптовалюта не реагує на що відбуваються в світі події. Так, у 2017 році курс біткоіни продемонстрував свою реакцію на нестабільність і криза в світі.

Зокрема, ціна монети досить стрімко пішла вгору на тлі таких глобальних політичних подій, як «Брексил», президентські вибори в США, визнання біткоіни в якості легального засобу платежу в Японії і т.д.

Негативна реакція ціни криптовалюта пішла на початку 2018 роки після повідомлень про намір південнокорейської влади заборонити або обмежити використання цифрових грошей.

В цілому, курс біткоіни відрізняється від традиційних активів більш високою волатильністю, але демонструє схожу реакцію на різні світові події в економічній і політичній сферах.

Що таке альткоіни, і для чого вони існують

Біткоіни — перша в світі і найдорожча криптовалюта, яка як і раніше утримує «корону» лідера, незважаючи на численні технічні проблеми.

Термін альткоін (від англ. Alternative — «альтернативний» і coin — «монета») застосовується щодо будь-якої іншої криптовалюта, оскільки всі вони є альтернативою біткоіни.

На початок 2018 року в світі існувало понад 1 тисячі альткоінов, а їх число зростає в геометричній прогресії з кожним місяцем. Хоча концепція технології блокчейна і була розроблена творцями біткоіни, вони не мають монополії на неї. Будь-який бажаючий може використовувати її відкритий код для створення своєї власної криптовалюта і блокової ланцюжка. Але це не означає, що співтовариство прийме кожну таку монету, і вона буде користуватися високим попитом, активно торгуватися і дорого коштувати.

Хард-форк і софт-форк

Створення нової криптовалюта може здійснюватися з нуля або шляхом так званих вилок або поділу мережі біткоіни. Саме за цим сценарієм і були створені деякі альткоіни, наприклад, Litecoin.

Типи вилок:

  • софт-форк (англ. soft — «м’який» і fork — «вилка);
  • хард-форк (англ. hard — «жорсткий» і fork — «вилка).

М’яка вилка — це зміна в протоколі біткоіни, яке обмежує набір правил, застосовуваний повними вузлами. В цьому випадку мережеві вузли проходять процес оновлення для забезпечення дотримання вводяться софт-Форком нових правил. Блок, який вважається дійсним до активації м’якої вилки, буде вважатися недійсним в разі порушення в ньому введених виделкою правил після її активації.

Прикладом цього є м’яка вилка, яка обмежує розмір блоку з 1 Мб до 500 Кб. Незважаючи на те, що блок 1 Мб раніше вважався дійсним, після модернізації вузлів для підтримки змін правил, запроваджених цієї м’якої виделкою, вони будуть відхиляти будь-які блоки розміром більше 500 Кб.

Жорстка вилка необхідна для виправлення важливих загроз безпеки, виявлених в старіших версіях програмного забезпечення, для додавання нових функціональних можливостей. Цей процес включає в себе поділ блокової ланцюга шляхом анулювання транзакцій, підтверджених вузлами, які не було оновлено нової версії програмного забезпечення протоколу.

Як приклад можна навести випадок зі зломом DAO (децентралізованої автономної організації) на базі бокчейна Ethereum. Після цієї події співтовариство Ефіріума майже одноголосно проголосувала за жорстку вилку, щоб скасувати транзакції хакерів, які викрали криптовалюта на суму в десятки мільйонів доларів. Хард-форк також дозволив власникам токенов DAO повернути втрачені ними кошти.

Для чого створюються нові альткоіни

Чи не кожну чергову цифрову монету очікує успіх і широка популярність. Проте, потік нових криптовалюта, що з’являються на ринку, кожен місяць не вичерпується. Так чому ж люди весь час створюють нові альткоіни? На це питання можна дати дві відповіді.

По-перше, цьому сприяє технічна причина. Вона полягає в тому, що у біткоіни є свої проблеми, пов’язані з його архітектурою і багато розробників вважають, що здатні поліпшити його.

Так, ряд технічних недоліків блокчейна біткоіни привели останнім часом до зростання комісії за транзакції і збільшення часу очікування їх обробки. На відміну від нього, багато альткоіни передбачають більш низькі комісійні збори і швидкі грошові перекази.

Крім цього, побоювання викликає і алгоритм біткоіни доказ виконання роботи (PoW), який використовується для здійснення транзакцій. Він потребує великої обчислювальної потужності, що, в свою чергу, призводить до високих енергетичних витрат. На відміну від PoW багато альткоіни використовують інші алгоритми, які забезпечують більш ефективну і економічну роботу мережі.

По-друге, після різкого подорожчання біткоіни протягом 2017 року багато користувачі дивляться на кріптовалютний ринок в пошуках чергового подібного «Клондайку». Вони сподіваються знайти іншу монету, яка дозволить їм зробити на ній цілий статок після того, як її ціна злетить вгору.

На поточний момент на ринку цифрових грошей панує ірраціональне достаток, що стимулює формування все більшої кількості нових альткоінов. Багато з них стрімко виникають з нізвідки і так само швидко йдуть в нікуди. Реальною цінністю володіють лише ті альткоіни, які мають під собою міцну основу у вигляді перспективного проекту, що пропонує користувачам певні послуги в тій чи іншій сфері. Наприклад, Ripple, системою якого дуже зацікавилися багато великі міжнародні банки і фінансові організації.

На відміну від подібних йому монет, більшість альткоінов — просто торгові цифрові активи, які використовують трейдери для спекуляції на кріптовалютном ринку.

Важливим фактом є і те, що курс альткоінов так чи інакше прив’язаний до біткоіни. Теоретично, з огляду на технічні проблеми блокчейна Bitcoin, альткоіни повинні рости в ціні, коли курс першої криптовалюта в світі падає. В реальності ринок демонструє абсолютно протилежну ситуацію. Якщо ціна біткоіни падає, то він тягне за собою вниз весь ринок цифрових грошей.

Таким чином не варто розглядати альткоіни як реальну фінансову альтернативу біткоіни, здатну розширити і убезпечити інвестиційний портфель. На сьогоднішній день кріптовалютний ринок — просто велика і азартна торгова площадка, яка несе в собі чималі ризики.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector