Що таке Майнінг криптовалюта простими словами — суть і принципи

Майнінг — це процес генерації нових блоків транзакцій в мережі блокчейн, при якому задіюються потужності обчислювального обладнання. Створення кожного нового блоку супроводжується емісією певної кількості кріптомонет, що розподіляються між користувачами, потужності яких застосовувалися при генерації. По суті, нові монети є платою для Майнер, що підтримують функціонування блокчейн-мережі, адже без формування нових блоків транзакцій платформи перестануть працювати.

У сьогоднішньому огляді ми докладно розглянемо, що таке Майнінг криптовалюта, на яких принципах він простроено і на які види ділиться. Також з’ясуємо, що потрібно для початку видобутку кріптомонет.

Що таке Майнінг криптовалюта простими словами?

Значки декількох криптовалюта і ноутбуки

Суть Майнінг полягає в тому, що обчислювальний обладнання займається підбором унікальною цифрового підпису (хеша), яка закриває блок. Всі підписи унікальні і не можуть повторюватися. Елементи мережі йдуть один за одним в строгій послідовності. Жоден з блоків можна скопіювати або видалити.

У необізнаних людей часто виникає закономірне питання — в чому сенс Майнінг криптовалюта. Справа в тому, що блокчейн-платформа в криптовалюта, перш за все, є децентралізованою платіжною системою, всередині якої «ходить» однойменна цифрова валюта. Щоб люди могли переводити крипту один одному, транзакції групуються в блоки, кожен з яких має свій унікальний ключ або підпис. Підбором цього підпису, як ми вже сказали, займаються Майнер (вірніше, їх обладнання). Після закриття кожного нового блоку відбувається емісія певної кількості криптовалюта. Ця сума розподіляється між усіма учасниками, які були зайняті в створенні чергового елемента мережі. Розмір виплати залежить від вкладапользователя в формування блоку. Тобто, чим вище потужність його обладнання, тим більше нагорода.

Майнер формують блоки і зберігають працездатність системи (тобто обслуговують її), і за це, відповідно, отримують нагороду. Тільки замість звичних фіатних грошей користувач отримує деяку суму кріптомонет. Їх людина може обміняти на фідуціарні гроші (долари, євро, рублі) або ж купити за них якийсь товар.

По суті, Майнер займаються формуванням нових кріптомонет шляхом пошуку хеша, як шахтарі, які шукають золото в шахтах. Таким чином, вони виконують відразу 2 завдання:

 1. Формують нові блоки транзакцій, підтримуючи функціонування мережі.
 2. Забезпечують безперервну емісію нових кріпомонет, збільшуючи їх чисельність на ринку.

Якщо більш детально говорити про те, як працює Майнінг криптовалюта, то тут слід враховувати кілька найважливіших аспектів:

 1. Емісія багатьох популярних коинов (біткоіни, Лайткоін) обмежена. Це обмеження прописано в самому коді системи. Всього на ринок може вийти 21 млн BTC і 84 млн LTC відповідно. Обмежена емісія є одним з інструментів підвищення цінності електронного активу. Якщо взяти ті ж Догікоіни, випуск яких не обмежений, то ми побачимо таку картину: за станом на 02.11.2018 випущено 116,8 млрд монет, при цьому ціна одного коін становить менше 0,004 долара. Звичайно Догікоіни все одно активно застосовуються (через швидкість транзакцій, низьких комісій і хорошою масштабованості), але з урахуванням величезної кількості валюти на ринку, її вартість навряд чи колись досягне більш-менш пристойного значення. У той же час, можна виділити і вдалі виключення (наприклад, Ефіріум). На момент написання статті 1 ETH варто 201,2 USD при тому, що вже випущено майже 103 млн монет. Хоча останнім часом ходять чутки про те, що творець даної криптовалюта Віталік Бутерін намір обмежити емісію. Такий крок може значно підвищити цінність активу на ринку.
 2. Блоки транзакцій формуються з певною періодичністю. Даний параметр також покликаний регулювати випуск нових коинов (навіть якщо емісія не обмежена). Наприклад, один блок BTC формується приблизно за 10 хвилин, елемент мережі LTC — за 2 хвилини 40 секунд. Блок мережі Ethereum один з рекордсменів; на його генерацію йде трохи більше 14 секунд. Цьому параметру властиво сталість. Допускаються лише незначні відхилення в більшу або меншу сторону.
 3. Майнінг будь криптовалюта має свою складність. Цей нюанс випливає з попереднього. Даний параметр зберігає заданий час генерації блоку незалежно від того, скільки людей зайнято у видобутку. Чим більше людей підключається до Майнінг, тим вище потужність мережі. Тому, з метою збереження встановленого тимчасового інтервалу, складність видобутку підвищується. Якщо ж відбувається відтік Майнер, складність, навпаки, знижує. Даний параметр коригується з певною періодичністю. Наприклад, в мережі біткоіни перерахунок відбувається кожні 2016 блоків (раз в 2 тижні). Показник складності — це чи не найважливіший параметр для будь-якого Майнера. Він дозволяє зрозуміти, скільки прибутку принесе обладнання конкретної потужності. Для прорахунку прибутковості все шахтарі використовують спеціальні сервіси (наприклад, nicehash.com/profitability-calculator). Такі платформи дозволяють не тільки оцінити прибутковість видобутку, але і прорахувати окупність обладнання.
 4. Нагорода за блок поступово зменшується. Це ще один інструмент контролю емісії. У тій же мережі біткоіни, на даний момент, видається 12,5 монет. З інтервалом в 4 роки винагороду зменшується рівно в 2 рази. Такий принцип роботи кріптовалютних майданчиків має як позитивні, так і негативні якості. З одного боку, поступове зменшення нагороди робить актив ціннішим, але з іншого — рано чи пізно це призведе до того, що Майнінг стане нерентабельним, і люди припинять їм займатися.

Говорячи про Майнінг, не можна не згадати про двох застосовуваних алгоритмах консенсусу:

 1. Proof-of-Work (PoW) або доказ виконаної роботи. Даний протокол поки є більш поширеним. На його основі відбувається виплата в мережі біткоіни, Лайткоін, монери, Зікеш і на багатьох інших майданчиках. Принцип PoW гранично простий — чим більше корисної роботи виконав майнер (тобто, чим більше потужності він дав для розкриття блоку), тим більшу нагороду він отримав.
 2. Proof-of-Stake (PoS) або доказ частки. Тут вже сума виплати буде залежати не від потужності устаткування, а від того, якою часткою від загальної кількості кріптомонет володіє людина. Наприклад, у вас є 100 одиниць якийсь криптовалюта. Її загальний обсяг становить 1000 одиниць, значить ви володієте часткою в 10%. Чим більше баланс, тим більше шанс отримати нагороду. Протокол PoS чимось схожий на банківський депозит, при якому прибуток залежить від суми і процентної ставки (хоча тут перший визначають друге). Даний принцип є яскравим прикладом того, коли гроші роблять гроші. Тримачі великих часток лише підтверджують транзакції і отримують за це свій відсоток. Ніякого спеціального устаткування при цьому не використовується. Поки що протокол Proof-of-Stake лише набирає популярність. Він застосовується в таких мережах, як Peercoin, Nxt, ShadowCash. Незабаром на PoS планують перейти в мережі Ефіріум.

Ну що ж, ми розібралися, в чому принцип Майнінг криптовалюта і які його ключові нюанси.

На яких алгоритмах здійснюється Майнінг криптовалюта?

Замки на тлі комп'ютерного коду

У кожній кріптовалютной мережі застосовується свій алгоритм шифрування, на якому працює майнінговое обладнання. Сьогодні існує досить багато алгоритмів і коинов, які по ним видобуваються. Ми ж розглянемо найбільш популярні приклади:

 1. SHA256 — саме на цьому алгоритмі видобувається біткоіни. Також, даний тип шифрування застосовується в мережах Bitcoin Cash, DigiByte, Peercoin, Namecoin.
 2. Scrypt — тип шифрування, використовуваний в мережах Litecoin, Dogecoin, Syscoin, BelaCoin, Potcoin, DNotes, ViaCoin.
 3. Ethash — на цьому алгоритмі видобувається Ефіріум і Ефіріум Класик.
 4. X11 — застосовується в мережі Dash. Також, на його основі працює криптовалюта PinkCoin.
 5. Decred — модифікований варіант алгоритму Blake256. Використовується при видобутку монет Decred. Нерідко за допомогою програми Claymore’s Dual Miner криптовалюта Decred видобувається паралельно з Ефіріумом (так званий дуал Майнінг).
 6. CryptoNight — тип криптографічного шифрування, використовуваний при видобутку таких активів, як Monero і ByteCoin.
 7. Equihash — лежить в основі криптовалюта Zcash, яка сьогодні особливо популярна серед людей, що займаються Майнінг на відкритих.
 8. X11Gost — алгоритм, що лежить в основі криптовалюта Sibcoin (або Сибірського Червонця). Даний тип шифрування є відгалуженням від оригінального X11. Цікаво, але хеш-функція даного алгоритму відповідає російському ГОСТу Р 34.11-2012.

Отже, найпопулярніші алгоритми і видобуваються на них криптовалюта ми розглянули. Тепер давайте поговоримо про існуючі способи видобутку віртуальних монет.

види Майнінг

Графічне зображення обладнання, на якому можна Майні криптовалюта

У глобальному плані Майнінг криптовалюта ділиться на 2 види:

 1. Традиційний — видобуток кріптоактівов за допомогою потужностей свого обладнання. Цей метод вважається найбільш прибутковим, але занадто витратним (для отримання серйозного профіту треба купувати апаратуру на кілька тисяч доларів). Крім того, необхідно заздалегідь облаштовувати приміщення (повинен бути контроль температури, вентиляція повітря), переробляти проводку (радянські дроти навряд чи витримають навантаження), щомісяця оплачувати великі рахунки за світло, постійно стежити за справністю обладнання і, в разі чого, витрачатися на його ремонт або заміну. Головний ризик традиційного Майнінг полягає в тому, що видобувається актив може знецінитися, і ваші багатотисячні вкладення будуть викинуті на вітер.
 2. Хмарний — має на увазі взяття в оренду потужностей великої компанії. Ви купуєте тарифний план на певний період (півроку, рік, 5 років), стороння апаратура видобуває монети, після чого вам нараховується комісія, відповідна придбаному контрактом. При хмарному Майнінг людина не стикається з проблемами, які властиві традиційної видобутку: не треба витрачатися на покупку і обслуговування апаратури, облаштування приміщень, оплату світла. Всі ці турботи на себе бере компанія, що надає послугу. У той же час, хороші тарифні плани, що дає нормальний дохід, коштують недешево (близько тисячі доларів), при цьому ви не застраховані від того, що сервіс хмарного Майнінг раптово закриється. І не будемо забувати про шахраїв, яких в даній сфері більш ніж достатньо. Тому перед вибором майданчика необхідно знайомитися з інформацією про неї, читати відгуки і так далі. На сьогоднішній день непоганими платформами хмарного Майнінг є такі ресурси: genesis-mining.ru, for-biz.com, flymining.cloud.

Що стосується традиційного Майнінг, то він також ділиться на підвиди, які залежать від типу вживаного устаткування:

 1. Видобуток криптовалюта на процесорі комп’ютера. Ми вказали цей метод просто тому, що він існує, але на сьогоднішній день їм практично ніхто не користується. Вся справа в тому, що складність популярних кріптосетей досягла дуже високої позначки, і навіть передові чіпи сучасності не забезпечать вам нормальний профіт. Можна, звичайно, «пограти» в Майнінг, добуваючи на процесорі монери. Але такий крок рекомендується робити лише в ознайомлювальних цілях. Зношувати недешевий процесор заради цього не варто.
 2. Майнінг на відкритих. Це вже більш серйозний спосіб, який може забезпечити непоганий щомісячний дохід. Сьогодні на відкритих Майні в основному Ефіріум, Ефіріум Класик і Зікеш. Для поступового накопичення коинов на перспективу можна використовувати 1-2 топові карти Radeon або GeForce. Щоб профіт був відчутним, треба облаштовувати ферми з 6, 8 або 10 плат. До речі, Майнінг на фермах не такий ризикований. Навіть якщо крипта впаде, ви зможете продати наявні карти.
 3. Видобуток криптовалюта за допомогою ASIC-Майнер. Даний метод також зажадає від вас відчутних витрат, але в підсумку ви отримаєте спеціалізоване обладнання, заточене виключно під Майнінг. Сьогодні на ринку є досить багато моделей Асіка, серед яких можна виділити: Bitmain Antminer S9 (для видобутку біткоіни), Antminer D3 (для криптовалюта Деш), Antminer L3 ++ (для Лайткоіна і інших криптовалюта на алгоритмі Scrypt), Antminer E3 (для Ефіріума) . Асіка спочатку мають високий хешрейт, тому можуть давати солідний дохід. Але якщо криптовалюта знеціниться, продати таке обладнання ви не зможете (воно просто стане нікому не потрібним).

Не можна не згадати про те, що при традиційному підході можна буде добувати криптовалюта 2-мя шляхами:

 1. Через Майнінг-пули — спеціальні сайти, які об’єднують потужності декількох користувачів для розкриття блоку. Нагороду користувач отримає в будь-якому випадку, але її розмір буде залежати безпосередньо від наданих потужностей. З хороших пулів можна виділити такі майданчики, як f2pool.com, minergate.com, miningpoolhub.com.
 2. Соло-Майнінг — підхід, при якому користувач намагається закрити блок тільки своїми силами. Якщо його обладнанню це вдається, вся нагорода за блок йде одній людині, якщо немає — шахтар нічого не отримує.

Окремо варто виділити ще 2 типу Майнінг, які зустрічаються досить рідко:

 1. Браузерні — має на увазі видобуток коинов через виконання особливого jаvascript-сценарію. Послугу браузерного Майнінг надають такі сервіси, як browsermine.com, web-miner.ru. Прибутковість такого методу невисока. Більш того, як і у випадку з хмарної здобиччю, велика ймовірність нарватися на шахраїв.
 2. Прихований — видобуток крипти за рахунок «заліза» чужого комп’ютера. Це стає можливим, завдяки зараженню ПК спеціальним вірусом. Шкідлива програма заноситься на чужій девайс різними способами: разом з додатками на файлообмінниках, в результаті відкриття вірусної рекламної сторінки або навіть вручну (шляхом копіювання зараженого файлу на жорсткий диск). Серйозні віруси практично неможливо відстежити або видалити. Але знайти їх в інтернеті теж не можна. Як правило, кожен хакер створює таке ПО самостійно.

Що потрібно зробити для початку Майнінг?

Значки трьох криптовалюта на тлі відеокарти

Щоб почати Майні криптовалюта самостійно, необхідно виконати кілька кроків:

 1. Вибрати кріптомонету для видобутку. Цей крок визначить подальші. Необов’язково вибирати монети, які коштують дорого вже сьогодні. Можна зробити упор на дешевий кріптоактів з непоганою перспективою, правда для цього доведеться простудіювати безліч аналітичних зведень.
 2. Закупити обладнання для Майнінг. Будуть це ферми з відеокарт або Асіка, залежить безпосередньо від монети, яку ви збираєтеся Майні. Якщо ж ви плануєте зайнятися хмарної здобиччю, тоді підготуйте мінімальний капітал для старту і виберіть відповідний сервіс (їх приклади ми навели вище).
 3. Завести гаманець, в якому ви будете зберігати добуту валюту. На вибір надається відразу кілька типів сховищ: програмні (Bitcoin і Litecoin Core, Electrum, Mist, JAXX), онлайнові (blockchain.com, coin.space), мобільні (Exodus, Coinomi), біржові (Exmo, Livecoin), паперові, апаратні (Trezor, Ledger Nano S).
 4. Встановити і налаштувати програму для Майнінг. Доступні такі додатки, як Claymore’s Dual Miner, NiceHashMiner, CGMINER, Guiminer, CudaMiner.
 5. Вибрати пул для Майнінг і зареєструватися на ньому (приклади сервісів ми також навели вище).

Коли все попередні кроки виконані, можете приступати до видобутку.

Ну що ж, ось ми і дізналися, що таке Майнінг, в чому його сенс, які види існують і що необхідно зробити для початку самостійної видобутку кріптоактівов. Звичайно, з часом цей вид діяльності втратить свою актуальність, так як стане нерентабельним. Але поки видобуток криптовалюта ще здатна приносити непоганий дохід, тому нею можна займатися. Однак пам’ятайте, що сучасний Майнінг вимагає значних фінансових вкладень, а від ризиків вас ніхто не застрахує. Тому ретельно зважте всі «за» і «проти» і зробіть свій вибір.

Нижче представлено відео про те, що таке Майнінг криптовалюта простими словами:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector