Що таке скам в криптовалюта: причини, види, приклади

 • Як розпізнати наближення лаві в криптовалюта
 • Як уберегтися від лави — корисні рекомендації
 • приклади лаві
 • Скам в криптовалюта — проект, створений для залучення інвестицій (наприклад, ICO, крани, сервіси хмарного Майнінг) і припинив виконання зобов’язань перед учасниками. Слово «scam» має англійське походження і перекладається як «шахрайство». У наведеній статті поговоримо про особливості терміна, ознаках scam-проектів, а також рекомендації щодо захисту власних інтересів.

  Що таке скам в криптовалюта?

  Слово SCAM на клавіатурі

  Термін «скам» часто застосовується по відношенню до хайп — спеціальними проектами, які обіцяють високі відсотки інвесторам, але, по суті, є фінансовими пірамідами. Виплати старим учасникам відбуваються за рахунок нових інвесторів. У певний момент творці зникають, а разом з ними пропадають і гроші користувачів. Якщо проект перестає виконувати зобов’язання перед учасниками, він вважається «лава».

  Схожий вид шахрайства актуальний і для ICO — проектів, які збирають гроші з користувачів на первинне розміщення монет. Розробники майданчики анонсують криптовалюта і пропонують інвесторам вкластися в неї, а в майбутньому отримати дохід і ряд привілеїв. При цьому багато проектів так і не реалізують поставлені цілі.

  Існує ще одне визначення ( «рестарт»), що має на увазі порушення зобов’язань перед учасниками під різними приводами. При цьому існуючий проект «обнуляється» і стартує заново.

  Розглядаючи, що таке скам в криптовалюта, можна відповісти однозначно — це шахрайство, обман користувачів. За статистикою тільки за 2017 рік кількість ICO збільшилася в два рази, а обсяги залучених коштів досягли десятків мільйонів доларів. Мінус в тому, що лише невеликий відсоток таких проектів втілюється в життя. Решта майданчиків закриваються, залишаючи інвесторів ні з чим.

  Причини лаві в криптовалюта

  Червона кнопка SCAM

  Ситуації бувають різними. Багато проектів, навіть створені з благими намірами, через час припиняють діяльність під дією зовнішніх чинників. Існують і такі сервіси, які відразу створюються з метою обману людей. Нижче наведемо головні причини лаві в криптовалюта:

  1. Адміністрація не збиралася платити. Деякі ICO або фінансові піраміди створюються виключно з метою наживи. Завдання в тому, щоб залучити інвесторів, але нічого не платити. Проект відкривається, збирає гроші, а в певний момент пропадає з просторів Мережі. Це чистої води шахрайство, спрямоване на обман користувачів.
  2. Злом акаунтів розробників. Сайт піддається атаці зловмисників, після чого адміністрація повідомляє користувачам про факт проникнення і крадіжці грошей. Цей варіант найбільш поширений, але перевірити його правдивість не завжди вдається.
  3. Помилка одного з працівників проекту. Вина за припинення діяльності сайту звалюється на певного співробітника, некваліфіковані або помилкові дії якого призвели до втрати грошей. Як правило, ім’я винуватця не вказується, адже в більшості випадків це вигаданий «персонаж». Таке виправдання — лише привід приховати шахрайство.
  4. Труднощі в роботі з платіжними системами, сервісами зберігання грошей і так далі. Труднощі з проектом часто пояснюються неможливістю перерахування грошей користувачам через невиконання зобов’язань з боку партнерів.
  5. Блокування гаманців. Досвідчені учасники Мережі знають, що таке скам і швидко розпізнають обман. Вони скаржаться до відповідних органів, через що майданчик перевіряють і визнають шахрайської. Результатом є блокування гаманців (рахунків) та неможливість вести подальшу діяльність.
  6. Техпроблеми з ресурсом. Поширені причини лаві в криптовалюта — блокування домену або відмова від надання послуг хостингу, а також відсутність нормального захисту від атак хакерів. В результаті доступ до сайту втрачається.
  7. Неправильний розподіл коштів. Бувають ситуації, коли приплив інвестицій менше, ніж витрати на розкрутку і просування проекту. Як результат, у розробників накопичуються борги і з часом вони змушені закрити проект зовсім.

  Варто врахувати, що багато хто з перерахованих причин — тільки привід, щоб назавжди закрити сайт і не виплачувати гроші інвесторам. Як правило, творці ресурсу і не думають платити учасникам, а зазначені причини — можливість «легалізувати» шахрайство.

  Які види лаві в криптовалюта бувають?

  Монета із зображенням черепа, що символізує СЬКАМ

  Шахрайські проекти в криптовалюта класифікуються за кількома ознаками.

  По часу

  За тривалістю Сками бувають:

  1. Короткострокові (хайп-проекти) — «живуть» не більше 2-3 місяців.
  2. Довгострокові. Такі проекти існують більше часу. Яскравим прикладом є OneCoin — фінансова піраміда, яка запущена ще в на початку 2015-го. Компанія позиціонує свою розробку як віртуальну валюту, аналог Bitcoin. На практиці організація не має ліцензії, а сам проект є лаві.

  за складністю

  Тут також виділяється кілька різновидів:

  1. Прості. Творці розраховують на швидке отримання прибутку, тому орієнтуються на агресивне просування проекту (спам). Інформація швидко поширюється в Мережі для охоплення максимальної аудиторії. Деякі користувачі погоджуються внести інвестиції.
  2. Середньої складності. При створенні платформи (наприклад, ICO) їй приділяється більше часу, створюється опис, розділ FAQ, «білий папір» і так далі. Дається інформація про розробників і майбутній розвиток. Але при простому аналізі можна зрозуміти, що мова йде про лави.
  3. Складні. Для визначення шахрайської схеми потрібно попрацювати. Розробники відповідально підходять до створення проекту і розраховують на тривалий збір коштів з інвесторів. Розпізнати обман можна після глибокого аналізу всіх складових і спілкування з адміністрацією.

  З причин припинення діяльності

  З цієї позиції виділяється два типи лави в криптовалюта:

  1. Майданчик створюється для обману (шахрайства). Єдиною метою є збір грошей з довірливих інвесторів. Через якийсь час приплив інвестицій припиняється, як і виплати учасникам.
  2. Проект призупиняє діяльність через зовнішніх чинників, наприклад, атаки хакерів, злому гаманців і так далі.

  Як розпізнати наближення лаві в криптовалюта — головні ознаки

  SCAM у вигляді мильної бульбашки

  Щоб не стати одним з ошуканих інвесторів, важливо знати ознаки шахрайського сайту і «симптоми» майбутнього припинення діяльності:

  1. Часті збої в роботі майданчика. Якщо адміністрація не планує подальший розвиток проекту, вона перестає вкладати гроші в його захист, утримання штату IT-фахівців. В результаті через дії хакерів і DDOS-атак все частіше відбуваються збої роботи, або ресурс взагалі припиняється відкриватися.
  2. Затримки відповідей техдопомоги. Проект, який націлений на досягнення результату, відповідає на запити користувачів майже миттєво. Якщо служба підтримки працює повільно, це може свідчити про втрату інтересу і майбутньому припинення діяльності.
  3. Труднощі з виведенням грошей. Один з основних ознак, який говорить про проблеми — затримки або відмову в перерахуванні коштів на гаманці інвесторів. Але тут не потрібно панікувати завчасно — варто вивчити умови роботи і заявлені терміни виведення грошей. Буває, що на ці операції виділяється до 5-7 діб.
  4. Зміни умов роботи проекту. Щоб прискорити приплив капіталу, адміністрація може змінити правила діяльності та підвищити агресивність рекламної компанії. Надмірна активність в цьому питанні часто свідчить про бажання отримати якомога більше коштів, а після цього зникнути. Будь-які зміни в діяльності сайту потрібно аналізувати і намагатися зрозуміти причину.
  5. Підвищення витрат на рекламну кампанію. Ця ознака перетинається з тим, що розглянутий вище. Якщо адміністрація підвищує витрати на інформування і залучення інвесторів, це може бути ознакою лаві. З іншого боку, такі дії можливі при бажанні випередити конкурентів.
  6. Негативні відгуки. Одним з кращих індикаторів ICO і інших проектів, пов’язаних з криптовалюта, є коментарі користувачів. Якщо учасники негативно відгукуються про проект і все більше скаржаться на його роботу, це один з ознак наближення лаві. Якщо це не так, адміністрація робитиме все можливе, щоб «відбілити» репутацію.
  7. Зниження відвідуваності проекту. Зменшення числа користувачів, що приходять на сайт, свідчить про втрату інтересу з боку інвесторів. Навіть якщо проект не відноситься до МЛМ, без додаткових дій така тенденція призведе до лави і припинення діяльності.
  8. Різке підвищення прибутковості. Така тенденція характерна для хайпів, які здійснюють періодичні виплати інвесторам. Щоб залучити більше число користувачів і зіграти на жадібності клієнтів, адміністрація збільшує відсоток, а після збору певної суми зникає.

  Як уберегтися від лави в криптовалюта — корисні рекомендації

  Слово SCAM на тлі павутини

  Головний спосіб захиститися від обману — уважно вивчити проект. Тут варто врахувати наступні моменти:

  1. Якщо команда розробників гарантує що-небудь, що неможливо виконати, це свідчить про шахрайство. З такими проектами краще не працювати. Наприклад, адміністрація гарантує 100-відсотковий заробіток інвесторам. Це завідомо неправдиве твердження, адже на кріптовалютном ринку не можна щось прогнозувати.
  2. Відсутність інформації про творців проекту — привід засумніватися в його відкритості і чесності. Наприклад, у випадку з ICO криптовалюта важливо мати повну інформацію про розробників, адже від їх складу залежить успіх в цілому. Приховування таких даних часто свідчить про лаві (шахрайство).
  3. Якщо немає технічної документації, розрахунків або white paper, краще відмовитися від інвестування. Ідея може бути хорошою, але без чіткого плану домогтися її реалізації навряд чи вийде.
  4. Коли емісія криптовалюта позиціонується як масштабний захід, а команда розробників складається з 2-3 чоловік, це привід задуматися про актуальність вкладень. Складно запропонувати, що ICO з такою командою зможе скласти конкуренцію вже існуючим проектом.
  5. Наявність дорожньої карти щодо розвитку ICO криптовалюта — великий плюс. Інша справа, що при наявності довгострокових планів на 2-3 роки високий ризик появи аналога такого продукту, що має кращі характеристики.
  6. Велике винагороду для команди розробників, що досягає 40-50% є підозрілим. У цьому випадку не можна говорити про децентралізацію, тому сайт з великою ймовірністю соскамітся.
  7. Низька вартість криптовалюта на платформі часто пов’язана з випуском великої кількості монет.
  8. Відсутність інформації в соцмережах — погана ознака. З такими проектами краще не працювати, адже будь-яка маркетингова схема, в першу чергу, має на увазі просування через такі спільноти.
  9. Багато галасу навколо проекту — погана ознака, який характерний для хайпів. Підвищений інтерес привертає спеціальні органи, які можуть провести аудит і перевірку компанії. Результатом може стати силове припинення діяльності.
  10. Якщо інформації на сайті недостатньо для розуміння цілей і особливостей продукту, інвестувати в нього не бажано. Якщо творці не можуть донести суть ідеї до користувачів, вони навряд чи втілять задумане в реальність.
  11. При наявності конкуренції команда проекту повинна про це знати і попередити інвесторів про ризик. Якщо продукт має багато аналогів, це погана ознака.
  12. Коли ви вводите назву проекту в пошукову систему він повинен знаходитися в ТОП-5 видачі. В іншому випадку це свідчить про недостатню ефективність реклами.
  13. Якщо в технічній документації даються пояснення простих речей, наприклад, що таке Bitcoin або blockchain, з таким проектом краще не працювати. З великою ймовірністю мова йде про лави.

  Наведені вище особливості дозволяють проаналізувати проект і захиститися від лави в криптовалюта. З урахуванням сказаного наведемо короткий алгоритм дій, як захиститися від лави в криптовалюта:

  1. Дивимося на якість сайту і повноту інформації. Якщо мова йде про повноцінний ICO-проект, в ньому будуть докладні відомості про продукт, з особливостями якого зможе розібратися навіть новачок. Важливо, щоб сайт був переведений хоча б на 2 мови, що свідчить про солідність проекту.
  2. Вивчаємо команду розробників. У реальних ICO вказуються докладні відомості про творців — ПІБ, посада і навіть контакти для зв’язку. Отримані дані перевіряємо через Гугл і отримуємо детальну інформацію про членів команди.
  3. Читаємо умови роботи, які повинні бути прописані точно і ясно. Обов’язкова умова — наявність термінів збору грошей, ціни токенов та інших аспектів.
  4. Вивчаємо інформацію по числу людей, які вже інвестували гроші. На базі отриманих відомостей робимо висновки.
  5. Звертаємо увагу на соціальні мережі, наявність інформації про проект та відгуки користувачів.
  6. Перевіряємо, як розподіляються витрати. Наприклад, велика частина повинна йти на ICO і резервний фонд, а невелика частка — на команду, радників і баунти.

  Приклади лаві в криптовалюта

  Напис, що попереджає про небезпеку лаві

  З ростом популярності віртуальних монет збільшується і число шахраїв, охочих заробити на довірливих користувачів. У мережі працюють десятки проектів, які заявляють про створення унікальних віртуальних монет з поліпшеними характеристиками. Багато з них не доживуть і до кінця року. За статистикою за два перших місяці 2018 го вдалося виявити 22 шахрайських проекту, кожен з яких встиг зібрати близько півмільйона доларів. За заявою експертів, щодня розкрадається близько 23 мільйонів доларів по всьому світу.

  Ось лише деякі лавці в криптовалюта:

  1. FCT Academy — проект, який представляє собою навчальну платформу, що дозволяє кожній людині отримати фінансову незалежність в майбутньому. FCT Academy пропонувало три програми навчання тонкощам роботи з кріптовалютной, починаючи з трейдингу і закінчуючи ICO. Незважаючи на користь задумки і успішний збір коштів на початковому етапі, розробники пропали з грошима інвесторів, а сам проект визнано лаві.
  2. Cryp Trade — платформа, яка з’явилася ще восени 2016 року. Це класичний хайп, що займається інвестуванням грошей в криптовалюта із застосуванням нібито ефективних стратегій. В результаті Cryp Trade виявився лаві.
  3. Modern Tech — в’єтнамська компанія, якій вдалося зібрати майже 660 мільйонів доларів, після чого платформа припинила існування. У березні 2018 року влада В’єтнаму активізували розслідування відносно цієї компанії.

  До лави можна віднести і ряд інших проектів — Loop X, Confido, Benebit і багато інших. В цілому, понад 80% ICO виявляються лаві і лише близько 7-8% токенов доходять до розміщення на біржі.

  Знаючи, як розпізнати скам в криптовалюта, що це, і як захиститися, можна уникнути нераціональних інвестицій і вибрати по-справжньому надійний проект.

  Відео про те, що таке скам і як його передбачити:


  Ссылка на основную публикацию
  Adblock
  detector