Технічний аналіз біткоіни (Bitcoin)

Людині, недосвідченому в торгівлі, буде досить складно вирішити, чи працює технічний аналіз на кріпторинке, а якщо немає, то як тоді аналізувати ціну і приймати рішення про вхід в угоду при спекулятивної торгівлі. Мова піде саме про неї, тому що довгострокові інвестиції, як правило, робляться на основі фундаментальних досліджень. Технічний же аналіз більшою мірою використовується для середньо- і короткострокових операцій з активом. Ми спробуємо розібрати основні доводи противників технічного аналізу Bitcoin, спробуємо підтвердити їх або спростувати і знайти рішення, які все-таки працюють з кріптоактівамі. А також покажемо, як проводити загальний огляд ринку криптовалюта з метою виявлення настрою ринку і відбору кращих активів для інвестування.

Основні претензії противників технічного аналізу в кріптотрейдінге і їх спростування

теорія Доу

Теорія Чарльза Доу на ринку кріптоактівов не працює. Цій теорії більше ста років, але фактично вона лежить в основі всіх інструментів технічного аналізу. Основний її постулат — ціна враховує всі. Тобто існує якесь ідеальне знання, яке вже закладено в поточній вартості. До сих пір все вірно, з цим постулатом не сперечаються ні трейдери біткоіни, ні ті, хто торгує звичайними активами. Розбіжності, на наш погляд, починаються в трактуванні цього постулату. Хтось під таким ідеальним знанням має на увазі інсайдерську інформацію, якою володіють лише одиниці обраних і вважає, що на ринку криптовалюта такого бути не може, адже це децентралізований актив. Але теорія Доу трактує «ідеальне знання» як відображення психології натовпу. І з цієї точки зору на ринку криптовалюта теорія повинна працювати просто бездоганно.

Аналіз попиту і пропозиції має сенс тільки на ринку акцій і ф’ючерсів. Ті, хто це стверджує, впевнені, що велика кількість спекулянтів на кріпторинке робить безглуздим аналіз попиту і пропозиції. По-перше, незважаючи на офіційне відсутність інституційних трейдерів, великі фінанси також заходять на кріпторинкі, і їх позиції можна відстежити, а значить, зробити висновок про те, що превалює на ринку біткоіни зараз — попит або пропозицію. А по-друге, 21 травня пройшла новина про початок роботи першої в світі платформи LMAX Digital, на якій легалізована торгівля криптовалюта саме для інституціональних інвесторів, чого вони давно чекали. Тобто тепер великі гроші (центральні банки, хеджфонди) можуть на законних підставах займатися трейдингом криптовалюта. Тому аналіз попиту і пропозиції на біткоіни так само ефективний, як і на будь-яких інших активах.

Логотип LMAX Digital

Низька швидкість транзакцій на кріпторинке підсилює волатильність, роблячи його непередбачуваним. В цьому є свій резон, але тільки стосовно сверхкраткосрочних торгівлі на самих менших таймфреймах. Починаючи з ТФ Н4 (4 години), можливість технічного аналізу біткоіни практично зрівнюється з іншими активами, що добре помітно на графіку ціни пари BTC / USD.

На кріпторинке немає історії. Ще один важливий постулат, на якому будується технічний аналіз — історія повторюється. На кріпторинке ж фактично вся історія укладена в рамки 2017 року, коли стався вибухове зростання BTC, і почала 2018. Але один рік цілком може стати відправною точкою для аналізу середніх таймфреймів, починаючи з Н1 до D. Саме ці таймфрейме найчастіше використовують трейдери біткоіни.

Графік торгівлі біткоіни в 2017-2018

Нове податкове законодавство унеможливлює спекулятивну торгівлю біткоіни. Дійсно, податкова служба США привласнила криптовалюта «звання» цінних паперів, що тягне за собою стягнення додаткових зборів при здійсненні торгових операцій. Таким чином, більш вигідною стає довгострокова торгівля за принципом «купи і тримай». Саме тому стають популярні різні ІСО. Кожен сподівається висіяти черговий діамант, який при копійчаних інвестиціях принесе шалені доходи, як це сталося з біткоіни.

майбутні ICO

Проте спекулятивна короткострокова торгівля була, є і, швидше за все, буде, не дивлячись ні на які закони, які завжди якось обходилися. У всякому разі, зараз все працює в штатному режимі.

Отже, наш висновок: на ринку біткоіни технічний аналіз працює, як і на інших активах, але має свої особливості, про які ми далі поговоримо.

Особливості технічного аналізу біткоіни

У біткоіни є ряд цікавих особливостей, які потрібно враховувати в торгівлі:

  1. Тут часто відбувається деяке «завмирання» ринку з наступними різкими вибухами волатильності. Це дуже заважає торгувати на маленьких таймфреймах. Тому краще всього проводити аналіз біткоіни на ТФ не нижче Н4. Обсяги торгівлі також часто показують різкі скачки, що може спричинити за собою зміну тренда, тому ринок потрібно постійно відслідковувати, а індикатори обсягу налаштовувати дуже точно, підганяючи під поточну ситуацію.
  2. Буває, що на якійсь біржі графік несподівано видає величезну свічку, в той час як на інших торгових майданчиках нічого такого немає. Ми могли неодноразово спостерігати щось подібне, наприклад, на біржі BTC-e. Це пов’язано з відсутністю ліквідності в конкретний момент часу. Передбачити появу такої свічки не представляється можливим. Єдине, що можна порадити — вибирати для торгівлі біржі з найбільшим добовим обсягом торгів за біткоіни.
  3. Новинна торгівля на біткоіни представляє деякі труднощі в зв’язку з тим, що важко заздалегідь передбачити, яка саме новина з тих, що виходять практично щодня, надасть сильний вплив на рух ціни. Звідси практична порада — категорично не торгувати без стопів, тому що в будь-який момент часу ціна може непередбачувано рвонути в будь-яку сторону.
  4. Незважаючи на те, що біткоіни має найвищу капіталізацію в порівнянні з іншими альткоінамі, вона все ж недостатня в порівнянні з основними валютами. Це означає, що будь-який моментальне вливання обсягу може кардинально змінити картину ринку і потрібно завжди бути до цього готовим.

Отже, ринок біткоіни характерний частими вибухами волатильності, що пов’язано з новинами, що з’являються чи не щодня. Якщо на звичайні активи, наприклад, валюту, найбільше впливають відомості з ЦБ, то курс біткоіни реагує на будь-які новини кріптоміра. В таких умовах робити будь-якої прогноз складно, але можливо.

Настрої на ринку можна простежити по графічним постатям, які малює ціна своїми максимумами і мінімумами. Так само ефективно працюють рівні і лінії підтримки і опору, свічкові патерни і обсяги торгівлі. Непоганий результат можуть дати і технічні індикатори тим, хто вміє ними користуватися. Ми не будемо заглиблюватися в теорію Bitcoin аналізу, покажемо лише приклади, які свідчать про те, що основні принципи теханализа відмінно працюють на ринку біткоіни.

Біткоіни аналіз з використанням різних інструментів

Графік ліній підтримки і опору

Лінії підтримки і опору. Це похилі лінії, які з’єднують максимуми і мінімуми ціни. Дуже часто ціна відбивається від таких ліній. Ряд трейдерів ставиться скептично до такої постановки питання, кажучи, що ціною немає ніякого діла до цих ліній. Але факт регулярного відбою від них заперечувати неможливо, що добре видно на малюнку нижче. Ціна біткоіни чітко відбивається від підтримки, проведеної в висхідному напрямку, що разом зі свічковими паттернами може дати хороший сигнал в buy.

Рівні підтримки і опору. Це горизонтальні лінії, які проводяться через піки і можуть служити підтримкою, якщо ціна відбивається від такої лінії зверху, і опором, якщо знизу. На зображенні нижче показаний саме такий дзеркальний рівень. Ціна кілька разів його пробивала, а потім відбивалася то зверху, то знизу.

Канали тренда. Паралельні похилі лінії, які показують, куди рухається ціна і якій позиції потрібно віддати перевагу, короткою або довгою. Якщо канал горизонтальний, ціна знаходиться у флеті, і торгівля ведеться від кордонів каналу. На малюнку нижче спадний канал, який дає можливість входити в коротку позицію, коли ціна відбивається від верхньої його межі.

Графік стратегій торгівлі біткоіни

Фігури розвороту і продовження тренда. Голова і плечі, подвійна вершина і подвійне дно, трикутники, прапори і вимпели — все це так само ефективно працює на графіку біткоіни, як і на будь-яких інших активах. На малюнку чітко видно графічна фігура «подвійна вершина» — ціна після висхідного тренда двічі відбивається від одного рівня, показуючи тим самим, що не може рухатися далі вгору, після чого починає падати.

Графічна модель Подвійна вершина

Японські свічки. Традиційні пін-бари, патерни поглинання і інші свічкові моделі, розташовані на сильних рівнях підтримки або опору можуть дати відмінний сигнал для входу в позицію. Найкраще свічкові моделі працюють на великих таймфреймах.

Моделі поглинання на графіку

Технічні індикатори. Найефективнішими на графіку біткоіни вважаються трендові індикатори, як раз тому, що ринок волатильний, тобто тренди на ньому сильні і яскраво виражені. Добре відома істина, що ринок має інерцію і швидше продовжить рухатися в заздалегідь обраному напрямку, ніж розгорнеться, працює і на графіку біткоіни. Хоча тут частіше відбуваються різкі V-подібні розвороти, яких на звичайних активах не більше 20%. Проте ковзаючі середні, смуги Боллинджера, цінові канали тут також можуть бути досить ефективні. У флеті використовуються стандартні популярні осцилятори: MACD, RSI, Stochastic і інші. Індикатори обсягу дають ті ж сигнали — високі обсяги підтверджують істинність напрямки руху і навпаки.

На малюнку нижче добре видно, як стохастік і стрічки Боллинджера разом дають хороші сигнали на вхід в ринок. Коли ціна відбивається від нижньої смуги, а стохастік виходить із зони перепроданості і його лінії перетинаються, купуємо біткоіни, і навпаки.

Графік котирувань біткоіни

З усього вищесказаного ми можемо зробити логічний висновок, що теханализ на ринку біткоіни цілком себе виправдовує. Головне, вміти правильно його застосовувати. Важливий також загальний огляд ринку криптовалюта для виявлення основних тенденцій. Давайте подивимося, як він робиться.

Огляд ринку криптовалюта і місце біткоіни

Для цього підемо, наприклад, на сайт coinmarketcap. Вгорі ми можемо побачити загальні цифри по капіталізації ринку криптовалюта, але нас більше цікавитиме таблиця зі списком кріптоактівов, в якій також вказується ціна активу в ставленні до долара, капіталізація в доларовому еквіваленті і зміна ціни за останню добу. На першому місці в верхньому рядку передбачувано варто біткоіни з капіталізацією на момент написання статті $ 4 245 960 000 при загальній капіталізації кріптовалютного ринку (цифри зверху) $ 336 847 643 266. Таким чином, частка біткоіни в торгах складає 38,2%.

За добу ціна біткоіни змінилася на 0,43%. Якщо цифри зміни написані зеленим кольором, значить, ціна збільшилася, якщо червоним, то впала. За останню добу біткоіни виріс в ціні й торгується на позначці $ 7 540,46. Всі стовпчики в цій таблиці можна фільтрувати та впорядковувати. Наприклад, якщо ми хочемо торгувати якийсь інший актив (що ми настійно не рекомендуємо робити при відсутності досвіду так як ринок біткоіни самий ліквідний), ми можемо натиснути на посилання «Зміна» і побачимо таблицю в іншому вигляді. Вгорі буде знаходитися не біткоіни, а такий актив, який за добу показав максимальне зміна.

котирування криптовалюта

Аналізуючи таким чином ринок криптовалюта, ми можемо побачити, наприклад, що цифри змін більшості кріптоактівов пофарбовані в зелений колір. Значить, на ринку переважають покупки і нам слід шукати сигнал для входу в бай. При цьому не забуваємо, що в будь-який момент ціна може змінити свій напрямок.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector