Bitcoin: суть криптовалюта, відмінності, прогноз

Сьогодні ми розповімо вам, що таке криптовалюта біткоіни простими словами. Спробуємо з’ясувати, в чому суть цього ресурсу і чим він відрізняється від інших електронних грошей. Отже, приступимо.

Що з себе являє біткоіни?

Монета біткоіни на тлі світової карти

Якщо говорити максимально просто, то біткоіни — це різновид децентралізованої цифровий валюти, яка застосовується виключно в інтернеті. Контроль над створенням і переміщенням цих коштів ніхто не здійснює. Емісія криптовалюта відбувається завдяки роботі мільйонів комп’ютерів з усього світу. Якщо точніше, то машина кожної окремої людини генерує випадкові 64-значні числа. Таким чином, вона намагається підібрати ключ до блоку, що є збіркою транзакцій з обміну біткоіни. Дану роботу виконує відразу кілька комп’ютерів, тобто в процес одночасно залучена група людей. Після вдалого завершення операції кожен учасник окремої групи отримує винагороду, залежне від обсягу виконаної комп’ютером роботи.

Видобуток біткоіни за допомогою обчислювальних операцій стали порівнювати з роботою в шахті, при якій головна мета — знайти заповітний шматочок золотої руди. Тому даний вид діяльності почали називати Майнінг (від англійського слова mine — шахта), а її послідовників — Майнер. При обчисленні складних математичних алгоритмів задіюються графічні процесори, так як вони більш ефективні. Причому сьогодні на ринку є навіть окремі відеокарти, максимально пристосовані для Майнінг. Ігри на них теж можна запускати, але продуктивність буде значно нижче, ніж на геймерських моделях.

Вся система біткоіни запрограмована так, щоб генерувати певну кількість монет за конкретний часовий проміжок. Крім того, код системи містить обмеження на максимальну чисельність цих електронних грошей. Граничний бар’єр становить 21 млн. Біткоіни. Оскільки сьогодні Майнінг займається величезна кількість людей, процес видобутку розглянутої криптовалюта значно ускладнився. Так, якщо в 2013 році кожні 10 хвилин генерувалося 25 нових біткоіни, то сьогодні це число складає від сили пару-трійку одиниць. Завдяки підвищенню складності система відтягує наступ того дня, коли криптовалюта досягне свого максимуму. З одного боку, це підвищує перспективу біткоіни як таких, але з іншого — зменшує винагороду Майнер.

Вище ми згадали той факт, що біткоіни — це децентралізована валюта. Даний епітет застосуємо до неї відразу з двох причин:

 1. Випуск цієї криптовалюта не контролює жоден світовий банк.
 2. Генерування нових біткоіни не залежить від якогось одного людини або групи людей. Навіть якщо кілька учасників блоку підуть в оффлайн, обчислювальні операції продовжаться. При потребі система доповнить групу новими учасниками. Випуск біткоіни може здійснювати навіть одна людина. Зупинити процес видобутку монет практично неможливо, адже для цього потрібно відключити всі комп’ютери в світі, на яких запущено Майнінг.

І найголовніший козир даної криптовалюта — операції по її перекладу контролює та ж мережа, в якій вона видобувається. Таким чином, всі транзакції відбуваються від людини до людини без участі третьої сторони.

Як і будь-яка грошова одиниця, біткоіни розділяється на більш дрібні складові частини. У доларів це центи, у рублів — копійки, а у біткоіни — Сатоши. Правда в останньому випадку дрібних елементів значно більше. Так, якщо цент — це одна сота долара, то Сатоши — це одна стомільйонна біткоіни. З урахуванням нинішньої вартості даної криптовалюта такий поділ можна назвати виправданим, адже воно дозволяє здійснювати дрібні покупки.

Як з’явилася криптовалюта Bitcoin?

Графічне зображення біткоіни в мережі інтернет

Історія даного електронного ресурсу почалася у відносно недалекому 2008 році, коли якийсь Сатоши Накамото (в деяких джерелах його називають Сатоси) опублікував файл, в якому описувався протокол і принцип функціонування платіжної системи, що представляє із себе однорангові з’єднання. У файлі також вказувалося, що нова система позбавить людей від необхідності використання третьої довіреної сторони при переказі грошей. У 2009 році робота над протоколом була повністю завершена, після чого таємничий Сатоши Накамото опублікував повний код програми-клієнта.

Вже 3 січня 2009 року відбулася генерування першого блоку і на світ з’явилися перші 50 біткоіни. Через 9 днів, була здійснена перша транзакція нової валюти — все той же Сатоши Накамото перевів Хелу Фінні десяток електронних монет. Через 9 місяців біткоіни вперше були обміняні на справжні гроші. Користувач Марті Малмо отримав за 5050 монет 5,02 долара. Менш ніж через рік була здійснена перша покупка товару за електронні гроші — житель США Ласло Ханеч оплатив покупку і доставку двох піц. Це обійшлося йому в 10 000 біткоіни.

На зорі свого становлення новий вид електронних грошей мав вкрай низьку вартість. Так, всього за 1 долар можна було купити 1 ніж 300 монет. Але подальше зростання популярності і підвищення складності видобутку призвели до подорожчання розглянутого ресурсу. Сьогодні ціна криптовалюта біткоіни перевалила за позначку в 17 000 доларів, причому багато експертів сходяться на думці, що це далеко не межа.

Цікавим є той факт, що до цього дня невідомо справжнє ім’я творця найпопулярнішої електронної валюти. Неясно навіть те, скільки людина причетна до її появи (деякі вважають, що Сатоши Накамото — це псевдонім групи людей). Проте, саме це ім’я вказується в усіх джерелах в графі творця криптовалюта Bitcoin.

Ключові відмінності біткоіни від інших видів грошей

Монета біткоіни і доларова купюра на тлі стіни

Ми вже трохи порушували це момент вище, але тепер давайте поговоримо про нього більш детально.

Сама по собі електронна валюта не є чимось новим. Сьогодні багато людей навіть на території СНД користуються онлайновими платіжними системами: WebMoney, QIWI, Яндекс-гроші. Навіть гроші на пластикових картах вважаються електронними. Однак усіх їх об’єднує наявність центрального контролю (або з боку адміністрації ресурсу, або з боку банку). Крім того, контролюючі органи мають необхідний пакет відомостей про своє користувача. Але яка ж ситуація у випадку з біткоіни?

Ми виділили 5 фундаментальних особливостей цієї криптовалюта:

 1. Децентралізація. Так, ми знову згадуємо цей момент. У мережі біткоіни немає центрального контролюючого органу як такого. Можливості системи розподілені між усіма її учасниками. За великим рахунком, кожна людина — це самостійний орган у величезному електронному організмі. Він може функціонувати як в групі, так і окремо від усіх, причому на працездатності мережі це ніяк не позначиться. Через це ні великий банк, ні Міжнародний валютний фонд, ні держава не можуть диктувати свої умови власникам біткоіни. Ціна монет не залежить від чинників, що визначають вартість національної валюти.
 2. Просте застосування. Якщо брати до уваги тільки реалії пострадянського простору, то на відкриття рахунку в банку йде величезна кількість часу. Більш того, деякі установи можуть навіть відмовити своїм потенційним клієнтам без пояснення причини. Також, за обслуговування певних рахунків ще й доводиться платити. При використанні біткоіни нічого цього немає. Достатньо лише створити гаманець, і можна відразу ним користуватися.
 3. Анонімність і безпечна прозорість. Здавалося б, ці два фактори суперечать один одному, але немає. При створенні біткоіни гаманця вам не потрібно підтверджувати свою особистість копіями паспорта та ідентифікаційного коду, не треба здавати відбитки пальців, сканувати обличчя і так далі. Згенерований адреса гаманця не бачить жодна третя сторона. Крім того, для кожної транзакції можна генерувати нову адресу, так що вистежити відправника конкретної суми просто нереально. З іншого боку, система біткоіни зберігає всю історію транзакцій; взагалі всю. Це послідовний ланцюг блоків або, як її ще називають — блокчейн. Сьогодні загальний «вага» блокчейна налічує більше 150 Гб електронних даних. Всі ці відомості знаходяться у відкритому доступі, так що кожен може подивитися, скільки коштів було перекинуто з одного гаманця на інший. Можна навіть обчислити баланс конкретного гаманця. Але тут рятує відсутність прив’язки. Якщо ви не скажете комусь, що певну адресу саме ваш, ніхто не дізнається про скоєних вами операціях. Якщо немає довіри до одержувача передається суми, можна генерувати адреси для кожної транзакції. Таким ось чином і виходить незвичайне поєднання — все відкрито і одночасно анонімно.
 4. Маленька комісія. Абсолютно всі платіжні системи не гребують зняттям чималих комісійних за послугу. За міжнародний банківський переказ зовсім можуть запросити від 50 до 100 доларів. При перекладі біткоіни цього немає. Комісія сплачується тільки за переклади менше 0.01 BTC і встановлює користувач її самостійно. Чим вище, тим швидше буде здійснена транзакція, чим нижче комісійні, тим дольще будуть переводитися монети.
 5. Висока швидкість перекладу. Звичайно, цим можуть похвалитися і деякі інші платіжні системи (наприклад, WebMoney), але якщо треба перекинути велику суму анонімно, рівних біткоіни немає. Будь-переклад долетить в будь-яку точку земної кулі за лічені хвилини.

Зазначені особливості можна назвати незаперечними плюсами криптовалюта біткоіни. Однак є пара негативних моментів:

 1. Онлайн-гаманці не дуже добре захищені від злому. По суті, від ваших накопичень зловмисника відділяє лише пароль, який можна підібрати. Крім того, в разі зникнення коштів вам не буде кому поскаржитися.
 2. Безвідкличні транзакції. Будь-який банк може звернути стягнення на, якщо ви раптом помилилися при вказівці рахунку. А ось якщо біткоіни випадково перевелися не тій людині, повернути їх вже не вийде, якщо тільки він сам не захоче зробити це.

Є ще один фактор, який можна вважати нейтральним. Він полягає в тому, що біткоіни не забезпечений ніякої фізичної цінністю. Як відомо, вартість паперового грошового ресурсу підкріплюється золотом, сріблом або рівнем ВВП. Тут цього немає. Відсутність фізичного забезпечення стосується і біткоіни, і інших криптовалюта. З одного боку, це робить розглянутий ресурс незалежним від зовнішніх факторів (державних переворотів, збройних конфліктів і так далі), але з іншого — його цінність є умовною. За великим рахунком, вона залежить від рівня попиту та специфіки торгів. Поки біткоіни є не у всіх, частина людей націлена на їх видобуток або покупку. Але коли добувати стане нічого, почнеться масовий продаж, а це призведе до знецінення.

Криптовалюта біткоіни: прогноз на майбутнє

Біткоіни і календар на 2018 рік

Спочатку здається, що даної криптовалюта нічого не загрожує. Їй пророкують статус міжнародної грошової одиниці, майбутньої заміни існуючих паперових валют. На позитивний лад налаштовує і графік транзакцій криптовалюта біткоіни, наведений нижче.

Графік транзакцій біткоіни
Графік, що відображає зростання транзакцій біткоіни

Хороша динаміка спостерігається і на графіку капіталізації цих електронних монет.

Графік капіталізації біткоіни за останні роки
Графік ринкової капіталізації біткоіни за 2013-2017 роки

Проте фінансові експерти розділилися на два табори. Представники цих таборів дають кардинально протилежні прогнози на найближчі роки:

 1. Позитивний прогноз. Його прихильники стверджують через певний часовий проміжок (від 2 до 20 років) криптовалюта Bitcoin чекає феноменальний курс до долара — аж до 1 млн за монету. Такі припущення реальні, але вони багато в чому залежать від легалізації ресурсу на національних рівнях, а поки цей процес йде не дуже швидко. Якщо дивитися на речі більш реально, то в 2018 році вартість однієї монети складе від 17 до 70 тисяч доларів. У 2019 цілком імовірний солідне зростання криптовалюта біткоіни — аж до півмільйона доларів за одиницю, хоча більш реальною цифрою вважається 70-100 тисяч.
 2. Песимістичний прогноз. Прихильники даної теорії спираються на цілком обґрунтовані факти: незаконність валюти в більшості країн, відсутність фізичного забезпечення цінності. Справедливості заради відзначимо, що цими двома аргументами песимісти оперують уже близько 6 років. За цей час буквально всі негативні новини криптовалюта Bitcoin (зупинка зростання, падіння ціни) вони називали початком її краху. З урахуванням нинішньої ситуації на ринку, поки їх прогнози себе не виправдовують. Більш стримані песимісти пророкують біткоіни на найближчі роки не крах, а значне зменшення вартості (в район 3 000 доларів за монету).

В принципі, прогнози обох сторін мають право на життя, але лише час покаже, який з них виявиться вірним.

Ну що ж, наш огляд криптовалюта Bitcoin завершений. Спираючись на вищевикладене, неважко здогадатися, для чого створювався цей ресурс — для здійснення платіжних операцій без участі третьої сторони. Таємничий Сатоши Накамото виконав чималу роботу для того, щоб люди могли позбутися від контролю з боку держави і отримати фінансову незалежність. Можна сказати, що у нього це вийшло. І хоча розроблена система не є ідеальною, вона поклала початок кріптовалютной ери.

Більше про суть біткоіни в відео нижче:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector