Біткоіни заборонені в Росії чи ні — заборонять чи Bitcoin?

Відносно криптовалюта і законності її застосування в РФ ходить безліч легенд. Одні запевняють, що біткоіни заборонений в Росії, а законодавче закріплення цього статусу — тільки питання часу. Інші говорять про те, що криптовалюта має велике майбутнє, а новий закон 2018 року забезпечить їй стійкі позиції в суспільстві. Нижче розглянемо, як розвивалася історія регулювання віртуальних грошей в Росії, що їх очікує в майбутньому і в чому тонкощі нового законопроекту, який найближчим часом готується до розгляду.

Заборона біткоіни — історія криптовалюта з позиції регулювання

Об'ємний значок біткоіни на тлі карти Росії

Незважаючи на створення Bitcoin в далекому 2009 році, перші заяви про користування криптовалюта в РФ з’явилися через п’ять років — в січні 2014 року. З того часу відбулося багато подій, що стосуються питання віртуальних грошей. Що їх чекає — легалізація або повна заборона? Коротко розглянемо історію «протистояння» державних регуляторів і криптовалюта по роках.

2014

В кінці січня ЦБ РФ офіційно застеріг користувачів цифрової валюти (зокрема, біткоіни) від їх застосування. Аргументом регулятора стала анонімність криптовалюта, через що її часто використовували для проведення сумнівних операцій. Одночасно з цим з’явилося посилання в ФЗ про заборону грошових сурогатів в РФ. При цьому заява Центрального банку виглядало у вигляді рекомендації, а не вказівки, тому мало хто з користувачів прийняв його всерйоз.

Уже в лютому 2014 го з’явилося заяви Генпрокуратури РФ за результатами зборів великих силових відомств країни (в тому числі МВС та ФСБ). Як і в розглянутому вище випадку, мова стосувалася ризиків застосування віртуальних грошей, а інформація подавалася з позиції рекомендації. У той же час анонімне джерело повідомило, що за використання криптовалюта до порушника може застосовуватися стаття про легалізацію грошей (по с. 174 КК РФ). Але, незважаючи на настільки жорсткі заяви, про повну заборону біткоіни мова не йшла.

В кінці лютого по темі віртуальної валюти висловилося керівництво Держнаркоконтролю. У заяві зазначалося, що Bitcoin частіше за інших грошових коштів застосовується для торгівлі протизаконними товарами.

Як результат, в жовтні озвучені перші плани щодо введення штрафів за застосування криптовалюта в цілому і біткоіни зокрема:

  1. Для юросіб — від 0,5 до 1 млн рублів.
  2. Для фізосіб і громадян при посаді — від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Покарання передбачалося за емісію, застосування і продаж криптовалюта. Крім того, «під удар» потрапляли особи, які поширювали інформацію про віртуальних грошах в маси.

У грудні проведено аналіз розглянутого пропозиції, після чого від нього відмовилися. Причина в тому, що під заборону могли потрапити не тільки біткоіни, але і ряд маркетингових програм, через що могли постраждати великі підприємства і банки. У підсумковий документ були внесені правки, але згадані норми і заборони залишилися без змін. Оновлений варіант законопроекту схвалено і допущений Мінекономрозвитку РФ.

2015 рік

У 2015 році продовжилися дискусії про ймовірне заборону біткоіни в Росії, але до рішучих заходів не дійшло. За справу взявся Роскомнадзор, який 13 січня заблокував і вніс до переліку заборонених ресурсів ряд сайтів — Bitcoin.it, Bitcoin.org і інші майданчики, пов’язані з біткоіни. Підставою для згаданих дій стало рішення міськсуду Свердловського регіону, видане ще в кінці вересня 2014 року.

Резонансною подією в кріптовалютном світі стало додавання ресурсу «Цукерберг подзвонить» до Єдиного реєстру за матеріал про криптовалюта Bitcoin, випущений двома роками раніше. Суд Астрахані порахував, що в тексті матеріалу міститься пропаганда, що схиляє читачів до податкових злочинів.

У червні з’явилися припущення, що ЦБ РФ планує закріпити законність біткоіни в Росії і навіть дозволити його застосування, але такі припущення так і залишилися чутками. Подальші дії в цьому напрямку не було зроблено.

2016 рік

У січні 2016 го глава СК РФ А. Бастрикін заявив про плани введення кримінальної відповідальності за застосування Bitcoin. Уже навесні Міністерством фінансів РФ було запропоновано більш жорстке покарання за видобуток віртуальних монет:

  1. Для фізосіб — до 4 років в’язниці.
  2. Для керівників підприємств — до 7 років ув’язнення і штраф від 1 до 2,5 млн рублів, а також заборона на зайняття певних посад в термін до 3-х років.

Протягом літа проводився аналіз законопроекту і в серпні прийнято рішення про внесення в нього ряду правок. У жовтні пішли заяви офіційних осіб, що кримінальна відповідальність за емісію і застосування віртуальних грошей не планується. З іншого боку, було створено робочу групу для вирішення питань з регулюванням грошових сурогатів.

Влітку 2016- го проведена велика робота по блокуванню новинних та інших сайтів про біткоіни. Підставою стало рішення, прийняте Виборзьким районним судом. Власник сайту спробував оскаржити рішення вже в 2017-му, але безуспішно. Суд навіть не став розглядати справу по суті, адже вважав, що прийняте рішення жодним чином не порушує прав господаря.

В кінці 2016- го керівник одного з департаментів ЦБ РФ зазначив, що в питанні з криптовалюта важливо проявити гнучкість. Якщо заборонити віртуальні гроші всередині країни, вони будуть ходити за її межами. В результаті рівень безпеки фінансової системи не підвищиться, як припускають багато, а знизиться.

2017 рік

Багато подій навколо криптовалюта і її заборони розгорнулося в 2017 році. Вже 19 січня заблокований ресурс EXMO (біржовий майданчик для торгівлі різними криптовалюта). Підставою стало рішення одного з судових органів Санкт-Петербурга, видане ще в серпні минулого (2016- го) року.

У квітні проведено ряд форумів, що стосуються технології блокчейн і криптовалюта. На одному з них В. Калухов заявив, що біткоіни НЕ заборонений, і такі дії поки не плануються. Більш того, було повідомлено, що в 2018 році очікується легалізація віртуальних монет.

Уже в травні з’явилася інформація від інсайдерів, що банки Росії і Міністерство фінансів Росії обговорюють створення внутрішніх криптосистем. Уже в червні були розроблені перші проекти, спрямовані на отримання своєї криптовалюта, що базується на технології блокчейн. Незважаючи на активність діалогу, експерти визнали, що рішення такого питання займе від 2-3 років, не менше.

До цього з’являлися новини про бажання Мінфіну зробити криптовалюта законним засобом для оплати, надавши біткоіни статус цифрових грошей (для контролю випуску). Проекти змін у цьому питанні планувалося передати в Думу для розгляду вже до кінця 2017 року, але в реальності це відбулося тільки в 2018-м (про це нижче).

В кінці травня заступник голови ЦБ РФ О. Скоробогатова, виступаючи перед Державною Думою, запропонувала ввести податок на користування віртуальними грошима і дати їм статус «цифрових», як зазначалося вище. Заступник голови запропонувала контролювати криптовалюта, що викликало ряд дискусій в різних міністерствах (фінансів, економічного розвитку та інших).

В кінці серпня радник глави держави інформував громадськість про бажання створити російську версію асоціації blockchain і віртуальних монет. За задумом метою такої організації буде впровадження технологи блокчейн, робота з регуляторами і реалізація комплексних заходів щодо легалізації віртуальних грошей. Планується створити три комітети, кожен з яких буде вирішувати конкретні завдання — з видобутку криптовалюта, по ICO, а також по blockchain.

В цей же час в Мінфіні РФ прозвучали заяви про заборону реалізації Bitcoin фізособам. Представник міністерства відзначив, що в майбутньому планується прирівнювання віртуальних монет до фінансових активів з подальшим продажем на Мосбірже. У ролі контролюючого органу виступить Росфінмоніторинг.

За словами співробітника Мінфіну, торги з застосуванням віртуальних грошей будуть доступні тільки досвідченим інвесторам. Як і інші питання, цей нюанс планується розглянути за участю представників Московської біржі і ЦБ РФ. Кінцева мета — зробити актив доступним, але тільки на згаданій біржовому майданчику, закривши до нього доступ з боку приватних осіб. На думку працівників Мінфіну, такий підхід дозволить знизити до мінімуму число нелегальних транзакцій в мережі.

Чергова думку про легалізацію Bitcoin прозвучала на зустрічі Президента РФ з підприємцями. При цьому глава ЦБ РФ Е. Набіулліна в своєму коментарі зазначила, що не приймає нововведень і вважає подібні дії неефективними.

В кінці вересня М. Кайзер (відомий експерт в сфері фінансів) зазначив, що в майбутньому Росія може стати лідером в фінансових питаннях. За його словами, джерела у вищих ешелонах влади повідомили про бажання допустити біткоіни на ринок і зробити його законною грошовою одиницею. У свою чергу, А. Кудрін (колишній керівник Мінфіну РФ) відзначив ефективність такого кроку, як легалізація blockchain.

Ідея регулювання віртуальних грошей в черговий раз прозвучала в жовтні — на нараді з Путіним В.В. Президент РФ зазначив, що в питанні легалізації біткоіни важливо не будувати додаткові обмеження, а створити оптимальні умови для розвитку віртуальної фінансової системи країни з метою захистити інтереси країни і її громадян.

У другій половині жовтня І. Шувалов (віце-прем’єр Росії) зазначив, що просування ICO — відмінний шанс для бізнесменів знайти кошти для реалізації бізнес-задумів. Він зазначив, що в цьому питанні важливо не обмежувати кріптовалютную мережу, а, навпаки, створювати оптимальні умови для її роботи на території країни.

Згодом в Мережі з’явилася інформація про бажання створити патентне оподаткування щодо Майнінг віртуальних грошей. Це пов’язано з тим, що видобуток біткоіни і інших криптовалюта відноситься до комерційної діяльності, тому оплата податків є обов’язковою умовою.

Восени 2017 року прокотилася хвиля повідомлень про бажання уряду заборонити обладнати ферми для видобутку віртуальної валюти в домашніх умовах. Проблема розглядалася на зборах робочої групи, що займається питаннями глобальної мережі при Президентові РФ. Причиною невдоволення називалося високе споживання енергії фермами для Майнінг, що створює ризики для інших громадян, які проживають в багатоповерхових будинках.

З іншого боку, звучали думки, що видобуток віртуальних монет варто заохочувати, але бізнес важливо налагоджувати в регіонах, де має місце холодний клімат і немає дефіциту електроенергії. Оптимальним варіантом називається Іркутська область, де вартість 1 кВтг становить близько 1 рубля.

Чи заборонять біткоіни в 2018 році?

Монета біткоіни лежить на російському прапорі

Дискусії з приводу криптовалюта розгорілися з новою силою після новини про появу в Держдумі РФ законопроекту про віртуальних грошах. Багатьом було цікаво, чого чекати від депутатів — заборонять чи біткоіни або введуть систему регулювання.

суть законопроекту

Якщо виходити з умов нового закону, громадянам РФ криптовалюта буде доступною на спеціальних біржових майданчиках, але використовувати її для оплати товарів на території країни поки заборонено. Нововведення стосуються і Майнер, які повинні будуть пройти реєстрацію як ІП і платити податки, як інші підприємці.

Крім того, в законопроекті з’являються визначення віртуальних грошей — криптовалюта і токенов. У документі наголошується, що згадані монети відносяться до категорії майна, яке має електронний вигляд. Різниця термінів полягає тільки в варіанті видобутку і сутності грошей. Судячи з визначення, криптовалюта побудована на технології блокчейн (персональна база). Що стосується токенов, вони використовують в якості підстави платформи, на якій розроблено.

У законопроекті зазначено, що віртуальні гроші (незалежно від типу) не можна застосовувати для оплати. Заборона діє на території РФ. Це пов’язано з тим, що єдиним платіжним засобом в країні (за законом) є рубль. При цьому ЦБ РФ не планує змінювати правила під криптовалюта.

Але це не єдина причина, чому віртуальні гроші можна застосовувати в ролі інструменту для платежу. Влада боїться втратити контроль над фінансами росіян і видобутком грошей. Якщо говорити в цілому, згідно з новим законопроектом, біткоіни і інші цифрові монети прирівняні фінансових активів, а операції з такими грошима можна здійснювати тільки через офіційно зареєстрованих юридичних осіб — з дилерської або брокерської ліцензією, а також торговим організаторам.

Обмежень на покупку криптовалюта в законопроекті поки немає. У минулій версії згадувалося, що інвестори без юридичного статусу в межах однієї емісії має право купити віртуальних монет на суму не більше 50 000 р. (В еквіваленті). При цьому ЦБ РФ дозволив витрачати інвесторам суми не більше 0,5 мільйонів на рік.

Окрему увагу приділено Майнер, які при вступі в силу законопроекту зможуть працювати тільки офіційно — шляхом створення ІП або юрособи. Просто купити ферми для видобутку монет і займатися вдома Майнінг коинов без реєстрації не можна. Пошук порушників планується здійснювати за перевищення тарифу за електричну енергію протягом 3-місячного терміну. В асоціації РАКІБ розкритикували законопроект. Її представники запевняють, що такий підхід призведе до зниження числа Майнер в країні і пригальмує розвиток кріптовалютной індустрії. В асоціації відзначили, що сьогодні важливо створити загальні правила регулювання віртуальних грошей спільно з країнами з ТЗ.

До слова, в Білорусі криптовалюта легальна і її можна Майні, продавати і купувати, чи не виплачуючи податки країні. Крім того, урядом дозволено міняти віртуальні гроші на національну грошову одиницю і інші фіатние валюти. Крім Білорусі, єдиною країною, яка визнала віртуальні гроші, є Японія.

Національна біржа біткоіни

У квітні 2018 року з’явилися чутки про створення до кінця року офіційного біржового майданчика BITEX. Якщо вірити перших відомостей, на біржі буде торгуватися тільки три віртуальні монети — кріпторубль, Ефіріум і біткоіни. Роль оператора візьме на себе велике банківська установа, яка ще не визначено. Планується, що це буде фінансова організація, пов’язана з НРР або Мосбіржей. Головним «каменем спотикання» є відсутність чітких законів в області криптовалюта. Цікаво, що біржа BITEX вже працює в Аргентині.

Не встигла новина з’явитися в Мережі, як вже пішли спростування. Так, Е. Сидоренко (керівник групи з оцінки ризиків у сфері поводження віртуальних монет) зазначила, що такі заяви є неправдивими. Причина в тому, що для відкриття біржі потрібно три складових:

  1. Згода влади змінювати криптовалюта на фіатние гроші.
  2. Ухвалення FATF правил AML.
  3. Готовність банків прийняти на себе удар і змиритися з підвищеною волатильністю.

Чи чекати заборони біткоіни в Росії?

Монета біткоіни в клітці

З урахуванням сказаного можна зробити висновок, що Уряд РФ і депутати налаштовані регулювати ринок криптовалюта, а не вводити жорсткі заборони. Однак, на думку експертів, новий законопроект вимагає ряду доробок. Фахівці запевняють, що головною проблемою стане стягування податків з Майнер через труднощі їх виявлення і високої волатильності криптовалюта.

Якщо говорити в загальному, легалізація віртуальних грошей може стати поштовхом для надання допомоги з фінансуванням. У цю нішу можуть увійти банківські установи, інвестиційні компанії і приватні інвестори. Залишається дочекатися, якою буде доля нового законопроекту.

Більше про заборону криптовалюта в Росії — думка Дениса Борисова:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector