Хто придумав біткоіни — що відомо про творця біткоіни

Сьогодні кожен учасник кріптовалютного спільноти знає, хто придумав біткоіни. Ім’я цієї людини — Сатоши Накамото. Саме він у 2009 році здобув першу монету Bitcoin, зробивши перший крок у створенні віртуальних грошей. В особистому профілі він відзначав, що його мати і батько народилися в Японії, і ця інформація — майже все, що відомо про особу Сатоши. Є також припущення, що це чоловік у віці близько 40 років, що проживає в Японії і знає англійську мову. Хто насправді ховається за згаданим псевдонімом? Ким є творець біткоіни? Виділимо основні версії, які висувалися майже за 10 років існування криптовалюта.

Що відомо про творця Bitcoin?

Невідомий чоловік з емблемою біткоіни в руках

Перша стаття, яка розкриває суть криптовалюта біткоіни, з’явилася в 2008 році. Незабаром було розроблено та програмне забезпечення, яке Сатоши Накамото запустив в Мережу і зробив загальнодоступним для всіх користувачів. Надалі автор брав участь в форумах, обговорював криптовалюта зі своєю командою, допомагав людям освоїтися і зрозуміти можливості Bitcoin. Разом з іншими фахівцями він займався вдосконаленням і доопрацюванням системи.

Згодом контактів між Накамото і його однодумцями ставало все менше. У 2010 році Сатоши оголосив про відхід і зазначив, що планує зайнятися більш важливими речами. Це було останнє повідомлення від творця Bitcoin, після якого ніхто він нього не чув (до 2018 року). З того моменту почалися численні розслідування в спробі докопатися до правди і нарешті дізнатися, що за людина ховається за всесвітньо відомим псевдонімом.

При цьому розробка проекту не зупинилася, адже Сатоши передав повноваження своїй команді. Зокрема, він залишив колегам доступ і можливість роботи з сайтом bitcoin.org. Одна з провідних ролей в питанні розробки і вдосконалення криптовалюта дісталася Гевіну Андресеном.

Хто придумав біткоіни — перший аналіз

Людина в масці сидить за ноутбуком

За час існування криптовалюта виникало безліч версій, хто придумав біткоіни і навіщо він це зробив. Окрему увагу особистості цієї людини приділило АНБ (Агентство нацбезпеки США). Його співробітники використовували безліч сучасних методів, щоб відшукати розробника і змусити його дати пояснення по ряду питань, що цікавлять. В процесі пошуку використовувалося ряд технологій, а саме PRISM (система негласного збору даних), MUSCULAR (пристрої прослуховування), аналіз текстів та інше.

Активність АНБ пов’язана з побоюванням, що розробка біткоіни — витівки хакерів, які поставили за мету обрушити фінансову систему багатьох країн. У процесі аналізу вивчено 80 000 слів, які були написані Сатоши Накамото в процесі спілкування. За цією інформацією вдалося визначити, що ця людина — чоловік, який добре знає англійську (американський і британський), а також має вік вище середнього.

Окремо перевіряється програмний код, який створив Сатоши Накамото. Результати вразили дослідників. Вони зайвий раз переконалися, що розробник біткоіни відмінно знає сферу програмування і криптографію, а також сильний в економіці і P2P системах. Протягом місяця вдалося встановити особу творця віртуальної монети, під якою ховалося чотири людини. Мінус в тому, що довіри до такого розслідування немає, адже джерело інформації невідомий. Дослідник посилався на свого друга, а той — на свого знайомого.

Хто створив біткоіни — основні версії

Ілон Маск як один з потенційних творців біткоіни

Вже з моменту появи криптовалюта висувалося безліч версій, ким є Сатоши (по японському вимові — Сатосі) Накамото. Нижче виділимо основні припущення.

Нік Сабо

Дослідник Скай Грей провів велике розслідування в бажанні докопатися до суті і істинної особистості розробника віртуальної монети. Результатом стала велика публікація, в якій він виділив текстові схильності, що базуються на аналізі оборотів Сатоши Накамото. Інформація бралася з техдокументації по Bitcoin, а порівняння проводилися з роботами Ніка Сабо — одного з дослідників, праці в Університеті Джорджа Вашингтона. Скай Грей стверджував, що у нього немає абсолютної впевненості в своїх висновках, але існує безліч доказів, що вказують на приналежність роботи по біткоіни саме Ніку Сабо.

Він виділив наступні аспекти:

 1. У своєму проекті Сатоши Накамото не згадував роботи Ніка Сабо. Це при тому, що він цитував праці багатьох людей. В тому числі тих, дослідження яких далекі від кріптовалютной сфери.
 2. Перевірка текстової інформації показала, що тільки 0,1 відсотка від усіх дослідників в криптографічного сфері могли використовувати саме такий стиль при створенні проекту.
 3. Нік Сабо жодним чином не відреагував на появу біткоіни. Це дивно на тому тлі, що справа його життя пов’язане з децентралізованими грошовими одиницями. Він займався цим проектом більше 10 років, а втілення ідеї у вигляді Bitcoin не викликавши жодної реакції у вигляді нових публікацій.
 4. Нік Сабо почав шукати помічників для розробки нового напрямку Bit Gold, яке має багато спільного з криптовалюта біткоіни. Цікаво, що до залучення людей він приступив всього за 3-5 місяців до анонсування самого біткоіни. Через деякий час проект набору в команду заглох. Є підозри, що згаданий пошук працівників — тільки прикриття, і Ніку все-таки вдалося зібрати команду для вирішення поставленого завдання.
 5. Статті про Біт Голд спеціально датувалися заднім числом. Нік Сабо робив все, щоб здаватися «відстаючим» в питанні вивчення кріптовалютной сфери. При цьому самі публікації з’явилися вже після оголошення про створення Bitcoin. У блозі «підозрюваного» було дві базові статті, що стосуються нового проекту. Одну він виклав у Мережу ще в 2005 році, але після переніс дату на грудень 2008-го. Наступна робота спочатку опублікована в квітні 2008-го, але згодом переміщена на 8 місяців вперед (за датою додавання). Обман вдалося помітити, завдяки ручному зміни записи в «движку» Blogger. З іншого боку, Нік Сабо міг знайти помилки в своїй роботі і просто внести в неї виправлення.

Крім того, в дослідженні Скай Грея сказано, що протягом останніх років (якщо брати період з 1998 року), Нік Сабо розвиває проект, спрямований на децентралізацію цифрових грошей.

Доріан Пренсіс Сатоси Накамото

На початку 2010 року по Інтернету пронеслася новина про те, що істинний творець криптовалюта знайдений. Так, в березні 2014 року в журналі «Newsweek» опубліковано розслідування однієї з журналісток Л. Гудаман. У ньому вона розкрила особистого того, хто створив біткоіни. Їм нібито виявився Доріан Пренсіс Сатоси Накамото, який проживав на території США. Уже на наступну добу після появи статті людина виступив перед пресою і заявив, що ніякого відношення до криптовалюта і її створення не має.

У ролі «підозрюваного» виявився житель США, який має японські корені. В процесі спілкування він всіляко заперечував зв’язок з роботою зі створення віртуальної монети. Крім того, під час інтерв’ю він кілька разів неправильно називав назву криптовалюта. Доріан запевняв, що почув про біткоіни після появи статті. При цьому багато фактів, які згадувалися в публікації, він підтвердив. Дійсно, у свій час він працював на оборонного підрядника, а Сатоши — його справжнє ім’я.

В. Оксман, Ч. Брай і Н. Кінг

Дослідницьку роботу по визначенню особистості Сатоши Накамото вів відомий журналіст, а також лінгвіст за сумісництвом А. Пененберг. В основі його технології лежав аналіз мови творця. Протягом тривалого часу він аналізував лексику розробника і знайшов в його фразах рідкісне поєднання, характерне виключно для Накамото.
Характерні слова виявлені не тільки в роботах Сатоши, але і в заявці на патент, поданої 15.08.2008 року — рівно за три доби до появи в мережі bitcoin.org. Авторами патенту з криптографічного системі виявилися два жителя Німеччини (Брі і Кінг), а також один громадянин США (Оксман).

У своїх дослідженнях А. Пененберг нібито докопався до істини і повідав суспільству, хто створив Bitcoin. На його думку, цією людиною є Ніл Кінг. Непрямими факторами, які підтверджують припущення дослідника, став правильний англійський «підозрюваного», а також безліч повідомлень на особистій сторінці, які закликають боротися з банкірами, які нібито обманюють людей.

У свою чергу, згадані особи спростовують причетність до проекту під назвою Bitcoin. Крім непрямих доказів на цю трійцю нічого не було. Подальші дослідження не привели до яких-небудь результатів, а версія щодо В. Оксмана, Ч. Браян і Н. Кінга так і залишилася такою.

Крейг Райт

Деякі розслідування привели до Крейгу Райту — вченому і бізнесменові з Австралії. Результати з’явилися на сторінках газет в наприкінці 2015-го, а в ролі «детективів» виступили два журналіста (з Wired і Gizmodo). В їх публікації Райт виставляється як яскравий бізнесмен, здатний втілити в життя таку незвичайну ідею.

В процесі розслідування сплив той факт, що ще в 2008-му Крейг планував емітувати «кріптовалютние акції». У той час він вів блог, і інформував про такий намір передплатників. Така версія спростована з двох сторін — як самим Райтом, так і творцем біткоіни. Зокрема, з одного з належних йому поштових скриньок було відправлено лист із спростуванням. У ньому Накамото зазначив, що він — не Крейг Райт.

Згодом ситуація розвивалася по непередбачуваного сценарієм. Колись «підозрюваний» повідомив, що саме він розробник віртуальної валюти. Крім того, він представив ряд доказів цього факту. Але кріптовалютное співтовариство після перевірки інформації не було вжито таку заяву і спростувало надані аргументи.

Обман підтвердився восени 2017 го. У виданні CoinDesk з’явився перелік людей, що мають, на думку читачів, найбільший вплив в кріптовалютном секторі. При цьому Райта в ньому не виявилося. Крейг був незадоволений цим фактом, про що і заявив привселюдно. Цим він скомпрометував себе, адже Сатоши Накамото в переліку був.

Хел Фінні

У процесі досліджень безліч «ниток» призвело до деякого Хелу Фінні. Аргументів кілька:

 1. Інтерес до області криптографії та віртуальним монетам.
 2. Розробка з його участю алгоритму POW.
 3. Наявність «підозрюваного» в переліку одержувачів розсилки книжки про Bitcoin.
 4. Отримання першої транзакції від Сатоши Накамото.

Цікавий факт полягає в тому, що будинок Хела Фінні розташований недалеко від місця проживання Доріана Накамото, про який згадувалося вище. Дослідники припустили, що цей факт підтверджує причетність Хела до створення біткоіни. Зокрема, Фінні використовував ім’я сусіда, щоб приховати власну особистість.

Як і в минулих випадках, Фінні спростовував свою зв’язок зі створенням біткоіни. Щоб розвіяти чутки про ставлення до розробки криптовалюта, Хел показав скріншот частини листування з Накамото.

Ілон Маск

До переліку претендентів на роль творця криптовалюта потрапив ще один відомий чоловік — Ілон Маск. Таке припущення висунув один із стажистів SpaceX С. Гупта. У своєму поясненні він зазначив, що Ілон Маск відмінно володіє C ++, вміє вирішувати глобальні проблеми і роздає безліч коментарів щодо віртуальних валют.

Таке припущення легко спростувати, адже Ілон Маск — публічна особа, яка постійно на очах громадськості. У такій ситуації створити що-небудь потай майже неможливо. Крім того, в 2008-му його підприємство зазнавало ряд труднощів, що вимагало прямої участі його керівника. У такий період важко знайти час, щоб зайнятися сторонніми речами.

Крім того, за час існування біткоіни Ілон Маск багаторазово висловлювався про криптовалюта в негативному ключі, що призводило до різкого падіння курсу. Зокрема, він називав віртуальні гроші засобом для тіньового обороту. Навряд чи істинний творець Bitcoin міг би собі дозволити такі слова. Сам Ілон Маск спростував свою участь в кріптовалютном проект.

Чарлі Лі

У вивченні питання, чия валюта біткоіни, з’явився ще один «підозрюваний» — творець криптовалюта Litecoin Чарлі Лі. Припущення одного з користувачів кріптовалютной мережі були підтверджені наступними аргументами:

 1. Bitcoin використовувався Чарльзом як перехідного періоду і прототипу. Він перевіряв реакцію спільноти до віртуальних монетам, після чого без побоювання розкрив своє ім’я в 2011 році. При цьому через рух біткоіни на тіньових ринках він дистанціювався від «старих» грошей і створив нову ( «чисту») криптовалюта.
 2. Лайткоін з’явився через 2 роки після розробки Bitcoin. Довго час він перебував в ТОП-5 кращих віртуальних монет, відрізнявся стабільністю і не пережив жодного хардфорка. Усе це свідчить про досвід і глибокі знання розробника.

У процесі дослідження згадано про роботу Лі (ще в якості співробітника біржового майданчика Coinbase). Відомо, що отримати місце в компанії — важке завдання, тому Чарлі нібито розкрив свою особистість для вирішення цього питання. У свою чергу, сам Лі реагував на такі заяви з іронією, написавши в твіті коментар «Вирахували».

Інші версії

Крім уже озвучених припущень, за останні роки висувався ще ряд версій про особу творця біткоіни:

 1. Гевін Андерсен, який є спадкоємцем Накамото. Саме йому творець криптовалюта передав всі справи і зник.
 2. Майкл Клер — один зі студентів, який за версією журналіста Д. Девіса з «Нью-Йорк Таймс» є Сатоши Накамото. На одній з конференцій студенту було задане пряме запитання, чи дійсно він створив криптовалюта, на що Майкл Клер відповів негативно.
 3. Марті «Сіріус» Малки. Ця людина представляє одне з перших рухів в кріптовалютной сфері. Крім того, він є творцем призначеного для користувача інтерфейсу, що і підштовхнуло до думки про його причетність до особистості Сатоши Накамото. Але підозри не підтвердилися.
 4. Шінічі Мотідзукі — японський математик.
 5. Джед МакКалеб — розробник кріптовалютной біржі Mt. Fox.
 6. Давид Клейман — один із послідовників Крейга Райта, який помер в 2013 році.

Підозра падала і на творців двох брендів — Самсунг і Тошиба. При об’єднанні перших букв цих компаній як раз і виходить Сатоши, але крім такого збігу реальних доказів немає.

Чи потрібно шукати, чия валюта біткоіни?

Маска лежить на монетах Bitcoin

Історія показала, що анонімність творця зовсім не є обов’язковим фактором для процвітання криптовалюта. Багато віртуальні монети стали популярними навіть при наявності відомостей про її творця. Яскравий приклад — Чарлі Лі, який до цих пір бере участь в удосконаленні та просуванні віртуальних монет. Існує й інша думка, мовляв, анонімність розробника навіть плюс, адже ті чи інші дії (слова) такої людини можуть призвести до зростання волатильності віртуальної монети.

Сатоши Накамото залишив за собою велику спадщину і можливість кожному створити біткоіни безкоштовно. Мова йде про Майнінг, що дозволяє добувати віртуальні гроші в домашніх умовах. Але з ростом складності кріптовалютной мережі робити це стає все важче. Що стосується самого творця, за деякими версіями, він має близько мільйона біткоіни, що робить його одним з найбільш багатих людей в світі.

Особистість рабзработчіка Bitcoin досі залишається таємницею. Багато людей продовжують пошуки того, хто створив Bitcoin і намагаються знайти правду. Але з кожною невдачею ажіотаж спадає, а за плечима залишаються лише здогадки і підозри, які можуть підтвердитися в будь-який момент.

 • Дізнайтеся більше про біткоіни-мільйонерах.

Цікавий відеосюжет про Сатоши Накамото дивіться нижче:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector