Blockchain Ripple — суть, плюси і мінуси, перспективи

Blockchain Ripple — кріптовалютная майданчик, яка за заявою розробників краще класичного блокчейна. Простими словами, це індивідуальна платформа, орієнтована на проведення обмінних транзакцій і вирішення інших завдань у фінансовому секторі. Майданчик працює з 2012 року, а роль цифрової валюти виконують коін XRP. В основі проекту лежить розподілена база даних, а алгоритм операцій побудований на узгодженні і досягненні консенсусу між вузлами мережі. На 2 березня 2018 року криптовалюта входить в трійку лідерів, поступаючись тільки біткоіни і Ефіріуму. Капіталізація мережі досягає 35,7 мільярдів доларів, а курсова вартість — 0,91 долара за одну монету.

На відміну від класичної технології blockchain, яка діє для інших криптовалюта, тут працює система платіжних шлюзів, що дозволяє застосовувати XRP при проведенні банківських операцій. Ось чому при створенні віртуальних монет творці не ставили завданням повторювати успіхи попередників. Вони зробили нову систему з продуманим програмним кодом. Сьогодні монети XRP активно застосовуються біржовими майданчиками, до них проявляють інтерес консорціуми банків, а сама криптовалюта продовжує набирати обертів.

Історія появи blockchain Ripple

Срібляста монета Ripple

Епоха криптовалюта Ripple стартувала в 2004 році, задовго до появи популярного сьогодні біткоіни. Розробником першого протоколу під назвою Rippleplay є Р. Фуггер. Його інтерес привернула торгова система рідного міста Ванкувера, яка, на думку автора, була далека від ідеалу. Райан поставив за мету створити майданчик, що дозволяє окремим особам і об’єднанням робити свої гроші. Перша розробка програми з’явилася в 2005-му році, а її функціонал дозволяв переводити гроші учасникам онлайн-об’єднань через глобальну мережу.

Розробка Р. Фуггера підштовхнула до створення нової системи. Так, в 2011 році Дж. Макклеб і Д. Шварц зайнялися розробкою нової ЕРС, де підтвердження фінансової операції проводиться шляхом консенсусу членів спільнот, а не Майнінг віртуальних монет. Нова технологія не залежала від сервісів, що працюють в режимі онлайн. Плюс Ріппла і в тому, що він потребує менших обсягах електроенергії (якщо порівнювати з біткоіни), а транзакції проводяться в більш стислі терміни. Через рік до команди підключився К. Ларсен, а вже в серпні 2012-го вони створили компанію OpenCoin.

З цього моменту розпочався процес створення нового протоколу зі скороченою назвою RTXP (Ripple Transaction Protocol). Блокчейн Ріппла гарантував швидке проведення транзакцій між учасниками без залучення посередників. Розробники запевняли, що нова розробка дозволяє знизити комісії і тимчасові зволікання, характерні для банківських операцій. Крім того, з’являється можливість розширити обсяги проведення обміну товарів і валют.

Безпека мережі гарантується, завдяки наявності загального реєстру, що перебуває під управлінням групи серверів. Завдання останніх полягає в перевірці проведених транзакцій, але власниками серверів можуть бути будь-які особи. При цьому наступним кроком стало створення внутрішньої криптовалюта XRP.

Особливість протоколу Ріппл полягає в наявності біткоіни-моста. Він дозволяє власникам XRP перераховувати кошти в будь-якої грошової одиниці безпосередньо на адресу Bitcoin. У вересні 2013 року компанія OpenCoin була перейменована і отримала однойменну з криптовалюта назва — Ripple Labs Inc. Керівником проекту, як і раніше, залишився К. Ларсен.

Реорганізована компанія продовжила діяльність, спрямовану на поставку коду до контрольних консенсусним системам під Ріппл з можливістю її застосування банківськими установами. Восени цього ж року оголошено про партнерство компанії Ripple і ZipZap, що стало реальною загрозою для Вестерн Юніон.

Протягом 2013-2014 років керівництво Ripple Labs Inc. направило зусилля на розкрутку платформи і підключення до багатьох проектів. Одним з досягнень стало участь у створенні спеціального додатка на iPhone, суть якого полягала в проведенні валютних транзакцій за допомогою мобільного пристрою. До слова, сьогодні це додаток вже не працює.

З 2013 року стартував новий проект, призначений для банківських організацій, які отримали альтернативну версію грошових транзакцій. Першопрохідцем став Фідор Банк (Німеччина), який заявив про початок партнерських відносин з Ripple Labs Inc. вже в 2014 році. Восени цього ж року черговим партнером став банк Крос-Рівер з Нью-Джерсі, а після — CBW Bank (Канзас). Справжнім проривом названо співпрацю з платіжною службою Earthport, яка на момент підписання договору працювала в багатьох країнах світу, а користувачами системи були такі гіганти, як «Банк Америки» і фінансова установа HSBC.

В кінці зими 2015 го Фідор Банк заявив про бажання застосувати протокол Ріппл для створення мережі міжнародних транзакцій в режимі онлайн, а навесні того ж року про майбутню співпрацю заявила компанія Вестерн Юніон. У травні 2015 року компанія Ripple Labs Inc. отримала штраф на 0,7 млн. доларів за недотримання банківської таємниці. Керівництво доклав усіх зусиль, щоб виправити ситуацію. У стислі терміни всі процеси з криптовалюта і Ripple Trade велися через офіційні організації. При цьому сам протокол не зазнав змін.

У наступні роки блокчейн Ripple отримував все більшого поширення. Розширювалася і компанія, яка відкрила офіси в Великобританії, Австралії, Люксембурзі та інших країнах. Все більше організацій і банків стали проявляти інтерес до мережі і її можливостям. В кінці 2017 року мережі з’явилася новина про майбутнє застосуванні протоколу Ріппл такими гігантами, як Американ Експрес і Сантандер. Планується використання Ripple для транзакцій між Сполученими Штатами і Великобританією. Крім того, криптовалюта поповнила перелік доступних монет на багатьох біржових майданчиках, що стало додатковим поштовхом для розвитку її популярності.

Суть блокчейна Ripple

Значок Ripple на тлі цифрової карти

Особливість блокчейна дозволяє банкам і фінансовим структурам використовувати можливості Ріппла для оптимізації вже діючих систем. У теорії для реалізації проектів потрібно два учасники:

  1. Банківська організація, яка зберігає кошти і передає залишки за розпорядженням клієнтів.
  2. Маркет-мейкери — забезпечують необхідний рівень ліквідності для даного активу.

По суті, blockchain Ripple є загальнодоступну базу даних (реєстр), наповнений певної інформацією, прийнятої системою на базі загального консенсусу. У реєстрі містяться великі обсяги відомостей за пропозиціями купівлі-продажу грошових одиниць або активів. Реалізація принципів консенсусу гарантує проведення платежів, конвертації і переказу грошей в розподілену структуру. Учасники мережі проводять операції між собою за допомогою транзакцій, що мають криптографічний підпис. Проведені операції виконуються у вигляді готівкових коштів або з застосуванням внутрішньої валюти Ріппла (XRP). В останньому випадку може застосовуватися вбудований реєстру, а для транзакцій з використанням інших інструментів в реєстрі відображаються лише суми у вигляді заборгованості.

З розвитком технології і розширенням проекту блокчейн, Ripple був впроваджений в багато протоколи, що забезпечують перевірку користувачів і послуг банків. При цьому учасники мережі вказують на довірених осіб, а також озвучують суму транзакції. Якщо користувачі мають необхідний рівень довіри один до одного і при проведенні операції не використовують XRP, розміри кредитних ліній змінюються. В облік беруться обмеження, які встановлені щодо кожного з учасників. Якщо довірче ставлення відсутня, система самостійно підбирає вузли, які мають необхідний рівень довіри і проводить операцію з їх допомогою.

До особливостей Ріппла варто віднести:

  1. Криптовалюта не можна добувати (Майн). Розробники блокчейна не передбачили такої опції зовсім. У процесі запуску системи було емітовано майже 10 млрд. Коинов. З них 65% розробники залишили за собою, а решту передали на ринок користувачам.
  2. У Ripple не застосовується блокчейн в класичному його розумінні. В основі платформи лежать спеціальні шлюзи, які грають роль вузлів при здійсненні транзакції. Роль таких елементів мережі виконують певні особистості чи підприємства. Сам шлюз бере вклади в валюті від учасників мережі, після чого передає залишки в реєстр платформи Ріппл. Ще одне призначення такого вузла полягає у викупі залишків за реєстром, які мають місце після вилучення валютних коштів. До найбільш популярних шлюзів на 2018 рік стоїть віднести Бітстемп, Токіо JPY, РіпплЧайна, Ріппл Фокс і інші.
  3. Розмір комісійних платежів обмежується 0,00001 монетою XRP. Цікаво, що після завершення операції ця сума йде з системи ( «згоряє»). Такий крок зумовлений бажанням розробників захистити платформу від атак спамерів. Мова йде про осіб, що розсилають багато заявок на проведення транзакцій з метою обвалу платформи. І якщо для простого учасника зняття невеликої суми у вигляді комісії буде непомітним, то для спамера витрати виявляться вельми чутливими. Як наслідок, blockchain Ripple надійно захищений від спаму, адже такі дії накладних для зловмисників. Плюс і в тому, що «спалювання» комісії сприяє поступовому зниженню числа монет і зростання вартості криптовалюта. Тут діє класичне правило ринку — чим менше криптовалюта в обороті, тим вище її вартість.
  4. Популярність блокчейна Ripple визначається в першу чергу числом партнерських банків і компаній, які застосовують платформу у своїй діяльності.
  5. Невелика вартість XRP не повинна вводити в оману. Це пояснюється великим числом крипти, яка випущена на ринок. У разі зниження обсягу криптовалюта і зростання популярності платформа ціна піде вгору.
  6. Компанія не отримує прибутку з проведення транзакцій. Основне джерело доходу — продаж і реалізація платформи в великих банківських установах і проектах.
  7. Протокол консенсусу в блокчейне Ріппла працює так, що в разі відправки готівки, криптовалюта чи іншого активу платформа вибирає найбільш бюджетний варіант обміну і відправки грошей. Як правило, рішення приймається на користь XRP, адже мова йде про здійснення угоди всередині мережі, де відсутня посередники у вигляді обмінних пунктів і біржових майданчиків.

Роль XRP в мережі блокчейна Ріппл

Стопка золотистих монет Ripple крупним планом

Віртуальні гроші XRP — валюта платформи Ріппл, яка працює і застосовується тільки всередині системи. Сьогодні 1 коін ділиться на 1000000 одиниць, які називаються дроп. Спочатку випущено сто мільярдів монет, і в майбутньому емісія не планується. Інші активи (крім внутрішньої грошової одиниці) мають вигляд «залишків» в системі. При цьому учасники мережі не зобов’язані застосовувати XRP при здійсненні транзакцій. Незважаючи на цей факт, кожна з облікових записів на увазі наявність запасу в 20 монет (заморожуються на гаманці).

Не менш важлива функція криптовалюта — виконання ролі платіжного моста, який застосовується при неможливості виконання прямої транзакції в конкретний час. Наприклад, це зручно при проведенні транзакції з парою активів. У 2015 році з’явилася функція «автоперемичка», що забезпечує високу ліквідність інструменту.

Початкове завдання компанії полягає в проведенні платежів і обмінних транзакцій, а не контроль і підтримки криптовалюта.

Переваги та недоліки блокчейн Ripple

Значок Ripple на тлі цифрового зображення електронних листів

Під час обговорення криптовалюта Ріппл розмова часто зводиться до мережі blockchain, а також платіжних системах. У випадку з Ripple обидва напрями актуальні. При цьому сама платформа розроблялася трохи для інших завдань — з метою заміни класичної платіжної системи SWIFT. На відміну від останньої Ріппл має такі переваги:

плюсимінуси
Висока швидкість роботи. Якщо звичайний переказ йде до чотирьох діб, за допомогою Ripple міжнародна транзакція займає не більше 4-5 хвилин, а прості операції і зовсім займають до 3-5 секунд.Компанія володіє монополією на більшу частину крипти (65%). Теоретично вона може самостійно управляти курсової ціною.
Анонімність операцій. Як зрозуміло з сказаного вище, учасники транзакції знають один одного. Що стосується інших користувачів, вони не зможуть контролювати ці операції навіть при здійсненні транзакції через їх вузол.
Низькі комісії. Транзакції в мережі Ripple blockchain explorer найбільш низькі (залежать від поточного курсу криптовалюта).
Можливість конвертації між валютами або іншими активами (наприклад, дорогоцінними металами, цінними паперами) з єдиним комісійним платежем.
Надійний захист від спаму. Наявність комісії виключає ризик численної розсилки заявок через наявність мінімального платежу в розмірі 0,00001 XRP з кожної транзакції.
Відсутність ризику інфляції. Все коін емітовані відразу після запуску проекту, тому отримати нову криптовалюта не вийде. Більш того, згоряння комісії після проведення операції призводить до зниження кількості монет в обігу. Це означає, що інфляційні процеси крипті не страшні.Завищений рівень централізації. Рішення про кількість переданих для продажу монет приймає керівництво організації.
Оборотність. Проведену операцію можна підкоригувати при наявності помилки або скасувати. У випадку з класичним blockchain зробити це неможливо.

У теорії, згадані вище мінуси повинні працювати проти розробників і знижувати популярність проекту. Утримуючи під контролем великий обсяг криптовалюта і змінюючи курс, компанія може вивести віртуальну валюту на перше місце і витіснити біткоіни. Але тут втручається система, що забезпечує «спалювання» комісії. Як результат, кількість монет поступово знижується, а вартість XRP росте. При цьому наздогнати Ефіріум або біткоіни за ціною у Ріппла навряд чи вийде. За найбільш оптимістичними припущеннями до кінця 2018 року курсова ціна може дійти до 5-7 доларів.

Омани про blockchain Ripple і його перспективи

Сіро-синя монета Ripple крупним планом

Останні роки часто зустрічається думка, що в платформі Ріппла відсутня блокчейн. Це тільки в теорії, а на практиці мережу є децентралізованою і працює з дотриманням принципів ланцюга blockchain Основним вузлом системи є сама компанія, але навіть в разі її виходу нічого страшного не станеться — криптовалюта продовжить існування, адже працюють і інші вузли.

При аналізі перспектив блокчейна варто відзначити, що крипта в руках розробників знаходиться на окремому рахунку і випускається на ринок по 1 мільярду на місяць. Компанія не приховує такий підхід і працює відкрито. З іншого боку, ніхто не знає, в якому обсязі зосереджені в одних руках інші криптовалюта, наприклад, біткоіни або Ефіріум.

Ще один поширений стереотип, що XRP створена тільки для банківських установ. Це хибне уявлення, адже монети доступні в численних обмінних пунктах. Крім того, будь-який користувач має право встановити гаманець і зберігати в ньому монети. При цьому 20 XRP відразу заморожуються для безпеки.

Експерти запевняють, що криптовалюта має великий потенціал. Новини про запуск проектів в країнах Азії привели до зростання її ціни. Недалеко і той час, коли Coinbase все-таки додасть крипту в свій лістинг, після чого підтягнуться й інші великі біржі, а це додатковий поштовх для зростання вартості монет.

Що стосується першої позиції в ТОП-10 криптовалюта, очікувати цього не варто. Навряд чи біткоіни зможе програти боротьбу одному з послідовників, у якого до того ж немає повноцінного блокчейна. Що стосується Ефіріума, теоретично Ripple здатний обійти цю криптовалюта і зайняти почесне друге місце. Але для цього потрібні серйозні передумови — укладення нових контрактів з всесвітньо відомими компаніями і включення в лістинг найбільших біржових майданчиків.

Більше про blockchain Ripple і про саму криптовалюта дивіться у відео нижче:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector