Чим забезпечений біткоіни і що впливає на курс?

При покупці криптовалюта з метою інвестування виникає логічне запитання — чому забезпечений біткоіни. У випадку з фіатнимі грошима все простіше. Тут гарантом виступає держава, а роль забезпечення (хоча б частково) грає золотий або валютний запас. З Bitcoin ситуація інша, адже на 2018 рік він визнаний невеликим числом країн і не має фізичного вираження. Як результат, виникає стереотип про відсутність цінності у BTC. Чи так це насправді? Що таке забезпечення? Які чинники впливають на курс віртуальної монети? Ці та інші питання розглянемо докладно.

Забезпечення біткоіни в порівнянні з фіатнимі грошима

Монета біткоіни і банкнота в 1 долар

Виступаючи на форумах і конференціях, аналітики часто критикують Bitcoin через відсутність забезпечення. Вони запевняють, що інвестування в криптовалюта є ризиком, адже цифровий інструмент являє собою «мильна бульбашка», здатний в будь-який момент «лопнути». Але чи так це?

Щоб розібратися, чим забезпечені біткоіни, важливо зрозуміти сутність визначення. Термін «забезпечення» з’явився в епоху заміни грошей з дорогоцінних металів на монети, виготовлені з міді або паперу. Фінансисти прийшли до думки, що відсутність цінності у валюти небезпечно через відсутність обмежень в емісії. Як результат, можна надрукувати мільйони нових «папірців», які нічим не будуть підкріплені. Підсумком завжди стає інфляція (знецінювання грошей).

Як приклад можна привести мідний бунт, який стався в Москві ще в 17 столітті. Уряд столиці прийняло рішення про збір податків монетою із срібла, а саме видавало тільки мідні гроші. Результатом таких дій стало зниження курсу міді до срібла і невдоволення громадян. Тоді розгорівся бунт призвів до загибелі багатьох людей.

Іншими словами, забезпеченість валюти золотом — фактор, що впливає на обмеження емісії і знижує ризик інфляції. Як приклад фіатних грошей можна привести рубль. Головним обмежувачем для російських грошей виступають валютні резерви. Кількість надрукованих рублів не може бути більше наявних в запасі засобів. На практиці все по-іншому. Шляхом зміни курсу долара уряд створює основу для друку більшого числа рублів. В результаті таких маніпуляцій вдається збільшити емісію, не замислюючись про забезпечення. Головне — наявність волі керівників уряду, які здатні регулювати внутрішній курс на території країни.

При розгляді питання забезпечення багато наводять приклад долара. Раніше американська валюта була прив’язана до золота, але в 1971 році президент Ніксон оголосив про припинення конвертації USD в дорогоцінний метал. В результаті вартість валюти по відношенню до золотого активу швидко пішла вниз, про що свідчить інфляція. З моменту скасування забезпечення долар значно втратив у ціні.

Сьогодні випуск USD обмежений державним боргом країни, який, в свою чергу, контролюється конгресом США. Іншими словами, доля емісії американської валюти також знаходиться в руках уряду, яке може приймати рішення про необхідність друку грошей для поповнення скарбниці.

Таким чином, забезпечення фіатних грошей — не більше, ніж фікція. Вся система може в будь-який момент впасти через неправильні дій керівництва країни. Існує ще одна думка, що рубль забезпечений нафтою, а долар тримається на міцній економіці. Але така впевненість також помилкова. Наприклад, США зможе існувати і з новим доларом, а Росія — з іншою валютою.

Розглядаючи питання, ніж забезпечений курс біткоіни або іншої валюти (в тому числі фіатной), потрібно говорити про фактори, що обмежують емісію активу. На відміну від Bitcoin, у паперових грошей пряме обмеження на випуск відсутня. Це означає, що ризик інфляції залишається, а економіка може посипатися через неправильні дій представників уряду.

Головне забезпечення біткоіни — особливості ланцюжка блокчейна і видобутку нових монет. Над створенням криптовалюта трудяться Майнер, які обробляють транзакції і беруть участь в створенні нових блоків. При цьому підсумкове число монет обмежена — їх кількість не може перевищувати 21 мільйон. Крім того, приріст криптовалюта в обороті відбувається плавно, а обсяг емітованих BTC кожні чотири роки зменшується вдвічі.

В основі BTC лежить протокол (програма), на який не можна впливати або «натиснути». Якщо в системі прописано, що на створення 1 блоку йде близько 10 хвилин, так буде завжди. При цьому не має значення, які потужності задіяні для видобутку віртуальних монет — швидкість емісії залишається незмінною.

Варто виділити ще один фактор — неможливість скасувати криптовалюта одним рішенням. Віртуальні гроші не мають центру управління та незалежні від центральної влади. Єдина небезпека для біткоіни — поява нових ФОРКОМ, які мають кращі параметри (наприклад, Bitcoin Cash). Але саме Bitcoin є першою криптовалюта, тому її цінність для суспільства незаперечна. Цей факт підтверджується і поточною статистикою. Станом на 28 липня 2018 року біткоіни є лідером серед криптовалюта. Його капіталізація перевищує 140 мільярдів доларів, а у найближчого переслідувача (Ефіріума) цей показник — 47 мільярдів.

Чим реально забезпечені біткоіни?

Монети біткоіни лежать на купюрах євро

Через відсутність прямого забезпечення виникає припущення, що Bitcoin не має цінності. Це уявлення помилкове, адже вартість того ж золота також нічим не підкріплена. Його цінність формує суспільство, яке відштовхується від багатьох чинників — наявності запасів металу, характеристик, попиту і так далі. Ситуація з криптовалюта аналогічна.

Біткоіни цінний тим, що він приймається у вигляді платіжного засобу за товари та послуги. При цьому віртуальні монети забезпечені тієї вартістю, яку інвестори готові дати за актив в конкретний момент часу.

Ще одна помилка при аналізі цінності криптовалюта — прив’язка до витрат на електроенергію в процесі видобутку. Для порівняння на виготовлення фіатних грошей також йдуть певні ресурси, витрачається електроенергія, витрачаються гроші на покупку (обслуговування) обладнання і так далі. Це не означає, що вартість випущеної валюти дорівнює витратам на її випуск. Витрати на емісію лише собівартість, не більше.

Розглядаючи питання із забезпеченням криптовалюта, важливо врахувати ряд важливих параметрів:

 1. Віртуальні гроші — цифри, які є результатом розрахунків. У процесі створення криптовалюта витрачаються певні ресурси, які формують витрати на її виробництво. При цьому витрати на створення нових BTC з кожним роком зростають. Це означає, що і цінність таких грошей буде вище.
 2. Емісія криптовалюта обмежена 21 мільйоном монет, основна частина яких буде здобута до 2032 року. Після цього прибутковість Майнінг буде мінімальною. Цей фактор неминучий, адже в процесі користування людина може втратити накопичені віртуальні гроші (наприклад, годі й шукати приватний ключ). Крім того, багато інвесторів скуповують криптовалюта і утримують її у себе протягом багатьох років в очікуванні підвищення ціни.
 3. Рівень попиту на криптовалюта росте. Це один з головних чинників, що впливають на курс біткоіни. В кінці 2017 року вартість віртуальних грошей перевищувала позначку в 20 тисяч доларів. Незважаючи на наступний «відкат» в 2018-му, багато хто впевнений у швидкому поверненні BTC до колишньої позначки. Чим більше людей готові віддати фіатние гроші за Bitcoin, тим вище рівень забезпечення криптовалюта. Відповідно, зростає і ціна.
 4. Дедалі більше країн визнає біткоіни і схвалює його оборот всередині країни. Монети BTC приймаються нарівні з ЕРС і фіатнимі грошима. За допомогою біткоіни можна розплатитися за товари або послуги в десятках тисяч торгових точок. При цьому кількість місць, де приймаються віртуальні гроші, з кожним роком зростає.

Гарантом забезпечення є ще ряд факторів:

 1. Складність видобутку. Для Майнінг BTC потрібно покупка дорогого устаткування. Люди віддають тисячі доларів на облаштування ферм і не боятися цього.
 2. Безпека. Віртуальні гроші надійно захищені від підробки.
 3. Високий попит на біржах і обмінних пунктах. За статистикою кожну хвилину з біткоіни відбувається більш ста операцій, і це число тільки зростає.
 4. Жорстка перевірка проводяться в мережі операцій. Щоб транзакція була прийнята блоком, потрібно від двох і більше підтверджень.
 5. Надійність протоколу. Для внесення змін до алгоритму роботи Bitcoin потрібно рішення від 90% і більше користувачів криптовалюта.

Що впливає на курс біткоіни — базові чинники

Стрілка, що йде вгору, відходить від значка біткоіни

Вище ми розібралися, що забезпеченням Bitcoin є інтелектуальні ресурси, унікальний алгоритм, обмеженість емісії і багато іншого. Не менш важливе питання — з чим пов’язаний курс біткоіни і які чинники на нього впливають. Тут можна виділити три складові:

 1. Економічні. Основним критерієм є число BTC в обороті на біржових майданчиках, а також рівень попиту інвесторів. Коли потреба в криптовалюта зростає і виникає її дефіцит на біржі, ціна зростає.
 2. Технічні. Сюди входять параметри, що впливають на складність Майнінг віртуальних монет. При різкому ускладненні процесу видобутку, змінюється і курсова вартість.
 3. Фундаментальні. До факторів впливу на вартість Bitcoin можна віднести ставлення до нього суспільства і уряду, новинний фон, популярність серед потенційних інвесторів.

Розглянемо більш докладно, що впливає на курс біткоіни:

 1. Ставлення попиту і пропозиції. У ринковій торгівлі діє просте правило. Якщо пропозиція знаходиться на незмінному рівні, а попит з боку покупців йде в зростання, вартість товару підвищується. Цей закон працює і в кріптовалютном світі. Крім того, важливу роль відіграють дії інвесторів. Активність з боку покупців часто призводить до зростання курсу.
 2. Ціна електроенергії. Як зазначалося, біткоіни видобуваються Майнер, які використовують для цього спеціальні ферми на ASIC. Чим більше обладнання застосовується, тим вище споживана потужність. Тож не дивно, що вартість електроенергії має прямий вплив на курс віртуальної монети. При різкому зростанні цього параметра може підскочити і ціна BTC.
 3. Складність Майнінг. З появою продуктивних ASIC-Майнер добувати криптовалюта стає важче. При цьому складність Майнінг BTC переглядається у бік підвищення кожні 2016 блоків (раз в 2 тижні). Майнер витрачають більше грошей на покупку устаткування, і це одна з причин зростання курсу біткоіни.
 4. Технологія. Не менш важливим фактором, що впливає на вартість віртуальних грошей, вважається їх користь для суспільства. Якщо актив ніким не затребуваний і не цікавий для покупців, він втрачає в ціні. У випадку з BTC ситуація зворотна. Інвестори зацікавлені в криптовалюта, активно витрачають фіатние гроші для її покупки, що призводить до поступового зростання Bitcoin. Крім того, чим більше місць для приємного проведення віртуальної валюти, тим вище її вартість.
 5. Ціна інших криптовалюта. Практика показує залежність курсу біткоіни і інших віртуальних монет один від одного. Неодноразово бували ситуації, коли при зростанні ціни біткоіни Кеш або Ефіріума (прямих конкурентів), вартість BTC йшла вниз. Існує і зворотна тенденція, коли при підвищенні вартості Bitcoin збільшується курс і інших монет.
 6. Політика країни. При аналізі чинників впливу на вартість біткоіни варто виділити дії уряду. Заборона на віртуальні гроші, обмеження ходіння і інші чинники можуть стати причиною падіння курсу біткоіни.
 7. Інформація в ЗМІ. Публікації в газетах, Інтернеті і на ТБ має непрямий вплив на вартість криптовалюта.
 8. Число бірж. Чим більше біржових майданчиків додає BTC в лістинг, тим вище цінність активу і більше його ціна.
 9. Швидкість операцій і розмір комісії. При виборі валюти для обміну люди орієнтуються на швидкість угоди і рівень витрат. Чим краще ці параметри, тим вище ймовірність, що перевага буде віддана конкретному активу.
 10. Шахрайство. Крадіжка Bitcoin або зломи різних бірж негативно позначаються на ціні. Наприклад, одна з причин падіння курсу біткоіни сьогодні — атака на біржу Coinrail, в результаті якої пропала третину цифрових активів.

До факторів впливу на курс варто віднести економічні кризи в різних країнах, рівень конфіденційності, здатність продати (обміняти) криптовалюта, наявність кріптоматов і багато іншого.

Висновок простий — біткоіни мають цінність, адже вони приймаються у вигляді платіжного засобу. Криптовалюта забезпечується вартістю, яку за неї дають користувачі Мережі, надійністю, обмеженою емісією і рядом інших факторів. На думку багатьох аналітиків, вони мають навіть більше вплив на стабільність грошової системи, ніж валютний запас.

Цікава версія про те, чи забезпечений чимось біткоіни, в наступному відео:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector