Фіат криптовалюта чи ні: що це таке, як фіатная валюта пов’язана з крипт, і чим відрізняється

— У мене фіат є, скоро на крипту поміняю.

— А де машини на криптовалюта можна міняти?

— Фіат — це не машина, а гроші …

Світ перевернувся з ніг на голову. Купа нових термінів, ми скоро губитися в них будемо. Поговоримо про те, що таке фіат і криптовалюта, як вони пов’язані, і чим відрізняються. Пора б уже розуміти, що пишуть на кріптофорумах. Для початку, давайте розберемося, фіат криптовалюта чи ні.

незрозуміле слово

Поверніться на 10 років назад і послухайте людей, полазьте в інтернеті. Звичайно, словники дадуть значення слова «фіат». Але на форумах ви цього не зустрінете, а на вулицях перша асоціація буде з автомобілями. Але ми живемо сьогодні, а не 10 років тому, тому це слово все частіше стало згадуватися в усьому світі.

У кого кидати всі камені? За ідеєю, в Сатоши Накамото. Адже саме він створив першу криптовалюта. А словосполучення «фіатние гроші» сьогодні найчастіше використовується саме на форумах, присвячених криптовалюта. Так позначають звичні нам долари, рублі, євро або будь-які інші світові валюти. Тобто фраза «вивести в фіат» означає обміняти криптовалюта на реальні гроші.

Трішки історії

Любіть історію? Я обожнюю. Адже вона дає нам можливість зрозуміти більшу частину відбувається сьогодні. У тому числі і розуміння фіата.

При створенні перших банкнот їх зробили банківським векселем. Кожна банкнота оцінювалася певною кількістю золота. Таким чином, банкноті присвоювалась її вартість в золоті. Більш того, було зобов’язання отримувати їх в обмін на дорогоцінні метали. Це робило паперові гроші залежними від якогось матеріалу.

Згодом банкнот ставало все більше, але золотого запасу менше. Тому стало нерентабельно здійснювати такий обмін. Все менше людей мали можливість обзавестися золотом, щоб надалі отримати банкноту або оплатити що-небудь. Таким чином паперові гроші перестали бути залежними від золота або чого-небудь ще і стали фіатнимі.

І що далі?

Так ось, ближче до того, що таке фіат. Звернемося до латині і дізнаємося, що перекладом буде слово «вказівку». Яке вказівку? Виробляти цю валюту і використовувати її як платіжний засіб для придбання товарів, отримання послуг, виконання фінансових зобов’язань тощо.

Тобто, до цього золото, срібло і інші метали в якомусь роді були Фіатом, так як використовувалися в якості платежу. Але дорогоцінні метали — це вичерпний ресурс, тому з часом стало ясно, що неможливо буде їх використовувати таким чином вічно, і потрібно знайти заміну. Заміною стала папір, яка має відмінні риси (сьогодні це водяні знаки, номінал, номер банкноти і т.д.).

Якщо він незалежний, тоді чому цінується?

Так, фіатная валюта не так залежна сьогодні, як це було раніше, коли вони були векселями. Але все-таки, не можна назвати їх повністю незабезпеченими. Чому долар один з кращих в світі, а гривня ні?

Цінність конкретної валюти забезпечена тією продукцією, яку виробляє країна. США дає світові автомобілі на зразок Dodge і Chevrolet, гаджети від Apple, споживчі товари від PG тощо. Це одна з причин, по якій долар так цінується. Тобто, фіат — це не просто аркуш паперу з малюнком і номіналом. Це платіжний засіб, який має певну котирування.

Зв’язок з криптовалюта

Найперша і основна зв’язок — це те, що курс криптовалюта оцінюється в еквіваленті фіата. Так як самі ходові гроші — це долари і євро, то в першу чергу крипта ними і оцінюється. Для інших же просто відбувається конвертація з долара. Але так чи інакше, ми оцінюємо криптовалюта Фіатом.

Трейдинг та вклади

Криптовалюта дуже активно торгується на біржі. Звичайно, є безліч торгових пар, в тому числі між двома криптовалюта. Але основна торгова пара — це крипта / долар. Також часто торгується крипта / євро і крипта / рубль. Решта валюти не знайшли особливої ​​популярності на біржах. Проте, виходить, що торгується крипта / фіат. Оскільки ми оцінюємо криптовалюта Фіатом, то трейдерам найпростіше вести торги саме такими парами.

Крім цього, в криптовалюта активно інвестують з розрахунком подальшого примноження свого вкладу. Як відбувається інвестування? Точно так же, за рахунок фіата. Інвестори збирають банк для кріптопортфеля саме в Фіат, розраховують можливий прибуток Фіатом. Адже якщо не вести торги, то криптовалюта НЕ примножується на гаманці. А ось її загальна вартість в портфелі буде змінюватися в залежності від курсу.

оплата

Криптовалюта начебто Bitcoin, Litecoin, Ethereum вже приймаються як платіжний засіб для багатьох товарів і послуг. Але ніхто ще не встановлює ціну на який-небудь продукт криптовалюта. Тому, якщо ми хочемо сплатити крипто, нам потрібно порахувати за курсом фіата, скільки монет потрібно перевести на рахунок продавця. Таким чином, оцінка крипти Фіатом сьогодні дає можливість проводити розрахунок для оплати товарів.

Введення і виведення

Оскільки крипта є цифровими грошима і ще ніким, крім Японії, не визнаний офіційним платіжним засобом, її не можна носити з собою в сумочці. Але крипта все-таки щось коштує, тому іноді потрібно її перевести в готівку. І природно, через брак іншого, ми виводимо її в фіат.

Щоб поповнити свій кріптовалютний гаманець, ми точно так же вводимо фіатние гроші. Звичайно, є ще інші способи отримати крипту, начебто Майнінг. Але на нього потрібно обладнання і електроенергія. А що ми вкладаємо, щоб це оплатити? Вірно, фіат. Так чи інакше, фіатние гроші і криптовалюта сьогодні мають нерозривний зв’язок, і так буде ще дуже довго.

Відмінності криптовалюта і фіата

Незважаючи на міцний зв’язок цих двох видів грошей, вони мають дуже велику кількість відмінностей. Найважливіше, як на мене, відмінність — це фізичний склад. У криптовалюта його просто немає. По суті, самої монети немає. Є лише цифровий код, відправивши який, можна перевести і гроші. Крипту ви не зможете покласти в кишеню або гаманець. Ну за винятком випадків апаратних гаманців, але це не вважається. Фіат ж має фізичний склад, їх можна відчути, кинути в гаманець, втратити, знайти.

підробка

Оскільки паперові гроші фізично існують, то їх можна підробити. Є неякісні підробки, які легко виявити, а є взагалі відрізнити. Таким чином виникає безліч випадків шахрайства, в обороті є дуже багато папірців, які незареєстровані жодним банком.

Криптовалюта — це код. Цифровий, зашифрований код. Його дуже важко добути, а підробити взагалі неможливо. Це забезпечено блокчейном. Він зберігає в собі всі коди, і вони пов’язані між собою. При спробі копіювання і підробки неможливі, оскільки кожен код унікальний. Якщо він вже існує, то повторно його в блокчейн додати не можна.

децентралізація

Дуже важливий критерій відмінності фіатних грошей від криптовалюта. Папірці-то контролюються, випускаються конкретним установою. Держава має можливість дізнатися, хто і скільки коштів має на своєму рахунку, які він операції здійснював з ними, тощо.

Криптовалюта повністю децентралізована. Ми навіть не знаємо її творця. Не можна дізнатися, хто володіє гаманцями, скільки там зберігається монет, як вони отримані, куди і скільки було відправлено. Нічого не можна впізнати. А існують вони просто за рахунок мережі всіх учасників. І Майнер, які обслуговують транзакції.

Більш того, всі операції з Фіатом відбуваються за участю банку. У громадян відповідно з’являються обов’язки, одна з яких — оплата податків. Операції з крипті неконтрольовані. Є, звичайно, комісія за переказ і підтвердження транзакції. Але кому конкретно вона піде, ми теж дізнатися не можемо.

емісія

Паперові гроші випускаються національному банком відповідної країни. Тобто їх випуск контролюється і є постійним. Для криптовалюта немає такого банку, тому, як такої, емісії немає.

Є лише встановлений ліміт. А ось заповнюється він за рахунок роботи Майнер. Але хто вони, де знаходяться, ніхто не знає. Ми можемо знати про такі Майнер, як Genesis Mining (велика компанія, що займається видобутком і надає послуги клаудмайнінга). Але от скільки монет з’явилося завдяки їм, порахувати неможливо.

контроль

Ще раз, хто контролює паперові гроші? Банк держави. Встановлюються ліміти на операції, кожна операція вимагає підтвердження банком. Банк відповідно знає, від кого і кому передані кошти.

Хто контролює крипту? Ніхто. Так, транзакції вимагають підтвердження мережею і Майнер. Але хто стоїть за мережею? Невідомо. Точно так же, Майнер не знають подробиць транзакції. Вони лише знають, що вона є, і для її проведення їм потрібно зробити обчислення, щоб додати її до блокчейну.

Ви мене запитаєте: якщо немає ніякого контролю, то як підтвердити, що на гаманці, з якого перераховуються кошти, вони дійсно є? А ось так, що вони там з’явилися внаслідок якоїсь транзакції. Вона несе інформацію про гаманець, яким переводяться монети. Потім записується в блокчейн і зберігається там вічно. Таким чином, блокчейн є контролером наявності коштів на гаманці. Але що таке блокчейн? Простими словами, це об’єднання безлічі комп’ютерів.

знецінення

Паперові гроші випускаються щодня, тому що так чи інакше вони втрачають свою цінність. У більшості криптовалюта ж є встановлений ліміт, який не змінюється. Таким чином криптовалюта чи не зачепить інфляція. Як з золотом. Адже це вичерпний ресурс, тому воно дуже цінується, і вартість його не залежить від того, як багато золота було видобуто.

здійснення платежів

Отже, сьогодні вже можна розраховуватися як крипто, так і Фіатом. Але ось в першому випадку достатньо мати кріптовалютний гаманець і засоби на ньому, що, в принципі, не складно. Далі час проведення транзакції залежить лише від завантаженості мережі.

Для розрахунків Фіатом потрібно мати не просто якусь адресу, а офіційно зареєстрований рахунок в банку. Потім потрібно дочекатися, поки банк перевірить переклад. Потім дочекатися самого перекладу. А адже мережа ця якимсь чином теж може бути перевантажена.

анонімність

Одне з найважливіших переваг криптовалюта. Все, що можна дізнатися, хоч на біржі, хоч в обміннику — це адреса гаманця, суму і іноді час транзакції. Але кому підуть гроші, від кого — невідомо. Більш того, для створення гаманця непотрібен введення особистих даних. Це просто зашифрований адресу в мережі. А ось розшифрувати його може тільки той, у кого є ключ.

У фіата анонімності немає ніякої. При готівковому розрахунку і так все зрозуміло, ви світите особою. При безготівковому ви світите номером банківського рахунку, який прив’язаний, по суті, до паспорту. Звичайно, це дуже добре для боротьби з тіньовою економікою та корупцією. Ось в цих факторах крипта просідає дуже сильно.

Безпека

Багатьох цікавить питання безпеки криптовалюта. І скажу вам, що тут вона набагато краще фіата.

Фіат фізичний? Значить його можна вкрасти, втратити. При зберіганні на рахунку його можна зламати. І якщо бути чесними, банківська захист зараз дуже сильно поступається можливостям хакерів. Як би ви не зберігали паперові гроші, це буде недостатньо безпечно. Зберігайте будинку, під полою, в сейфі? Будинок знесуть, підлогу піднімуть, сейф підірвуть …

Криптовалюта теж не захищена повністю. Але все-таки рівень захисту у неї на порядок вище:

  • вона на блокчейне;
  • зашифрована;
  • анонімна;
  • нефізична.

Через те, що крипта на блокчейне, практично неможливо зламати гаманець атакою. Він пов’язаний з мільйонами інших гаманців. Тому для такої атаки потрібно зламати всі гаманці одночасно.

Оскільки це зашифрований код, розгадати його представляє чимало праці. Просте рішення блоку, яке потрібно робити, є дуже складним. А ось атака для злому коду буде ще складніше.

Оскільки вона нефізична, то ніхто не вкраде у вас її. Хоча, якщо у вас апаратний гаманець, то можуть. Але його ще потрібно підключити, ввести пароль і так далі. Хто знає пароль? Лише ви. Відчуваєте різницю?

Проте, криптовалюта не захищена на 100%. Час від часу ми чуємо новини про те, що була зламана кріптовалютная біржа або якийсь гаманець. Але все ж, захищена криптовалюта краще.

впізнаваність

Фіат зараз в обороті в усьому світі. Паперовими грошима користується кожна людина. Тому він надзвичайно популярний. Навіть останній бездомний знає, яка валюта приймається в його країні.

Про криптовалюта ж знають тільки ті, хто нею цікавиться. Так, вона набрала достатньо популярності в останні кілька років. Проте, про неї не знають ще й 50% населення планети.

репутація

Звичайно, фіатние гроші заслужили не найкращу репутацію. Розмови про те, що вони створюють класову нерівність, створюють багато зобов’язань тощо вже в печінках сидять. Але Фіатом все одно користуються і не відмовляються від нього. Тому що він вже перевірений століттями. Люди звикли до Фіату.

Криптовалюта 10 років ще немає. Але ж з’являються нові крипти, які повинні ще заслужити довіру. Тому криптовалюта все ще має спірну репутацію. Та й багатьом вона не подобається через її анонімності, яка призводить до поліпшення роботи Дарк Нета. Крім цього, криптовалюта багатьма розцінюється як фінансова піраміда завдяки постійним розповідями про це в ЗМІ.

На закуску

Є деякий оповідання, що незабаром люди перестануть довіряти і Фіату. Такі випадки на кшталт як були. При будь-яких переворотах, а особливо під час зміни суспільного ладу одні гроші перетворювалися в інші. У країні створювалася своя валюта. Але так чи інакше, це все одно призводить до фіатним грошей, які існують як платіжний засіб.

Фіату, найімовірніше, довіряти не перестануть. А з огляду на критику криптовалюта, то ніхто ще довго не буде здійснювати повноцінний перехід на її використання. Тому вона поки що не замінить повністю фіат і буде пов’язана з ним.

Ну а від папірців все ж можуть відмовитися, залишивши лише безготівковий розрахунок. Це створить куди більше контролю, позбавить від потреби виробництва грошей. Але, по суті, це буде все той же фіат. Хоча це може бути першим кроком до переходу на крипту.

Їжа для роздумів вам на кінець статті: як скоро крипта замінить фіат, і чи можливо це? Пишіть свої здогадки.

До скорого!

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector