Хардфорк криптовалюта — що це значить?

 • Плюси і мінуси
 • Відео про хард і софт Форк
 • Хардфорк криптовалюта — це внесення значних змін в програмний код ланцюга блокчейн, в результаті чого створюється нова гілка мережі, яка функціонує за своїми правилами і не взаємодіє з «материнської» системою. У цьому огляді ми докладно розглянемо ключові моменти, що стосуються хардфорка, і зрозуміємо, навіщо він проводиться.

  Хардфорк криптовалюта: що це значить і в чому відмінності від софтфорка

  Схематичне зображення хардфорка і софтфорка

  Як було сказано вище, хард форк криптовалюта — це внесення змін до початкового коду блокчейна, внаслідок чого створюються нові правила функціонування системи, несумісні зі старими алгоритмами. Оскільки старі і нові правила не можуть працювати в межах одного ланцюжка, відбувається розгалуження мережі (звідси і назва процесу, адже hard fork перекладається як «жорстка розвилка»). «Материнська» система продовжує працювати за встановленими алгоритмами, в той час як в новому блокчейне утворюється своя екосистема.

  У переважній більшості випадків результатом хард ФОРКОМ є створення нової криптовалюта, яка ходить всередині однойменної платіжної системи. Іноді дана операція не має на увазі створення нового активу. Зміни вносяться для того, щоб, наприклад, підкоригувати принцип видобутку монети. Тут найяскравішим прикладом виступає hard fork Siacoin, що відбувся в кінці жовтня — початку листопада 2018 року. Його провели для того, щоб заблокувати можливість Майнінг на Асіка, вироблених компаніями Bitmain і Innosilicon. Тепер добувати коін можна тільки Асіка Obelisk SC 1. Тобто «розвилка» виступила в якості одного з інструментів для усунення конкурентної продукції.

  Оскільки в результаті хардфорка з’являються 2 самостійні платіжні системи, подальші події розвиваються за одним з таких сценаріїв:

  1. Нова мережа привертає на свій бік більше користувачів, в результаті чого «материнська» система відмирає.
  2. Хардфорк виявляється невдалим і новий блокчейн перестає функціонувати, в той час як стара мережа продовжує працювати.
  3. Обидві системи існують паралельно, але незалежно один від одного. Це відбувається в тому випадку, якщо старий і новий блокчейн мають достатню кількість користувачів.

  Нерідко розробники або члени кріптовалютного спільноти вносять в програмний код незначні зміни. Такий процес називається софтфорком. Він має на увазі поліпшення деяких компонентів мережі: підвищення пропускної спроможності транзакцій, впровадження додаткового захисту від хакерських атак і інше. При цьому стара і нова системи взаємодіють між собою. Ніякого розгалуження не відбувається; нова криптовалюта не утворюється. Одним з найвідоміших прикладів софтфорка є впровадження технології SegWit в систему біткоіни.

  Отже, ми максимально просто пояснили, що таке хардфорк криптовалюта і чим він відрізняється від процесу під назвою софтфорк. Тепер давайте заглибимося в тему «жорстких розвилок», щоб зрозуміти всі її нюанси.

  Які зміни вносяться при проведенні хардфорка?

  Ножиці розрізають ланцюг, що скріпляє монети біткоіни

  Ми вже з’ясували, що найчастіше внаслідок хардфорка з’являється нова криптовалюта. Цей актив утворюється через те, що організатори вносять в вихідний блокчейн кардинальні зміни, несумісні зі старими алгоритмами. Як правило, при проведенні хард ФОРКОМ зачіпаються наступні аспекти:

  1. Встановлюється максимальна емісія нової валюти.
  2. Прописується час генерації блоку.
  3. Встановлюється сума нагороди за розкриття блоку і періодичність її коригування.
  4. Створюється алгоритм, який регулює складність Майнінг.
  5. Встановлюється розмір блоку (додатково прописуються можливості подальшої зміни цього параметра).

  Справедливості заради відзначимо, що організатори хард ФОРКОМ вкрай рідко піддають кардинальних змін абсолютно все. Як правило, вони зачіпають лише пару-трійку аспектів. Наприклад, один з найуспішніших ФОРКОМ Bitcoin Cash багато в чому схожий на оригінальний Bitcoin. Він має таку ж емісію (21 млн. Монет), приблизно однаковий час генерації блоку. Однак присутні й істотні відмінності:

  1. В системі Bitcoin складність Майнінг коригується кожні 2016 блоків (раз в 2 тижні). У біткоіни Кеш цей параметр змінюється щодоби (кожні 144 блоку). Крім того, в системі діє функція термінової підстроювання складності EDA. Якщо протягом 12 годин Майнер згенерують менше 6 блоків, складність автоматично знизиться на 20% для наступних 6-ти елементів. Це дозволяє «шахтарям» координувати свої дії і штучно знижувати хешрейт мережі, а також складність видобутку BCH. Такі дії закономірно ведуть до збільшення їх прибутку після відновлення Майнінг. Дану маніпуляцію часто використовували на зорі становлення Біткон Кеш. Сьогодні до неї вдаються рідко, і нові елементи мережі з’являються з оптимальною швидкістю — 6 блоків на годину.
  2. Розмір блоку BCH на момент написання статті становить 87.425 Кб, в той час як один елемент мережі BTC важить майже 912 Кб.

  Окремо варто сказати про алгоритм Майнінг. У багатьох випадках новий коін видобувається за тим же протоколом, що і оригінальна монета (наприклад, і Bitcoin, і Bitcoin Cash Майні на алгоритмі SHA-256). Але є і такі валюти, як Bitcoin Gold. У неї аналогічна з біткоіни емісія, майже однаковий час розкриття блоку, проте Майні даний актив на алгоритмі Equihash. Такий крок розробників дозволив «шахтарям» добувати коін за допомогою відеокарт, що посприяло зростанню популярності цифрового активу.

  Хто може стати організатором хардфорка і з яких причин він проводиться?

  Вилка, що символізує хардфорк криптовалюта

  За великим рахунком, провести хардфорк може кожен користувач кріптовалютной мережі. Вихідний код більшості пірінгових систем, що функціонують на базі блокчейна, знаходиться у вільному доступі. Досить взяти оригінал, внести в нього необхідні корективи і запустити нову мережу. На перший погляд все просто, але це не так. Щоб форк вийшов вдалим, необхідно мати велику команду однодумців, кошти на просування нового активу, а також унікальні ідеї, реалізація яких зробить нову монету привабливою для користувачів. В іншому випадку створений блокчейн проіснує недовго.

  Оскільки організація хардфорка вимагає значних зусиль і фінансових витрат, його зазвичай проводять:

  • члени команди розробників того чи іншого активу;
  • великі трейдери;
  • люди, які мають авторитет в кріптовалютном співтоваристві (аналітики або власники великої кількості монет);
  • великі онлайн-сервіси (наприклад, Майнінг-пули).

  Проведення хардфорка може бути обумовлено рядом причин, з яких варто виділити:

  1. Бажання розробників створити більш досконалий коін, який буде мати всі переваги вихідної валюти, але втратить її недоліків.
  2. Розбіжності в команді розробників щодо майбутнього розвитку конкретного цифрового активу.
  3. Популяризація кріптовалютной сфери за рахунок створення нових мереж і монет з унікальними можливостями.
  4. Отримання великого прибутку. Найчастіше, така мета досягається через ICO — первинний продаж нових монет. Також розробники можуть залишити собі перші згенеровані коін, а в разі успіху проекту — продати їх на біржі.
  5. Шахрайство. На жаль, деякі організатори хардфорков переслідують і такі цілі. Суть схеми гранично проста: творці генерують перші монети, просувають їх в інтернеті, продають користувачам, а потім просто перестають підтримувати життєздатність мережі, в результаті чого цінність нових активів падає до нуля.

  Найпопулярніші хардфоркі криптовалюта

  Значки популярних кріптовалютних хардфорков

  Серед дочірніх відгалужень, які змогли «прижитися» в кріптовалютном світі, варто виділити такі цифрові активи:

  1. Bitcoin Cash (серпень 2017) — на даний момент найуспішніший форк. Станом на 30.11.2018 ціна активу становить 193.24 USD. Сумарна капіталізація монети — 3,362 млрд. Доларів. Однойменна мережа відрізняється підвищеним захистом від збоїв при проведенні транзакцій.
  2. Bitcoin Gold (жовтень 2017) — можливість Майнінг монети на відкритих привернула досить велику кількість користувачів, але зрівнятися з успіхом Bitcoin Cash «золотий» коін поки не зміг. На момент написання статті його ціна становить 18,27 USD, а ринкова капіталізація — 314,287 млн. Доларів.
  3. Bitcoin Diamond (листопад 2017) — монета блокчейн-мережі з підтримкою технології SegWit. Розробники збільшили емісію криптовалюта в 10 разів (в порівнянні з біткоіни) і перевели її на алгоритм Майнінг X13. Незважаючи на непогану реалізацію, поки ціна монети становить лише 0,98 USD. Ринкова капіталізація — 181,606 млн. Доларів.
  4. Ethereum Classic (літо 2016) — монета, яка з’явилася через розбіжності в команді Ethereum. Подібно Ефіріуму, Ethereum Classic є платформою для розробки децентралізованих додатків на основі смарт-контрактів. На жаль, поки дана система має ряд недоліків: нестабільність роботи, підвищена уразливість до «Атаки 51%», використання старого блокчейна, який в 2016 році був успішно атакований хакером. Крім того, монети ETC мають необмежену емісію, що в купе з вищевказаними проблемами заважає їм злетіти в ціні. На момент написання статті на 1 ETC дають 4,75 USD. Однак рівень капіталізації непоганий — 505,488 млн. Доларів. Таким чином, у криптовалюта ще є шанси на успішне майбутнє. Емісія ETC обмежується 210,6 мільйонами монет.

  Хардфоркі криптовалюта 2018 року

  Дві монети біткоіни затиснуті між зубчиків вилки

  2018 рік ознаменувався чималою кількістю хардфорков. Тільки за січень-лютий на світ з’явилося цілих 5 монет на базі біткоіни:

  • ABitcoin;
  • Bitcoin Interest;
  • Bitcoin Atom;
  • Bitcoin Private;
  • Bitcoin Hash.

  В інших мережах теж не обійшлося без розвилок:

  1. В кінці березня стався хардфорк в мережі монери, проведений з метою захисту від Асік-Майнер. Паралельно відбулося і оновлення монет. На жаль, здійснений хардфорк не отримав належної підтримки кріптовалютного спільноти.
  2. В кінці серпня відбувся хардфорк Bytecoin. Операція призвела до оновлення ПЗ, появи додаткової комісії, модернізації гаманця і поліпшенню API (програмного інтерфейсу).
  3. На початку листопада відбувся описаний вище хардфорк Siacoin.
  4. 15 листопада стався розкол в мережі Bitcoin Cash, в результаті чого утворилося дві монети — Bitcoin ABC і Bitcoin SV (Satoshi Vision). Обидва проекти отримали чималу підтримку в кріптовалютном співтоваристві, але лідером, на даний момент, є мережа BCH ABC. Швидше за все, цей проект і виявиться підсумковим переможцем, адже вже зараз багато кріптобіржі (Bittrex, Kraken, Bitstamp, Coinbase) присвоїли йому тікер BCH, тобто визнали його як повноцінного замінника «материнської» валюти Bitcoin Cash. Але команда Bitcoin SV не здається і продовжує шукати шляхи просування свого продукту.

  Також в листопаді мав відбутися хардфорк Constantinople в мережі Ethereum, але через виявлення декількох багів при тестуванні запуск проекту відклали. За офіційними даними, «розвилка» призначена на 16 січня 2019 року. Якщо не відбудеться нічого екстраординарного, хардфорк все ж відбудеться в намічену дату.

  Плюси і мінуси хардфорков криптовалюта

  Вилка розрізає емблему біткоіни навпіл

  Розглянутий процес має такі сильні і слабкі сторони:

  перевагинедоліки
  Усунення недоліків, властивих тій чи іншій кріптосеті.Багато хардфоркі проводяться в корисливих цілях. Взяти той же форк Siacoin, який провели не для поліпшення продуктивності мережі, а для усунення конкурентних Асік-Майнер.
  Оскільки в результаті хардфорков часто виникають нові криптовалюта, це дає стимул для розвитку всього ринку. Нові платформи зазвичай мають ряд переваг, яких немає у старих мереж. Це змушує розробників проводити модернізацію майданчиків, щоб стара криптовалюта залишалася конкурентоспроможною.Нерідко «жорсткі розвилки» здійснюються з метою швидкого отримання великого прибутку. Організатори створюють нову монету, просувають її, продають людям, а потім просто перестають підтримувати нову мережу. Як наслідок, блокчейн відмирає, а користувачі залишаються з знеціненими активом.
  Поява нових криптовалюта зі своїми особливостями розширює сферу застосування цих активів, що сприяє зростанню популярності всієї сфери.У періоди хардфорков часто активізуються шахраї. Вони надсилають листи з проханням фінансово підтримати новий проект, поширюють спам з шкідливими посиланнями та інше. Тому в такий час слід дотримуватися крайню обережність.
  Нові коін розширюють можливості інвестування з метою отримання прибутку в майбутньому.
  Багато монети розширюють можливості Майнінг. Взяти той же біткоіни Голд, який можна добувати на відкритих.

  Беручи до уваги все вищевикладене, можна сказати, що незважаючи на деякі мінуси, хардфорк криптовалюта — це скоріше позитивне явище. Звичайно, цим часто користуються зловмисники, а прості люди прогорають на проектах, які не які отримали успіху. Однак кардинальні зміни в блокчейн-мережах стимулюють їх розвиток, розширюють можливості застосування, роблять платіжні системи максимально зручними для користувача, дають нові шанси для інвестування. Головне — дотримуватися грамотний підхід при роботі з тим чи іншим хардфорком, щоб звести всі ризики до мінімуму.

  Дивіться відео про те, чим відрізняються хард і софт Форк:


  Ссылка на основную публикацию
  Adblock
  detector