Як знайти втрачені біткоіни — основні способи

Як знайти втрачені біткоіни — питання, яке цікавить багатьох користувачів кріптосеті, що зіткнулися з нестандартною ситуацією і втратили доступ до заощаджень. Причин втрати віртуальних монет безліч, починаючи з втрати флешки з приватними ключами і закінчуючи нещасним випадком з власником. При цьому ймовірність повернення накопичень залежить від конкретної ситуації. Нижче розглянемо, як можна залишитися без Bitcoin, скільки віртуальних монет вже втрачено, і як діяти при виникненні такої ситуації.

Скільки біткоіни втрачено?

Монета біткоіни розсипається на частини

Відразу відзначимо, що до втраченим монет відносяться ті BTC, доступ до яких безповоротно втрачено. За статистикою майже 90% Bitcoin знаходиться на 0,8% гаманців (від загального числа). В середньому в 50% цих сховищ міститься від 10 і більше біткоіни. Власниками цих гаманців, як правило, є перші Майнер кріптовалютной галузі, які одержували за один видобутий блок 50 BTC. Вважається, що саме в цих гаманцях найбільше скупчення «мертвих» або загублених монет.

Навесні 2013 року вартість біткоіни піднялася більш ніж в шість разів — з 30 до 200 доларів. Уже в той період криптовалюта показала себе з позиції потужного спекулятивного інструменту, на якому можна заробляти. При цьому власники заощаджень, що зберігаються на гаманцях, час від часу проводять транзакції або переводять гроші на інші гаманці. Так повинно бути. Але в реальності багато сховища не діють, що дозволяє вважати їх «мертвими», а що знаходяться в таких гаманцях біткоіни — втраченими.

Для аналізу ситуації, що склалася було розроблено додаток (скрипт) під назвою DigRate. Його завдання — читання блокчейна в режимі онлайн. При появі активності в будь-якому з «мертвих» сховищ можна сподіватися на використання BTC, які в них знаходяться.

Але і це не все. Майже в 77% гаманців (від сумарного числа) зберігається менше 0,01 BTC. Експерти називають такі сховища «технічними», адже утримувати і використовувати їх безглуздо. Загальна кількість монет в таких гаманцях становить близько 2 тисяч монет. Це число невелике, тому в загальній статистиці воно не бере.

Найбільш «багатим» вважається гаманець, яким володіє біржова площадка Bitfinex. У ньому знаходиться 122 тисячі біткоіни, що за курсом на 11 серпня 2018 року становить 751,642 мільярда доларів.

«Левова» частка адрес з BTC, які не використовувалися власниками, з’явилася вже після 2013-го. При цьому з точністю визначити, скільки монет втрачено з того періоду, складно. Це пов’язано з появою холодних гаманців, на які багато користувачів перевели заощадження.

Таким чином, загальне число біткоіни, які навряд чи повернутися на ринок, становить 3-4 мільйони монет. На 11 серпня 2018 року капіталізація BTC становить 105,9 мільярдів доларів, але з урахуванням «мертвого вантажу» вона значно нижче. Якщо врахувати, що на зазначену дату видобуто 17,2 мільйона біткоіни, то втрачені 4 мільйони BTC — це 23,3% від загального числа. Це означає, що реальна капіталізація знаходиться в межах 81,22 мільярда доларів.

дослідження Chainalysis

Компанією Chainalysis проведено аналіз blockchain, який показав втрату близько 3,79 млн BTC. Дослідження проводилися шляхом перевірки всіх Bitcoin з урахуванням їх віку та кількості проведених операцій. Експерти компанії прийшли до думки, що максимальні втрати спостерігалися в перші два роки появи віртуальної монети — в 2009-2010 роках, коли учасники кріптосеті активно заробляли монети Майнінг.

За оцінками фахівців, майже третина всіх Bitcoin, здобутих першими ентузіастами, втрачена назавжди. Крім того, велика частина криптовалюта, що належала творцеві Сатоши Накамото, навряд чи з’явиться в обороті. Монети BTC продовжують «пропадати» і в 2018 році, але активність цього процесу нижче. Ось чому на питання, скільки втрачених біткоіни на серпень 2018 року, відповісти важко — можна лише дати приблизну інформацію. Зустрічається думка, що це число давно перевалило за позначку в 4 мільйони BTC.

Експерти Chainalysis відзначають, що допомога у визначенні числа «мертвих» монет надав факт появи ФОРКОМ Bitcoin — біткоіни Кеш. У цей період власники гаманців повинні проявляти хоч якусь активність, але в багатьох гаманцях цього не сталося. Крім того, в процесі досліджень враховувалися повідомлення в мережі, а також прохання про допомогу з боку користувачів, які втратили доступ до криптовалюта.

Окрему увагу приділено накопичень творця Bitcoin, в гаманці якого, за деякими оцінками, зберігається близько 1 мільйон монет. При цьому вважається, що більше число цих коинов втрачено.

Як можна втратити біткоіни — способи і реальні історії

чоловік плаче

Ситуацій, коли можна втратити доступ до гаманця і віртуальних грошей, безліч. Виділимо поширені варіанти, як можна втратити біткоіни:

 1. Втрата накопичувача або переносного HDD з гаманцем. Бувають ситуації, коли людина спеціально або випадково втрачає сховище з гаманцем Bitcoin. Сьогодні такі випадки відбуваються рідше, а ось на початковому етапі розвитку криптовалюта подібні помилки були поширені. Один із прикладів — Дж. Хауеллс, IT-фахівець з Ньюпорта. Він став відомий в кріптовалютном світі, завдяки втраті 7,5 тисячі біткоіни. Хауеллс був серед перших Майнер BTC, але з часом він втратив віру в криптовалюта і залишив цю роботу. Протягом 3-х років він зберігав HDD з гаманцем, але під час чергової прибирання він викинув його на смітник. Подібний випадок стався з Д. Кітченом з Великобританії. Майнер залишив перспективний заробіток через високу гучності кулера, а накопичені за час роботи 50 BTC просто видалив з флешки і поставив на місце гаманця операційну систему. Схожа ситуація сталася з редактором «Гізмодо», який викинув HDD з 1,4 тисячами Bitcoin. Цікаво, що криптовалюта була куплена всього за 25 доларів. У 2018 року складно уявити, щоб власник криптовалюта викинув носій інформації з гаманцем Bitcoin. З іншого боку, ймовірність технічного пошкодження або втрати флешки з гаманцем залишається.
 2. Втрата пароля. Одним з головних страхів власників криптовалюта є злодійство пароля. Щоб захиститися від такої ситуації люди застосовують різні методи. Так, A. Leonard (генеральний директор SEO майданчики BlockEx) тримав дані про сховище біткоіни (близько 6 тисяч монет) на e-mail. Перевагу було віддано відомому сервісу Hushmail, який за час роботи здобув добру репутацію і позитивні відгуки. Але поштова майданчик все-таки підвела Леонарда. Адам втратив доступ до e-mail, а відновити його так і не зміг. В результаті 6000 BTC ніколи не будуть використані і є назавжди втраченими.
 3. Втрата паперового сховища. Сьогодні багато власників Bitcoin воліють холодні гаманці, надійно захищені від дії хакерів. Одним із способів зберігання є запис персональних даних (приватного ключа або пароля) на аркуші паперу вручну або за допомогою спеціальної програми. З одного боку, такий метод захищає від злому, а з іншого з’являється ризик втрати або фізичного знищення цінного документа. Один із прикладів — випадок, що стався з В. Тихомирова (творцем ІТ-організації під назвою DDG). У 2015-му він купив BTC на півмільйона рублів, після чого надрукував приватний ключ на листку, який залишив на робочому столі. У процесі переїзду папір з цінною інформацією була загублена, і знайти її не вдалося.
 4. Забудькуватість. Деякі люди придумують пароль до біткоіни-гаманцю і для більшої надійності запам’ятовують його. Теоретично такий спосіб захисту ефективний, але на практиці високий ризик забути необхідний набір символів. Саме це сталося з Г. Нвезе, творцем KickCity. Одного разу, під час поїздки на таксі, він втратив гаманець BTC. Щоб відновити доступ до віртуальних монетам на іншому сховище, потрібно було ввести набір символів, які Гідеон забув.
 5. Смерть. Число втрачених біткоіни зростає ще з однієї причини — загибелі власників криптовалюта. За статистикою щодня помирає більше 100 господарів Bitcoin-гаманців. Якщо за життя людина не передав інформацію щодо доступу до гаманця рідним і близьким, віртуальні монети перестають існувати — вони стають «мертвими».

З урахуванням сказаного, на питання, чи можна втратити біткоіни, варто відповісти ствердно. При цьому головна причина — втрата доступу до гаманця, через що знаходиться на ньому криптовалюта вже ніколи не буде використана. Як зазначалося, сума втрачених монет знаходиться в діапазоні 3-4 мільйонів монет, але в реальності вона може бути вище.

Як знайти втрачені біткоіни — основні способи

Пошук біткоіни

Імовірність повернення доступу до сховища Bitcoin залежить від ситуації, з якою зіткнувся користувач кріптосеті. Якщо людина втратила паперовий гаманець чи аркуш з приватним ключем, пошук втрачених біткоіни навряд чи увінчається успіхом. Але бувають ситуації, коли відновити доступ до гаманця реально. Розглянемо основні варіанти.

використовуємо wallet.dat

Відомо, що головні відомості про кріптовалютном сховище містяться в згаданому файлі. Тут містяться відомості про адресу, кількості BTC на рахунку і так далі. При наявності резервної копії можна відновити доступ сховища. Для цього робимо наступні кроки:

 • Інсталюємо таку ж програму-гаманець на комп’ютер.
 • Знаходимо місце зберігання цікавить файлу на ПК. Найбільш простий шлях — поставити назву wallet.dat через пошук.
 • Міняємо «порожній» файл на той, що був збережений на флешці.

Цей варіант підходить для тих випадків, коли користувач зробив резервну копію, а в процесі користування криптовалюта втратив доступ до гаманця (наприклад, в разі поломки ПК).

За допомогою секретної фрази

При втраті доступу до гаманця відновлення доступу можливо за допомогою спеціальної сид-фрази. Така опція передбачена на більшості біткоіни-гаманців (наприклад, на MultiBit). Для повернення втраченої криптовалюта робимо такі кроки:

 1. Входимо в програму і переходимо в розділ відновлення.
 2. Вказуємо секретну фразу (повинна бути записана на окремому аркуші або нестандартних носіях).
 3. Вибираємо бекап гаманця.

Наявність seed-фрази дозволяє повернути інформацію про всі адреси, а також проведені операції в мережі. Головне, зберігати ці відомості в недоступному для інших місці.

через консоль

Власники десктопних гаманців діють у такий спосіб. Вони переносять wallet.dat в безпечне місце, після чого в консолі гаманця задають фразу dumpprivkey. На запит система дає відповідь у вигляді набору символів, наприклад, VeavHQGBYeVsNq68nyUnBnDM2YZ5fMHREyg6koUHjhyhGTgzhJ9EuM. Наведений набір символів — особистий ключ, за допомогою якого можна повернути доступ до гаманця і загубленим біткоіни. Далі інформація друкується або записується на папері і зберігатися до необхідного моменту.

У разі втрати доступу до гаманця Bitcoin робимо такі кроки:

 • Ставимо нову програму для зберігання криптовалюта на ПК. Після цього з’являється новий wallet.dat.
 • Входимо в гаманець.
 • Йдемо в консоль і пишемо importprivkey.
 • Чекаємо скачування блоків.

Розглянутий метод дозволяє отримати доступ до всіх втраченим коін, крім тих, які були здобуті в соло-режимі. Ось чому перед збереженням особистого ключа важливо «загнати» заощадження в нове сховище і вже після записувати приватний ключ. В цьому випадку згадана команда допомагає повернути доступ до втраченим монетам.

Для зашифрованого сховища в консолі вводиться фраза walletpassphrase HyhVftshsb 90, де HyhVftshsb — це пароль, а 90 — час в секундах, на яке відкривається сховище. Цей спосіб застосовується для відновлення гаманця в разі збоїв в роботі.

Відновлюємо втрачені біткоіни на онлайн-гаманці

Якщо людина втратила доступ до BTC, які зберігаються на сторонньому сервісі, відновити його за допомогою таких дій:

 1. Через e-mail. Для цього в меню авторизації знаходимо фразу «Забули пароль?», Після чого переходимо по ній і прописуємо необхідну інформацію. На вказану поштову скриньку в Мережі приходять дані для входу.
 2. За допомогою seed-фрази. Якщо користувач забув пароль, у багатьох онлайн-гаманцях (наприклад, в blockchain.com) передбачена можливість відновлення по сид-фразі.
 3. Через адміністратора. У разі втрати всіх відомостей для отримання доступу до Bitcoin залишається писати в техпідтримку. Представники сервісу зажадають максимальні відомості, які збереглися на руках клієнта. У деяких випадках доступ до втраченим біткоіни вдається повернути.

Втрата апаратного гаманця

Багато учасників кріптосеті впевнені, що в разі втрати апаратного сховища можна попрощатися з накопиченої криптовалюта назавжди. Це уявлення помилкове. Для відновлення доступу до грошей робимо наступне:

 • Купуємо новий апаратний гаманець.
 • Завантажуємо гаманець. На питання про створення нової конфігурації відмовляємо і вибираємо відновлення.
 • Вказуємо seed-фразу. При правильному введенні інформації відбувається настройка гаманця, і починає завантажуватися конфігурація.

Щоб повернути втрачені біткоіни на апаратній сховище, доведеться витратити близько 150 доларів на покупку нового пристрою і 10-15 хвилин вільного часу.

Що робити при видаленні wallet.dat?

Складніше виглядає ситуація, коли власник біткоіни втратив wallet.dat. Тут існує два варіанти розвитку подій. Якщо мова йде про випадковий видаленні файлу через корзину, відновлення даних реально. Можна використовувати R-Studio, Recuva або інші програми. У разі фізичного пошкодження носія повернути доступ до монетам важче. Тут не обійтися без залучення фахівців.

Буває, що в процесі експлуатації виникли проблеми з флешкою. Її можна відновити за допомогою ряду програм, наприклад, CardRecovery. Якщо на ПК або ноутбуці встановлений диск SSD, при появі збоїв в роботі система повинна попередити про небезпеку заздалегідь. Цього часу вистачить, щоб перенести wallet.dat в безпечне місце.

Відновлення паролю

Якщо власник криптовалюта забув пароль від гаманця, біткоіни ще не втрачені. Для відновлення важливої ​​інформації, слідуємо таким радам:

 1. Згадуємо все, що пам’ятаємо про набір символів (кількість, склад і так далі). Складаємо всі можливі варіанти і використовуємо їх для входу в гаманець. Але варто врахувати, що при черговій неуспішною спробі час до чергового введення збільшується.
 2. Відновлюємо дані через спеціальну форму (цей процес розглянутий раніше). Головне — мати під рукою інформацію, яка вводилася при реєстрації. При виконанні вказівок відомості для входу приходять на e-mail.
 3. Звертаємося в техпідтримку, де можуть порадити, що робити далі.
 4. Використовуємо seed-фразу для відновлення доступу до грошей при втраті пароля.

Існують і інші способи (вони менш ефективні) — застосування спеціальних програм, пошук втрачених біткоіни із залученням гіпнотизера або допомога хакера, який зламає гаманець.

Захист від втрати Bitcoin

На завершення наведемо ряд порад, що дозволяють уникнути втрати BTC:

 1. Зберігаємо пароль в надійному місці (можна на виносному або паперовому носії). Розраховувати на свою пам’ять не варто.
 2. Ставимо на ПК фаєрвол, щоб уникнути атак зловмисників на комп’ютер.
 3. Задаємо опцію видалення історії при виході з браузера або відключенні ПК. Це важливий момент, адже за цими даними зломщику легко знайти куки і кеш, а після дістатися і до пароля.
 4. Чи не зберігаємо Bitcoin на хмарних сервісах. Краще використовувати для цих цілей паперові або апаратні гаманці.
 5. Використовуйте різні паролі.

Дотримання зазначених вище рекомендацій не захистить на 100% від втрати біткоіни, але зведе вірогідність такої ситуації до мінімуму.

Відео про кібер-піратів:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector