Яку роль може зіграти технологія блокчейн в охороні здоров’я: переваги та можливі ризики

Навколо сфери охорони здоров’я ходить багато розмов про блокової ланцюжку, що має цілком обгрунтовані причини. Технологія блокчейн — це гаряча тема в незліченних областях: від фінансів і права до логістики і медицини. Blockchain має багато визначень, але на фундаментальному рівні її можна назвати незмінної, децентралізованої і прозорою системою запису транзакцій на основі тимчасової мережі.

Про технологію блокчейн в охороні здоров’я можна говорити з точки зору її здатності безпечно, конфіденційно і всебічно відстежувати записи про стан здоров’я пацієнтів. В даний час історія хвороби пацієнта в багатьох країнах світу — це головоломка, в якій її частині розподілені між кількома постачальниками і організаціями. Одна частина часто зберігається у лікарів первинної медичної допомоги. Інші у різних фахівців і приватних лікарів, яких людина відвідував протягом всього свого життя.

Розвиток blockchain може допомогти зібрати всіх їх воєдино в режимі реального часу і скласти повноцінну картину стану здоров’я пацієнта, яку з упевненістю можна буде назвати всеосяжної і сучасної. Завдяки цьому кожна зміна запису про пацієнта буде перевірено з іншими даними і додано в блокову мережу в формі чергового блоку. В результаті лікар може бути впевнений, що у нього є повна історична картина історії хвороби пацієнта, перелік її змін протягом часу із зазначенням даних про медпрацівників, які ці зміни внесли. Але чи може блокчейн забезпечити конфіденційність і безпеку в перспективі?

Здібності блокчейна вирішувати проблеми з кібербезпекою

Багато проблем, з якими ми стикаємося сьогодні в сфері кібербезпеки в системі охорони здоров’я, не можна нейтралізувати за допомогою блокчейна. Наприклад, він мало що може зробити проти зловмисників, які намагаються вкрасти дані пацієнтів, особливо при перегляді записів про пацієнтів на незахищених системами шифрування фізичних пристроях.

Фундаментальні зміни в системі охорони здоров’я, які може запропонувати блокова технологія, може в майбутньому вирішити деякі з наявних проблем, але далеко не все.

Проте, blockchain може усунути загрозу, яка досить стрімко наближається — віддалені мережеві атаки. В цьому випадку сторонні особи можуть спробувати навмисно змінити дані. Наприклад, шляхом додавання або видалення інформації про алергіях на ті чи інші препарати. Відстежити такі зміни неможливо, що веде до серйозних проблем безпеки пацієнтів та інституційного довіри.

Технологія Blockchain відмінно підходить для запобігання таких атак. Це хороший перспективний інструмент, який можна застосувати для пошуку вирішення цієї проблеми. Блокова ланцюжок дозволяє точно побачити, що було змінено, коли і ким.

Цілком ймовірно, що існує і багато інших напрямків, в яких блокчейн може поліпшити конфіденційність і безпеку, і це варто вітати.

Ризик катастрофи конфіденційності

Ще одна заклопотаність, про яку досить часто говорять, полягає в тому, як ми вирішуємо нові ризики конфіденційності та безпеки, створювані універсальним стандартом blockchain. Чесно кажучи, цю загрозу варто вважати однією з найстрашніших.

На сьогоднішній день в світі панує епідемія випадків порушень зберігання даних про стан охорони здоров’я, і ​​40% з цих порушень мають відношення до суб’єктів, які вже мають доступ до медичних документів в тій чи іншій формі. Найчастіше їх називають інсайдерами. Проблема в системі охороні здоров’я, яка дає про себе знати знову і знову, полягає в наступному:

  1. Важко визначити, хто повинен отримувати доступ до медичних записів через постійно мінливих розкладів, складних організаційних структур і нечітких стандартів використання і зберігання інформації. В результаті, велика кількість людей мають доступ до медичних записів про пацієнтів.
  2. Існує необхідність в отриманні миттєвого доступу до інформації, оскільки від даних про алергіях і необхідних ліках можуть точно встановити пацієнта на грань між життям і смертю. Це створює величезні перешкоди для запобігання широкого доступу до медичної інформації.

З огляду на таку відкриту архітектуру і кілька способів визначення того, що являє собою відповідний або невідповідний доступ до баз даних в сфері охорони здоров’я, виникає величезна проблема. Для того щоб лікарі отримували вигоду з блокової технології шляхом створення баз даних, вона повинна надавати повний доступ всім, кому може знадобитися конфіденційна інформація про пацієнта. Однак, не маючи можливості визначити, хто повинен і не повинен бачити медичну карту конкретної людини, виникає системний ризик, який буде рости пропорційно масштабам використання блокчейна.

Створення ключів доступу до системи також збільшує потенційний ризик доступ до запису будь-якого пацієнта. Потрібно розібратися, як краще визначати ступінь доступності до записів конкретного пацієнта, ніж в даний час не займається жодна система охорони здоров’я в світі. Інакше використання передових аналітичних рішень призведе до ризику поступового створення екзистенціальної загрози надійному управлінню інформацією в сфері охорони здоров’я.

Як бути далі?

Крім безпеки і недоторканності приватного життя, існує безліч важливих проблем, пов’язаних з блочною технологією. Всі вони потребують обговорення з метою визначення потенційних можливостей і загроз в різних сферах. Крім того, необхідно з’ясувати фінансові та екологічні витрати від впровадження цих систем, необхідність у єдиному стандарті блокової ланцюга або проблемах поєднання помилкових діагнозів і низької якості даних, що накопичуються з плином часу. Все це може тільки погіршити нерівність серед тих верств населення, які і так мають недостатній доступ до медичних та інших послуг.

Багато проблем, з якими ми стикаємося в світі, виходять з систематичних асиметрій і неефективності доступу до інформації. Відкритий, прозорий, рівноправний обмін інформацією, пропонований блокчейном, надзвичайно перспективний в плані можливості усунення цих проблем і просування нових проектів. Однак перш ніж вирішувати ці проблеми в конкретній сфері чи установі варто зважити всі і враховувати максимально можливу кількість довгострокових наслідків, описаних вище.

джерело:

https://www.forbes.com/

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector