Нереалізовані перспективи блокчейн: курс розвитку криптовалюта

Бум, який підняла навколо себе технологія блокчейн, часто порівнюють з першими днями існування інтернету. Однак Всесвітня павутина дуже швидко призвела до появи електронної пошти, мільйонів комерційних підприємств і багато чому іншому. На відміну від неї єдине породження блокової ланцюжка — криптовалюта, такі як біткоіни. Але навіть вони не завжди виконують заявлені раніше цілі свого існування.

Індустрія фінансових послуг переживає революцію. Але рушійною силою в цьому процесі не є цифрові гроші на основі blockchain, наприклад, біткоіни. Це революція, створена на основі штучного інтелекту, великих даних (big data) і «інтернет-речей» (IoT).

Уже тисячі реальних компаній використовують ці технології в своїх проектах, щоб порушити всі аспекти фінансового посередництва. Сотні мільйонів людей щодня користуються десятками онлайнових платіжних систем (PayPal, Alipay, WeChat Pay, Venmo та інших). А фінансові установи приймають точні рішення про кредитування в лічені секунди, а не тижні завдяки великій кількості онлайн-даних про фізичних осіб і фірмах.

Аналогічним чином, страховий андеррайтинг, оцінка та управління претензіями і моніторинг ризиків шахрайства стали швидшими і точними. Активно керовані портфелі все частіше замінюються пасивними роботизованими радниками (robo-advisers), які можуть працювати так само добре або навіть краще високооплачуваних фінансових консультантів.

Тепер порівняйте цю реальну і поточну революцію в сфері Фінтех з блочною технологією, яка існує вже майже десять років і як і раніше має тільки одне породження — криптовалюта. Прихильники блокової ланцюжка будуть стверджувати, що його ранній етап розвитку нагадує період зародження і становлення інтернету, у якого також не відразу з’явилися комерційні додатки.

Але це порівняння просто невірно. На відміну від численних сервісів глобальної мережі, які з’явилися досить швидко, цифрові гроші не в змозі навіть досягти заявлених їх творцями цілей.

В якості валюти біткоіни повинен бути справною одиницею обліку, платіжним засобом і мати стабільну вартість. Він не володіє нічим з перерахованого вище. Крім того, його ціна може коливатися на 20-30% протягом одного дня.

Гірше того, що криптовалюта в цілому засновані на помилкових поняттях. За словами прихильників Bitcoin, монета має стаціонарний запас в 21 млн одиниць, тому його курс неможливо знизити шляхом неконтрольованої емісії, як це можна зробити з фіатнимі грошима.

Але ця заява явно шахрайське, враховуючи, що біткоіни вже розділився на три гілки: Bitcoin Cash, Litecoin і Bitcoin Gold. Крім того, кожен день створюються сотні інших криптовалюта, поряд з шахрайськими зборами коштів через ICO. Таким чином, «стабільні» криптовалюта створюють велику грошову масу і знижують її вартість набагато швидше, ніж будь-який великий центральний банк робить це з фіатнимі грошима.

Це цілком типово для фінансової бульбашки, коли інвестори купують криптовалюта, які не використовуються в транзакціях, просто тому, що вони очікують зростання їх ціни. Насправді, якби хтось і захотів використовувати BTC, йому було б важко це зробити. Він настільки енергоємний і несе в собі такі високі транзакційні витрати, що навіть організатори конференцій на тему біткоіни не приймають його в якості оплати за участь у заходах.

До сих пір єдиним реальним використанням BTC було сприяння нелегальним фінансовим операціям, таким як незаконний оборот наркотиків, ухилення від сплати податків, приховування капіталу від зовнішнього контролю або відмивання грошей. Не дивно, що держави-члени G20 в даний час працюють разом, щоб знайти спосіб впровадження засобів контролю за криптовалюта і усунення їх анонімності.

Після ряду рішень азіатських регуляторів ціни цифрових монет впали на початку 2018 року майже на 50% в порівнянні з грудневим максимумом. Вони б впали набагато більше, якби не була реалізована величезна схема для підтримки курсів за допомогою прямих маніпуляцій. Але, як і в разі субстандартного міхура, більшість американських регуляторів все ще не зважилися на аналогічні дії.

З моменту винаходу грошей тисячі років тому ніколи ще не існувало грошової системи, в якій сотні різних валют функціонували б поруч один з одним. Вся суть грошей полягає в тому, що вони дозволяють сторонам здійснювати операції без необхідності бартеру. Але для того, щоб гроші мали певну цінність і для досягнення ефекту масштабності, в світі існують різні національні валюти.

У США причина, по якій ми не використовуємо євро або ієну на додаток до долара, очевидна. Робити це було б безглуздо, так як зробив би економіку набагато менш ефективною. Ідея про те, що сотні криптовалюта можуть з високою гнучкістю працювати разом, не тільки суперечить самій концепції грошей, це звучить абсолютно абсурдно.

Звичайно, є і ті, хто вважають, що навіть одна криптовалюта може замінити фіатние гроші. Цифрові валюти не мають внутрішньої цінності, тоді як традиційні гроші, безумовно, такою характеристикою володіють, тому що вони можуть використовуватися для сплати податків. Фіатние валюти також захищені від знецінення вартості центральними банками, що підтримують стабільність цін. Якщо фіатная валюта втрачає довіру, як в деяких країнах з високою інфляцією, її можуть замінити на більш стабільні іноземні валютні валюти або реальні активи.

Як би там не було, перспектива переваги біткоіни також є його ахіллесовою п’ятою, тому що навіть при наявності стабільного ліміту в 21 млн монет, він позбавлений можливостей існувати як життєздатна валюта. Якщо емісія валюти не буде відповідати потенційному номінальному ВВП, ціни будуть схильні до дефляції.

Це означає, що якщо Bitcoin дійсно поступово замінить фіатную валюту в майбутньому, індекс цін на всі товари і послуги буде постійно знижуватися. На додаток до цього, будь-який номінальний боргової контракт, виражений в біткоіни, з часом буде зростати в реальному вираженні, що призведе до появи дефляції боргу. Саме це, на думку економіста Ірвінга Фішера, раніше і стало причиною Великої депресії. У той же час номінальна заробітна плата в біткоіни буде завжди рости в реальному вираженні, незалежно від зростання продуктивності, що підвищить ймовірність економічної катастрофи.

Ясно, що BTC і інші цифрові валюти є мати всіх бульбашок. Саме це і пояснює таке високе прагнення людей купити їх. Що стосується базової технології blockchain, все ще існують значні перешкоди, що стоять на шляху її розвитку, навіть якщо вона і має великий потенціал, ніж криптовалюта.

Головним з них є те, що в ній відсутні основні загальні та універсальні протоколи, які зробили інтернет загальнодоступним (TCP-IP, HTML і т. Д.). Крім цього, обіцянка його авторів реалізувати децентралізовані транзакції без посередників залишається непідтвердженим утопічним заявою. Не дивно, що blockchain знаходиться сьогодні на піку циклу галасу, як технологія із завищеними очікуваннями.

Забудьте про блокчейне, біткоіни і інших цифрових грошах і почніть інвестувати в фірми в сфері Фінтех з фактичними бізнес-моделями, які не прагнуть до революції в індустрії фінансових послуг. Ви не зможете розбагатіти за одну ніч, але зробите більш розумні інвестиції.

джерело:

https://www.project-syndicate.org/

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector