Майнінг біткоіни в Росії: законний чи ні в 2018

На 30 квітня 2018 року Майні біткоіни законно, адже забороняють таку діяльність законодавчих актів поки немає. Інша річ, що з 2014 року ведеться багато розмов про регулювання віртуальної монети і її заборону. У 2017 році І. Мазух, президент ФІД, заявив про необхідність заборони криптовалюта. Такі розмови викликали жорстку реакцію суспільства, та й самі законодавці схильні регулювати цей сектор, а не забороняти його повністю.

Головний недолік ферм з видобутку Майнінг — підвищене навантаження на електричну мережу, що створює ряд труднощів для багатоповерхових будівель. Крім того, обладнання для видобутку біткоіни швидко нагрівається і потребує стабільного охолодженні. Але це не проблема, якщо людина платить за електрику, і вжив необхідних заходів для посилення проводки. Наприклад, багато Майні гроші в приватних будинках, що не несе ризику для сусідів.

Незважаючи на часті розмови про обмеження видобутку віртуальних монет, забороняти цю сферу діяльності ніхто не збирається (принаймні, поки що). Нижче розглянемо, як складалася історія з біткоіни, чого чекати в майбутньому, і що говорять свіжі новини про Майнінг криптовалюта.

Чи законна Майнінг біткоіни в Росії — актуальність питання

Монета біткоіни на тлі Червоній площі

Популярність криптовалюта і зростання числа бажаючих Майні Bitcoin легко пояснити. Всього за 1 рік курс віртуальної валюти виріс в 20 разів. Згодом віртуальна монета пережила корекцію і зниження ціни до 6610 доларів за монету, після чого вартість знову пішла вгору, і на 30 квітня 2018 року курс дорівнює 9293 доларів. Починаючи з 7 квітня 2018 го, спостерігається бичачий тренд, що свідчить про подальше зростання криптовалюта і можливості заробити короткостроковим інвесторам.

Разом зі зростанням ціни підскочила і складність видобутку, що унеможливило Майнінг на домашньому ПК. Стали майже не приносять користі і ферми на відкритих, які поступилися більш потужним Асіка. Люди, які бажають займатися Майнінг, змушені витрачати від 2-3 тисяч доларів на облаштування більш-менш потужної ферми. В іншому випадку видобуток криптовалюта не приносить очікуваного прибутку.
Незважаючи на зниження винагороди за блок (з 2016 по 2020 рік Майнер отримують по 12,5 біткоіни за черговий елемент ланцюга), популярність Майнінг не знижується. Це обумовлено зростанням курсової вартості, яка в кінці квітня 2018 року підбирається до позначки в 9300 доларів. При цьому експерти запевняють, що Bitcoin здатний повторити досягнення грудня 2017 року і знову піднятися до пікового рівня грудня 2017 року, коли курс протягом декількох днів дорівнював 19-20 тисячам доларів за монету.

З ростом популярності Майнінг підвищуються і ціни на обладнання. Деякі ASIC-Майнер вже недоступні, тому доводиться брати обладнання з рук або у перекупників, що набагато дорожче. На цьому тлі питання, чи законно Майні біткоіни, стає як ніколи актуальним. Який сенс витрачати до 3-5 тисяч доларів (іноді і більше), якщо найближчим часом видобуток віртуальної монети можуть заборонити.

Експерти запевняють, що з Майнінг Bitcoin краще не зв’язуватися без наявності належного досвіду. Високий ризик вкласти велику суму, але не окупити витрати через неправильні розрахунки, помилкового вибору пулу або неправильної настройки обладнання (останнє може просто згоріти). Не можна забувати про іншу статтю витрат — оплату електроенергії.

У деяких регіонах РФ (наприклад, в Іркутській області) Майнінг криптовалюта вигідний, адже 1 кВтг коштує всього 1,01 рубль (одноставковий тариф). Якщо встановити двозонний лічильник, в темний час доби ціна буде на 40% нижче. Для порівняння в Москві одноставковий тариф становить 5,38 рублів (з 1 січня 2018 року). При 24-годинному Майнінг місячні витрати можуть вилитися в чималу суму, що становить близько 4000 рублів.

Легально чи Майні біткоіни в Росії — коротка історія

Малюнок шахтаря на Красній площі

Перші згадки про криптовалюта у офіційних властей з’явилися в 2014 році. Зокрема, Центральний Банк Росії попередив користувачів глобальної мережі, що застосування віртуальних грошей є потенційно небезпечним. Свої застереження ЦБ РФ обумовлював тим, криптовалюта часто застосовувалася для проведення підозрілих операцій. Далі було схоже заяву Генпрокуратори РФ, яке (як і минуле звернення) носив рекомендаційний характер і ні до чого не зобов’язувало.

У той період користувачі не замислювалися, чи законний Майнінг біткоіни в Росії, і активно збирали ферми для Майнінг. У заяві зазначено, що BTC частіше за інших віртуальних монет використовуються для сумнівних угод. На цьому тлі з’явилися заяви про появу штрафів за видобуток, використання і реалізацію віртуальних монет. Розмір штрафу для звичайних громадян становив від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а для компаній — до мільйона рублів. До слова, далі розмов справа не дійшла.

2015 рік запам’ятався блокуванням багатьох ресурсів, пов’язаних з віртуальною валютою. Під заборону потрапили такі ресурси, як bitcoin.org, bitcoin.it і інші. Незважаючи на такі жорсткі санкції, до літа з’явилися розмови про майбутню легалізацію віртуальних монет, але такі пропозиції також не знайшли відгуку у представників уряду.

У 2016 році виник ризик введення кримінальної відповідальності за використання біткоіни. При впровадженні такого нововведення прості громадяни могли б відмовитися за гратами на строк до 4-х років, а керівники — до 7-ми років. Благо, що такі наміри не втілилися в реальність, і чергова спроба заблокувати видобуток віртуальних монет провалилася.

У 2017 році продовжилася історія з блокуваннями сайтів, пов’язаних з криптовалюта. Зокрема, під забороною опинилася біржа EXMO. Незважаючи на ряд жорстких заходів, влітку 2017 го виникли нові розмови про майбутнє регулюванні віртуальних грошей. Питання, що стосується криптовалюта і Майнінг, підхопив особисто Путін. Глава держави дав доручення розробити план дій, який стосується віртуальних грошей. Президент РФ зазначив, що в питанні кріптовалютного ринку не потрібно будувати бар’єри, а важливо правильно продумати політику регулювання.

Восени 2017 року питання, чи дозволений Майнінг біткоіни в Росії, знову стало актуальним. З’явилися розмови про необхідність заборони ферм для Майнінг через великий ризик для електричної мережі в багатоповерхових будинках. Але і ця ініціатива не знайшла підтримки. Більш того, багато вносили пропозиції про розміщення великих ферм для видобутку віртуальної монети в регіонах з низькими тарифами на електроенергію (наприклад, в Іркутській області).

Майнінг біткоіни — законно чи ні

Людина тримає монету біткоіни двома пальцями

Протягом 3-х років (з 2014 по 2017 рік) думка представників ЦБ РФ, уряду і учасників інших організацій змінювалося кілька разів. Одні схилялися до того, що Bitcoin (в тому числі його видобуток) необхідно заборонити, а інші, навпаки, запевняли суспільство в перспективах і користь цього напрямку. Нарешті, певні зрушення намітилися в 2018 році. Жителі Росії сподіваються, що нарешті отримають відповідь по Майнінг біткоіни — законно чи ні.

Влітку 2018 роки (попередньо) планується розгляд законопроекту, особливість якого в наступному:

  1. Віртуальні гроші стають доступними громадянам, але тільки на спеціалізованих біржах.
  2. Застосовувати криптовалюта як платіжний засіб (як і раніше) заборонено.

  3. Майнінг Bitcoin дозволений тільки при офіційному оформленні ІП або юрособи з подальшою оплатою податків. По суті, видобуток біткоіни планують перетворити в бізнес.
  4. Криптовалюта і маркери прирівнюються до електронного майну. З’являється також визначення згаданих віртуальних монет. У першому випадку цифрові гроші побудовані на технології блокчейн, а в другому — на індивідуальній платформі.
  5. Операції з біткоіни доступні тільки через офіційні біржові майданчики, зареєстровані у вигляді юридичних осіб. При цьому ліміти на придбання поки не встановлюються (раніше такі обмеження планували встановити).

З новим законопроектом дається відповідь на питання, чи легально Майні біткоіни в Росії. Зокрема, така діяльність законна тільки при офіційне створення ІП або компанії. Якщо людина купить кілька Асіка і влаштує будинку ферму для видобутку віртуальних грошей, він піддає себе ризику. Виявлення порушників планується здійснювати зі зміни рівня витрат електроенергії.

Новий законопроект, який чекає свого затвердження, вже отримав порцію критики від представників РАКІБ. Вони запевняють, що така політика призведе до зниження числа Майнер, що працюють на території Росії. З цієї причини про розвиток кріптовалютного сектора годі й мріяти. Кращим рішенням було б створення нових правил спільно з сусідніми країнами.

Прикладом для наслідування є Білорусь, де кріптовалютное співтовариство отримало повну свободу дій, а Майнер — право добувати віртуальні гроші без сплати податків (принаймні, поки що). Ще однією країною, яка легалізувала біткоіни, є його батьківщина — Японія.

Майнінг біткоіни в Росії і світі — законно чи ні?

Шахтар, який видобуває біткоіни, на білому тлі

У 2018 році криптовалюта не сприймається у вигляді платіжного засобу. Біткоіни можна витратити в магазині або покласти на зберігання в банківську установу. Дискусії про визнання віртуальних грошей ведуться давно, але очікувати серйозних зрушень (в тому числі після затвердження нових законів) поки не варто.

Експерти запевняють, що заборонити Bitcoin на законодавчому рівні (в першу чергу технічно) — важке завдання. Це пояснюється децентралізацією мережі і можливістю кожної людини до неї приєднатися при наявності комп’ютера. Як результат, після покупки потужного устаткування людина може Майні віртуальні гроші, і міняти їх на фіатную валюту.

Але якщо видобуток біткоіни ще можна обчислити по збільшенню витрат електроенергії, викрити звичайного трейдера на біржі майже неможливо. Сьогодні десятки тисяч людей отримують прибуток на купівлю-продаж Bitcoin, що не виплачуючи державі ніяких податків. Складність полягає і в тому, що криптовалюта повністю анонімна. Це означає, що власник біткоіни зможе робити покупки за кордоном, не боячись майбутнього викриття. При цьому віртуальні гроші можна переводити не тільки за кордон, а й іншим жителям Росії в якості оплати за що-небудь (послуги або товар).

Тема, чи законна така діяльність, як Майнінг біткоіни, піднімається не тільки в РФ, але і інших країнах світу. При цьому позиції країн відрізняються. Одні розглядають криптовалюта як загрозу, а інші впевнені, що її впровадження на фінансовий ринок підштовхне внутрішню економіку до розвитку.

Як зазначалося, Японія однією з перших дозволила вільне ходіння Bitcoin. На території країни є навіть своя криптовалюта під назвою монакоін. В ЄС криптовалюта виключена з числа оподатковуваних активів. При цьому заборона на Майнінг віртуальних грошей відсутня. У Німеччині Bitcoin віднесений до приватних грошей, а в Хорватії криптовалюта прийнята до обороту, але з застереженнями. Зокрема, приймати рішення про законність транзакції повинен одержувач віртуальної валюти.

У Таїланді ситуація з біткоіни заплутана. З одного боку, явний заборону на криптовалюта відсутня, а з іншого — можливості обміну на національні гроші обмежені. Неприємно здивував Китай, який в 2017 році обмежив роботу кріптовалютних бірж, чим поставив під удар всю індустрію на території великої країни. У США угоди з Bitcoin контролюються поряд з фіатной валютою, але все біржі повинні бути оформлені в офіційному порядку. На території Швейцарії біткоіни отримав статус іноземних грошей з усіма наслідками, що випливають звідси повноваженнями.

Чи законна Майнінг біткоіни в Росії — останні новини

Монета біткоіни на тлі російського прапора і кремлівської вежі

Незважаючи на підготовку до прийняття нового законопроекту, з’являються тривожні новини про подальшу обмежувальної політики РФ щодо сервісів, пов’язаних з криптовалюта. Зокрема, після прийняття рішення про заборону телеграм в РФ Роскомнадзор почав велику роботу з блокування великого числа IP-адрес. Під удар потрапила пошукова система Гугл, Амазон та інші великі сервіси. Крім того, заблокованими виявилося кілька Майнінг-пулів — Antpool, BTC.com, Bitcoin.com і інші. Підставою для таких дій стало рішення Генпрокуратури РФ.

У Майнер залишається два виходи — обходити наявні заборони за допомогою VPN або поміняти робочий сервер. Не секрет, що у великих пулів є безліч «дзеркал» в різних куточках планети. При цьому у кожного з них є персональний IP. Як результат, блокування продовжаться і в майбутньому. Щоб уникнути чергових проблем, учасникам Майнінг варто підключатися до серверів, розташованим на території РФ (Clona, ​​2Miner і інші). У такій ситуації ризик простою дорогої техніки мінімальний.

Новий майданчик для Майнінг

В кінці квітня 2018 року з’явилися інформація про майбутнє відкриття нової і легальної майданчики для видобутку віртуальних монет. Місце її розташування вибрано не випадково — це Іркутська область, де вартість електроенергії найнижча в РФ. Повідомляється, що вже восени 2018 року почне роботу 5 структур для видобутку біткоіни, загальна потужність яких складе 55 мегават. Планується, що на базі нової платформи зможуть добувати віртуальні гроші більше 1,5 мільйона осіб.

І. Бруман (один із засновників) розповів, що плани по створенню такого сервісу з’явилися на тлі проблем з організацією домашнього Майнінг. Багатьом людям стала недоступною покупка дорогого устаткування. Якщо людина і міг дозволити собі придбати ASIC-майнер, виникали інші супутні проблеми, пов’язані з підвищеним навантаженням на електричну мережу, надмірним виділенням тепла і так далі.

Важливо, що проект абсолютно законний, що дозволить громадянам Росії підключатися до системи, заробляючи криптовалюта і не переживаючи про можливе покарання з боку влади. Розміщення апаратури планується на Братській, Усть-Ілімськ, а також на Іркутської ГЕС.

Оподаткування для Майнер

Як зазначалося, вже в 2018 році Уряд РФ планує обкласти Майнер офіційним податком. Поточної навесні готуються поправки НК, але точні ставки повинні з’явитися до кінця року. При цьому адвокати запевняють, що вже сьогодні можливі проблеми при приховуванні доходів від видобутку віртуальних грошей.

Навесні 2018 року планується завершити розробку законів, що регулюють питання криптовалюта РФ. У них Майнінг віртуальних монет, ICO, а також технології blockchain набувають легального статусу, але з безліччю застережень. Законопроекти повинні бути прийняті до початку червня, але реальні зміни в законодавстві можна буде очікувати лише до кінця 2018 року.

У свою чергу правило оподаткування особистого доходу (незалежно від його типу) для фізичних осіб ніхто не відміняв. Громадяни зобов’язані інформувати ФНС Росії про прибуток, в тому числі від операцій з віртуальними монетами. З отриманої винагороди стягується стандартний податок в розмірі 13%. І якщо сьогодні ця ставка має загальний характер, до кінця року її повинні «прив’язати» до біткоіни і іншим криптовалюта.

Поки питання регулювання знаходиться в підвішеному стані, громадяни РФ повинні сповіщати ФНС про свій дохід і сплачувати податок у розмірі 13%. Для нерезидентів країни ця ставка вище і досягає 30%. Що стосується дивідендів, з них доводиться платити 6% або 15%, якщо людина не є нерезидентом.

Згідно з новим законопроектом, Майнер отримають право реєструвати компанії або ІП і вести законну діяльність з видобутку BTC. При цьому на них покладається зобов’язання звітувати по прибутку і платити податок (для організацій він дорівнює 24%). При цьому чіткого розуміння, яким буде відсоток для Майнер, поки немає. Ведуться обговорення, які повинні привести до певних результатів під кінець року.

З урахуванням сказаного можна підвести підсумок і дати відповідь, чи легально Майні біткоіни в Росії в 2018 році. На кінець квітня згаданого року прямі заборони на видобуток віртуальної валюти відсутні. Але платити податок з отриманого прибутку громадяни Росії зобов’язані. Ухилення від оподаткування може призвести до штрафних санкцій і навіть кримінального переслідування.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector