Основні причини поділу блокчейн і появи біткоіни Кеш

Привіт, шановні читачі. Цього разу ми поговоримо про ситуацію, яка привела до створення «клона» першої криптовалюта в світі — біткоіни Кеш.

Поза всяким сумнівом біткоіни став одним з найбільш неймовірних нововведень в недавньому минулому. Тим не менш, він також зазнав великої критики за свої проблеми масштабованості, що викликало безліч дискусій, у тому числі політично і ідеологічно мотивованих.

Переломний момент для Bitcoin стався 1 серпня 2017 року, коли була реалізована жорстка «вилка» (хард форк). Саме вона і стала причиною появи нової цифрової монети — Bitcoin Cash. У цій статті ми не будемо обговорювати, яка з двох утворилися мереж краще, а яка — гірше. Вибір на користь тієї чи іншої криптовалюта — справа суто індивідуальна.

Як функціонує біткойнов?

Біткойн був створений людиною або групою людей, відомих під псевдонімом Сатоши Накамото. Принцип роботи мережі під назвою блокчейн описаний в легендарному дослідницькому документі «біткойнов: одноранговая електронна грошова система». В його основі лежить концепція децентралізованих грошей. Робота системи налагоджена завдяки так званим Майнер.

Чим вони займаються? Їх робота полягає в двох найбільш важливих для мережі видах діяльності:

 • створення нових блоків;
 • включення транзакцій в блоки;

Створення нових блоків

Все Майнер використовують обчислювальну потужність своєї апаратури для генерації нових блоків і додавання їх в блокову ланцюжок. Цей процес отримав назву «доказ роботи». Після створення чергового блоку Майнер отримують деяку суму в монетах. Після кожних 210 000 блоків їх кількість скорочується в два рази. Але це не єдиний стимул для них.

Додавання транзакцій в блоки

Після утворення чергового блоку Майнер грають роль його тимчасових «господарів». Припустимо, перший користувач відправляє іншому 5 BTC. Фізично він не посилає ніяких грошей. Просто Майнер повинні додати цю транзакцію в блок, після чого вона вважається завершеною. За свої дії Майнер можуть стягувати плату.

Щоб прискорити процес додавання транзакції в блок, необхідно запропонувати більш високу плату. Для підтвердження дійсності транзакції вона повинна бути додана в один з блоків в ланцюжку. Але тут може виникнути певна проблема, так як спочатку кожен блок мав обмеження по обсяги в 1 Мб. На початковому етапі це не було проблемою, але з розширенням мережі і збільшенням кількості користувачів це стало серйозним бар’єром для подальшого розвитку біткоіни.

Кількість транзакцій росло з кожним місяцем, а при початковому граничний розмір блоку в 1 Мб блокчейн був здатний обробляти тільки 4,4 транзакції в секунду. При створенні криптовалюта її засновники встановили такий ліміт, тому що хотіли скоротити спамние перекази коштів, здатні «засмітити» систему.

З цього моменту всіх стало хвилювати, скільки коштує відправити ту чи іншу суму. Адже багато хто користувався біткоіни через його низьку комісії в порівнянні з вартістю банківських переказів і комісійними зборами різних платіжних систем.

Через зростання кількості транзакцій користувачі були змушені чекати створення нових блоків для здійснення своїх перекладів. Єдиним виходом стала установка досить високою комісії, щоб стимулювати Майнер на проведення конкретної транзакції в пріоритетному порядку.

Наприклад, один користувач відправляє іншому 5 BTC, але транзакція зависає через велику чергу. Видалити її можна, так як витрачені монети вже неможливо повернути назад на гаманець. Тим не менш, є можливість зробити ще одну транзакцію з аналогічною сумою тому ж одержувачеві. Але на цей раз з більш високою комісією. Як тільки Майнер вставлять її в черговий блок, це призведе до перезапису попередньої транзакції і зробить її недійсною.

Хоча подібна схема і вигідна для тих, хто займається Майнінг, це досить незручно для користувачів, яким доводиться істотно переплачувати. У разі ж встановлення мінімальної комісії час очікування суттєво збільшується.

Щоб усунути ці незручності пропонувалося довести обсяг блоку до 2 Мб. На перший погляд все звучить дуже просто, але з технічної точки зору, це не так просто реалізувати. Крім того, така ініціатива викликала розкол в суспільстві біткоіни. Ми не буде в нашій статті ставати на ту чи іншу сторону, зберігши нейтральну позицію в цих дебатах. Ми просто спробуємо уявити аргументи щодо обох варіантів вирішення виниклої проблеми.

Аргументи проти збільшення розміру блоку

Існували побоювання, що Майнер позбудуться стимулу, тому що збори за транзакції зменшуватися. Оскільки розмір блоків збільшиться, проблем з вставленим даних про перекладах в них не буде, що приїде до зниження розміру комісії. В цьому випадку були побоювання, що багато учасників мережі покинуть блокчейн в пошуках більш вигідних варіантів заробітку. У цьому випадку зменшиться і загальний хешрейт біткойнов.

Деякі члени спільноти вважають, що цифрові гроші не повинні використовуватися в повсякденних цілях для звичайних щоденних транзакцій. Ці люди вважають, що Bitcoin має більш високу мету, ніж просто цифрова валюта.

Це призвело до розколу суспільства, так як створення «вилки» в системі було неминучим в разі рішення про збільшення розміру блоку. Це також повинно було привести до утворення двох паралельних мереж і викликати розкол в суспільстві, зруйнувавши його гармонію.

Це також могло потенційно збільшити централізації, оскільки розмір мережі буде збільшуватися, що спричинить за собою і зростання хешрейта. В результаті, все невеликі Майнінг пули могли опинитися «за бортом», а на їх місце прийшли б виключно великі гравці, такі як потужні центри обробки даних. Такий поворот подій суперечив самій суті біткойнов.

Аргументи на користь збільшення розміру блоку

Фактично зростання розміру блоку грав на руку Майнер, так як це призвело б до збільшення числа транзакцій в кожному з них. Це, в свою чергу, збільшило б обсяг комісійних зборів, які учасники мережі зможуть отримати за кожен новий блок.

Біткойн повинен рости і ставати більш доступним для пересічних користувачів. Збереження первісного розміру блоку призвело б до високої ймовірності зростання комісії. Це зробило б неможливим використання блокчейна простими людьми. Замість цього мережею була б доступна тільки багатим членам спільноти і великим корпораціям. А це ніколи не було метою розробників біткойнов.

Найбільший страх, який відчували учасники спільноти щодо збільшення обсягу блоку полягав у тому, що це повинно було одночасно торкнутися багато аспектів мережі. Однак прихильники цього кроку вважали подібні побоювання необгрунтованими, оскільки більшість змін повинні були бути реалізовані за певний часовий період, а не відразу.

Для вирішення проблеми масштабованості пропонувалося два варіанти:

 • м’яка вилка;
 • жорстка вилка;

Для початку давайте спробуємо зрозуміти фундаментальна відмінність між ними. Вилка — це умова, при якому блокова ланцюжок розділяється на дві. Кожна з них матиме власну історію транзакцій і подальшу долю.

Що таке м’яка вилка?

Всякий раз, коли блокова ланцюжок потребує оновлення, є два способи зробити це: м’яка вилка або жорстка вилка. Перший варіант являє собою свого роду оновлення програмного забезпечення з зворотною сумісністю. Що це означає? Все дуже просто.

Як приклад візьмемо MS Excel 2005. Якщо ви захочете відкрити в ній документ, створений в MS Excel 2015 року, це не викличе проблем, тому що MS Excel 2015 має зворотну сумісність.

Але різниця полягає в тому, що всі оновлення, доступні в новій версії, що не буде видно в старій.

Що таке жорстка вилка?

Основна відмінність жорсткої вилки від м’якої полягає в тому, що вона не має зворотної сумісності. Після її реалізації можливості повернення назад не буде. Якщо ви не приєднаєтеся до оновленої версії блокової ланцюга, ви не отримаєте доступ до будь-яким новим оновленням або взагалі позбудетеся можливості взаємодії з іншими учасниками системи. Для порівняння візьміть ігрові приставки PlayStation 3 і PlayStation 4. Ви не можете грати в ігри для PS3 на PS4, в тому числі і навпаки.

В якості ще одного незвичайного порівняння можна взяти вегетаріанський ресторан, який раптово додасть свинину в свої страви. Це можна вважати жорсткою вилкою. Якщо ж м’ясні страви будуть пропонуватися поряд з традиційними вегетаріанськими, то в цьому закладі зможуть їсти, як вегетаріанці, так і м’ясоїди. Це і є свого роду аналог м’якої вилки.

Однак для будь-яких серйозних змін в блокчейне учасники системи повинна прийти до консенсусу. До чого ж дійшли члени децентралізованої мережі? Рішення про проведення вилки було прийнято за підсумками голосування Майнер і користувачів з активними вузлами блокчейна.

Далі нам належить зрозуміти, що з себе представляє Сегвей (Segwit).

Що таке секвею?

Ми не будемо заглиблюватися в технічну складову, але для того, щоб зрозуміти принцип, що лежить в основі біткойнов, важливо мати деяке уявлення про те, що це таке.

Кожен блок в мережі включає заголовок, що складається з шести елементів:

 • версія;
 • попередній хеш блоку;
 • дерево транзакцій Merkle;
 • час формування блоку;
 • складність;
 • nonce (обраний випадковим або псевдовипадкових чином одноразовий код);

За заголовком слід тіло, в якому укладені деталі транзакцій. До складу кожної транзакції входять три складових:

 • відомості про відправника (вхід);
 • інформація про одержувача (вихід);
 • цифровий підпис;

Останній пункт дуже важливий, оскільки він перевіряє, чи дійсно відправник має необхідну кількість монет для здійснення переказу. Він входить до складу вхідних даних. Ця інформація має дуже важливе значення, але з нею і пов’язана головна проблема. Вона займає надто багато обсягу. У ситуації з обмеженою доступністю через розміри блоку в 1 Мб на цифровий підпис доводиться майже 65% місця, займаного транзакцією!

Вихід з цього знайшов доктор Пітер Уілл, назвавши його «Сегрегативное свідком» (сегвітом). Реалізація SegWit дозволила впроваджувати інформацію учасників транзакцій всередину основного блоку, але підпис стала вставлятися в новий блок під назвою Extended Block (розширений блок).

Це дозволить збільшити обсяг доступного в блоках місця для включення більшої кількості даних про перекладах. Тепер давайте розглянемо переваги і недоліки цього рішення.

Плюси і мінуси SegWit

Серед переваг сегвіта варто відзначити:

 • збільшення кількості транзакцій в одному блоці;
 • зниження комісійних зборів;
 • зменшення розміру кожної окремої транзакції;
 • допомога в масштабованості біткойнов;

Оскільки кількість транзакцій в кожному блоці зросла, це дозволило збільшити загальні збори Майнер.

Список недоліків сегвіта включає:

 • зниження комісії Майнер за кожну окрему транзакцію;
 • складність в реалізації (всі гаманці повинні самі реалізувати SegWit);
 • наявність ризику проблем при здійсненні перших операцій;
 • значне збільшення використовуються ресурсів (ємність, пропускна здатність і інші);

Після створення SegWit розробники включили в нього спеціальну пропозицію. Воно може бути активована тільки після отримання дозволу не менше 95% Майнер. Вони вважали, що отримання схвалення з боку більшості — кращий спосіб реалізації таких величезних змін в системі.

Це викликало збій мережі. Велика частина Майнер не хотіла реалізації сегвіта, побоюючись, що збільшення доступного обсягу блоків різко скоротить комісійні збори. В результаті вони не підтримали цю ініціативу, що, в свою чергу, розлютило його прихильників.

Після цього, була запропонована ідею UASF, також відому як User Activated Soft Fork (активується користувачами вилка). Згодом вона отримала назву BIP 148.

Які бувають види BIP?

BIP або пропозиції щодо поліпшення біткойнов — це проектний документ, який представляє різні пропозиції з метою поліпшення блокчейна.

Є три типи BIP:

 • стандартний (зміни блоків, мережевого протоколу і системи переказів);
 • інформаційний (робота з проектами та загальні рекомендації);
 • процесний (зміни в процесі роботи системи);

Що таке BIP 148?

BIP 148 — активована користувачами м’яка вилка. Вона призвела до того, що блокчейн отримав здатність відхиляти будь-які блоки, утворені без SegWit. Ідея полягала в тому, щоб мотивувати Майнер включати Сегвей в нові блоки.

Спочатку планувалося, що все більше учасників мережі будуть переходити на новий стандарт, щоб в результаті досягти порога в 95% для активації SegWit.

Але не все було так гладко. Це викликало і серйозні побоювання з приводу можливих порушень в блокової ланцюга в разі, якщо все пройде не так гладко, як передбачалося. Це могло означати тільки одне — катастрофу. Це питання і підняла майнінговая компанія Bitmain. Так, в якості плану на випадок непередбачених обставин при реалізації BIP 148 «Бітмайн» запропонувала UASF.

Що таке UAHF?

Ця ініціатива, запропонована Bitmain, передбачала формування абсолютно іншої форми біткойнов і блоків більшого розміру. Так як це жорстка вилка, то ланцюг не повинна була мати зворотну сумісність з іншою частиною блокчейна.

Основна причина такої високої привабливості цього кроку полягає в тому, що для жорсткої вилки не потрібен високий хешрейт. Всі вузли, які візьмуть ці зміни, почнуть автоматично слідувати за новою блок-ланцюжком незалежно від підтримки користувачів.

У той же час багато людей були незадоволені ідеєю окремого розміщення цифрового підпису, вважаючи, що це підвищує ризик злому.

У Bitmain це невдоволення сприйняли, як добровільний відхід в сторону тих, хто не зацікавлений в реалізації BIP 148. Так, на конференції «Майбутнє біткойнов» розробник на ім’я Аморі Січе представив проект «Азбука біткойнов» і оголосив про майбутню жорсткої вилці. Після його анонса і першого випуску пішов проект Bitcoin Cash (BCH), який реалізували 1 серпня 2017 року.

Що таке біткойнов Кеш?

Bitcoin Cash (BCH) дуже схожий на біткойнов, але має деякі помітні відмінності:

 • розмір блоку 8 Мб;
 • відсутність SegWit;
 • неможливість транзакцій Replace-By-Fee (описаний вище спосіб заміни одного і того ж перекладу зі збільшенням комісії);
 • захист від повторного використання одних і тих же монет;
 • можливість корекції рівня складності Майнінг блоків;

Багатьох користувачів цікавило, як отримати на свій гаманець належне їм кількість монет нової криптовалюта аналогічне наявної на їхніх гаманцях сумами BTC. Адже мова йшла саме про жорстку вилці.

Це було можливо для всіх учасників мережі, але не ставилося до монетам, які перебували на момент ФОРКОМ на рахунках бірж і інших сервісів, які пропонують обмін цифрових грошей та інші послуги.

Як Bitcoin Cash запобігає атаки повторення?

На сьогодні однією з найкращих особливостей нової криптовалюта — це спосіб подолання однієї з найбільш критичних проблем. З цією загрозою може зіткнутися будь-яка монета після розгалуження.

Атака повторення — це передача даних, які зловмисно повторюються або затримуються. В контексті блокової ланцюга це відбувається до здійснення транзакції з подальшим навмисним її повторенням в другій блок-ланцюжку.

Наприклад, користувач відправляє 5 BTC іншій людині. В результаті атаки повторення він також відправить йому і 5 BCH, хоча не збирався цього робити.

Впровадження перевизначеного алгоритму sighash дозволяє зробити подібні транзакції недійсними в ланцюжку, відмінною від UASF в зв’язку з їх різними алгоритмами.

Всі транзакції з рядком виведення OP_RETURN сприймаються вузлами системи як недійсні аж до 530 000 блоку. До цього блоку в принципі можливо поділ монет при здійсненні транзакції в ланцюжку, відмінною від UAHF.

Чим Bitcoin Cash привертає Майнер?

Все криптовалюта в значній мірі залежать від стабільної роботи Майнер. У поточних умовах розвитку мережі Bitcoin Cash привертає все більшу їх кількість, що значно збільшило його хешрейт.

Вся справа в тому, що BCH володіє наявністю можливості зниження складності мережі. Але для початку необхідно зрозуміти, що таке Median Time Past (MTP). Це медіана останніх 11 блоків, які увійшли в блокову ланцюжок. MTP допомагає встановити час, який буде потрібно на завершення наступних блоків.

Це правило регулювання складності мережі діє таким чином. Складність знижується на 20%, якщо MTP поточного блоку і попередніх шести блоків перевищує 12 годин. Як Майні при такому падінні складності? Все дуже просто — відразу на 20% легше. Стежити за цим параметром допомагає спеціальний калькулятор складності Майнінг.

Крім того, слід зазначити можливість коригування рівня складності. Він залежить від кількості Майнер в системі. Якщо їх менше, то він також знижується, тому що знижується загальна потужність хешування мережі.

При появі Bitcoin Cash його Майні мало людей, що призвело до різкого падіння складності. Це, в свою чергу, привернуло безліч нових учасників цього процесу, які побачили можливість отримання високого прибутку. В результаті, трапився масовий відтік від біткоіни, що, в свою чергу, призвело до зменшення складності блокчейна вдвічі, зниження час транзакцій і збільшення комісії. Користувачі почали скаржитися на те, що переклад BTC займав від декількох годин до декількох днів.

Ціна Bitcoin Cash

На момент написання статті BCH входить в трійку лідерів за ціною, поступаючись лише біткоіни і Ефіру. Його ринкова капіталізація перевищує $ 5,5 млн. Курс криптовалюта до долара становить трохи більше $ 300, хоча раніше він досягав свого максимуму на графіку в районі позначки більш $ 700. У поточний період, він то зростає, то знову падає, що свідчить про його нестабільності.

Що лежить в основі рушійної сили BCH? По-перше, все більше і більше обмінників і бірж починають працювати з новою монетою. Коли новий коін тільки з’явився, більшість подібних онлайн сервісів цуралися його. Тепер ситуація змінилася, тому довіра до нової монеті зростає, збільшуючи її вартість. Тому питанням про те, як створити гаманець Bitcoin Cash, тепер задаються багато любителів криптовалюта.

По-друге, все більше і більше Майнер приєднуються до нової мережі. Як пояснювалося вище, BCH є дуже прибутковою криптовалюта для них. Збільшення потужності хешування мережі за рахунок припливу нових Майнер призводить до зростання вартості монети. У той же час, розмір блоку в 8 Мб дозволяє включати більше транзакцій в кожен блок, що підвищує рентабельність роботи Майнер.

BCH можна не тільки Майні, але також купити або отримати, використовуючи різні крани криптовалюта.

Що чекає Bitcoin Cash в майбутньому?

На це питання відповісти поки неможливо. Поки важко судити про довгострокові наслідки, які він буде мати на біткоіни. Поки це лише перший випадок подібної вилки в історії криптовалюта зі збереженням даних про раніше скоєних транзакціях.

Те, що користувачі отримали 1 серпня, являє собою дуже цікаву новину, яка має великі перспективи і піднесе ще чимало уроків в майбутньому. Сфера цифрових грошей коштує ще на початковому етапі свого розвитку.

Хоча зростання розміру блоку до 8 Мб і є дуже привабливим, його вплив на Майнер в довгостроковій перспективі поки до кінця не зрозуміло. Чи може це стати виходом з проблеми масштабованості? Чи зуміє Bitcoin Cash обійти біткоіни, ставши основною мережею? На даний момент робити будь-якої прогноз важко. Але можна з упевненістю сказати, що попереду сферу криптовалюта чекає дуже цікаве майбутнє.

Джерело: https://blockgeeks.com/

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector