Софтфорк криптовалюта — що це, види і приклади

Софтфорк — це внесення змін до програмний код кріптовалютной мережі, при якому не відбувається поділ блокчейна на 2 гілки. Даний вид ФОРКОМ проводиться з метою поліпшення функціональних якостей тієї чи іншої платіжної системи. Нові криптовалюта в такому разі не з’являються. Мережа просто проходить процедуру модернізації, що дозволяє залучити нових користувачів або утримати старих.

Кріптовалютний софтфорк: що це і чим відрізняється від хардфорка

Схематичне зображення софтфорка криптовалюта

Отже, Soft Fork — це внесення змін до коду кріптовалютной системи, при якому нові алгоритми продовжують взаємодіяти зі старими. Іншими словами, старі і нові правила гармонійно співіснують в межах одного блокчейна. Ланцюжок блоків не поділяється на 2 незалежні гілки, і нова криптовалюта не виникає. По суті, під софтфорком мається на увазі косметичний ремонт системи, покликаний поліпшити її і зробити більш привабливою для користувачів.

Протилежністю софт ФОРКОМ є хардфорк (так звана «жорстка розвилка»). Під час даної процедури в вихідний код кріптовалютной мережі також вносяться зміни, проте вони зачіпають фундаментальні правила функціонування системи. Через це старі і нові алгоритми суперечать один одному і не можуть існувати в межах одного блокчейна. Як наслідок — відбувається розгалуження ланцюжка на 2 окремі системи і з’являється нова криптовалюта, що містить в собі технічні елементи старої монети, але наділена своїми функціональними родзинками. Яскравими прикладами хардфорка виступають такі коін, як Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Ethereum Classic.

Крім розгалуження, є ще один момент, який відрізняє софт форк від хардфорка. Він стосується оборотності змін. Якщо після «м’якої вилки» якесь нововведення не приживеться (його підтримає мінімум користувачів або воно призведе до Багам в мережі), ініціатори можуть скасувати впроваджені алгоритми. У випадку з хардфорком відкат і зворотне возз’єднання двох гілок неможливо. Коли «жорстка розвилка» відбулася, ситуація може розвиватися за одним з 3-х сценаріїв:

 • обидва блокчейна будуть існувати паралельно;
 • велика частина користувачів підтримає хардфорк, і материнська мережу відімре;
 • новий блокчейн не отримає підтримку і припинить існування.

З якою метою проводиться софт форк і які зміни він може вносити?

Зображення кнопки, що активує кріптовалютний софтфорк

Першочерговою метою будь-якого софтфорка є поліпшення існуючої мережі. При такій модернізації зміни можуть стосуватися таких аспектів:

 1. Поліпшення прохідності мережі. Наприклад, така зміна має на увазі збільшення розміру блоку, щоб в один елемент мережі містилося більше транзакцій. Даний крок дозволяє прискорити переклади монет від користувача до користувача, що підвищує привабливість платіжної системи. Таке рішення було реалізовано в біткоіни Кеш.
 2. Зміна формату публічних адрес. Таким методом можна підвищити анонімність в мережі. При цьому старі адреси можуть отримувати коін з нових і навпаки.
 3. Зміна правил виставлення комісії. Тут як приклад можна вказати установку фіксованого збору, що не залежить від суми переказу. Такий крок зробить мережу більш прибутковою для рядових користувачів, але може бути не прийнятий Майнер і мастернодамі.
 4. Впровадження нових протоколів захисту — розробники прописують алгоритми, які знижують ймовірність хакерської атаки і злому кріптовалютних гаманців.
 5. Зміна алгоритму Майнінг. Справедливості заради відзначимо, що цей параметр зачіпається вкрай рідко, так як може привести до непотрібного хардфорку і появи нової монети. Однак уже є вдалі приклади «безболісного» впровадження такого поновлення. Йдеться, звичайно ж, про Bitcoin Gold, який влітку 2018 року перейшов на алгоритм Equihash 144,5 (софтфорк відбувся на блоці під номером 536200). Це оновлення призвело до того, що Майнінг BTG на Асіка став неможливий, і користувачі знову звернули погляди на відеокарти. Таким чином, Bitcoin Gold став більш привабливим для «шахтарів» як з точки зору початкових витрат, так і в плані термінів окупності обладнання.

При проведенні софт ФОРКОМ, як правило, не будуть зачіпатися наступні моменти:

 1. Максимальна емісія криптовалюта. В першу чергу це стосується монет з обмеженим випуском. Так, у біткоіни встановлений ліміт в 21 млн. Монет, у Лайткоіна — 84 млн. Це фундаментальний параметр, який не можна змінювати. У криптовалюта, які спочатку мають необмежену емісію, ситуація дещо інша. Дані системи можуть проводити софт Форк, що виставляють обмеження на випуск. Тут гарним прикладом служить Ethereum Classic, на який в кінці 2017 року було встановлено ліміт у 230 млн. Коинов.
 2. Час видобутку блоків. Ще один ключовий параметр, який регулює темпи емісії. Зміна даного інтервалу, найчастіше, може відбуватися тільки при хардфорках.
 3. Нагорода за блок і динаміка її зміни. Цей момент, знову-таки, більше стосується коинов з обмеженою емісією. Алгоритм видачі винагороди і його зміни прописуються спочатку. Завдяки їм, емісія монети досягає свого піку в передбачене розробником час. Внесення змін з величезною ймовірністю призведе до «жорсткої розвилці».

Після проведення софт ФОРКОМ користувачам потрібно оновлювати програмне забезпечення, щоб почати застосовувати впроваджені рішення. Однак такий перехід відбувається на добровільній основі. Якщо людину не влаштовують нововведення, він продовжує використовувати мережу, що існує за старими правилами. Як ми вже говорили вище, після софтфорков старі і нові алгоритми співіснують в одному блокчейне, тому приймати нововведення в ультимативній формі не потрібно.

Говорячи про те, що таке софт форк криптовалюта і які зміни він може вносити, не можна залишити поза увагою питання, що стосується протоколу досягнення консенсусу. Як відомо, кріптоактіви видобуваються по одному з двох протоколів: Proof-of-work (Bitcoin, Litecoin, Monero, Dash) або Proof-of-stake (ReddCoin, NovaCoin, LEOcoin). У деяких випадках Майнінг здійснюється комбінованим способом (Peercoin, Emercoin). Принцип видобутку прописується спочатку і також є однією з основ того чи іншого активу. Однак багато хто знає про ситуацію з Ethereum, який все ніяк не перейде з PoW на PoS.

 • Читайте докладніше про перехід Ефіріума на PoS-Майнінг.

Спочатку такий перехід повинен стати софт Форком мережі, який не має на увазі створення нового Коін. Однак у 2017 році розробники Ефіріум вже проводили оновлення системи, в результаті чого частина людей вирішила залишитися на старому блокчейне, і з’явився Ефіріум Класик. Цілком можливо, що багато людей (зокрема, Майнер) не захочуть визнати нові правила видобутку, і на світ з’явиться черговий хардфорк Ефіру.

Види софтфорков і їх можливі наслідки

Абревіатура призначеного для користувача софтфорка

Сьогодні в кріптовалютних мережах періодично проводиться так званий класичний софт форк. Його ініціаторами можуть виступати розробники тієї чи іншої платформи або ж Майнінг-пули, що концентрують у себе більшу частину обчислювальних потужностей. Однак не так давно в кріптовалютном світі з’явилося нове поняття — активоване користувачем софтфорк (АПС або UASF). Ініціаторами таких змін є біржі, компанії або навіть окремі користувачі, які мають статус повного вузла.

АПС проходить в 3 етапи:

 1. Спочатку зміни підтримує більшість великих бірж (ще до того, як їх включать в нову версію ПО).
 2. Потім прописується новий код, який змінює ті чи інші правила роботи системи.
 3. Після цього оновлене ПЗ встановлюють собі повні вузли, які беруть участь в софт Форк.

Такий тип софтфорка вимагає тривалої підготовки (близько року). Потрібно домовитися з біржами, об’єднати зусилля мастернодов, написати робочий код з новими алгоритмами. Після активації торгові майданчики починають підтримувати оновлені правила, які можуть стосуватися різних моментів (наприклад, швидкості транзакцій).

Поки що АПС — це теоретично можливий варіант поновлення. Практичних прикладів його реалізації ще немає. Вже зараз цю різновид софт ФОРКОМ оцінюють неоднозначно. З одного боку, це добре, що активувати якісь зміни можуть різні користувачі незалежно від їх статусу. Але в той же час потрібно розуміти, що впроваджені правила можуть не прийняти Майнер, які утримують більшу частину хешрейта. Через це користувальницький софт форк може привести до жорсткого розгалуження блокчейна. Як показує практика, роздвоєння ланцюжка блоків можуть викликати і поновлення, ініційовані розробниками, але у випадку з АПС ймовірність хардфорка набагато вище.

Приклади софт ФОРКОМ

Емблема технології SegWit на тлі монети біткоіни

Трохи вище ми вже розглянули пару успішних софтфорков (встановлення обмеженою емісії Ефіріум Класик і перехід біткоіни Голд на алгоритм Equihash). Також окремої згадки заслуговують наступні нововведення:

 1. Впровадження протоколу SegWit — мабуть, це найуспішніший софтфорк на сьогоднішній день. Його прийняли такі популярні кріптовалютние мережі, як біткоіни і Лайткоін. Протокол SegWit підвищив пропускну здатність транзакцій, при цьому зберігши сумісність нової мережі зі старими версіями ПЗ. Також була усунена транзакційна інертність, що перешкоджала реалізації багатьох проектів на базі блокчейна біткоіни.
 2. Оновлення BIP 66 — ще один софтфорк біткоіни, який змінив правила перевірки підписів при здійсненні переказів.
 3. Оновлення P2SH — «м’яке» розгалуження блокчейна біткоіни, котре змінило формат адрес.

Досить цікаві ідеї по софтфоркам є і в мережі Лайткоін. Зокрема, творець даної криптовалюта Чарлі Лі пропонує кілька рішень, що стосуються комісійних зборів:

 1. Replace-by-fee або заміна по збору — дає можливість користувачам замінювати проведену транзакцію на іншу, в якій виставлена ​​більш висока комісія.
 2. Child-pays-for-parent або дитина платить за батька — потенційне нововведення, при якому Майнер повинні будуть виставляти в заголовок нового блоку транзакцію з маленькою комісією. Тільки після цього вони зможуть включити в наступний елемент мережі переклад, в якому встановлений високий комісійний збір. У перспективі це дасть поштовх розвитку ринку комісій, причому за сам процес будуть відповідальні Майнер, а не розробники криптовалюта. Крім цього, кожен користувач зможе підбирати оптимальні комісійні збори, спираючись на мінімальні суми, виставлені в останніх 100 блоках.

Реалізація згаданих ідей дійсно може дати поштовх розвитку Лайткоіна і криптовалюта в цілому. Проблема в тому, що Чарльз Лі згадував про ці софтфорках ще в січні 2018 го, і з тих пір про них нічого не чути.

Плюси і мінуси софтфорков

Малюнок жабеня з вилкою, що символізує софтфорк

Процес оновлення блокчейна може мати як позитивні, так і негативні наслідки. Вони представлені в таблиці нижче:

перевагинедоліки
Софтфоркі сприяють поліпшенню функціональних якостей конкретної блокчейн-мережі.Іноді софтфоркі можуть призводити до збоїв в роботі системи.
Усуваються недоліки і помилки в роботі платіжної системи.Не всі учасники платформи можуть прийняти зміни, що загрожує «жорсткої розвилкою». Тут, знову ж таки, можна згадати приклад Ефіріума.
Покращення в одній системі змушують команду інший криптовалюта також проводити модернізацію. Іншими словами, софтфоркі стимулюють конкуренцію на ринку.
Нові алгоритми продовжують взаємодіяти зі старими правилами, що дає користувачам право вибору. Переходити або не переходити на нове ПЗ, вирішувати самим людям.
Систематичні поліпшення кріптовалютних мереж дозволяють розширити сферу їх застосування. Наприклад, завдяки софтфоркам можна оптимізувати ту чи іншу платформу для банківського сектора.
Впроваджені зміни можна скасовувати, якщо вони не приживаються або призводять до проблем в роботі системи.

Підводячи підсумки по софт ФОРКОМ, можна сказати, що це один з головних інструментів розвитку кріптовалютних майданчиків. Він покращує функціонал пірінгових платіжних систем і усуває багато недоліків, що сприяє популяризації платформ і, як наслідок, зростання курсу самих коинов. Звичайно, не всі задумки розробників призводять до бажаного результату, але навіть спроби їх впровадження дають поштовх до розвитку проектів на базі блокчейна.

Відео про різницю між хард і софт ФОРКОМ:


Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector