Технологія блокчейн і її відмінність від звичайних баз даних

Технологія блокчейн відрізняється від традиційної бази даних архітектурою або самим принципом організації. Використовувані в інтернеті бази даних, як правило, засновані на архітектурі клієнт-сервер. На відміну від цього, впровадження blockchain передбачає принцип відсутності єдиного сервера і рівноправної участі всіх користувачів.

децентралізоване управління

При використанні стандартної бази даних користувач, який має обліковий запис і пароль до нього, може змінювати записи, що зберігаються на централізованому сервері. Всякий раз, коли він звертається до сервера через свій комп’ютер, він передає оновлену версію інформації. Сам контроль системи знаходиться в руках адміністраторів, які контролюють її роботу.

У блокчейне все влаштовано інакше. Після поновлення даних в мережі одним з учасників задіюються всі її вузли для підтвердження цих змін. Вся інформація зберігається на комп’ютерах усіх користувачів, а не на єдиному сервері, що забезпечує захист системи від загроз злому і кібератак.

Це робить блокчейн ідеально підходить системою зберігання інформації в певних умовах в різних сферах застосування, де звичайні бази даних не є оптимальним варіантом.

Блокова технологія дозволяє різним сторонам, які не мають один до одного довіри, обмінюватися даними без участі центрального сервера. Обробка транзакцій здійснюється користувачами мережі, які грають роль консенсусного механізму.

Сенс розвитку децентралізованого контролю в усуненні ризиків централізації мережі. При використанні централізованої бази даних будь-яка людина, що має до неї доступ, здатний знищити, пошкодити або змінити зберігається в ній інформацію. У такій ситуації користувачі повністю залежать від адміністраторів сервера.

Крім того, забезпечення захисту централізованих баз даних вимагає чималих витрат і зусиль на підтримку їх безпеки. Наприклад, банки витрачають мільярди доларів на підтримку поточних систем захисту і нові розробки з метою протистояння потенційним кібератак. Якщо адміністратори централізованої системи програють у цій боротьбі хакерам, то в першу чергу втрати несуть клієнти, чиї конфіденційна інформація стала надбанням громадськості.

Відмінності в принципі зберігання даних

Більшість централізованих баз даних зберігають інформацію, що має актуальність в конкретний момент часу. Вони являють собою своєрідний знімок цього моменту.

Блокчейн дозволяє зберігати дані актуальні на поточний момент, а також всю інформацію, яка стосується попередніх періодів. Блокова ланцюжок здатна зберігати історію самої себе. Такі бази даних ростуть і постійно розширюють архіви своєї історії, а також забезпечують картину поточної ситуації в реальному часі.

недоліки блокчейна

Хоча блокова технологія може використовуватися для запису і зберігання інформації і є ідеальною платформою для транзакцій, вона вважається повільної в порівнянні з традиційними базами даних. Особливо якщо поставити її в один ряд технологіями, що використовуються в таких платіжних мережах, як Visa і PayPal.

Незважаючи на значний приріст продуктивності, характер блок-ланцюга вимагає і деяких жертв. Зокрема, мова йде про швидкість. Розподілена технологія блокчейна означає, що мережа не діє шляхом об’єднання обчислювальної потужності всіх вузлів. Кожен з них функціонує в ній незалежно, порівнюючи результати своєї роботи з іншими учасниками, поки не буде досягнуто консенсусу про зміни, що відбулися.

Централізовані бази даних, в свою чергу, використовуються вже не одне десятиліття. Їх продуктивність помітно зросла за допомогою формули, яка використовується для визначення інновації в епоху цифрової економіки, так званий закон Мура.

Конфіденційність

Блокчейн — це ніким неконтрольована мережу. По суті, будь-хто може завершити і додати новий блок в платформу на базі блочної ланцюжка і прочитати його.

Блокова ланцюжок, як і централізована база даних, може управлятися за допомогою системи запису і контролю читання. Це означає, що налаштування мережі або протоколу можуть передбачати можливість внесення записів тільки зареєстрованими учасниками.

Але, якщо конфіденційність — єдина мета, а довіра не є проблемою, то з цієї точки зору проекти баз даних на основі блокчейна не мають переваг перед централізованим способом зберігання інформації.

Приховування інформації в блокової ланцюжку вимагає великого обсягу криптографічного шифрування, що загрожує високою обчислювальної навантаженням на мережеві вузли. Неможливо зробити це більш ефективно, ніж просто повністю приховати потрібну інформацію в приватній централізовану базу даних, яка навіть не потребує підключення до інтернету.

Просто задумайтеся про ці відмінності і перспективи технології на майбутнє. Можливо, при виборі тієї або іншої технології це допоможе вам зрозуміти, який тип конфіденційності підійде для вашої приватної бази даних.

джерело:

https://www.coindesk.com/

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector