Заборона на Асіка — заборонено чи ввозити в Росію ASIC?

Державні інститути стурбовані проблемою криптовалюта через 1-2 роки після появи біткоіни. До 2011 року віртуальна валюта набрала популярності, з’явилися тисячі Майнер, видобувних монети на відкритих, процесорах і фермах. Згодом були розроблені ASIC Майнер — спеціальне обладнання для видобутку криптовалюта. Зростання популярності і підвищення попиту на Майнінг змушує уповноважені органи вирішувати питання з легалізацією обладнання або приймати рішення щодо заборони. Нижче приділимо увагу ситуації в Росії і місцевим законодавством. Розглянемо, чи діє заборона на Асіка, яке обладнання можна провезти через кордон країни, і які труднощі чекають Майнера.

Що говорить закон щодо заборони ввезення Асіка?

Працюючий Асік крупним планом

Влада Росії, починаючи з січня 2014 року, протягом довгих 4-х років намагаються врегулювати питання з криптовалюта. Саме тоді в ЗМІ з’явилося перше офіційне звернення до людей з проханням уникати застосування Bitcoin і його ФОРКОМ. У повідомленні говорилося, що віртуальні гроші можуть застосовуватися для сумнівних цілей і не захищені від крадіжки. Тут же вказувалася посилання на ФЗ, згідно з яким емісія і застосування криптовалюта заборонені.

На початку лютого цього ж року Генпрокуратура РФ відзвітувала про зустріч між представниками ФСБ, МВС і інших силових структур. На зборах піднімалася тема віртуальних грошей і профілактики порушень, пов’язаних з їх застосуванням. Обидва згаданих звернення носили статус інформаційних і не були вказівкою до дії.

Майже відразу в Мережі з’явилася новина від анонімного джерела про те, що компанії, які отримують криптовалюта за товари або послуги, будуть відповідати за статтею 174 КК РФ. У ній йде мова про відмивання коштів, здобутих незаконними способами. На цьому ж етапі повідомлялося, що інвестування в Bitcoin поки не забороняється. У Мінфіні РФ заговорили про введення кримінальної відповідальності за використання біткоіни, а також надійшла низка жорстких заяв щодо криптовалюта і її застосування.

У 2015 році кілька «кріптовалютних» сайтів були заблоковані. Майже відразу з’явився закон, що припускає внесення низки правок, які стосуються віртуальних валют і покарання за Майнінг, а також поширення інформації про віртуальних монетах. Закон піддався жорсткій критиці і був змінений, але багато положень і норми (в тому числі що стосуються заборони) залишилися без правок.

У 2016 році представлені нові зміни до кримінального кодексу РФ, які мали на увазі реальне покарання за випуск криптовалюта, в тому числі біткоіни. За цим законом при виявленні порушення, вчиненого групою осіб, зловмисників очікувало покарання у вигляді шести років позбавлення волі, а для керівників — до семи років. Уже через кілька місяців з’явилася заява глави ЦБ РФ про те, що криптовалюта не планується переслідувати за законом, а найближчим часом збереться робоча група для вирішення питання.

Станом на 2018 рік статус криптовалюта остаточно не визначений, а сама видобуток віртуальних монет дозволена. Навіть якщо з часом будуть внесені правки, які забороняють платити за товари або послуги за допомогою біткоіни або інших віртуальних монет, це не буде торкатися здобичі. Легалізації віртуальних монет можна очікувати в будь-який час, в тому числі в 2018 році. Можлива й інша ситуація, коли питання буде відкладено на майбутнє. Рішення залишається за ЦБ РФ, але у нього поки немає чіткої позиції щодо криптовалюта.

Що стосується обладнання для Майнінг, тут питання йде по-іншому. До недавнього часу існувала заборона ввезення Асіка, який спирався на рішення Колегії ЄЕК під номером 134. У ньому вказується, що провезення обладнання для криптографії (в тому числі і для Майнінг) на територію МС заборонений. Якщо така техніка і провозилася, то тільки під контролем ФСБ. Незважаючи на ряд обмежень, в Росії обладнання для видобутку криптовалюта досить. При бажанні його можна купити через посередників, нехай і переплативши певну суму.

Як провезти обладнання для Майнінг, минаючи заборону ввезення Асіка?

Кілька Асіка в поліетиленових упаковках

На сучасному етапі Майнінг криптовалюта вимагає від Майнер значних фінансових інвестицій. Перші труднощі виникають вже при спробі замовити спеціальне обладнання для видобутку віртуальної валюти. Альтернативний варіант — придбання товару у перекупників, але в цьому випадку доведеться переплатити, тому краще рішення — працювати з постачальником безпосередньо.

Припустимо ситуацію, коли майнер знайшов відповідний Асік, погодив ціну і планує замовити товар. Пройде чи посилка через кордон? Як зазначалося, в Росії діє законодавство, яке забороняє ввозити шифрувальну техніку на територію МС. З урахуванням його умов Асіка не заборонені, але ввозити їх до Росії без узгодження зі спеціальними органами не можна.

Щоб законно провезти майнер, був потрібний дозвіл ФСБ, без якого ввезення в країну ASIC-Майнера вважався порушенням КоАП (статті 16.3). У ставленні до зловмисникові могли застосовуватися такі покарання:

 1. Штрафні санкції в розмірі від 2 до 300 тисяч рублів.
 2. Конфіскація майна (того, що проходить через кордон).

Ось чому бажаючих замовити Асік за кордоном було небагато. Якщо люди і вирішувалися на такий крок, на них чекали проблеми.

Однак нещодавно відбулися зміни, згідно з якими ФСБ дозволила провозити певні моделі Майнер для видобутку криптовалюта. До переліку входить наступна техніка:

 1. Bitfury B7 і B8. Нотифікація — RU0000031545 і RU0000030666 відповідно.
 2. AvalonMiner 741. Нотифікація — RU0000033971.
 3. iBelink DM11G і DM22G. Нотифікація -RU0000034186.
 4. Antminer L3 +, D3 і S9. Нотифікація — RU0000034212.

Варто відзначити, що компанія Bitfury продає обладнання оптом, тому придбати окремо тільки один або два Майнера не вийде. При замовленні Асіка варто заздалегідь уточнювати ціну. Для кожної окремої партії вона може змінюватися (навіть для однієї і тієї ж моделі).

Найпростіше вирішити питання з продукцією компанії Bitmain (Antminer). Це обладнання допускається до ввезення на територію РФ, є в магазинах, але виробник не працює з замовниками з Росії. Для вирішення проблеми доведеться скористатися послугами посередницької транспортної компанії.

Ввезення обладнання ASIC через кордон — все, що потрібно знати

Прикордонний російський стовп

Незважаючи на відсутність заборони Асіка в РФ і можливість ввезення деяких моделей обладнання через кордон, Майнер доведеться пройти безліч перешкод. Законодавство щодо ввезення шифрувального обладнання через митницю продовжує діяти, як і існуючі обмеження для фізичних осіб. У більшості випадків посилка доходить до адресата, але може знадобитися додаткова оплата за розмитнення. За законодавством одержувач змушений викласти 30% за наступні товари:

 1. Вартість більше тисячі євро.
 2. Посилка має вагу від 31 кілограми і більше.

Виходить, що при вартості Майнера ASIC в 2000 євро доведеться платити 30% від 1000 «зайвих» євро або 300 євро. Крім подорожчання продукту доведеться витримати допит з боку митних органів. Згідно із законом представники митниці має право перевірити посилку і у них можуть з’явитися такі питання:

 1. «На якій підставі провозиться вантаж, адже криптографічний техніка заборонена до провезення ФСБ?». Потрібно точно назвати модель пристрою і номер нотифікації (вказано вище). Також варто відзначити, що спецслужби Росії дозволили імпорт такого обладнання для деяких видів Майнер.
 2. «Як ви можете підтвердити, що в коробці саме та модель, яка дозволена до провезення на територію РФ?». Незважаючи на логічність і простоту питання, відповісти на нього складніше. Як варіант, потрібно відкрити сайт офіційного виробника і показати, що в продажу відсутні моделі, заборонені в РФ.
 3. «Обладнання ASIC призначене для Майнінг криптовалюта, яке можна прирівняти до комерційної діяльності. Отже, товар не можна віднести до категорії особистого застосування ». Щоб вийти із ситуації, варто послатися на правову систему РФ, мовляв, в ній відсутня розшифровка терміну криптовалюта. Крім того, законів, що регулюють видобуток віртуальних монет, ще не розроблено. Це означає, що відносити Майнінг віртуальних монет до комерційної діяльності не можна. Єдиний виняток, якщо майнер буде продавати цифрові гроші за фіатную валюту. Але тут повинна підключатися вже ФНС, а не митна служба.
 4. «Чому на посилці варто ціна в 1000 євро, адже реальна вартість пристрою набагато вище?». Щоб довести правоту, потрібно перейти на сайт виробника і підтвердити правдивість зазначених відомостей, якщо це так.

Це лише частина питань, які можуть задавати працівники митниці. Щоб уникнути труднощів у процесі транспортування обладнання, важливо заздалегідь ознайомитися з вимогами законодавства. Якщо зазначені складнощі не лякають, можна замовляти майнер і економити значну суму. При цьому конфіскації товару боятися не варто.

ASIC Майнер і заборона для установки в квартирах Росії

Китайський Асік крупним планом

Останнім часом з’явилися новини про можливу заборону монтажу ферм для Майнінг в квартирах. Це пояснюється тим, що техніка для видобутку криптовалюта споживає багато енергії і створює додаткове навантаження на електричні мережі. В результаті виникають ситуації, коли стара проводка в будинках не витримує.

За заявою експертів установка ферми підвищує споживання в квартирі в 7-8 разів. Якщо врахувати, що тариф у Москві за 1 кВтг становить близько 5 рублів, місячні витрати на оплату електроенергії складуть 6-7 тисяч рублів. Крім того, обладнання для видобутку криптовалюта створює додатковий шум і підвищує температуру в приміщенні.

З ростом популярності криптовалюта збільшується і число Майнер. У 2018 році на території Росії нараховується тисячі людей, які займаються Майнінг. Щоб уникнути проблем, пропонується ввести чітку термінологію в законодавство, що таке криптовалюта і Майнінг. Існують навіть пропозиції заохочувати Майнер працювати в холодних регіонах Росії, де виділення тепла від пристроїв для видобутку криптовалюта знадобиться.

Крім того, в тій же Іркутської області тарифи на електроенергію значно нижче — 1 рубль за кВтг. Експерти запевняють, що існуючих запасів потужності достатньо, щоб витримати значний наплив Майнер. Вартість електроенергії в Іркутській області найнижча в РФ, що прискорює процес окупності.

Варто зазначити, що проблема потужності вирішується випуском нових ASIC-Майнер, споживання яких не перевищує одного кіловата. Це означає, що пропозиції про заборону обладнання в квартирах, швидше за все, так і залишаться на папері.

Чи діє заборона для Асіка в Росії чи ні?

Асік майнер працює на підлозі в квартирі

Зі сказаного напрошується висновок, що на кінець січня 2018 року Майнінг криптовалюта на території РФ — законна діяльність, яка не тягне за собою наслідків для Майнера. У майбутньому можна очікувати багатьох нововведень в сфері видобутку криптовалюта, в тому числі і легалізації майнінговой діяльності. Але сьогодні в російських законах немає пунктів, за якими Майнер могли б боятися відповідальності.

Восени 2017 року експерти в сфері криптовалюта спробували внести зміни в існуючу ситуацію. До розгляду було надано проект, за яким планувалося регулювання децентралізованого віртуального майна. Впровадження нових правил було б до речі на тлі негативного ставлення прокуратури та органів МВС РФ до угод з криптовалюта.

У прокуратурі РФ кажуть, що проведення операцій з віртуальними монетами може розглядатися, як спроба легалізувати незаконно отриманий прибуток. Крім того, в 2017 році мало місце порушення кримінальної справи за видобуток криптовалюта. У підсумку порушенням визнаний не саме Майнінг, а обмін більш ніж півмільйона рублів. При винесенні вердикту уповноважені органи спиралися на статтю 172 КК РФ (частина 2). У ній мається на увазі покарання за ведення незаконної банківської діяльності. Переслідування стосується відразу трьох чоловік, які замість радості від отримання доходів можуть опинитися у в’язниці.

Позиція ЦБ РФ щодо Майнінг озвучена Ельвірою Набіулліною. Вона відповіла, що легалізація цього процесу виключена, а Центральний банк виступає проти. Вона стверджує, що приватних грошей в РФ бути не повинно. Більш того, вона запевняє, що легальність Майнінг — питання часу. Скоро ASIC Майнер будуть заборонені в Росії, як і сам процес видобутку криптовалюта.

Дати точний прогноз щодо Майнінг і його майбутнього в РФ важко. Обстановка навколо криптовалюта і її статусу в суспільстві загострюється, а на тлі поточної ситуації рішення може бути неоднозначним. Поки люди активно купують обладнання і перевіряють на собі можливість видобутку віртуальних монет.

Але останні новини не обнадіюють Майнер. Багато хто не поспішають купувати обладнання, побоюючись заборони видобутку віртуальних монет. Залишається сподіватися, що уряд не піде по шляху заборони. Оптимальне рішення — ввести додаткове регулювання ринку криптовалюта. Але тут існують ризик, що Майнінг буде доступний тільки впливовим і багатим людям, а звичайним громадянам він стане недоступний.

Єдине, що радує — неможливість фізично заборонити Майнінг, адже кріптовалютная мережу повністю анонімна, а обмін можна виробляти з рук в руки. Для держави це мінус, адже ризик шахрайства та проведення незаконних операцій тільки зростає. Ось чому простіше легалізувати Майнінг і контролювати процес, ніж повністю його заборонити і не знати, як втілити в життя свої ж закони.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector